.

S prokrastinací se potýká 95 % vysokoškolských studentů. Nahrává jí větší svoboda rozhodování i rozvoj sociálních sítí

Bulvár

S prokrastinací se potýká 95 % vysokoškolských studentů. Nahrává jí větší svoboda rozhodování i rozvoj sociálních sítí

Téměř třetina populace prokrastinuje, vyplývá z posledních zjištění vědců z Univerzity v Calgary. Studenti se dle výzkumu potýkají s prokrastinací dokonce až v 95 % případů. Trend prokrastinace navíc podle dlouhodobých údajů roste. Zatímco před 40 lety se s chorobným odkládáním věcí setkalo necelých 5 % lidí, dnes se s prokrastinací potýká téměř 30 % populace.

Prokrastinace přitom může mít dle odborníků vážné následky, vést může až k depresi. Pomoc tak lidé stále častěji hledají u psychologů a osobních koučů, kteří v oblasti osobního rozvoje pomáhají.

Nejohroženější skupinou, která se s prokrastinací potýká, jsou dle průzkumů vysokoškolští studenti. Americký psycholog Piers Steel zjistil, že s jistou formou prokrastinace má zkušenost až 95 % z nich. Nejčastěji pak odkládají psaní závěrečných prací. „Studenti mají úkoly a povinnosti často spojené s negativními emocemi a nevědí, jak si věci zorganizovat. Roli ale může hrát také strach ze selhání a nedostatek sebedůvěry,“ vysvětlil osobní kouč Aleš Kalina, který se tématům osobního rozvoje věnuje. Odkládání se však dle výzkumníků netýká pouze nepříjemných a nudných úkolů. „Výzkum jasně ukazuje, že lidé více odkládají ty činnosti, které nemají rádi. Mnoho lidí se ale chorobně vyhýbá i činnostem, které je baví. Typickým příkladem jsou právě studenti, kteří se nemohou přimět k napsání práce i přesto, že je téma i celé studium mimořádně zajímá,“ řekla Tatiana Malatincová, autorka projektu Nejsme líní, který se zkoumáním prokrastinace studentů zabývá.

prokrastinace

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Zásadním důvodem, proč prokrastinace postihuje především velmi inteligentní a kreativní lidi je dle odborníků nejasně definovaná pracovní doba a svoboda, kterou studenti i někteří pracující při organizaci svého času mají. Rozmach prokrastinace pak vědci připisují též odlišné strukturaci času a větším možnostem v oblasti volnočasových aktivit. Největším problémem je podle nich rozvoj internetu a sociálních sítí, které jsou dnes běžně dostupné všem generacím.

Mezinárodní klasifikace nemocí prokrastinaci jako nemoc ani oficiální diagnózu neuznává. Odborníci však poukazují na to, že i přesto může chorobné odkládání činností způsobit vážné psychické problémy. „Prokrastinace může vyústit ve stres, pocit viny, psychickou krizi a ztrátu produktivity. V krajním případě pak může dojít k depresi, kdy jedinec přestane své povinnosti plnit úplně,“ vysvětlil Kalina a dodal, že prokrastinace může být rovněž příznakem pracovního vyhoření. Specialisté proto apelují na dostatek odpočinku, který by měl být do plánování aktivit zahrnut. „Odvedení pozornosti od povinností působí na náš organismus taktéž velmi pozitivně. Při plánování činností je proto nutné myslet na pravidelné přestávky,“ dodal psycholog Tomáš Repka.

Zásadní podmínku pro úspěšný boj s prokrastinací vidí psychologové především v převzetí odpovědnosti za své jednání. Problém chorobného odkládání totiž podle nich tkví hlavně ve špatných návycích a nesprávném nastavení myšlení. Pro překonání prokrastinace pak odborníci doporučují detailní plánování činností a stanovení závazných termínů s dostatečnou rezervou. Důležité je také rozložení úkolů na menší jednotky a především stanovování dosažitelných cílů. Riziko prokrastinace pak dle osobního kouče není tak velké, pokud se člověk věnuje činnosti, pro kterou má talent a která ho naplňuje.

O Alešovi Kalinovi
Aleš Kalina se osobnímu koučinku věnuje již od roku 2003. Při své práci vychází z vlastní metody Emočních rovnic, na základě které pomáhá klientům s problémy v oblasti zdraví, financí, vztahů i osobního rozvoje. V současné době patří mezi přední české kouče, vydal několik knih a CD, založil Školu koučů a pořádá pravidelné odborné přednášky a semináře. Široké veřejnosti radí také prostřednictvím vlastní internetové televize.

O Tatianě Malatincové
Výzkumná pracovnice působí v současné době na Psychologickém ústavu Filosofické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně. V rámci své výzkumné práce se zabývá také zkoumáním prokrastinace. Tématu chorobného odkládání se věnuje již 11 let.

