Jakkoliv je mi z bývalého režimu těsno, jedno mu upřít nemůžu. Ten tah byl geniální. Stejně jako fiktivní smrt jednoho ze studentů. Sametová revoluce," uvažuje nad událostmi 17. listopadu ´89 čtenářka Mandzarik. Náznaku kritiky neunikl ani Václav Havel.

Myslíte si, že sametová revoluce byla naaranžovaná komunistickými mocipány, kteří si dnes užívají v nejvyšších společenských vrstvách? Pokud ano, jistě budete souhlasit s příspěvkem čtenářky Mandzarik, který mi poslala k tématu den: Jak se žilo za komunistů a jak se žije dnes.

Jak se nám žilo před sametovou revolucí a jak se nám žije teď

17. listopad 1989 mě zastihl v prvním ročníku VŠ v Praze. Úplně zpitomělou holku z Moravy, která byla ráda, že si dokáže poradit ještě tak se sebou a velkoměstem. Dějinám mezinárodního dělnického hnutí jsme se v prvních dvou přednáškách posmívali, ale tušili, že zkoušku stejně budeme muset absolvovat, abychom se pohnuli dál. Další přednášky nebyly. Na pražském Suchdole visely plakáty - první oficiálně povolená demonstrace na Albertově! Mě to přišlo trapný. To budem jako slavit oficiálně povolenou demonstraci? Co je to za komedii? Pokud si vzpomínám, demonstrace byly neoficiální a potlačovány. Jela jsem domů. Po víkendu se změnilo úplně všechno. Bouřlivé projevy studentů, nadšení, euforie, narvané autobusy směr Letná, zvonění, klíče, „Vaška na Hrad!", „Nechceme kůl v plotě!", „Dejte šaškům rolničky!" atd, atd. Jak my tomu věřili. Že národ miluje studenty. Že jsou tím hybným mechanismem. Pane Bože. Taková naivita. Jakkoliv je mi z bývalého režimu těsno, jedno mu upřít nemůžu. Ten tah byl geniální. Stejně jako fiktivní smrt jednoho ze studentů. Sametová revoluce. Studenti vraždit nebudou. Sehráli dokonale roli statistů. Perfektně připraveno. Perfektně promyšleno. K osobě Václava Havla se nebudu vyjadřovat, stejně jako k jeho roli v „revoluci."

Ročník 1971 nebyl zrovna šťastný. Neměli jsme zkušenost - jak se svobodou naložit, jaké máme možnosti, neměli jsme informace. Ten, kdo se posléze chytil, má můj obdiv. Byly to výjimky. A předpokládám, že informovány lépe zorientovanými rodiči.

Vše se formovalo. Nechápala jsem, proč Československá republika nepřevezme některý z osvědčených modelů západní demokracie a proč se trápíme vlastní legislativou. Je mi to jasné. Ty díry v zákonech byl záměr. Pro dnešních horních deset tisíc.

Jak uvedl pan Dolejš - 17.11.1989 byl nevyužitá šance - ovšem jen pro kompars.

Ten svátek neslavím. Pro mě svátkem není. Jen důkazem toho, jak dokonale bývalý režim manipuloval a v důsledku to pociťujeme dodnes. Davem se manipuluje lépe než jednotlivcem.

Jistě, nikdo mě nenutí tu žít. V tomhle spatřuji jedinou výhodu. Je možné, že tento pocit mě osobně s celou tou listopadovou fraškou smiřuje.

Vaše otrávená,
Mandzarik

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Jak se žilo za komunistů a jak se žije dnes

Jak se vám žilo před sametovou revolucí a jak se vám žije dnes?

Zhodnoťte s odstupem, zda se naplnila vaše očekávání po listopadu ´89. Jak se vám žilo za komunismu a jak se vám žije dnes? Jste spokojená? Vyhovují vám možnosti, které dnešní svoboda a volný přístup k informacím poskytují, anebo vás přivádějí do stresových stavů a bojíte se třeba o práci, důchod...? Chvalte či haňte stav demokracie v Česku: Vaše názory nás zajímají! Posílat je můžete k tématu dne na úterý 16. listopadu 2010. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání jednoho ze tří dévédéček s takřka hororově laděného thrilleru Loď smrti, jedna z vás k němu obdrží i třpytivý sprchový gel s diamantovým práškem a minerály Skin so soft od Avonu. Své příspěvky posílejte na redakční e-mail!

Loď smrti

Reklama