Dnes si blíže představíme mladou a talentovanou herečku Sandru Novákovou, která na první pohled zaujme nejen svými dlouhými, havraními vlasy, roztomilými ďolíčky ve tvářích, ale také hereckými výkony, kterých není zrovna málo.

spoluSešly jsme se spolu v kavárně, v blízkosti redakce. Přišla na minutu přesně, právě jela ze školy.
Byla jsem zvědavá, z jaké
školy.
Z angličtiny.

Kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem…
No, já vlastně žádný jiný neumím, pořád bojuji jen s tou angličtinou. Za poslední 4 roky jsem téměř nepromluvila, a tudíž i všechno zapomněla. Tak jsem se rozhodla vrátit se do školní lavice a konečně si ji dodělat. Sedím tam každý den od 9.00 do 12.30.

V úvodu zmiňuji pro vás typické černé vlasy, vy jste ale prý původem světlovláska? To je hodně nezvyklé, jít ze světlých vlasů na černo.
Právě že je to zvyklé. Černovlásky se odbarvují a blondýnky se barví na černou. Já jsem o tmavých vlasech snila už od dětství, a tak jsem jednoho dne začala nenápadně ztmavovat. Když mě tehdy viděla režisérka Karin Babinská, která mě obsadila do filmu Pusinky, řekla, že se konečně začínám podobat postavě Karolíny, a přikázala mi jít rovnou do černa.

Trailer k filmu Pusinky (2006)

Sandro, přiznám se, že když jsem se chystala k našemu rozhovoru, najednou jsem vůbec nevěděla, jak to u vás uchopit, čím začít. Na to, že je vám teprve třicet, máte ten život už hodně pestrý. Sestra tří bratrů, nešťastnýosud vašeho otce, už v deseti na televizních obrazovkách, do toho útěk do Anglie, mejdany, erotické scény… Vůbec mi to k vám nesedí, působíte tak zranitelně, nevinně, s prominutím skoro až dětsky.
Ale vždyť já taková opravdu jsem. Jsem hrozně zranitelná, potřebuji někoho, ke komu bych se schovala, kdo by mě ochraňoval, i proto si odjakživa vybírám starší, dominantnější partnery, kteří už o životě něco vědí.

zranitelna

Máte tři starší bratry, s jedním z nich, s Adamem, jste si zahrála i v TV seriálu Bylo nás pět. Povězte mi, jaké to je mít tři starší bratry? Také vás ochraňovali, nebo spíš šikanovali?
To druhé. Podle mě ani nevěděli, jak se ke mně chovat. Vždycky vyrůstali spolu, samí kluci, a najednou k nim přibyla holka. Brali mě prostě jako „čtvrtého“ do party. Nebyla šance, aby si se mnou kdokoliv z nich hrál s panenkama, takže nezbývalo než se zapojit do jejich klučičích her. Samozřejmě jsem ale nejvíc času trávila s Adamem, přece jen ti dva nejstarší už byli trochu jinde. Ale dodnes si například pamatuji, jak mě nejstarší brácha zpacifikoval, když jsem si asi v osmi letech pustila kazetu Michaela Jacksona. Prý jestli jsem se úplně nezbláznila, co to poslouchám za komerci, Jacksona mi sebral a poručil mi poslouchat Garáž, Sex Pistols a podobně.

To si umím představit.
Vy jste se narodila v Praze, coby dítě
odkojené Vltavou, myslíte, že pražské děti to mají jednodušší oproti mimopražským? Mají více možností a příležitostí?
Určitě to mají jednoduší, mají víc příležitostí, je tady hodně divadel, probíhají castingy… ti mimopražští, pokud se dokážou prosadit, je za nimi určitě mnohem větší práce a úsilí, musí být mnohem ctižádostivější, ale to se netýká  jen herců.
Například do školy, kam chodím, dojíždí holka z menšího města. Každé ráno musí strávit hodinu a půl cestou do školy a pak zase zpět. Po večerech pracuje v baru, někdy až do noci, a z nepatrného platu se snaží našetřit si základ na to, aby se mohla osamostatnit od rodičů a začít bydlet v podnájmu. A do toho sní o studiu na DAMU. Každé ráno sedí unavená ve škole, ale nevzdává to. Obdivuji její odhodlání a sílu.

Vy jste už odmalička účinkovala v pražském Dismanově rozhlasovém dětském souboru. Chtěla jste být už tehdy herečkou?
Vůbec ne, to mě nikdy nenapadlo. Ale už jako dítě jsem se výrazně projevovala, neustále jsem dělala všelijaké opičky a ksichtíky, věšela jsem se jako netopýr na umyvadlo a zavěšená čekala, až mě někdo objeví... a jednoho dne máma v rádiu zaslechla o chystaném konkurzu do Dismaňáku a usoudila, že to je přesně pro mě. Přihlásila mě na talentovky a povedlo se.

ksichtiky

Vaše první role před kamerou, to bylo s bratrem ve zmiňovaném seriálu Bylo nás pět?
Ne ne, ještě předtím nás režisér Karel Smyczek obsadil do šestidílného seriálu pro Německou televizi Správná šestka. Ale má úplně první role byla v absolventském filmu Jasmíny Bralič Jezevec nosí pochybnosti. To mi bylo asi šest. Potom si mě na FAMU začali brát do svých filmů další studenti, až se začalo vtipkovat, že jsem jejich školní pomůckou.

A dávali vám honorář,nebo svačiny?
Spíš ty svačiny.

Ale co, dobré začátky. A určitě i zážitky.
Sandro, vy pocházíte z kulturní
rodiny, otec byl známým fotografem, který bohužel kvůli jeho způsobu bohémského života brzy zemřel, a čím byla vaše maminka?
Máma byla ženou v domácnosti. Měla čtyři děti. To je myslím zaměstnání na plný úvazek!

To máte pravdu. Jak spolu dnes vycházíte?
Absolutně super, je to moje nejlepší kamarádka.

se na to ptám proto, že jsem se dočetla o vaší hodně bouřlivé pubertě. Umíte si představit, že byste jednou měla takovou dceru, jakou jste byla vy?
Fuj, to radši ne. Byla jsem neuvěřitelnej spratek! Máma to přežila asi jen proto, že ji „vyškolili“ bráchové. Pravděpodobně už rezignovala a byla poněkud unavená, jinak by asi musela zešílet. Samozřejmě zkusila, co mohla, aby mě usměrnila, dokonce mě párkrát vezla i k psychiatrovi. Ale všechno bylo marné. Musela jsem na to přijít sama.

A kdy to bylo?
Celé se to vlastně seběhlo během jednoho týdne. Bylo to v době, kdy už ten můj divoký život hraničil s únosností. Chodila jsem z jednoho tahu na druhý, samé housparty a afterparty, na školu už mi nezbývala síla, takže jsem ji většinou vynechávala a dospávala na schodech před Rudolfinem. Přišla jsem už po několikáté domů místo v pátek až v neděli, a mámě jednoduše došla trpělivost. Zmlátila mě a vyhodila z bytu. Tak jsem šla za tím, s kým jsem ten víkend propařila, i když jsem ho poznala teprve o víkendu. Byl to Tomáš Třeštík (syn dokumentaristky Heleny Třeštíkové, pozn.red.)

