Vaření

Salát z černého kořene a naklíčených mungo fazolí

Zdravý a chutný recept? Přesně to pravé na první jarní dny. Svému tělu dodáte prospěšné látky a ještě si pochutnáte. Stačí tři dny předem naklíčit mungo fazole a jako základ použít recept, který už od nás umíte.

salát z mungo a černého kořene

Když naklíčíte mungo fazole a poprvé je ochutnáte, budete mít pocit, že křoupete čerstvý hrášek přímo ze zahrádky. Mají totiž hodně podobnou chuť i vůni. Po naklíčení je můžete použít do jakéhokoliv salátu. Ozvláštní jeho chuť a navíc vám dodají velkou dávku vitaminů, antioxidantů, minerálů a jiných pro naše zdraví užitečných látek.

Mungo fazole

Tyto malé zelené fazolky pocházejí z Indie. V současné době se pěstují právě tam, ale i v Číně či Thajsku. Koupíte je téměř v každé zdravé výživě, ale i v supermarketch vedle fazolí, čočky a dalších luštěnin.

Připravit je můžete vařené, jak jste zvyklí u klasických fazolí, nebo je konzumovat naklíčené, syrové. Při vaření postupujeme stejně jako u klasických fazolí. Mungo propláchneme a namočíme do vody, ideálně přes noc, nejméně na 12 hodin. Druhý den vodu slijeme, propláchneme a zalijeme vodou čistou. Vaříme doměkka a solíme až po uvaření. Jinak by fazole ztvrdly. Tepelnou úpravou bohužel ztrácíme spoustu cenných látek.

mungo fazole

Proto je lepší mungo fazole konzumovat syrové, naklíčené. Klíčky, které se u fazolek objeví, v sobě mají antioxidanty, enzymy, minerály, vitaminy. Naklíčené mungo koupíte i v obchodě, ale lepší je připravit si je doma čerstvé. Naklíčení totiž nezabere více než tři, čtyři dny.

A jak fazole mungo naklíčíme? Opláchnuté fazole namočíme do studené vody a necháme na lince. Jednou nebo dvakrát denně slijeme do cedníku, propláchneme a zalijeme čerstvou vodou. Za tři dny z fazolí začnou vykukovat malé klíčky. Je hotovo! Můžeme křoupat.

Ke klíčení můžete použít také speciální klíčicí misky.

Kromě toho, že můžete naklíčené mungo použít do jakéhokoliv zeleninového nebo listového salátu, tak chutná opravdu skvěle v základní pomazánce z černého kořenu.

černý kořen

Suroviny

 • základní pomazánka z černého kořene - recept najdete TADY
 • naklíčené mungo fazole
 • lžíce pasty z paprik - pálivé nebo jemné (můžeme vynechat)
 • sůl a pepř podle chuti, ale většinou není potřeba, protože už je v pomazánce

Postup

Nejdříve si připravíme pomazánku z černého kořene. Naklíčené mungo fazole scedíme, propláchneme a vmícháme do pomazánky. Pasta z paprik ještě trochu změní chuť pomazánky, která tak dostane říz. Kdo ji doma nemá, obejde se bez ní. Klidně můžeme dochutit i trochou sladké papriky nebo, pro milovníky ostrých chutí, špetkou chilli koření.

Dobrou chuť přeje Elly.

Čtěte také

   
23.03.2015 - Zelenina - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Léthé [*]

  gerda — #2ty si ale chytrá hlavička Sml2....určitě to vyzkoušímSml59.

  superkarma: 0 23.03.2015, 13:20:04
 2. avatar
  [4] gerda [*]

  elly — #3 Sml16

  superkarma: 0 23.03.2015, 09:46:13
 3. avatar
  [3] elly [*]

  gerda — #2Výborný nápad! Díky :-)

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 0 23.03.2015, 08:45:46
 4. avatar
  [2] gerda [*]

  na naklíčení mungo fazolí se dobře hodí prázdná petflaška od 1,5 l minerálky. Nůžkama ji kolem dokola zkrátíme, abychom měli válec s rovným horním krajem. Spodek propícháme jako cedník, hodí se k tomu nad plamenem rozpálený malý šroubovák, ten udělá v plastu dírku okamžitě. Do takhle upravené flašky nasypeme mungo fazoli a několikrát denně propláchneme pod vodovodem studenou vodou. Položíme dnem na talířek, ať nenaděláme svinčík a už jen čekáme na klíčky. Je to velmi pohodlné klíčidlo, zcela zdarma.

  1. na komentář reaguje elly — #3
  2. na komentář reaguje Léthé — #5
  superkarma: 0 23.03.2015, 07:09:20
 5. [1] manislava [*]

  Sml80

  superkarma: 0 23.03.2015, 06:24:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme