Domácnost

Sádlo, máslo, nebo margarín?! Dětem rozhodně máslo!

maslo

Každý den nás reklamy doslova masírují varováními na téma živočišný tuk. V zápětí pak následuje šťastný stařík, bujaře přeskakující plot v jedné ruce s margarínem, nebo buclaté, zdravím přímo překypující dítko, též lákající na takový výrobek.

Řiďme se rozumem, ne reklamou!

Žádný výrobce čehokoli vám nikdy neřekne o úskalích, které se za jeho výrobkem srývají. Absolutně žádný, neb potřebuje, abyste výrobek kupovali, a on tak mohl s klidem prosperovat. A tak je to na nás.

Je docela klidně možné, že ředitel firmy na výrobu margarínu si poránu maže chleba tlustou vrstvou másla a svému potomkovi dělá rovněž.

Tento článek nemá zcela sundat margaríny!  

Ač sama margaríny nesnáším, pojala jsem článek co možná nejobjektivněji.

Přesto v životě vycházím z toho, že moje kočky milují máslo i sádlo. Pokud jsem  jim předložila margarín, měly tendenci s ním dělat cokoli, jen ne ho jíst.

Něco historie

O másle se rozšiřovat nebudu, známe ho od doby, co známe krávu, tedy historie netřeba.

Takový margarín má podstatně zajímavější původ.

Někde jsem četla, že byl původně používán jako krmivo pro krocany, ale víc informací se mi o tom nedostalo.

S určitostí byl ale v základu vyroben jako náhražka drahého a nedostatkového másla na popud císaře Napoleona. Ten potřeboval pro svou armádu dostatek levného, a přitom chutného tuku vyhovující konzistence.

Tohle je strašně zajímavé a úsměvné zároveň.

Francouzský císař tehdy vyrazil s prapodivnou soutěží – „kdo vyrobí tuk, který se bude lépe mazat na pečivo a bude levnější a trvanlivější než máslo, ten získá výhru 100 000 franků“.

Jednoznačným vítězem se v roce 1869 stal francouzský chemik a lékárník Hyppolyte Mege–Mourries. Ten zkapalnil hovězí lůj a pak ho smíchal s mlékem, vodou a hmotou z kravských vemen.

Finální zázrak Mourriesovi připomínal perly, a tak svůj vynález pojmenoval margarín, z řeckého slova margaron, tedy perla.

To je, co?


Moderní margaríny ale přece jen nelze srovnávat s výrobky z doby před padesáti lety, neřku-li vynálezem chemika Mourriese.

Na můj dotaz mi dětská lékařka MUDr. Zdena Tomková z dětského střediska v Praze 4 řekla:

 

Například dětem bych doporučila podávat raději máslo než margarín. Ztužené tuky totiž obsahují kromě jiného i stabilizátory a konzervační látky.

Máslo může výrobce takzvaně pančovat pouze vodou, a ta nikomu neblíží, pouze snižuje kvalitu másla.

Navíc máslo obsahuje přirozené vitaminy A a D.

Některé margaríny také, ovšem jde o vitaminy syntetické, které pro dětský a vlastně pro žádný organismus nelze pokládat za stejně účinné.

Jednoduše bych tělíčkům i tělům nabídla co možná nejméně syntetiky v čemkoli. Stačí to, co konzumovat prakticky musíme.

Mimo jiné, při výrobě plastů –  tedy obalového materiálu, vzniká ve stopovém množství jedovatý formaldehyd. To je ale problém i balených vod a celé řady jiných výrobků.

Margaríny je dále třeba dobarvit, což se děje nejčastěji beta-karotenem, který škodlivý v tak malém množství ovšem není. Říkám ale nejčastěji, což mi v podvědomí důvěru v tyto tuky nezvyšuje.

Existují velice škodlivá žlutá barviva.

Dál k té historii

Technologie výroby margarínů se postupně zlepšovala. Nejprve výrobci používali pouze živočišné tuky, až nakonec poprvé přišli s ideou použít tuk rostlinný.

