Rodina

Šance na dvojčata: V hlavní roli tabák?

Přivést na svět rovnou dvě děti najednou je přáním nejedné budoucí matky. Ve většině případů se narodí miminko jen jedno, přesto existují ženy, u kterých je pravděpodobnost dvojčat vyšší než u jiných.

V současné době je výskyt více plodů v děloze (alespoň v České republice) čím dál vyšší. Hlavní podíl na tom má stoupající tendence umělého oplodňování. Samozřejmě se však rodí i dvojčata po spontánním početí. Které ženy mají ale nejvyšší šance, že se na ultrazvuku objeví „dvojitá radost“?

Afroameričanka s mutací 

twinsNedávno byla na toto téma uskutečněna a publikována studie z Floridy. Do výzkumu vstoupilo 227 žen. Byly u nich zkoumány veškeré faktory ovlivňující pravděpodobnost vícečetného těhotenství. Jako stěžejní se ukázala genetická vyšetření žen a jejich životní styl. Vědci poté přišli hned s několika zajímavými postřehy.

 • Jednak s nadsázkou určili typ ženy, u které je nejvyšší možnost porození dvojčat. Obecně jde o dámu holdující tabáku a zároveň by měla být afroamerického původu. Kouření je obvykle spojováno s nižší pravděpodobností na otěhotnění, případně vyšší možností spontánních potratů, s nižší porodní hmotností dítěte či vývojovými vadami plodu. Proto byl tento výsledek pro vědce velmi překvapující.
 • Být Afroameričankou ovšem zcela nepostačuje, konkrétně by žena měla být nositelkou specifické mutace v genu označovaném jako TP53. Právě ta je nejčastější u afroamerické rasy. Je zajímavé, že tato mutace poskytuje i jistou míru ochrany proti rakovinným onemocněním. S uvedenou genovou odlišností se lze (i když méně často) setkat i u žen kavkazského či jiného původu.
 • Výše uvedené faktory pravděpodobnost výskytu dvojčat zvyšují. Šance je však nejvýraznější, pokud se všechny tyto jevy sejdou u potencionální matky zároveň.

Co zůstává nepotvrzeno

Vědci bohužel ve studii neprokázali ani nevyvrátili jiné mýty, jež o dvojčatech kolují. Například že měla-li žena již jednou „páreček“, může totéž očekávat i podruhé, že roli hraje i vyšší věk rodičky či náhlé vysazení antikoncepce s důsledkem hormonální hyperstimulace vaječníků. Z vědeckého pohledu je tedy zatím jedinou jistotou specifická mutace genu TP53 a zároveň pravidelný příjem nikotinu do ženina organismu.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
19.06.2015 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [7] šupina73 [*]

  téměř ve dvaceti letech jsem porodila dvojčata a nespadám mezi dámy holdující tabáku, o vyšší věk též nešlo, antikoncepci jsem předtím nebrala.......Sml54

  ale co si moc dobře pamatuju je to, že dvojčata byla počata za úplňku, což by taky mohli vědci prozkoumat jako další mýtus........třeba na tom něco jeSml24

  superkarma: 0 19.06.2015, 21:58:26
 2. avatar
  [6] blanca [*]

  Allma — #5 jsem na tom podobne...otehotnela jsem ve 20 a antikoncepce nebyla a koureni jsem odjakziva nesnasela

  superkarma: 0 19.06.2015, 19:23:45
 3. avatar
  [5] Allma [*]

  Otěhotněla jsem v 19 letech, pravidelný příjem nikotinu jsem neměla, antikoncepce vysazená nebyla a mám dvojčataSml24

  1. na komentář reaguje blanca — #6
  superkarma: 0 19.06.2015, 15:47:40
 4. avatar
  [4] RenataMor [*]

  Sml23

  superkarma: 0 19.06.2015, 12:52:37
 5. avatar
  [3] sanvean [*]

  To je ale blbost. 227 zen neni preci zadny reprezentativni vzorek, nevime ani, v jakem poctu v nem byly kuracky / cernosky zastoupeny atd..ze se nestydi takove "vyzkumy" zverejnovat.

  superkarma: 0 19.06.2015, 10:01:33
 6. [2] bobani [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 19.06.2015, 09:17:30
 7. avatar
  [1] luneta [*]

  u nás je to ze všech stran.Moje i manželova sestra mají dvojčata.Nám se to naštěstí vyhlo.Sml16

  superkarma: 0 19.06.2015, 08:21:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme