Novináři jí neustále kladou jednu a tu samou otázku: „Jaké to je být dcerou Ivy Janžurové?“ Já se zeptám jinak: „Jaké to je být maminkou dvou školáků?“ No a na tu maminku Ivu dojde možná také.

Kvůli velké časové zaneprázdněnosti jsme se „sešly“ nakonec jen po telefonu. Škoda, těšila jsem se... Nevadí, snad to vyjde příště, třeba až se půjdu podívat do divadla Kalich na představení s názvem Na mělčině, ve kterém i podle slov těch nejzarputilejších kritiků Sabina Remundová exceluje.

smaminkou

Maminka Iva Janžurová a dcera Sabina Remundová

Moje první otázka ale bude přece jen směřovat k vašim dvěma školákům. Adinka, pokud se nepletu, šla teď do druhé třídy, a Vincentek do čtvrté. Jak jste prožívali předškolní přípravu? A těšily se děti do školy?
Měli jsme moc krásné společné prázdniny na venkově a návrat do Prahy byl pro nás pro všechny těžký. Jen vás opravím, Adinka je ve druhé, ale Vinci teprve ve třetí třídě.
Do školy se netěšili, i když se jim tam žádné příkoří neděje, ale dobře ví, že je zase čas povinností, učení a méně prostoru pro volnost a dětské hry.

Nedá mi, abych se také nezeptala na jejich neobvyklá jména. Zaujala mě především Adina, není to třeba na základě obliby k herečce Adině Mandlové?
Není. I když Adina Mandlová byla bezpochyby velmi krásná a dobrá herečka. To jméno k nám samo nějak přišlo. Měli jsme knížku jmen pro inspiraci, ale jednoho dne jsem manželovi ve smíchu řekla: „Co Adina? První půlka bude z Tvého jména - Adam a druhá z mého - Sabina...“

sdetmi

Sabina Remundová se svými dětmi, Adinkou a Vincentkem

To je trefné, takové spojení.
Sabino, o vás je známo, že jste si mateřství opravdu vychutnávala. Nechtěla jste děti o vaši přítomnost ochudit. Přesto by byla škoda odmítat nabídku krásných filmových a divadelních rolí, a já jsem se v souvislosti s tím doslechla, že s hlídáním vám pomáhala chůva, která dokonce hlídala už i Vás, když jste byla malá.

Když se děti narodily, obě babičky byly ještě naplno vytížené ve svých profesích a manžel intenzivně pracoval a pracuje. Potřebovala jsem pomoc. A tak se k nám po letech vrátila naše milá Libuška. Byli jsme spolu několikrát i na dovolené a máme ji všichni moc rádi, protože dobře víme, jak moc pro nás znamená. Někdy se čertíme, i já- protože někdy vychovává i mě! Ale vždycky je silnější ten náš hluboký a za ta léta důvěrně přátelský vztah. Jsem ráda, že je a že má pořád sílu a vůli nám pomáhat.

Vaše maminka šla ve vašem věku z role do role. Obligátní otázka, které se nelze vyhnout. Jak jste to vnímala jako malá? Podlézaly vám třeba ve škole kamarádky, když zjistily, jakou máte slavnou maminku? Nebo naopak, záviděly.
Já byla ve škole samotář. Nejspíš i proto, že té pozornosti, kterou jsem po boku maminky vždycky měla, ať jsme společně šly kamkoli, bylo na malé dítě moc. Spolužáci se ke mně naštěstí chovali normálně. Měla jsem jednu velkou kamarádku - Monču, a tatáž Monča má teď holčičku Barunku, která chodí do stejné třídy jako můj Vincíček. Bydlíme na stejných adresách a přátelství se nám rozrostla o nové rodinné příslušníky. To je krásné.

To je. Pojďme se dotknout i vaší práce. Možná nejdete přímo z role do role jako maminka, ale přesto se mi zdá, že poslední dobou vás i tak vídáme čím dál častěji. Svou mimikou, hlasem a gesty maminku nezapřete. Proč taky, jste její dcera, to je pochopitelné. Ale přece jen, je něco, co vás v tomto srovnávání vyloženě štve?
Není. Patří to do ranečku daností a věcí, které neovlivním, tak se jimi nezabývám. A nejspíš mám i mnoho po tátovi, který býval také výborný herec a režisér, a taky jsem měla výborné učitele. Za všechny jmenuji alespoň pana Adamíru. A k herectví, a vůbec myšlení na jevišti a ve filmu, jsem dostala ještě i další podněty.

maminka

4. dubna 2012 na premiéře hry divadla Kalich / Na mělčině

Výše jmenovaná hra divadla Kalich, Na mělčině, kde excelujete mimo jiné i po boku své maminky, mi přijde, jako by se vám nějakým životním paradoxem stala opravdu osudnou. Jde o tragikomický příběh čerstvě ovdovělá matky dvou dcer Miy a Roos (Bára Munzarová). Bože, vždyť to je jako v reálu. Letos v květnu vám zemřel tatínek, divadelní režisér Stanislav Remunda, muselo být pro vás i pro maminku psychicky náročné hrát tuto hru dál. Byť s jiným, ale podobným podtextem. 
Ne, nebylo. Považuji celkově představení, obsazení i celé zázemí divadla za velmi šťastné setkání a jsem ráda, že i ohlasy diváků mé pocity potvrzují. V takové atmosféře se vůbec cítíte lépe a jistěji. To, co se stalo, je v našich srdcích a patří k celé naší bytosti, k její životní zkušenosti, jejímu osudu... ale příběh, který na jevišti jeden každý z nás vyprávíme, je jiný příběh. Bylo znát, že diváci v závěrečném potlesku dávají najevo svou laskavou účast s bolestí, která nás potkala. To jsou silné chvíle na jevišti a pomáhají!

melcine

foto z představení Na mělčině

Je to bolavé téma. Ztráta blízkého člověka bolí a každý se s ní vyrovnává jinak. Vy se vyrovnáváte jak? Prací?
Nevím. Asi mi nejvíc pomáhá neustálá péče o mé děti. Jejich radost, hravost. Možná jsem až teď pochopila sílu přátelství, které jsem dosud tolik nepotřebovala. Zní to tvrdě, ale mé dětství bylo šťastné. Nechyběla mi láska. Tiše si šeptám a ještě v duchu - něco musí být nad námi, když v okamžiku takové ztráty potkáte přítele, o jakém se vám v dětství zdálo. Bolest se objeví nečekaně, ale vědomí, že nejste sám, pomáhá.

 

Ještě mi nedá, abych nezmínila obdobný příběh, i když tentokrát ve filmovém zpracování, a to skvělý film Alice Nellis z roku 2002 Výlet. Opět vdova a dvě dcery. Přijde mi, že tragikomedie jsou parketou nejen vaší maminky, ale i vás samotné. Nebo se pletu?
Jsou to role, které hraju nejraději a myslím si neskromně, že vím, jak na ně. Znám veselý pláč i s úsměvem vyřčenou bolest.
Nemám třeba tolik příležitostí jako maminka a i to, že už je tu moje maminka, mě třeba nějak znevýhodňuje v očích těch, co o obsazování herců rozhodují. Ale při vší plachosti si za tím, co dokážu, stojím a vím, že mám co nabídnout. Když roli nedostanu, budu si ji muset napsat.

Ukázka z filmu Výlet (2002)

Záleží vám hodně na vztahu k hercům, se kterými hrajete? Přijala byste roli, i kdyby vám nesedl režisér nebo „protihráč?
To by záleželo na okolnostech a podmínkách. Už jsem byla v podobných situacích a nějak jsem se s tím popasovala bez újmy na zdraví.

Alice Nellis vás obsadila i do svého dalšího úspěšného filmu Tajnosti, dá se říct, že je to taková vaše dvorní režisérka? 
To mi nějak nezní hezky. Doufám, že je to tak, že ví, co dokážu. A těším se na práci s ní, jakkoli je role velká či malá. Myslím, že brzy bude k vidění její nový televizní film, kde mám krásnou roli psycholožky. Dokonce jsem se musela naučit kouřit!

Hraje se vám lépe film, nebo divadlo?
Mám ráda obojí. Pokud bych si v něčem měla a mohla vybírat, tak mám radši velká divadla než malá. Velké scény. Protože se mi líbí uplatnit schopnost i jemně, až třeba něžně vyjádřit takovými technickými prostředky, že jemným, něžným zůstane i ve velkém prostoru. Mám ráda hlasitý šepot.

Ještě než se dostaneme k vašim mimohereckým aktivitám, ráda bych se vás zeptala, jak se vám hrála role pobožné Toničky ve filmu režiséra Petra Nikolaeva, Lidice.
Tonička byla krásná příležitost. Pro mě škoda, že v rámci nutného krácení filmu při střihu přišla má postava ještě o další plochu.

tonicka

role Toničky

Tento film je napsán podle scénáře Zdeňka Mahlera. Napsat takový dobrý scénář není v záplavě současných témat jednoduché. Proč to říkám…. Vy si také často pohráváte se scénáristickým perem. Česká televize uvedla už dva filmy podle vašich scénářů. Maryšku, kterou jste i režírovala, a Źivot na psí knížku, kde hraje hlavní roli vaše maminka. Píšete role vyloženě na tělo?
Ano. Píšu. Dlouho mi to teď trvá, než zase s něčím vypluji do světa, ale jinak to nejde.

ukázka z filmu Lidice (2011)

Prý máte v plánu i scénář nějakého seriálu?
Seriál také. Je toho víc, co mám v plánu, co mám rozepsáno. Všechno tajím.

Kdybyste si měla vybrat, co byste nejraději? Psaní, hraní, nebo režii?
Všechno dohromady.

Letos v květnu jste oslavila kulaté narozeniny. Jaká je Sabina Remundová ve čtyřiceti a jaká byla dejme tomu ve dvaceti?
V jádru jsem pořád stejná, ale tenkrát bych nečekala, že dnes budu šťastnější. A to i přes všechnu bolest a ztráty, které letošní rok přinesl. Kdysi jsem četla, že jsou to pro ženu nejkrásnější léta... V jistém smyslu ano.  Ale už teď pokukuji po starších a říkám si, že i starší ženy jsou krásné, šťastné. Musíme dělat všechno pro to, abychom příznivě ovlivnili své zdraví, uchovali si radost nebo ji znovu a znovu hledali. Jinak to nejde. A je úplně jedno, jestli jste herečka, nebo paní na vsi, co pěstuje na zahradě zeleninu. Já se snažím o obojí. A jsem šťastná, že se právě ve mně pojí ten vztah, porozumění a blízkost k lidem různého založení.

Je něco, co byste udělala v životě jinak?
Určitě, ale nebyla bych to asi já, že?

Děkuji za milý rozhovor, a ať se Vám daří. Jak v osobním, tak v pracovním životě.

Sabina Remundová jako host pořadu Show Jana Krause

Vizitka

 • Herečka, scénáristka i režisérka Sabina Remundová se narodila 18. května 1972
 • Je dcerou vynikající české herečky Ivy Janžurové a herce a divadelního režiséra Stanislava Remundy (zemřel 21.5.2012)
 • Má o dva roky mladší sestru Theodoru, dokumentaristku a příležitostnou herečku
 • Sabina Remundová vystudovala DAMU
 • Společně se sestrou a s rodiči jezdila zájezdní představení Rodinné divadlo rodiny Remundovy, se kterým se dostali i do zahraničí. Hráli například i ve Švédském královském divadle ve Stockholmu, ve Vídni, v Německu, i na Slovensku.  
 • Poprvé se objevila před kamerou jako komparz ve filmu Jak se točí rozmarýny (1977), dále ve filmech Díky za každé nové ráno, Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko ad.
 • Výraznější role přišly později, ve filmech: Výlet, Tajnosti, Lidice,
 • Zahrála si také v několika TV inscenacích, v Trapasech a v Tv seriálu  Cukrárna.
 • Jako host vystoupila také v talkshow Haliny Pawlowské Banánové rybičky a také v talkshow Jana Krause.
 • Zfilmovány byly její dva scénáře: Život na psí knížku a Maryška, kterou i režírovala.
 • Sabina Remundová  je vdaná za scénografa Adama Pitru, se kterým má syna Vincenta (8) a dceru Adinu (7).
 • Celá rodina, i s rodinou sestry a s maminkou žijí pohromadě v jednom domě v Praze
 • V současnosti exceluje rolí Miy v divadle Kalich ve hře Na mělčině

Z recenze Marty Bystrovové v Lidových novinách Na mělčině

„Až nezvykle ztišeným výrazem se představuje Iva Janžurová v poněkud nahořklé komedii nizozemského autora Franka Houtappelse Na mělčině, která se nově hraje v české premiéře v Divadle Kalich… K zajímavostem inscenace patří obsazení. Režisér Jakub Nvota vybral k Ivě Janžurové její dceru Sabinu Remundovou, jejíž výrazová podobnost je okouzlující, a Barboru Munzarovou a k nim skvěle padnoucího Miroslava Vladyku.“

mia

Mia alias Sabina Remundová

Poskytnuté fotografie: S. Remundová a www.divadlokalich.cz

Čtěte také další rozhovory Alexandry Stuškové se známými ženami:

Reklama