Problém byl ale v tom, že rostlinné tuky byly v tekuté formě. Proto vědci vynalezli technologii ztužování tuků, která umožňovala rostlinný tuk „ztuhnout“ tak jako živočišný

Ztužování tuků se stalo průlomem, který způsobil obrovský boom margarínu na evropský a americký trh.

Lékaři a odborníci na výživu se mohli přetrhnout a doporučovali margaríny ve velkém. Tvrdili, že margarín coby čistě rostlinný tuk pozitivně působí proti vzniku kardiovaskulárních chorob, a zatracovali máslo doslova  jako hazard se zdravím.

Vliv reklamy v lidech vyvolal dojem, že margaríny jsou skutečně pro jejich zdraví tou nejlepší volbou.

Jenže najednou se zjistilo, že takzvané „trans-izomery mastných kyselin“, vznikající při ztužování rostlinného tuku a které margaríny obsahovaly, jsou velice zdraví škodlivé.

Nejen že nesnižovaly riziko srdečně cévních onemocnění, ale navíc zvyšovaly i riziko onemocnění cukrovkou, zvyšovaly hladinu LDL cholesterolu, tedy škodlivého cholesterolu v krvi, a působily karcinogenně.

Světová zdravotnická organizace teprve až v roce 1993 doporučila, že trans-izomery nesmí překročit 1 % energetického příjmu člověka.

Mnohé státy tak obratem velmi radikálně snížily obsah trans-izomerů v potravinách.

Pro i proti

Dnes se ve výrobě margarínů užívají jiné, moderní technologie, které riziko vzniku trans-izomerů velmi snížily.

Mnoho mýtů, které přinesli výrobci margarínů, se však dodnes považují za pravdivé informace!

Tak například o kaloriích.

Existují sice nízkokalorické margaríny, ale ty slouží převážně ke snížení cholesterolu a nemají jiný účel.

Light margaríny obsahují fytosteroly, které snižují cholesterol v těle. Konzumovat by se však neměly společně s léky snižujícími cholesterol.

Jíst by je neměly ani těhotné a kojící ženy a děti do 5 let. 

Většina margarínů obsahuje přibližně 70–75 % tuku, zatímco máslo obsahuje 80 do 83 procent.

Do margarínů se pro udržení konzistence přidávají emulgátory, stabilizátory, konzervační látky, aromata, uměle vyrobené vitaminy a někdy dokonce i živočišné tuky.

Oproti klasickému máslu však margaríny zcela postrádají cholesterol. Velkou výhodou margarínů je také to, že se dají lehce roztírat.

Většina odborníků na výživu se dnes domnívá, že máslo a margaríny by se měly kombinovat. Někteří lidé na máslo nedají dopustit a margaríny považují za nepovedenou a chabou náhražku.

Ať je margarín sebedokonalejší a opatřen celou škálou vitaminů, náhražkou skutečně je. Zase na druhou stranu, jestli člověk trpí vysokým cholesterolem, pak je na jeho uvážení, jestli se bude tumlovat máslem, nebo zvolí dietnější model.

Ještě k tolik „margaríňáky“ proklamovaným poly-nasyceným mastným kyselinám omega-6 a omega-3.

Náš organismus si skutečně nedokáže tyto kyseliny vytvořit sám, proto bychom je měli do těla pravidelně dodávat. To se může dít pomocí vybraných margarínů, ale také nemusí.

Omega-6 nenasycené kyseliny – najdeme v kukuřici a kukuřičném oleji, slunečnicovém oleji a slunečnicových semínkách, sojovém oleji, piniových oříškách, para ořechách nebo sezamovém oleji.

Omega-3 mastné kyseliny – jsou zase hlavně v rybím tuku, lněném semínku, lněném oleji, avokádu a vlašských ořechách.

Vyváženost mezi těmito kyselinami v našem organismu je důležitá. Bez nich se dokonce může nastartovat zánětlivý proces, který se pak může stát chronickým a může vést k onemocnění srdce, diabetu a Alzheimerově nemoci.


Osobně se stavím za co nevětší využití přírodních potravin, na které jsou naše těla zvyklá a ledviny, a játra nenutíme pracovat přesčas.

Klidně si mažu chleba máslem, a dokonce i sádlem. Pěkně posolený a se škvarkama.

Žiju a cholesterol mám na úplně spodní hranici.

Mimochodem, už jste někdy zkusili kuřecí sádlo??

Je to delikatesa. I když je ho nakonec fakt málo, ty škvarky jsou boží!

Zkuste koupit taková tři kila kuřecích kůží, nakrájet a pak připravovat klasicky jako sádlo vepřové. Pro zjemnění úplně nakonec přidám trošku mléka, stejně jako u vepřového sádla.

Vážně, nemá to chybu!

lupa

   
27.08.2010 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [68] Michaela Kudláčková [*]

  Dante Alighieri — #65 ..no protože je to kotě...jako dítě .. prostě strčí do pusy všechno :-)  Víckrát to neudělá, uvidíš Sml52

  superkarma: 0 01.09.2010, 12:48:06
 2. avatar
  [67] mio [*]

  Dante Alighieri — #65 teď jsi totálně zhroutila Míšin článekSml52

  superkarma: 0 29.08.2010, 23:20:23
 3. avatar
  [66] kuty [*]

  Dante Alighieri — #65 Tak ten margarín asi nebude zas tak špatnýSml30

  superkarma: 0 29.08.2010, 23:17:30
 4. avatar
  [65] Dante Alighieri [*]

  linde — #51 Naše kotě margarín jí! Přítel si dneska namazal chleba, odešel od toho a když se vrátil, chleba byl olízanej. Sml30

  1. na komentář reaguje kuty — #66
  2. na komentář reaguje mio — #67
  3. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #68
  superkarma: 0 29.08.2010, 23:10:49
 5. avatar
  [64] mio [*]

  Používám asi vše. Máslo nejradši, ale blbě se maže ztuhlý. Takže ho dám na pár vteřin do mikrovlnky, mezitím mě volá nějaké dítě, takže milé máslo použiju následně třeba do omáčky na zjemnění, jelikož v tekutém stavu se maže ještě blběji.

  Margarin používám v případě, když se mi stane s máslem výše popsané a už nemám nervy na další pokus nebo když prostě spěchám.

  Na rostl.oleji smažím, někdy i na tom másle (třeba ryby na kmíně..) na oliváči někdy taky, třeba cukety do řecké musaky (zrovna zítra se na ni chystám), ale nejlepší je zastudena do salátůSml67

  Sádlo používám méně než minimálně, ale když nám jej někdo podaruje např. ze zabijačky, nepohrdnu - řízky jsou pak Sml67

  superkarma: 0 29.08.2010, 22:26:01
 6. avatar
  [63] paníliška [*]

  Altamora — #62 To je o zvyku. Olivový olej má opravdu výraznou chuť a jestli Ti nechutnají olivy, těžko přijdeš na chuť oleji. Sml33 Já ho dávám do všech zeleninových salátů a je skvělý, ale jak říkám, je to o zvyku. Někdo mu prostě na chuť nepřijde nikdy.

  superkarma: 0 29.08.2010, 20:41:09
 7. avatar
  [62] Altamora [*]

  linde — #58 No olivový olej se pějí ódy, tak jsem ho taky koupila, kamarádka mi doporučila skvělý, jedinečný a nezapomenutelný řecký olej, značku jsem zapomněla, ale olej opravdu ne - nechutnal mi ani trošku, chuť rajčat v salátu mi dokonale zničil, pak jsem ho použila na vlasy a ruce. Takže je možná dobrý, ale pro mě ne. Ale mně nechutnají ani olivy.

  1. na komentář reaguje paníliška — #63
  superkarma: 0 29.08.2010, 18:07:22
 8. avatar
  [61] Eva_CZ [*]

  Jeste furt se v Cesku neprodava slehane maslo? Maze se bajecne a neni to margarin.

  superkarma: 0 29.08.2010, 18:01:32

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] kuty [*]

  kareta — #59 já ho dávám i do buchet,ale jen do některých Sml22.Kupujeme AGIA TRIADA,vždycky bereme pětilitr a vydrží nám tak na osm měsíců.Je úžasně vonavý a chutnýSml67.

  superkarma: 0 29.08.2010, 14:13:39
 2. avatar
  [59] kareta [*]

  linde — #58 je aromatičtější a pokud máš ráda olivy, tak chutnější...a NIKDY ho nedávej do bábovkySml52. Já ho nepoužívám kvůli zdraí, nýbrž kvůli chuti.Sml67

  1. na komentář reaguje kuty — #60
  superkarma: 0 29.08.2010, 10:28:29
 3. avatar
  [58] Linde [*]

  kareta — #57 no vidíš, já olivový ještě nikdy neochutnala. Sice se divím, proč se kolem něho tak nadělá, ale neumím si představit, že je tak dobrý, představuju si ho jako každý jiný řepkový či slunečnicový Sml80

  1. na komentář reaguje kareta — #59
  2. na komentář reaguje Altamora — #62
  superkarma: 0 28.08.2010, 22:35:35
 4. avatar
  [57] kareta [*]

  linde — #55 já maso taky dělám vyjímečně, u nás jedou hlavně ryby....zelenina, luštěniny, rýže...maso dělám hlavně v zimě, a to i ty tučnější a tak...ovšem nejraději a kdykoliv si dám tatarák. Kuřecí prsa moc nedělám, děti se mohou utlouct po křidýlkách, tak je dělám. Mají kůrčičku a krásně křupou...

  Eva_Fl — #56 olivový olej taky používámSml16 Když udělám řeckej salát a pak ddo té šťávy namáčím pečivo, to je úplný orální orgasmus. Řecká kuchyně, to je MOJE! Sml67

  1. na komentář reaguje linde — #58
  superkarma: 0 28.08.2010, 22:33:43
 5. avatar
  [56] Eva_CZ [*]

  Mate tam Smart Balance? Protoze jedine tenhle tuk a maslo mi doporucili na cukrovkovym skoleni. Sadlo se tady snad nepouziva, ja ho pouzivam jen hodne vyjimecne, u nas jede olivovej olej.  Light formy na vareni, panensky do zalivek a tak.

  1. na komentář reaguje kareta — #57
  superkarma: 0 28.08.2010, 22:22:15
 6. avatar
  [55] Linde [*]

  kareta — #54 to bys umřela u nás hlady. Tedy nehrotím to na semínka, ovesné vločky a jiný moderní zdravý styl, ale maso od mala nemám ráda, a když už, tak fakt jen moc libové anebo kvalitní šunku. Spíše si dám kotel zelí (s vepřovými kousky z kotlety Sml57), a fazole, hrách, čočku, rajskou.....můj chlap se z bůčkového také přeorientoval na libovějšího, protože on se podívá na pečenou flákotu, vdechne vůni a přibere kilo dvacet Sml52Sml52Sml52.

  V restauracích se ze mně chtějí picnout, když chci rajskou omáčku se šesti, ale odečíst flaksatý hovězí maso a místo 70-ti kč platím kolikrát dvacet za knedle a omáčku, stejně tak zelí bez masa (stejně bývá v hospodách hnusný) přijde za necelou dvacku Sml22Sml30Sml22Sml30

  1. na komentář reaguje kareta — #57
  superkarma: 0 28.08.2010, 22:06:43
 7. avatar
  [54] kareta [*]

  linde — #53 mám to přesně naopakSml52 Mám-li si vybrat mezi kuřecím řízkem a bůčkem, jasně vede bůček, tlačenka, škvarkySml30

  1. na komentář reaguje linde — #55
  superkarma: 0 28.08.2010, 21:56:36
 8. avatar
  [53] Linde [*]

  kareta — #52 tak takový chutě nemusím, já nesnáším i bůček, tlačenku, jitrnice, škvarky, prostě co není kuřecí prsní řízek, jde mimo mě Sml30

  1. na komentář reaguje kareta — #54
  superkarma: 0 28.08.2010, 21:54:26
 9. avatar
  [52] kareta [*]

  linde — #50 taková škoda!!!Sml54Sml27 My kůžičky rádi, skoro se o ně pereme....diety nedržíme. Sml80

  1. na komentář reaguje linde — #53
  superkarma: 0 28.08.2010, 21:44:49
 10. avatar
  [51] Linde [*]

  k článku - kočka není blbá a rozezná živočišné máslo od rostlinného margarínu, proč by jej tedy jedla? Takže to není v margarínu, že jej nejí, ale položit před ni kus řepy by se taky s úspěchem nesetkalo, takže argument - nesladím cukrem, kočka mi nežere cukrovou řepu, to neberu Sml52

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #65
  superkarma: 0 28.08.2010, 21:32:51
 11. avatar
  [50] Linde [*]

  kareta — #42 Sml6sháníš kůžičky? já se v rámci diety naučila kuřata vždy celé stahovat a dát veškeré kůže psovi, co už psa nemáme, tak vždy vyletí kůže v igelitce do popelnice, nikdy by mně nenapadlo je škvařit Sml2.

  Jinak kupujeme celé roky margaríny, výborně se mažou a navíc si holt hlídáme kila a ty z másla a sádla nemizí Sml23. Máslo se musí vytahovat z lednice předem a ani každé máslo není z mléka, půlka bývá rostlinná, takže co řešit Sml24.

  1. na komentář reaguje kareta — #52
  superkarma: 0 28.08.2010, 21:29:39
 12. avatar
  [49] RenataP [*]

  kareta — #42 řešení je koupit tři kuřata a oloupat je... a ořezat maso na nějaký guláš a skelet na paprikajdu...Sml58

  superkarma: 0 27.08.2010, 21:23:14
 13. avatar
  [48] kareta [*]

  Michaela Kudláčková — #45 šumperk, klondikeSml54

  superkarma: 0 27.08.2010, 19:08:37
 14. [47] ova9 [*]

  .......urcite vyzkousim Delikatesu ..sadlo z kurecich kuzi.....to by me fakt nenapadlo ani to, pridat malinko mleka. Diky za raduSml16

  superkarma: 0 27.08.2010, 18:57:52
 15. avatar
  [46] danca79 [*]

  bramboraky na husim sadle jsou ty NEJ

  superkarma: 0 27.08.2010, 18:45:20
 16. avatar
  [45] Michaela Kudláčková [*]

  kareta — #42 ...myslela jsem, že kuřecí ráj je v každém větším městě....

  Když bys chtěla, mám kamarádku, která Ti je může opatřit - kde žiješ?

  1. na komentář reaguje kareta — #48
  superkarma: 0 27.08.2010, 18:35:28
 17. avatar
  [44] peetrax [*]

  Řízky na sádle jsou nejlepší. Jinak sádlo nekonzumuju, jen kdysi dávno s cibulkou na krajíci chleba. 

  Margarín občas zkonzumuju - a kupodivu jsem ještě naživu. Sml32 Kdo má myslet taky furt na to, že máslo je před použitím potřeba vytáhnout v předstihu z ledničky. Sml80

  superkarma: 1 27.08.2010, 16:39:23
 18. [43] halflive [*]

  sádlo je sádlo! to můžu třeba 3xdenně

  superkarma: 0 27.08.2010, 16:37:32
 19. avatar
  [42] kareta [*]

  já jsem děsně smutná, že tu v okolí neseženu kuřecí kůžičkySml15

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #45
  2. na komentář reaguje RenataP — #49
  3. na komentář reaguje linde — #50
  superkarma: 0 27.08.2010, 15:23:40
 20. [41] Anai [*]

  Konzumuju floru (tu drahou, na cholesterol, který mám tendenci mít vysoký) jen o velkých víkendových snídaních, to mi snad neublíží, jinak jen oliv. olej a jogurty... máslo ani sádlo naštěstí nemusím, takže mi to nechybí. Jo, za mlada, to jsem se cpala vším, i tím sádlem občas, ale to jsem měla navíc v přepočtu cm postavu jako Míša Sml30

  superkarma: 0 27.08.2010, 14:55:38
 21. avatar
  [40] femme [*]

  Michaela Kudláčková — #38  Sml52 Sml52

  superkarma: 0 27.08.2010, 13:48:02
 22. avatar
  [39] koryna [*]

  Michaela Kudláčková — #38 Sml30Sml52Sml54

  superkarma: 0 27.08.2010, 13:24:10
 23. avatar
  [38] Michaela Kudláčková [*]

  Midsummer — #35 ... odkládám koblihu. Na neurčito.Sml43

  1. na komentář reaguje koryna — #39
  2. na komentář reaguje femme — #40
  superkarma: 0 27.08.2010, 12:41:59
 24. avatar
  [37] Michaela Kudláčková [*]

  Midsummer — #30 ...HUMEL!!!Sml31

  superkarma: 0 27.08.2010, 12:40:43
 25. avatar
  [36] Midsummer [*]

  Dante Alighieri — #32 nejen v maggi - dělá se z toho želatina, takže ještě ve zmrzlinách, jogurtech, gumových medvídcích atd.

  superkarma: 0 27.08.2010, 12:07:38
 26. avatar
  [35] Midsummer [*]

  Tak ten humáč: "Jednou z nejpodivnějších a asi nejkontroverznějších z povolených potravinových přísad je L-cystein E 920. Najdete jej v leckterém pečivu a chlebu, protože se často používá jako prostředek zlepšující těsto. Lze jej získávat z peří, štětin, ale nejčastěji je dnes vyráběn z lidských vlasů. Asie dodává vlasy velmi levně a největší zpracovatélé L-cysteinu pro potravinářský průmysl jsou v Číně. Vlasy pro produkci mohou pocházet z holičství, z nemocnic, z věznic apod....

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #38
  superkarma: 0 27.08.2010, 12:04:55
 27. avatar
  [34] Dante Alighieri [*]

  Altamora — #33 Já jsem zas četla, že kdyby měl margarín jen o jednu molekulu míň (nebo víc), tak už je to plast. Sml30 A bylo to řečeno zcela vážně. Je už těžký rozlišit, co je pravda a co ne. Vždyť jak dlouho stálo v povědomí lidí, že antiperspiranty způsobují rakovinu a podobné kraviny.

  superkarma: 0 27.08.2010, 12:04:15
 28. avatar
  [33] Altamora [*]

  Dante Alighieri — #32 V roce 1989 jsem dostala řetězový dopis, ve kterém byla spousta "zaručených" informací o hrůzách, které  jíme. Už si to nepamatuji přesně, ale třeba játra podle něho obsahovala snad tisíckrát víc manganu než nejlepší ruda. Informace v rukou laiků, to je věc. A teď s internetem se s nimi roztrhl pytel. Už ani nevím kolik lidí podepsalo petici za zákaz dihydrogen monoxidu, od miliónu to daleko nebylo, spíš víc. Sml57

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #34
  superkarma: 0 27.08.2010, 11:58:10
 29. avatar
  [32] Dante Alighieri [*]

  Midsummer — #30 Co je to za humáč? To jako fakt někdo strká do jídla vlasy vězňů a pacientů? Sml28 To o těch kopytech a paznechtech jsem četla, prý jsou v tekutém "maggi" do polívky.

  1. na komentář reaguje Altamora — #33
  2. na komentář reaguje Midsummer — #36
  superkarma: 0 27.08.2010, 11:48:41
 30. avatar
  [31] Dante Alighieri [*]

  Midsummer — #28 Já se akorát hned nehroutím ze všeho, co si přečtu. Jak jsem psala, v jídle se řídím tím, co mi chutná. Margaríny mi opravdu chutnají. Sml54 Máslo mi smrdí a zvedá se mi z něj kufr. Stejně tak třeba sladím aspartamem a vím, že je to větší hnus než cukr. Ale mně čaj s cukrem nechutná. Sml80 Na druhou stranu nekouřím a nepiju, tak je to trochu vyrovnaný. Sml54

  superkarma: 0 27.08.2010, 11:45:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme