Vztahy

Samotné mi není smutno, jsou přeci Vánoce


Ahoj žínky,

 

teď si říkám, ať žijí Vánoce, ta atmosféra času adventu je ohromná.

 

Žít sám, to není žádný med. I když někdy si říkám, že se aspoň nemusím s nikým hašteřit, jestli umyje nádobí, vynese odpadkový koš nebo jestli je lepší mrkev do vánoční rybí polévky nakrájená či nastrouhaná (jako se každý rok hádá sousedka s manželem).

 

Dřív se mě spousta lidí ptala, jestli mi není samotné o Vánocích smutno, ale já jim srdnatě odpovídala a stále odpovídám, že není, protože jde z jejich pohledu vlastně jen o Štědrý večer, jinak se o prvním svátku vánočním či na Štěpána scházím s příbuznými a kamarádkami. A Štědrý večer, naplněn tou atmosférou, s pohádkami, rozsvícenými stromečky za okny a koledami z desek, je fajn. Cítím se tou atmosférou nabita, zcela pohlcena, že si ani nevšimnu, nepřipustím, že by mi mělo být smutno, jak si jiní myslí.

 

Jsem sama, ano, žiju sama, ano, ale je to jen a jen dobrovolné.

Já jsem totiž introvert jak vyšitý, dělá mi potíže komunikovat s lidmi a jakmile je někdo na mě hrrr, stahuju se do ulity. Mám důvěru jen k lidem, které znám dlouho a kteří mne znají, takže moji tišší povahu berou takovou, jaká je, a nezaměňují ji za tupost, hloupost či kdoví, co jsem ještě slyšela. Nemám komu přece co vysvětlovat, proč a jaká jsem, ostatní taky na mne neberou ohledy.

 

Pracuji na telefonní ústředně, kde vlastně mám kontakt s lidmi, který také občas potřebuji, a baví mne představovat si, jak asi vypadá ten či onen člověk, jakou má postavu, jak se chová k ostatním lidem... Ano, svět fantazie mi je bližší než skutečný život, ale mně to nevadí. Tedy, vadí mi to jen pár dnů v roce, a to na začátku ledna.

 

Konec roku a začátek nového nemají žádné kouzlo, není tam žádná atmosféra, která by naplnila ten den, kdy spousta lidí má pocit, že mají být veselí. Leckdo má možná po ránu kocovinu, a já mám po ránu, které je přeci stejně běžné jako ta předešlá noc, pocit pachuti, chuti zvětralého piva. Stydím se totiž za lidi, kteří se neumějí bavit bez škrobeného veselí, bez proudu alkoholu, bez přejídání a bez rachejtlí. K čemu to všechno? Z čeho se ti lidé radují? Že se překulí noc a že se najednou píše o rok víc? Že podlehli konzumu?

 

A to jsem vám vlastně chtěla napsat, čas adventu je nádherný, i když jste samy, celý ten čas, kdy je spousta zajímavých výstav, filmů a je tak krásné zavrtat se do ušáku se šálkem svařáku a knihou pohádek s ilustracemi od Kvěchové.

 

Strašně moc si přeji, aby byl pořád čas adventu a lidi se měli rádi a aby si to nepokazili tím strojeným a neupřímným veselím 31. prosince a syrovými, vyčpělými rány na Nový rok.

 

   
06.12.2005 - Láska a vztahy - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [22] MEK [*]

  přeji hodně štěstí

  superkarma: 0 05.12.2007, 19:13:14
 2. avatar
  [21] Věrulinka [*]

  Pro mne je Silvestr den,jako každý jiný.Ale Štědrý den má své kouzlo,nemyslím tím samozřejmě jídlo,vždyť jíme celý rok,ale koledy dárečky,pohodičku,svátečně vyzdobený byt,svátečně prostřený stůl,vůni kominíčků,purpůry,půlení jablíček a jiné zvyky.

  superkarma: 0 15.12.2006, 18:26:40
 3. [20] eve69 [*]

  Silvestr není povinný chlastací den,záleží na každém,jaký si ho udělá.Je to jako s narozeninama,nebo se zapíjením novorozeněte,každý se může opít nebo neee.Mám ráda Vánoce,mám ráda Silvestra,mám ráda bublinky o půlnoci,jsem ráda s lidma,které mám ráda,a jde mi to i bez alkoholu.

  superkarma: 0 08.12.2005, 15:44:55
 4. avatar
  [19] Janinas [*]

  Nejvíce miluji adventní čas - to znamená to hezké těšení a čekání na ježíška. Nejhezčí dárek je to, že na štědrý den můžu být se svojí rodinou a že jsme spolu rádi. Ale jak už jsem tady četla, nemám ráda Silvestra. Připadá mi to dost neupřímné, jak se lidé veselí. Chápu třeba mladé lidí plné emocí a optimismu, že si to užívají, protože za svobodna jsem to také tak prožívala. Čím jsem starší, tím více se přikláním k tomu zrušit silvestra.

  superkarma: 0 06.12.2005, 22:24:59
 5. avatar
  [18] Jaštěrička [*]

  Připojuji se k těm,kdo nemají rádi "klasického" Silvestra.Já si loni udělala bezvadný výlet s kamarádkama do Vídně - prolezly jsme galerie, parky,poslouchaly muziku na ulicích...navečer jsme se vrátily domů,daly si u mě zelňačku..no a šly za svými povinnostmi rodinnými,já pak před půlnocí spát,bo jsem si přirazila palec do dveří v autě a hvězdičky jsem viděla i bez ohňostroje.Byl to můj nejhezčí Silvestr za několi posledních let.

  superkarma: 0 06.12.2005, 16:54:58
 6. avatar
  [16] narciska [*]

  Gerda: Majucha: taky tak!

  superkarma: 0 06.12.2005, 13:54:25
 7. avatar
  [15] svetluszka [*]

  ... ...s tím Silvestrem to máte pravdu.....nesnáším to "povinný chlastání" a řeči..." pij, vždyť je konec roku" ale co nesnáším už vůbec, jsou akce a veselení v hospodách a hromadný gratulace do Novýho roku...... líbání a objímání s lidma , se kterýma se během roku ani nepozdravím.....
  Proto už léta trávíme silvestr doma a maximálně s nejbližšíma kamarádama....

  superkarma: 0 06.12.2005, 13:40:17
 8. [13] Elleny [*]

  Milá Sašo.
  Loňské vánoce jsem poprvé "slavila" jen se svými dcerami, manžel utekl k milence, a moc nerada na tyto svátky vzpomínám. Silvestr jsem ztrávila v nemocnici a vše prospala, nechtěla jsem být vzhůru, s nikým se bavit, cítila jsem, že jedině tak mohu tento den přežít. Ale i přesto s Vámi nesouhlasím. Před osmi lety mi zemřela maminka a dodnes to těžko snášíme, byl to letitý zvyk svátky trávit společně. Manžel je zpátky, ale na vánoce se stejně neteším, protože se bojím vzpomínek na ty loňské. Chci letošní vánoce mít moc krásné, veselé, bez smutku, bez vrásek..
  Nikdo nemá být sám. Je fajn být sám chvíli, odpočinout si od lidí, ale napořád ? Budu na Vás letos o vánocích vzpomínat, aby jste aspoň v duchu nebyla sama. Zdraví a vše krásné přeje Elleny.

  superkarma: 0 06.12.2005, 12:39:55
 9. [12] Zdenka04 [*]

  hm tak každý má jinej názor na to či být sám ,nebo né to je každého věc ,ale já jsem ráda ,že sama nejsem mám hodného manžela děti jsou z domu mají svoje rodiny tak to musí být takovej je život ,taky bych chtěla ,aby byli s náma ,ale prostě je to tak jak to má být sejdemě se na 2 den všichni a tak to má být veslit se a radovat každej den né jen na svátky a Silvestra

  superkarma: 0 06.12.2005, 12:39:22
 10. avatar
  [10] gerda [*]

  jak mám ráda Štědrý večer, tak nesnáším Silvestra s povinným jucháním a petardami. Zaspat se bohužel pro ten kravál nedá. Lituju všechna zvířata, protože nechápou, co se to děje venku a třesou se doma hrůzou. Kvůli kočkám rozestýlám gauč už v 8 večer, aby měla pod co zalézt. Kromtoho - nechápu, proč slavit něco, co přijde tak jako tak...