O Tomáši Repkovi
Psycholog Tomáš Repka působí v organizaci Spondea v Brně, kde pracuje s osobami nezvládající agresi. V rámci projektu Eustres.cz učí lidi zvládat lépe stres a předcházet mu. Působí také ve volném seskupení Terapeuti Brno.

   
27.09.2016 - Společnost - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [22] gerda [*]

  Rikina — #21No vidíš jak jsou lidi různí. Já naopak vždycky udělám jako první to, co je mi nejvíc protivné. Abych se toho zbavila.

  superkarma: 0 28.09.2016, 08:06:16
 2. [21] Rikina [*]

  gerda — #18 Ono to takhle jednoduché není. Já si z toho dělám sice srandu, ale už jsem se jednou dostala za hranici, kdy mi prokrastinace šeredně zkomplikovala život, a bylo to drsné varování. Zachraňovala jsem to 5 minut po dvanácté, a od té doby si přece jen dávám lepší pozor. A není to ani vyhýbání se povinnostem. Sto povinností uděláš, jen tu jednu věc odkládáš, jak se dá, kolikrát celkem iracionálně, protože víš, jak to udělat, kolik to vezme času, jak to bude pracné, umíš to, zdánlivě nic nestojí v cestě - ale tak, opravdu hrozně moc se do toho jednomu nechce. Musí sám sebe velice přemlouvat, aby šel a začal. Jak jednou začne, už je to OK, to už se dokope k tomu dokončení. Ano, není to oficiálně nemoc, nemá to číslo diagnózy. Ale to dřív nemívala ani anorexie, ani třeba únavový syndrom, ani různé dysfunkce. Není to bezvýznamná věc, kterou by bylo zbytečné se zabývat.

  1. na komentář reaguje gerda — #22
  superkarma: 1 27.09.2016, 21:23:34
 3. avatar
  [20] denkas [*]

  Tak to taky někdy dělám Sml80 . Asi každej občas odkláda neoblíbenou práci. No hlavně,jako vše, se to nesmí přehánět..

  superkarma: 0 27.09.2016, 17:13:56
 4. [19] Jarek9 [*]

  95 % studentů a já. Sml16

  superkarma: 1 27.09.2016, 17:11:48
 5. avatar
  [18] gerda [*]

  Prokrastinace = vyhýbání se povinnostem?Sml80 Dělat jenom to, co mě baví, abych nemusela dělat to, co je potřeba, není nic chvályhodného. I když se to dá vysvětlit a okecat, případně nazvat odborným termínem. No, ale on vlastně nikdo netvrdí, že to chvályhodné je, že joSml58. Hlavně, že zas mají psychologové a různí koučové nad čím bádat a mají co rozebírat.Sml30 Normální přízemní člověk nepřemýšlí nad tím, co odložit, ale nad tím, jak to co nejefektivněji udělat. Ti, co se vážně zabývají prokrastinací, mi svým přínosem pro lidstvo připomínají scénku z filmu - Bronštejnova metoda logického uspořádání předmětů na pracovní ploše, přednáší docent Miroslav Zajíc alias Zdeněk Svěrák ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze.)

  1. na komentář reaguje Rikina — #21
  superkarma: 0 27.09.2016, 16:55:05
 6. avatar
  [17] Altamora [*]

  gerda — #10 Prokrastinace není jen lenost. Při prokrastinaci člověk dělá něco jiného než to, co by měl dělat. Třeba místo mytí okna upeče bábovku nebo začne vybírat vánoční dárky v září. Nebo místo výkazu A raději dělá podklady pro výkaz B.

  superkarma: 0 27.09.2016, 15:27:50
 7. [16] Rikina [*]

  gerda — #10 Prokrastinace není lenost. Člověk, který prokrastinuje, udělá kolikrát obrovskou fůru práce a nejrůznějších činností, jen aby nemusel jít dělat tu věc, do které se mu nechce. Často si i nějakou jinou práci vymyslí, jen aby měl důvod nesympatickou záležitost ještě o fous odložit. Samozřejmě že nakonec se tomu nevyhne, ale obvykle tu neoblíbenou věc udělá, až když už fakt hoří koudel a on musí, jinak by nastal konec světa. Do té doby se ale neflákal a odpracoval mnohé, jen to nebylo to, co by byl býval dělat měl.

  superkarma: 1 27.09.2016, 15:24:20
 8. avatar
  [15] Kadla [*]

  Rikina — #1Jojo, tak nějak Sml52

  superkarma: 0 27.09.2016, 15:22:40
 9. avatar
  [14] Altamora [*]

  Já se klidně přiznám, že jsem prokrastinátor odjakživa. A taky lenoch a nerozhodný člověk. Většinou se ukázalo, že to, do čeho se mi nechce a k čemu mám odpor, není vůbec třeba udělat nebo to je třeba udělat, ale je to práce někoho jiného. Je pár věcí, které odkládat nejde. Většina z nich se týká malých dětí, zdraví a péči o nemohoucího člověka. Skoro všechno ostatní počká, než na to budu mít náladu. Jistě, vinou tohoto postoje nejsem bohatá. Ale díky tomuto postoji jsem neudělala spoustu hloupostí, které by mě o ty peníze připravily. Důležité termíny jsem neprošvihla a ty nedůležité přede mnou prošvihl někdo jiný, takže jsem aspoň nebyla za Hujerku Sml16.

  superkarma: 1 27.09.2016, 15:20:34
 10. avatar
  [13] gerda [*]

  amphora — #12To jsem ráda, že v tom nejsem sama. Ono se to pak nakupí a když pak přijde něco nenadálého, je to situace na zbláznění. Není nad to mít časovou rezervu a všecko na svém místě.

  superkarma: 0 27.09.2016, 12:55:40
 11. avatar
  [12] amphora [*]

  gerda — #10 to sedí Sml67Sml67 . Já naopak, co můžu, udělám hned, nemám ráda jakékoliv odkládání čehokoliv na kdykoliv jindy !! To fakt ne. A klidně i v noci, ve 3 ráno, ...jak je potřeba co udělat. Není mi to zatěžko.A ten dobrý pocit, že je hotovo...k nezaplacení.Sml59Sml59

  1. na komentář reaguje gerda — #13
  superkarma: 0 27.09.2016, 12:52:47
 12. avatar
  [11] gerda [*]

  Andreadornova — #2 Lebur — #3Já se zas řídím heslem odklad není řešení.Sml58

  superkarma: 0 27.09.2016, 12:14:42
 13. avatar
  [10] gerda [*]

  Lidi jsou čím dál shnilejší. A teď, když lenost označili odborným termínem, jsou na to snad ještě i hrdí. Trošku mi to připomíná starý vtip, jak přiletí ženská od sexuologa a mává na manžela papírem - žádná ku-*va - nemocná jsem!!Sml57

  1. na komentář reaguje amphora — #12
  2. na komentář reaguje Rikina — #16
  3. na komentář reaguje Altamora — #17
  superkarma: 2 27.09.2016, 12:13:39
 14. [9] bobani [*]

  doginka — #8 ano , i já

  superkarma: 0 27.09.2016, 09:38:55
 15. [8] doginka [*]

  Toto jsem četla minulý týden na internetu a nyní je to tu...Sml58

  1. na komentář reaguje bobani — #9
  superkarma: 0 27.09.2016, 09:09:38
 16. [7] zlá teta [*]

  Jsem úplně blbá - musela jsem se podívat, co to vlastně je. Asi každý něco odkládáme. "Co můžeš udělati dnes, odlož na pozítří a máš dva dny volna".Sml30

  superkarma: 3 27.09.2016, 08:51:04
 17. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  Nejen studenti, ucim se pracovat z domova na 99% a furt delam neco jineho, jen ne, co musim. Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31

  superkarma: 0 27.09.2016, 07:56:36
 18. avatar
  [5] Eliana [*]

  V testu mne vyšlo, že jsem spíš přesný opak prokrastinaceSml16

  superkarma: 0 27.09.2016, 07:41:46
 19. avatar
  [4] risina [*]

  Kdyby jen vysokoškolští student! Zrovna včera sjme si s manželem "vyčetli", že on už 3 týdny mluví o přípravě podkladů pro účetní, a dělá to narychl až včera v posledním možném termínu, a já že mám od víkendu nedovybalený kufr a vybalím ho jako obykle tak za týden či dva Sml58.

  superkarma: 0 27.09.2016, 07:33:01
 20. [3] Lebur [*]

  odkládám = co můžeš udělat dnes - odlož na zítral Sml16

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  superkarma: 1 27.09.2016, 07:19:41
 21. [2] Andreadornova [*]

  Ráda odkládám , ale jen to co můžu Sml52

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  superkarma: 0 27.09.2016, 07:00:44
 22. [1] Rikina [*]

  No jo, to já strašně ráda prokrastinuju. Denně. I jsem si koupila knihu, jak na to, aby člověk s prokrastinací skončil, a byl pootom úžasně efektivní, ale kvůli prokrastinování jsem se zatím nedostala k tomu přečíst si ji. Sml57 Smutné. Teď taky prokrastinuju, místo co bych udělala něco užitečného... a nejhorší je prokrastinovat a ještě být líný, to je vražedná kombinace. Sml32

  1. na komentář reaguje Kadla — #15
  superkarma: 4 27.09.2016, 06:29:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme