Domácnost

Sabotér míchá tér…

Ani na sjezdovku, ani na čerstvý horský vzduch, dokonce ani na devítihodinový tvrdý spánek. Když jsme minulou sobotu s rodinou vyráželi do Jeseníků, ze všeho nejvíc jsme se těšili na to, až se po večeři slezeme v jídelně s partou stejně praštěných cvoků a budeme si hrát.

Letošním hitem se stala poměrně jednoduchá karetní hra s názvem Sabotér. Hráči při ní představují trpaslíky, hloubící podzemní chodbu ke skrytému pokladu. Společné, radostně budované dílo jim ovšem více či méně skrytě ničí sabotéři – činí tak prostřednictvím speciálních karet, které mají moc rozbít „hodnému“ trpaslíkovi krumpáč či lucerničku, zavalit důležitý úsek chodby a podobně.

Už během prvního večera se ukázalo, že zdánlivě jednoduchá hra nabízí velké množství variant i dramatických zvratů. A což teprve to tříbení charakterů! Naivnější a přímočařejší povahy (jako já) nacházely potěšení spíš ve snaživém napojování chodeb, zatímco jiní si v sabotování vyloženě libovali a kladli své nálože s potěšeným mnutím rukou a broukáním popěvku „Sabotér míchá tér“. Když vám desetiletý trpaslíček, nevinně hledící pomněnkovýma očkama, položí do cesty kus slepé chodby těsně před slují s pokladem – joj, to pak emoce jenom šumí!!

Dnešní doba hraní dospělých současně přeje i nepřeje. Na jedné misce vah leží obrovský výběr her, o kterých se nám před patnácti lety ani nezdálo. Od jednoduchých karetních her, které pochopíte za pět minut, partii sfouknete za půl hodiny a nepotřebujete k nim nic víc než kousek rovné plochy, až po náročné strategie, při kterých budujete celé státy, svádíte bitvy nebo vedete náročná diplomatická jednání. Třeba celou noc.

Na druhou misku vah je ovšem třeba položit nějaký ten čas a taky chtění, schopnost si hrát – a to dneska bývá nedostatkové zboží. Mladí lidé a bezstarostní študáci hrají a podle mých zkušeností hrají rádi a hodně. Jak ale začnou budovat své kariéry, hnízdečka a rodinky, semele je uspěchaný svět. Najít s kámoši volné odpoledne či večer, a všichni najednou? To se povede málokdy.

Pro lidi, kteří s hrami skončili někdy v sedmi letech, když je omrzelo Člověče, nezlob se, to může být úplně nepochopitelné. Strávit celý večer něčím tak primitivním jako je posunování figurek po hracím plánu?! To je přece zábava pro děti! Na to se dá říct jediné – kdo nezkusil, nepochopí. Hraní deskových nebo karetních her není jen vzrušující zábava pro rodinu nebo skupinku přátel. Je to i příležitost si dokonale vyčistit hlavu od uzávěrek, daňových přiznání a třídních schůzek. A rozhodně nejde o ztracený čas - při hraní myslíte jinak, zapojujete jiné části mozku, takže ho vlastně velmi účinně trénujete. Pokud hrají děti a dospělí současně, jde o velmi cennou výchovnou zkušenost, o sdílení zážitků a emocí a jen tak mimochodem i o příklad do života. Vida, jak se ti dospěláci dokážou bavit. Jak blbnou jako malí. Asi na tom něco bude…

I dobrá hra se ovšem po nějakém čase omrzí a je třeba dát si od ní pauzu. Proto je nejlepší, když se několik přátel nebo rodin domluví a každý si koupí jinou. Jednoduché karetní hry typu Sabotér nebo Beng pořídíte přibližně za 250 – 400 Kč, u náročnějších deskovek ale může jít o investici několikanásobně vyšší. Na www.deskovehry.info najdete nejen spoustu zajímavostí o hrách, ale také seznam všech herních klubů v ČR, kde si můžete hry zdarma vyzkoušet a zahrát dřív, než si je koupíte.

 

A co hrajete vy, milé a hravé ženy-in?

Které jsou vaše oblíbené hry?

Vyzkoušela jste už hry typu Osadníci nebo Carcassonne?

Nebo dáváte přednost klasice – kanastě či Dostihům a sázkám?

Jste soutěživá, bojujete při hře ze všech sil?

A když se nezadaří, jak snášíte prohru?

Které hry byste doporučila ostatním?

Napište nám o tom na redakce@zena-in.cz, odměna vás nemine!

   
01.03.2007 - Dům a byt - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Kassy [*]

  Jako malá jsem hrávala nejvíc se ségrou, o dovolených se přidávali i rodiče. Vydržely jsme hodiny u Dostihů a obvykle nestihly ani vykoupit všechny koně. Pak jsme měly rády Lovce pokladů a Fantoma staré Prahy. Taky jsme před lety měli doma něco jako Trans Amerika, akorát se ty železnice zakreslovaly do šestiúhelníkové sítě, byl na to takový veliký sešit. Bohužel papíry časem došly. Klasické karty mě nikdy moc nebraly. Prší vydržím tak tři kola, u pokra se vždycky pohádáme o pravidla, mariáš neumím a kanasta mě nebaví. Jako děcka jsme milovaly kenta. Žolíka mám ráda ve zrychlené variantě, když hrají všichni najednou a je dovoleno téměř vše (u nás doma se tomu říká habrdované filky :-)).
  Dneska chodíváme pravidelně s kamarády do čajovny a hráváme Osadníky, Bang nebo Citadelu, někdy taky Jengu. Na různých akcích občas zkouším i jiné hry, hrála jsem Proroctví, Sabotéry, Carcassone... Většinou jsou to dobré hry, skvěle promyšlené, vyvážené a zábavné. Škoda jenom, že je to všechno tak drahé.

  superkarma: 0 01.03.2007, 23:38:44
 2. avatar
  [27] Lilinka [*]

  -Já mám nejradši Scrabble, dostihy a sázky,lovci pokladů, podniky, karty...
  -Ne, ale ráda bych. Čekám, až mě někdo obdaruje
  -...
  -Jsem soutěživá, možná až moc
  -Velmi špatně. Soupeřům radím, ať nade mnou raději nevyhrávají
  -ať si každý vybere sám...

  superkarma: 0 01.03.2007, 14:51:22
 3. avatar
  [26] Vivian [*]

  Já bych si hrála, ale manžel na to není a děti zatím taky ne , takže pařím Settlers IV . Sama

  superkarma: 0 01.03.2007, 14:34:48
 4. avatar
  [25] Janinas [*]

  V sobotu jedeme s rodinou na hory. Bereme si karty na prší, žulíky a dostihy, protože večer zasedneme proti rodině mé sestry a hrajeme jako o život. Už se těším! Při hře neznám bratra!

  superkarma: 0 01.03.2007, 14:17:46
 5. avatar
  [24] ddeenniissaa [*]

  MIluju všechny hry: karty - tisíc,žolíky,kanastu,prší.Šachy.Piškvorky.Ještě že můj přítel je na šachy taky ujetý, takže mám s kým hrát. A když přijedu domů za rodiči, tak s mamkou mastíme furt karty

  superkarma: 0 01.03.2007, 13:54:50
 6. avatar
  [23] ještěrka.ehp [*]

  Anai: jaj, zrovna na mariáš jsem zapomněla, to by mě můj drahý asi

  superkarma: 0 01.03.2007, 13:50:45
 7. avatar
  [22] Gabi [*]

  Hrávala jsem kde co. Jako malá s babičkou nedřív prší a dudáka a pak mariáš a hromádky o desetníky. Také samozřejmě varianty na člověče, pexeso (což oboje z duše nesnáším) a kvateto. Šachy, dámu, mlýn, go, gomuku, ninuki. Hitem byly dostihy a sázky, ale měla jsem po dědovi i Monopoly, další novinkou byl Logik. Poté žolíky a kanastu, případně poker jako společenskou zábavu. Teď už s dospělými nehraju nic (nikde se kolem mě naštěstí nepohybují hraví lidé) a s dětmi vede prší a kvarteto a teď už i scrabble.

  superkarma: 0 01.03.2007, 13:48:44
 8. avatar
  [17] Meander [*]

  U nás se hrály jenom žolíky. Nic jiného neumím a nijak mi to nevadí. Obzvlášť nesnáším Člověče nezlob se a pexeso.

  superkarma: 0 01.03.2007, 13:05:03
 9. [16] Anai [*]

  V naší rodině má tradici kanasta: už po první třídě jsem se jí musela naučit, protože byla potřeba čtvrtého a stejně tak brzy jsem jí naučila své syny. Kdysi jsme na horské chalupě s partou asi 10 lidí udělali turnaj, který jsme se starším synem zcela vyhráli (bylo mu 16 a já mu tehdy slíbila láhev ferneta... tak jestli proto se tak snažil??? ). Jinak mě nadchl scrable, ale nemám ho s kým hrát, můj se dá chytit max. na "prší" a to mně příjde triviální. V dětství jsme doma hráli i kostky, ruletu apod., jediné co nemusím, jsou hry typu Monopoly (Dostihy atp.), to mě velice nudí a nerozumím tomu. Líbil se mi mariáš, ale znám jen základy.