  superkarma: 0 06.12.2005, 12:12:07
 11. avatar
  [9] Meander [*]

  Pohnutkám rozumím a s názorem na Silvestra souhlasím. Good luck, Sašo! :-)

  superkarma: 0 06.12.2005, 11:46:28
 12. avatar
  [8] Gita [*]

  Já bych si přála, aby se lidé měli rádi celý rok a nejen pár dní v roce

  superkarma: 0 06.12.2005, 10:10:39
 13. avatar
  [7] Myskdalen [*]

  Je to smutné,ač to má být prezentováno jinak.
  Vánoce bývají pro mnohé časem depresí z důvodu osamocenosti.
  Mně by se líbilo dnes žít snad v nějaké komuně(kde by ale měl člověk místo i sám pro sebe),kde by bylo sice soukromí,ale jinak zaručená lidská pospolitost a veselo.
  Měla jsem kdysi období,kdy jsem chtěla být sama,ale jak je člověku víc a víc,stojí o to,čím dál,tím méně.
  Taky proto,že během života,plno lidí ztrácí.

  superkarma: 0 06.12.2005, 10:09:26
 14. avatar
  [6] gavi [*]

  Souhlasím s pasáží o Silvestru , protože jej sama ze srdce nenávidím , ale být sama bych nedokázala a už vůbec ne na Vánoce .

  superkarma: 0 06.12.2005, 09:33:35
 15. [5] Anai [*]

  Já protestuji proti tomu, že Silvestr = neupřímné veselí! Stejně tak, jako lidi odmítaj slavit narozeniny! Poslední den v roce se slaví tradičně už dlouho. Já též nesouhlasím s opíjením a přejídáním, taky jsem se snažila to nikdy nedělat, je krásné vítat Nový rok ve slavnostní, jen lehce povznesené náladě po dvou skleničkách vína, např., miluju tu atmosféru, jak se všichni líbají a mají k sobě blíž, tak proč tu noc nestrávit mezi lidmi, se kterými jsem ráda, proč se nebavit ,netancovat? Každý extrém je divný. Jednou jedenkrát jsem byla o Silvestra sama doma, nastydlá, koukala na TV v posteli. Vím, že to byl ten rok, co se oddelovalo Slovensko. No, už nikdy.... !!!! Tehdy bylo před rozvodem, žádný chlap, děti s mužem naˇchalupě, kamarádka mi zvala k sobě... měla jsem se přemoci, tu chřipku a radši zůstat u ní.... Ale já jsem těžký extrovert!!!

  superkarma: 0 06.12.2005, 08:55:33
 16. [4] apina [*]

  Ahoj Sašo, víš trochu mi to připadá jako stýskání , právě zatím, že jsi sama. Určitě si sama přiznáš, že kdyby jsi třeba měla děti nebo přítele a trávila s nimi štědrý večer tak by to bylo mnohem veselejší a hezčí než uplně sama. Je kezké sedět v ušáku se svařákem někomu na klíně,....číst pohádky dětem nebo je s nimi sledovat v TV a ty rozzářené dětské oči když vidí stromek.....Neni dobré být sám...nikdy

  superkarma: 0 06.12.2005, 06:58:55
 17. avatar
  [3] svetluszka [*]

  ...a viděla jste některá povídku " Vánoce paní Hůlové".....???

  superkarma: 0 06.12.2005, 06:28:04
 18. avatar
  [2] Ľubica [*]

  Ale nemusíš být sama, i když Ti dělá potíže komunikovat s lidmi. Pořiď si koťátko a uvidíš, jak Ti bude dobře, budeš mít někoho kdo na Tebe rád počká, než příjdeš z práce, někoho, kdo tě bude mít rád, koho bude těšit pouhá Tvoje přítomnost aniž by vyžadoval lidksou komunikaci.

  superkarma: 0 06.12.2005, 02:18:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme