Nehty nejsou pouze vizitkou krásy, ale také našeho zdraví. O nehty bychom měly pečovat stejně jako o naši pleť nebo vlasy. Nehty zaujmou u podání ruky, padne na ně zrak našeho spolusedícího u stolu. Odvrátí zrak, nebo zůstane?

nehty

„Sakra, zase se mi ulomil nehet,“ povídá jedna kamarádka druhé.
„Máš nosit rukavice, je jim zima,“ odpoví druhá.
„Co je to za blbost, nehtům přece není zima? To je, jako kdybys řekla, že je zima vlasům.“

Blbost to s prominutím opravdu je. S nastupující zimou sice ubývá síla slunečních paprsků a také příděl vitamínů čerstvého sezonního ovoce, ale to u této nepěkné estetické „vady“ rozhodujícím faktorem není.

Zdravá strava

Nejčastější příčinou lámavosti (a také štěpení nehtů) je nedostatek minerálů, zejména hořčíku, křemíku nebo zinku. Na podzim a v zimě bychom tak měli naši stravu více obohatit o konzumaci ryb (na Vánoce do vany nejméně tři kapry), neměli bychom šetřit ani s příjmem ořechů (co nejvíce ořechového cukroví) a u pohádek chroupat slunečnicová semínka.  

Důležitý je také přísun vitaminu A, jehož provitamínem je známý betakaroten, který naleznete nejen v mrkvi, ale také ve špenátu, v kapustě, v mléce, olivách, citrónech, broskvích a banánech.

Mytí nádobí přenechejte manželovi

Dalším důvodem lámání nehtů může být i nadměrné vysušování pokožky rukou nevhodným mýdlem, nesmíme zapomenout ani na jiné čisticí přípravky, jako je například jar na nádobí (hory vánočního nádobí přenechejte manželovi, dětem nebo myčce).

Velmi důležité je si pokožku, samozřejmě společně s nehty, promazávat mastnými krémy. Čím častěji, tím lépe. Výborný je například mandlový krém, který má příznivý vliv na pružnost kůže i nehtů.

Neuškodí ani lakování nehtů kvalitními laky, které naše nehty zpevní. Pozor však na agresivní odlakovače, vybírejte je stejně pečlivě jako laky.

Odborná péče

Lámavost nehtů může být způsobena také dědičným faktorem, nebo může být známkou nemocných oslabených jater. V tom případě je potřeba vyhledat odborníka.

A v neposlední řadě, tak jako chodíme ke kadeřníkovi a staráme se o vlasy, tak můžeme občas navštívit i jiného odborníka - manikérku, která se postará o naše nehty.

Zdravá strava rovná se zdravé nehty.
Dokonalá péče rovná se krásné nehty.
Krásné nehty rovná se krásné ruce, které pak můžeme podat komukoliv. :)

zdroj: wikipedia

Čtěte také:

Reklama