  superkarma: 0 01.03.2007, 13:02:43
 10. [15] tornado-lou [*]

  jo jo hry to je moje. horsi je ze se mnou nikdo nechce hrat, takze si zahraju jenom vyjimecne.

  superkarma: 0 01.03.2007, 12:54:40
 11. avatar
  [14] tomáš [*]

  Hrávali jsme docela rádi, když byli kluci malí. Za celkem povedou považuji hru TAKTIK (na odebíraných kartách byl klikatý postup pro barevné kostičky, cílem bylo obsadit bodované pole...).Líbil se nám BACKGEMON, dáma, šachy, halma, i to člobrdo. Dostihy jsem zvládla tak 2x, pak nezájem. A na stará kolena jsem si koupila Scabble, ale hrát si musím jen sama se sebou, udělala jsem si vlastní pravidla

  superkarma: 0 01.03.2007, 12:52:01
 12. avatar
  [13] tyrkys [*]

  Můj poslední hit je vražedné Člověče nezlob se. Všichni mají včechny barvy a můžou tím pádem táhnout téměř jakoukoli figurkou a tím soupeři třeba přejet domeček. Má to spoustu pravidel a výborně to tříbí charaktery

  superkarma: 0 01.03.2007, 10:34:09
 13. avatar
  [12] Janecka [*]

  Máte takovou partu tu šesti lidí, tu deseti,podle toho kdo má čas a s nima jezdíme na dovolenou.Některým děti odrostli a na dovču s náma nejezdí.Bývaly ti perfektní časy,kdy se večer sesedlo ke stolu a hrálo se obyčejné prší,třeba do dvou do rána,strašně jsme se při tom nařechtali.Odpoledne se hrál fotbal,pinec,tenis.Jelikož jsem organizovala dovolené já,tak tam muselo být vždy nějaké sportovní vyžití.

  superkarma: 0 01.03.2007, 09:13:43
 14. avatar
  [9] SARI [*]

  A my jsme mastili karty - žolíka.Bylo to fajn, akorát, co se narodila malá, tak jsem ještě nehrála....Jestlipak to ještě umím?

  superkarma: 0 01.03.2007, 09:05:35
 15. [8] Gandelion [*]

  My bohužel hrajeme jen se známýma o dovolených... Ale jinak jednoznačně vede Člověče nezlob se (výjmečně Člověče napij se) a pak Věž! Bez tý se nedokážu dovolenou přestavit!

  superkarma: 0 01.03.2007, 08:53:11
 16. [7] Morgiana [*]

  Hrávala jsem kdysi Drači doupě, ale spolubojovníci se mi oženili, odstěhovali, dostudovali...

  superkarma: 0 01.03.2007, 08:28:44
 17. avatar
  [6] sweety77 [*]

  Ráda si zahraju karty, ale v poslední době nemůžu najít spřízněnou duši

  superkarma: 0 01.03.2007, 08:25:24
 18. avatar
  [3] Ivásek [*]

  Ráda hraju, ovšem jen do té chvíle, dokud nezačnu prohrávat V tom případku neznám bratra skvělá nálada se vytratí a začínám být protivná Takže hry jako Dostihy a sázky nebo Soudruhu, nezlob se, nebo jakákoliv jiná, jsou pro mou maličkost tabu, neb prostě neumim prohrávat Vždycky si řeknu, že to tentokrát zvládnu a že když budu prohrávat tak to vezmu sportovně Jenže, když taková situace nastane, můj sportovní duch uteče

  superkarma: 0 01.03.2007, 08:11:37
 19. avatar
  [2] ještěrka.ehp [*]

  Člověče nezlob se muži vs ženy, Exxpedice, Kamionem po Evropě, Ferbl, atd. atd.
  Osadníky mám doma, chystáme se zaučit
  Kanastu už si ani nepamatuju, Dostihům jsem přišla na chuť až někdy před dvěma lety
  Asi jo, minule jsem kámoše v zápalu boje nazvala "drzým spratkem", ale vzal to sportovně. Smál se mi
  Ale jo, docela to jde, ale vyhrávám radši
  Viz. výše zmíněné

  superkarma: 0 01.03.2007, 07:40:24
 20. avatar
  [1] fructia [*]

  Hm, znám

  superkarma: 0 01.03.2007, 07:27:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme