To se tak může přihodit, že jdete po ulici a najednou potkáte člověka, který je vám něčím povědomý. Sakra, odkud ho jen znám? Kde jsem ho už potkala? Koho mi jen připomíná? Otázky, které si kladla Zuzana, byly zodpovězeny. Ale odpověď byla šokující.

Z bouřliváka podpantoflák

sonŘíkejme mu třeba Franta Novák, pětačtyřicetiletý ženatý chlap, kterých jsou tisíce. Se svou o dva roky mladší ženou Zuzanou má dvě děti, šestnáctiletého Romana a jedenáctiletou Danu. Bydlí v třípokojovém bytě, mají auto, chatu, průměrné zaměstnání, vcelku vedou obyčejný, chvilkami až nudný život.

V mládí ale Franta nudný nebyl. Byl to pěkný bouřlivák. Která před ním neutekla na strom, skončila vzápětí pod stromem – a pod Frantou.
Jeho sexuální dovádění skončilo až svatbou s o dva roky mladší, ráznou Slovenkou Zuzanou, která studovala v místě Frantova bydliště vysokou školu. Frantovi bylo 29 let, když se ženil a Zuzaninu slovenskému šarmu doslova propadl.
Z bouřliváka Franty se stal podpantoflák, který si však nijak nestěžoval. Měl doma všechno, co potřeboval. Navařeno, uklizeno, Zuzka byla vynikající manželka i milenka, měli spolu šikovné, zdravé děti. Spoustu času, zejména pak víkendy, trávili na chatě, kterou si nedávno koupili, léto si pak zpestřili i nějakou tou zahraniční dovolenou.

To vše se však změnilo letos o prázdninách, kdy se vzhledem k tomu, že spoustu peněz investovali do chaty, rozhodli, že dovolenou vynechají. Čas prázdnin stráví s dětmi na chatě a pak by mohli navštívit nějaké své kamarády z dětství, kterým to slibují už roky.

Sakra, koho mi ten kluk jen připomíná?

Zuzka si moc přála jet na Slovensko za svojí dávnou kamarádkou Jankou, se kterou studovala stejnou školu a kterou viděla naposledy před svatbou. Janka, i když ji zvala, tehdy nepřišla. Byla prý nějak nemocná a hned po studiu se vrátila zpátky na Slovensko, do Šariša. Přestaly se spolu vídat, ani si za celé ty roky nezavolaly, a Zuzku to mrzelo. Ráda by ji znovu po letech viděla. Kontakt na ni sice neměla, ale věděla, kde bydlí, a tak navrhla, že by si mohli udělat pěkný výlet do Šariša, spojený s prohlídkou tamního hradu.

Franta tím nápadem moc nadšený nebyl, prý je to daleko, ale Zuzce oponovat nešlo, na to už za ty roky přišel. Tak se nakonec dohodli, zajistili ubytování, sbalili děti a jeli.  

Hned po ubytování se vydali na prohlídku úžasného Šarišského hradu a potom, že překvapí dávnou kamarádku Janku. Jak se blížili k místu kamarádčina bydliště, Zuzka najednou zpozorněla. Proti ní šel mladý kluk a někoho jí velmi silně připomínal. Pořád však nemohla přijít na to, koho.
Odpověď přišla vzápětí a byla šokující.

To je Andrej

Kamarádka Janka byla doma a Zuzčinou a Frantovou návštěvou byla opravdu velmi překvapena – a také zaskočena.
„Když už jste tady, tak pojďte dál,“ řekla slovensky.
„Ty nemáš radost, že se vidíme? Po tolika letech?“
„Ale mám.“

Janka byla rozvedená a žila sama s šestnáctiletým synem, kterého měla všude po bytě na fotografiích.
„Jé, toho jsme potkali kousek u domu, když jsme sem šli. To je tvůj syn? Jak se jmenuje? Kolik mu je?“
„To je Andrej, bylo mu 16.“
„To je náhoda, našemu Romanovi taky. Nevěděla jsem, že jsi byla těhotná ve stejnou dobu jako já.“

Zuzka se ještě více zadívala na vystavené fotografie, a v tom jí to došlo. Kluk, kterého potkali na ulici, teď už věděla, že jde o syna její dávné kamarádky, jí velmi silně připomínal jejího vlastního syna! Ta podoba byla nezaměnitelná!
Očividně to zarazilo i Frantu.
„Já jsem sem nechtěl jet, ale nedala sis říct,“ byla jediná Frantova reakce, když se „vše“ provalilo.

Hříchy mládí

Franta v době, kdy Zuzka s Jankou studovaly, spal s oběma, aniž by ony o tom věděly. O Jančině těhotenství neměl ani potuchy. Když Zuzka zjistila, že je těhotná, hned se s Frantou vzali. Janka se vrátila zpátky domů, na Slovensko. Tušila, že je těhotná. Frantovi to ale neřekla, nikdy po něm nic nechtěla, nežádala o alimenty. Ještě těhotná se vdala, její manžel přijal Andreje za vlastního, ale manželství jim dlouho nevydrželo, brzy se rozvedli. Dodnes však platí na „Frantova syna“ alimenty.

Zuzku jako by polil ledovou vodou. Její manžel má syna s její kamarádkou! A celých šestnáct let to tajil.
Nevěřila mu, že to nevěděl, že se s Jankou po celou tu dobu nestýkal. Zuzka svému manželovi prostě nevěřila vůbec nic.
Ihned zrušili víkendový pobyt na Slovensku a jeli zpátky domů. Celou cestu v autě bylo hrobové ticho, až už to jejich děti nevydržely:
„Ale to je fajn, že máme bráchu, viď?“
Zuzana po nich šlehla pohledem, mrtvolně bledý Franta řídil mlčky dál.

Doma pak propukla velká hádka. Zuzka se cítila ponížená, Franta zaskočený. Zuzka začala hystericky křičet o rozvodu, pak zase brečela a Frantovi vyčetla snad i to, v čem před šestnácti, sedmnácti lety chodil na rande.

Zákaz ano, nebo ne?

Tento bojový stav trval zhruba měsíc. Nakonec se oba dohodli, že nechají minulost minulostí a zapomenou na hříchy mládí. Kdyby Janka chtěla, mohla by po Frantovi už tehdy žádat alimenty a také celou jejich svatbu zničit. Neudělala to. A stejně tak mohla být vlastně naštvaná i ona na Zuzku.
„Měly jsme se tehdy na Tebe vys… obě...“

pozn.red. Jména v textu byla pozměněna

Přečtěte si také:

Reklama