Bulvár

Šanci na lepší život může dát i obyčejná propiska

Když jsem prodejce propisek z projektu Šance potkala poprvé, věděla jsem, o co jde. Ale nejspíš by mě nenapadlo, že na jeho místě budu za pár dnů stát sama. Náhoda tomu tak chtěla.

sanceBylo páteční odpoledne a já jsem ho chtěla strávit procházkou v centru Prahy. Chtěla jsem ještě odeslat dopis, jen jsem nemohla v kabelce vylovit propisku. V tom můj zrak spočinul na drobné brunetce s kasičkou a dobře známým symbolem zmíněného projektu. Vytáhla jsem z kapsy příspěvek 30 korun, za který propisku dostanete, a vydala se k ní. Usmála se a řekla, že mi to sluší.

Když jsem se vzpamatovala, zjistila jsem, že si už povídáme dobrých dvacet minut. Magda, jak se tahle milá padesátnice jmenuje, mi nabídla, abych se k ní pro tento den alespoň na chvíli připojila. Připojila jsem se na dvě hodiny. Za tu dobu kasička příjemně ztěžkla. Našima rukama prošlo pár desítek různobarevných propisek.

„Ty propisky ve svých dílnách sestavují děti ulice, které by jinak zůstaly bez práce. Vyrábí taky tašky a svíčky, ale já prodávám propisky. Sama to mám jako brigádu při invalidním důchodu,“ zasvěcuje mě rychle do situace. „Dnes jsem si vybrala jako stanoviště prostory mezi Palladiem a Kotvou. Každý den jsem někde jinde. Když propisky prodám, dojdu si do našeho centra, kde mi vydají další. S lidmi, kteří je vyrábějí, ve styku nejsem. Ale ráda bych je poznala,“ pokračuje.

Projekt Šance můžete podpořit koupí propisky i dalších předmětů nejen na ulici, ale i v e-shopu na stránkách www.sance.info/eshop

propiskaPostáváme před Kotvou a snažíme se oslovovat kolemjdoucí. Kdybych se do projektu zapojila oficiálně, musela bych samozřejmě projít školením, kde by mě učili, jak oslovovat lidi, co jim říkat, a co vlastně projekt Šance je. Nakonec by mi dali identifikační kartičku. Pro tentokrát mi ale stačí Magdiny zběžné instrukce.  „Koupí propisky, které vyrábějí děti a mládež z dětských domovů, jim pomůžete zlepšit životní podmínky,“ vysvětlujeme jednohlasně. Ze svých zkušeností s charitativními sbírkami už vím, že lidé sami většinou nepřijdou, výjimku tvoří snad jen květinový den proti rakovině, ale když je oslovíte, často v kasičce nějaké drobné mince zachrastí.

„Dobře vím, jak je práce pro děti z dětských domovů důležitá. Ne každému se poštěstí, že při odchodu z děcáku v osmnácti letech dostane nějaký sponzorovaný byt. Ne každý dostane dobrou práci, aby si mohl vlastní bydlení dovolit. Oni často odejdou z domova a vůbec neumí žít. Neumí se o sebe postarat. Nevědí, jak zacházet s penězi. A pak začnou krást, šlapat nebo prodávat drogy. Věřím, že je tohle pro ně alespoň nějaká pomoc a že se líp připraví na samostatný život,“ vypráví moje společnice. A záhy zjišťuji, že právě promluvily její zkušenosti.

„Já nejsem sice z děcáku, ale svého času jsem měla na starost dvě osmnáctileté dívky, které odešly z domova, a já jsem je učila žít bez dohledu vychovatelů a bez pravidelného kapesného. Ty holky neuměly vůbec nic. Neuměly zacházet s pračkou, protože jejich věci se vozily do prádelny, neuměly vařit, protože děcák měl svojí kuchyni. Věděly málo i o úklidu. Asi dva roky jsem s nimi pracovala a docházela na návštěvy, než se postavily na vlastní nohy a přestaly mě potřebovat.“

Z dlouhého přemítání o tom, co jsem právě slyšela, mě vytrhlo až zacinkání dalších mincí v kovové plechovce. Zalovím v tašce a podávám sympatickému pánovi propisku v igelitovém obalu s přiloženým papírkem, na kterém si snad později přečte, že je vyrábějí děti v pracovní dílně Projektu Šance, a že tuhle vyrobil mladík jménem Milan dne 28. srpna 2010.

