Šampion Petr Koukal, šestinásobný mistr ČR v badmintonu a vlajkonoš české výpravy na olympijských hrách v Londýně, prodělal rakovinu varlat. Přesto dnes, pokud by chtěl, může mít díky zmražení svého vzorku klidně 533 dětí. Úplně stejně jako hrdina filmové komedie Pozdravy ze spermabanky, který kdysi daroval sperma a najednou zjišťuje, že má 533 dospělých potomků.

kokal vacovaKlinické centrum ISCARE uspořádalo spolu Petrem Koukalem a Lucií Křížkovou (Váchovou) speciální večer na podporu osvěty spojené s onkologickou léčbou. V první části večera proběhla výstava a dražba fotografií, ukazující cestu sportovce – Petra Koukal léčbou až k vlastní rodině. Spolu s ním nafotila snímky modelka Lucie Váchová. Vrcholem akce pak byla symbolicky předpremiéra filmu Pozdravy ze spermabanky, který je s tematikou neplodnosti a dárcovství úzce spojený.

Na výstavu a dražbu fotografií Lucie Křížkové a Petra Koukala se přišlo podívat přes 100 pozvaných hostů, novinářů a známých osobností. Celým večerem provázel herec a režisér Jakub Kohák, který svým osobitým způsobem pomáhal především při dražbě. Výtěžek z anonymní dražby bude znám příští týden a půjde celý ve prospěch Nadačního fondu Petra Koukala, který má za cíl především osvětu v oblastech mužského zdraví a hrozbě neplodnosti.

Fotky a film boří tabu

Po dražbě se hosté a novináři zúčastnili premiéry filmu Pozdravy ze spermabanky, která je zábavná, ale také dojemná. Ukazuje totiž dárcovství spermatu ne jako pouhý terč vtipů, ale jako věc, která může přinést děti a s nimi spojené štěstí. Zamražení spermatu nemusí být jen otázka dárcovství, ale i otázka vlastní rodiny, což na vlastní kůži poznal Petr Koukal. „Bylo to nejtěžší období mého života. Věřil jsem ale, že to zvládnu a budu zase žít plnohodnotný život. Když mi však lékař řekl, že bych po léčbě nemusel být plodný, vyděsilo mě to skoro jako diagnóza samotná. Proto jsem ani na vteřinu neváhal a nechal si zamrazit spermie,“říká dnes Koukal. Nechtěl se totiž smířit s faktem, že by nemohl mít vlastní děti.

koukal vachovaVe chvíli diagnózy rakoviny si otázku rodiny a plodnosti uvědomí jen málokdo. Po překonání nemoci se proto Petr Koukal rozhodl založit Nadační fond, který má přispívat k osvětě, a stal se také tváří reprodukční kliniky ISCARE. Chce změnit fakt, že veřejnost o rizicích spojených s onkologickou léčbou pomocí chemoterapie a možných dopadech na schopnost pohlavní reprodukce ví jen málo, a proto odstartoval dlouhodobou osvětovou kampaň.

Naše klinika Petra podporuje jako sportovce a zároveň člověka, který prošel rakovinou. Společnými silami se snažíme informovat veřejnost a zejména muže, že při diagnostikované rakovině si člověk může díky vyspělým laboratorním metodám asistované reprodukce zamrazit svůj biologický materiál a zachovat si tak možnost mít děti po skončení onkologické léčby. Bohužel je mezi veřejností, a to i odbornou ze strany onkologů, tato skutečnost ve většině případů přehlížena a onkologičtí pacienti mnohdy zbytečně ztrácí následkem onkologické léčby možnost mít vlastní děti,“vysvětlil spojení centra ISCARE s Petrem Koukalem Primář centra asistované reprodukce kliniky ISCARE, MUDr. Jaroslav Hulvert.

Výstava s dražbou fotografií je první z mnoha připravovaných osvětových aktivit nadačního fondu, který svou činnost naplno rozběhne od ledna 2014.“Hodně se k vlastní nadaci upínám, měla by už brzy začít fungovat. Půjde o boření tabu o mužském zdraví celkově. Půjde o velký projekt, na který bude napojena spousta dalších akcí,“prozradil Petr Koukal.

O FILMU

David s tváří komika Vince Vaughna je pohodář. Jeho klídek ale skončí, když mu delegace ze spermabanky, kam před 20ti lety daroval svou životodárnou dávku, přinese zajímavý pozdrav, že je biologickým otcem 533 dětí. A to je více, než malé množství. A všichni jeho potomci teď navíc požadují odtajnění jeho identity. Utéct, přestěhovat se, změnit si jméno, nebrat telefony, neotvírat dveře. Běžná řešení David kupodivu zavrhne. Namísto toho se ve slabé chvilce rozhodne své dospělé děti potají poznat. Je to dobrý nebo špatný nápad? Každopádně hodně zábavný nápad!

Nová komedie Pozdravy ze spermabanky nabízí originální námět a řadu situací, které jsou stejně bláznivé jako dojemné.

Reklama