Se jménem surrealistického umělce Salvádora Dalího má většina z nás spojené obrazy prapodivných výjevů s rozteklými hodinami a šklebícími se tvářemi. Věděly jste ale, že byl Dálí i slavným vynálezcem? 

Salvádor Dalí (1904-1989) byl bizarním umělcem. Miloval vše jiné, neotřelé nové a přehnané. Rád na sebe strhával pozornost, rád udivoval a šokoval. Jeho díla jsou plná snových výjevů a nadskutečných vizí. Dalí byl nejen malířem a sochařem, byl i fotografem, návrhářem šperků i parfémů a dokonce i vskutku neotřelým vynálezcem. Nevěříte?

Salvator Dalí

Ne jen tak ledajaké umělé nehty

Která žena by netoužila po dokonalé manikůře. Pokud jí ale příroda nenadělila, může sáhnout k nehtům umělým. Ovšem jen skutečně originální dáma sáhne po Dalího umělých nehtech, vyrobených z drobných zrcadélek. Takto si může vždy zkontrolovat dokonalost svého líčení i účesu, aniž by musela lovit v kabelce. Perfektní, ne?

Speciální brýle pro vyjížďky autem

Také vás už nudí běžná a okoukaná krajina, která donekonečna monotónně ubíhá za oknem jedoucího auta? Pak si zakupte Dalího kaleidoskopické nebo spektrální brýle, které pozmění všední realitu v surrealistický výjev! Jen si ale raději sedněte na místo vedle řidiče, ne za volant….

Balanční boty jako vynález 21. století? Ale kdepak!

Milujete chůzi ve speciální obuvi, která systémem balančních polštářků nutí pracovat vaše hýžďové svalstvo? Pak věřte, že to není vynález nikterak nový, snad jen inovovaný. Už Dálí navrhl speciální boty pro zvýšení rozkoše z chůze. Pravda, mechanismus odpružení byl poněkud prostší – pouhé péro z gauče – ale v jednoduchosti je přece krása.

„Surealismus je stejně náhodný jako setkání deštníku a šicího stroje na operačním stole.“

- Salvator Dalí

Výkladní figuríny jako plastová akvária

Zejména ve Spojených státech se staly velmi populárními Dálího průhledné figuríny naplněné vodou a rybičkami, jež měly symbolizovat krevní oběh. Otázkou ovšem zůstává, jak umělec donutil akvarijní rybky plavat jen správným směrem.

Salvator Dalí

Křesla jako ulitá

Taky si občas postesknete, že je vám vaše pohovka nepohodlná, že nekopíruje tvar vašich zad a nedává vám dost prostoru pro opření rukou? Dalí opět přichází s jednoduchým řešením: křeslo z bakelitu, které je odlité přímo podle tvaru těla zákazníka. To musí být pohodlíčko!

Nábytek podruhé

Který náruživý čtenář bulváru by rád nevlastnil alespoň kousek z někoho slavného? Dalí to všem umožnil, když navrhl pohodlnou rudou pohovku ve tvaru rtů slavné filmové hvězdy Mae West.

Salvador Dalí chtěl vždy co nejvíce šokovat a dostat své činy na zcela novou úroveň iracionality. Ostatně i jeho konec života byl naprosto bizarní. V posledních letech přebýval totiž Dalí ve věži svého muzea, zvané Galatea, kde také nakonec zemřel na srdeční zástavu. Dle jeho přání bylo umělcovo tělo nabalzamováno a několik dní vystavováno v muzeu na odiv všem návštěvníkům. Nakonec bylo uloženo k věčnému odpočinku do krypty, kde jinde než pod atriem jeho milovaného muzea.

Zdroje

Čtěte také...

Reklama