Nezapomeňte, že i Žena-in se skládá na dobrou věc. Tentokrát na vozík za kolo pro postiženého Kristiána. Více čtěte ZDE.

Tématem na dnešek je charita. Jaké s ní máte zkušenosti? Přispíváte? A která patří mezi vaše oblíbené? Své příspěvky pište na

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu dneška zveřejňovat a na konci dne vybereme jeden, jehož autorku odměníme stylingovými přípravky od Avonu.

   
23.09.2010 - Společnost - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [8] Jeníček bez Mařenky [*]

  A tím, že budou skládat propisky se připraví na život jak? Budou pak umět to praní a vaření?

  superkarma: 0 02.05.2013, 14:44:09
 2. avatar
  [7] oalison [*]

  Mickey Mouse — #6 No ale pravda je že by se měly děti v dětských domovech učit jak si vyřídit věci na úřadech, jak najít práci, informovat je, jaké mají možnosti a primárně by to mělo přece vycházet z péče vychovatelů od čeho tam potom jsou?Sml80

  superkarma: 1 23.09.2010, 13:21:34
 3. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  linde — #2 Tohle je dost nespravedlivý požadavek. Ne stát, ale my všichni bychom těm dětem měli pomoci. Sežeňte nějakého zaměstnavatele, domluvte s ním ty praxe a částečné úvazky. Je totiž nesmysl, aby to zařizoval (nařizoval) stát. To by z toho stejně byl jen paskvil, který by obě strany otravoval. Zaměstnavatel by dětem dal pocítit, že s nima nepočítá a jen mu překáží. A děcka by na to reagovala odporem k práci.

  1. na komentář reaguje oalison — #7
  superkarma: 0 23.09.2010, 10:20:34
 4. avatar
  [5] nagy [*]

  na tohle přispíváme pravidelně, propisky jsou navíc u nás dost potřeba, takže je na obou stranách spokojenost, už jsme i dostali od projektu Šance poděkování podepsané, mj. Martou Kubišovou, jednou z patronek Domu šanceSml22

  superkarma: 0 23.09.2010, 09:08:38
 5. avatar
  [4] babicka11 [*]

  člověk rád přispěje na dobrou věc, jenom to nesmí být 3x v týdnu bůhví na co .....Sml15

  superkarma: 2 23.09.2010, 09:08:34
 6. avatar
  [3] 2944 [*]

  Je charita a charita - když se na mě před obchodákem vrhne bezdomovec,z kterého to "táhne jak ze sudu" a tvrdí že chce 10kč na čaj,tak má smůlu.V případě prodeje propisek,přívěsků,kytiček ráda přispěju,protože vím,že peníze jdou na dobrou věc.

  superkarma: 0 23.09.2010, 08:28:05
 7. avatar
  [2] Linde [*]

  hezké...ale myslím, že by se stát měl tedy o tyto děti postarat lépe. Jednak už v domově mít povinné hodiny samostatné přípravy na život a dále pak smluvní továrny či podniky, které by tyto děti (tedy už dospělé děti) zaměstnaly a vedly je tak nějak "za ruku" nějaký ten pátek. Stejně tak mohl fungovat asistent, který by je první rok či dva monitoroval, jak žijí, jaký mají příjem a jak na svobodu sami stačí. Určtě by to pomohlo více než nějaká prodaná propiska...

  Přiznávám, že tyto propisky nekupuji, denně jich vidím tolik..jednou příspěvek na vozíčkáře, jindy feťáky, zítra na hračky do dětských domovů nebo na cestu do USA pro konkrétního postiženého chlapce, který si přeje vidět kosmonouty v reálu Sml31. To mi přišlo totiž poštou spolu s prupiskou a vloženou složenkou Sml31

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #6
  superkarma: 3 23.09.2010, 08:23:25
 8. avatar
  [1] Jitulenka [*]

  Tu propisku bych si koupila, je to potřebná věc a ještě pomůžeSml79

  superkarma: 0 23.09.2010, 07:31:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme