Předcházet obezitě je nutné už i u miminek

obezita

Základ pro potíže s váhou v dospělosti vzniká už v raném dětství. Děti, které měly nadváhu už v kojeneckém věku, mohou bojovat i v dospělosti s kilogramy navíc. Proto by se měly maminky poradit s dětským lékařem, zda nezvykle rychlé přibývání na váze u jejich dítěte je v normě. Obecně však platí, že v 6 měsících by mělo miminko dosáhnout dvojnásobku své porodní váhy.

Dříve se maminky domnívaly, že nadváha a obezita vzniká především u dětí, které jsou na sušeném mléku. Dnes však může být příčinnou i časté kojení. Pokud se miminko pravidelně přejídá, může mít bolesti bříška. Rady jak předejít obezitě u takto malých dětí najdete na stránkách www.ZijZdrave.cz.

Důležitá je pravidelnost v jídle

obezita

Už od raného věku je důležité naučit dítě pravidelnému režimu v jídle. Mělo by jíst 5x až 6x denně. Dětská jídla by neměla být solená ani jinak ochucená, dovoleny jsou pouze bylinky. Rodiče by také neměli zapomínat a čerstvé ovoce. Pomoci předejít nadváze a obezitě může také vaření doma. Maminky tak mohou lépe ohlídat, co jejich dítě jí. Více informací o tom, které potraviny jsou pro děti vhodné, najdete na www.ZijZdrave.cz.

Nezapomínejte ani na pohyb

obezitaNedílnou součástí prevence nadváhy a obezity je i pravidelný pohyb. Kromě školních hodin tělocviku je vhodné, aby děti navštěvovaly nějaký sportovní kroužek. Rodiče by pro ně měli vybrat aktivitu, která odpovídá možnostem dítěte a bude ho bavit. Pohyb však není pouze sport, ale i hry s kamarády nebo turistické výlety s rodiče.

Pokud děti nemají možnost hýbat se, uchylují se k počítačům a televizím. V pozdějším věku pak už rodiče jen těžko přesvědčí své ratolesti, aby si s nimi šly třeba zaplavat. Jak mohou rodiče trávit čas se svými dětmi, najdete na www.ZijZdrave.cz.

Reklama