Kolik vám bylo?
Bylo to v prváku na Konzervatoři, takže asi 15 let.  Tomáš i jeho rodina byli úžasní. Ujali se mě a zůstala jsem tam nakonec celý týden, který byl pro mě naprosto zlomovým. Najednou jsem všechno viděla úplně z jiného úhlu.  Pozorovala jsem toho člověka, se kterým jsem před pár hodinama pařila, a žasla jsem, jak je vlastně zodpovědný, chytrý, nesmírně talentovaný a pracovitý. Najednou jsem se začala sama před sebou stydět a uvědomila jsem si, že život není jenom o párty.
Od té doby jsem naprosto přehodnotila svůj dosavadní život a začala žít skoro až asketicky. Za školu jsem teda chodila dál, ale místo dospávání před Rudolfinem jsem seděla v kavárně Umprum u Muzea a četla knížky.

foto

sandra

Těsně po konzervatoři jste pak odjela do Anglie, proč?
Dokončila jsem čerstvě pomaturitní studium angličtiny, takže jsem ty znalosti chtěla zužitkovat a konečně se rozmluvit. Ale dopadlo to nakonec úplně jinak. Přijela jsem sice do Anglie, ale ne do Londýna. Začala jsem v malinkaté vesnici nedaleko města Bath, které je od Londýna vzdálené asi 200 km. Takže po roce výuky americké angličtiny jsem se musela zorientovat nejen v britském přízvuku, ale dokonce v britském nářečí nebo slangu, nebo co to bylo. Každopádně se nedalo identifikovat téměř jediné slovo. Ve finále jsem se přesunula na okraj Londýna a začala pracovat jako au pair, ale ani tam to nevyšlo, jak bych si přála. Skoro dvacet čtyři hodin jsem musela být k dispozici, a tak na nějaké navázání kontaktu s lidmi a rozvíjení jazyka nebyl čas. Když jsem se pak vrátila zpátky do Čech, mluvila jsem anglicky hůř, než když jsem tam jela, nikdo se se mnou vlastně nebavil.

Nenapadlo vás tam zůstat déle?
Když se tam se mnou nikdo nebavil?

Tak proč jste tam tedy zůstávala tak dlouho a hned neodjela?
No protože jsem pořád doufala, že se to zlomí, že si najdu lepší práci a že se s někým seznámím a začnu konečně mluvit.

Že potkáte chlapa a zamilujete se?
No přesně, že potkám krásného, bohatého a vlivného chlapa, vyhraju nějaký casting,  začnu tam točit celovečeráky a stanu se slavnou anglickou herečkou.

Dokázala byste žít v zahraničí, tedy mimo Anglii?
Určitě, možná i radši než tady. V Itálii. To je můj sen, jednou bych se tam chtěla odstěhovat.

Tak to chce nějakého bohatého, krásného, vlivného Itala.
Vždyť už doma jednoho Itala mám.

Váš přítel ale vypadá velmi mírumilovně a klidně.
Zdání klame, ten umí nádherně vybuchnout! A já vlastně taky. Takže občas litujeme naše sousedy.

Jak jste spolu dlouho?
Přes čtyři roky.

Na děti se vás ptát nebudu, protože vím, že tato otázka není oblíbená. A vy vlastně teď jedno dítě máte, a to v seriálu Ordinace v Růžové zahradě, kde hrajete roli zdravotní sestry Šímové, navíc čerstvé maminky, která trpí poporodní laktační psychózou. Klobouk dolů, člověk by vám ten negativní vztah k dítěti i uvěřil. Je těžké to zahrát?
Naopak, to je taková třešnička na dortu. Je úžasné mít co hrát, a zvlášť tak vyhraněnou polohu. Samozřejmě to vyžaduje intenzivnější přípravu než jen naučit se zpaměti text. I fyzicky je to náročnější. Ale dostat takovou příležitost je vždycky výzva. I když při scéně, ve které jsem odnášela miminko na chodbu a hlavičku mu přikryla polštářem, to mi bylo trochu úzko.
Ale děkuju  za pochvalu. Trochu jsem se toho výsledku bála. Když jsem třeba hrála závislou na heroinu a s tím související absťáky, mohla jsem čerpat z různých filmových scén. Inspirací mi byl třeba Trainspotting. Ale téma laktační psychózy jsem v žádném filmu zpracované nenašla. Neobjevila jsem jedinou scénu, kde by byla někým laktační psychóza zahraná. Nikdy jsem ten stav ani neviděla na vlastní oči, takže jsem si jenom něco přečetla a čerpala ze dvou nebo tří konzultací s odborníkem. Jsem vážně ráda, že to působilo věrohodně.

ukázka z jednoho dílu Ordinace v Růžové zahradě

Také jsem vás zaregistrovala v jednom z mých nejoblíbenějších filmů Protektor, kde máte roli novinářky. Chtěla byste být novinářkou?
To bych si asi netroufla. K takovému povolání musí mít člověk dostatečné vzdělání a všeobecný přehled. Mluvíme-li tedy o novináři v tom pravém smyslu slova. Dnes se totiž novinářem nazývá kdekdo. A spousta takovýchto „novinářů“ nejenže nemají vzdělání nebo přehled, ale nemají ani pokoru a svědomí. Jsou to takové lidské hyeny, ale říkají si novináři. Bohužel mají obrovskou moc a odporně toho zneužívají. Pokud se bulvár rozhodne někomu zničit život, vztah nebo důstojnost, není úniku ani obrany. Což je naprosto žalostné.

Možná právě takoví teď nedávno napsali, že jste přišla velmi nevhodně oblečená na pohřeb herce Radoslava Brzobohatého, kdy jste měla černé podvazky.
Ano, já vím. Ale myslím si, že právě on by to ocenil, že by měl radost, že jsem nedorazila v důchodkách a manšestrákách. Mám snad popřít módu, když jdu na pohřeb? Nepřišla jsem  v podvazkách, ale v punčochách s motivem, co je na tom špatného? Smutek jsem cítila, obřad uctila jako všichni ostatní, ale to neznamená, že popřu sebe sama.

oZnala jste osobně pana Brzobohatého?
Mám velice úzký vztah k celé jejich rodině. Hlavně k Ondřejovi, který vystupuje v mém hudebním pořadu Barování. Kdybyste se mě teď zeptala na jedno jediné jméno z celé hudební a herecké branže, koho si nejvíc vážím, řeknu Ondřeje Brzobohatého. Je to člověk nejen nesmírně talentovaný a pracovitý, ale hlavně pokorný a skromný. A myslím, že velkou zásluhu na tom všem má právě jeho tatínek. Takže když si vybavím Radka Brzobohatého,  mám takový hřejivý, strašně dobrý pocit v břiše. Protože jeho odkaz kráčí dál...

Režisér Tomáš Magnusek vás nedávno obsadil do filmu Školní výlet, kde hrají převážně herci této starší generace. Jak jste se mezi nimi cítila?
Dobře. Vždyť oni už jsou zase trochu jak děti. Všichni byli neustále pozitivně naladění. Asi i proto, že zase natáčeli a byli mezi lidma. Pokud je teda ovšem nebolela záda nebo kolena a nemuseli dlouho čekat na záběr. Život je v tomhle směru trochu nespravedlivý. Od určitého okamžiku stárne jen fyzická schránka, duševně se toho už příliš nemění. V této souvislosti bych ráda zmínila Věru Nerušilovou, slavnou Kočku ze Záběhlic. Je pravidelným hostem mého Barování. To je žena, které bude sice za tři roky osmdesát, ale energie a elánu má v sobě tolik, že by jí to spousta mladých mohla závidět.

Co vy a erotické scény? Právě ve Školním výletu máte s Honzou Bendigem jednu hodně odvážnou. Stydíte se?
Strašně moc, ale jsem herečka, takže mám-li zahrát takovou situaci, diváci tomu musí uvěřit. Nepřipustím, aby to bylo zahrané napůl.

Zmínila jste váš pořad Barování, celým názvem Barování se Sandrou Novákovou. Jak dlouho ten pořad děláte a kde jste čerpala inspiraci?
Šest let. Jednak mě inspiroval kamarád Petr S. Butko, který pořádal šansonové večery v Černé Labuti, ale čerpala jsem inspiraci i v Anglii. Tam funguje zcela běžně živá produkce po barech a hospodách. U nás musíte zamířit buď na koncert, nebo do jazz klubu. Nic mezitím není. Proto vzniklo Barování, hudební pořad, kde v průběhu večera vystoupí spousta nesmírně talentovaných zpěváků, muzikantů a herců a diváci přitom mohou sedět u svých stolečků, můžou kouřit i popíjet nebo odcházet k baru, a dostane se jim k tomu všemu ještě velký kulturní zážitek.
A nejúžasnější na tom všem je fakt, že jednou za čas z toho uděláme Benefiční Barování a výtěžek věnujeme tam, kde je třeba. Už jsme přispěli Nadaci Naše dítě, dospělé onkologii FU Motol, sdružení Adrenalin Bez Bariér, Gastroenterologickému oddělení FU Motol - celkem už částkou cca půl milonu korun.

Vy ten pořad i moderujete?
Ne, jen to ne. Na to nemám buňky. Neuvěřilelně vtipně ho moderuje herec Filip Rajmont. Dělá to se mnou od samého začátku a je vlastně nedílnou součástí toho pořadu.

sfilipem

s hercem Filipem Rajmontem

Ale zpíváte.
Ano, zpívám. Byl to vlastně jeden z důvodů, proč jsem Barování založila, chtěla jsem si zazpívat. I když je pravda, že teď už má Barování takovou úroveň, že se mi to pódium moc nechce. Nejsem hlasově moc vybavená, mám hluboko posazený hlas, vysoké tóny mi dělají potíže, takže se nejlíp cítím v šansonech.

Barování se Sandrou Novákovou

Sandro a co fotografování, to jste po tátovi nepodědila?
Bohužel, to je to jediné, co mi táta mohl předat, ale nepředal. Fotit mě nikdy nenaučil. Ale je pravda, že od doby, co mám iPhone, jsem schopna strávit i pět, šest hodin úpravou fotografií, grafikou, retušováním, kolorováním a podobně. Dokonale se u toho zrelaxuji.

Tak ať vás baví nejen úprava fotografií, ale i celý život. Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř, a nikdy není tak dobře, aby nemohlo být ještě lépe.
To je pravda. A děkuji za milý rozhovor.

sedici

poskytnuté fotografie: Sandra Nováková, Nicol Soukupová a autor
jiný použitý zdroj: www.youtube.com

Vizitka:

 • Sandra Nováková se narodila 15. dubna 1982 v Praze.
 • V dětství zpívala v Dismanově rozhlasovém souboru.
 • Již od dětství se pravidelně objevuje na televizních obrazovkách.
 • Vystudovala Pražskou konzervatoř, obor hudebně-dramatický.
 • Nejprve hrála ve filmech studentů FAMU, první větší roli pak získala již jako osmiletá v televizním seriálu Správná šestka.
 • V jedenácti letech zaujala v roli Evičky Svobodové v seriálu Bylo nás pět.
 • Hrála dětské role také ve sci−fi filmu Poslední přesun a v seriálu Kinetická encyklopedie Všehomíra.
 • Výrazně zaujala rolí Karolíny v kontroverzním filmu Pusinky a Kristy ve filmu Protektor.
 • Hrála také ve druhém dílu seriálu Soukromé pasti, do širokého povědomí se dostala rolí zdravotní sestry Gábiny Šímové v seriálu Ordinace v Růžové zahradě
 • Hostovala v Divadle pod Palmovkou, v Divadle Rokoko a v A Studiu Rubín.
 • Je zakladatelkou pořadu hudebního pořadu pro mladé talenty i profesionály, s názvem Barování Sandry Novákové.

Čtěte také:

Ivana Jirešová: Člověk by měl umět přijímat s pokorou i obyčejné věci

Ondřej Kepka: Svým mozkem jsem nejvíce režisér, svojí duší herec a odpočívám při focení

Reklama