.

S policajty nejsou žerty

Cestování

S policajty nejsou žerty

Ten den pěkně začíná, pomyslela jsem si hned, jak jsem se probudila a koukla se z okna. Ačkoli bylo sedm hodin ráno, venku byla tma jako v devět večer a lilo jako z konve.
Chtě nechtě jsem musela z baráku, jelikož v práci by mi to asi těžko kvůli počasí někdo omluvil.

Ještě rozespalá jsem vyšla ven a kráčela si to přes parkoviště na autobus. Mírně poprchávalo, a tak jsem vytáhla deštník. Koutkem oka jsem zahlédla, jak k mému boku pomalu přijíždí auto s majákem. Městská policie objížděla parkoviště a činila kontrolu, zda je vše v pořádku. Mě si změřili pátravým pohledem, snad jsem jim překážela v cestě nebo jsem jim snad byla nějak nápadná…Možná si mysleli, že chci vykrást nějaké auto, nejlépe mé, které jsem cestou míjela a kontrolovala, zda je v pořádku, protože jsem si dnes usmyslela, že pojedu MHD.

A tak si to kráčím mezi kapkami deště v pantoflíčkách, do kterých mi zatéká a mířím do novinového stánku, pro čerstvý tisk, abych byla v obraze, co se vůbec děje, jelikož večerní zpravodajství v televizi nestíhám. Policejní auto mě neustále sleduje a novinový stánek, jako naschvál, zavřený. Docela mě to naštvalo, jelikož jsem už jinou možnost, kde si noviny koupit, neměla.

Napůl spící a s myšlenkami na blížící se dovolenou, čekám na přechodu pro chodce, až se rozsvítí zelený panáček, který signalizuje, že se může přejít. To je logické, že na červenou se nepřechází, zvláště, když z vedlejší ulice vás neustále sleduje policejní auto. Městská, ta je v pohodě, ta mi nemůže nic říct, honilo se mi hlavou, aniž bych měla cokoli v úmyslu, třeba jako přejít na červenou...
Poránu mi to totiž vůbec nepřemýšlí, a tak jsem tuto myšlenku vypudila z hlavy a aniž bych nad ní nějak přemýšlela, pomalu jsem se chystala přejít. Samozřejmě jsem byla odhodlána, až když už „pojízdní“ měli červenou. Já sice měla také červenou, ale šla jsem. Někdy se mi také stane, že čekám na zelenou, ona prostě nepadne a já tam potom jak blbec čekám na další zelenou. A tak díky této zkušenosti jsem přešla. Ale to jsem ještě netušila, co bude následovat… Policajti prostě na mě měli spadeno. Asi jsem se jim od počátku prostě nelíbila, nebo spíš naopak? Že bych se jim tak líbila, že si mě chtěli prohlédnout zblízka???

Nějaké auto projíždějící okolo mě, zatroubilo. Na troubení nikdy nereaguji, jelikož znám takové týpky, co troubí na každou ženskou, tudíž jsem nereagovala ani teď. To už mě ale pomalu „omejvali“. Koutkem oka jsem opět zahlédla policii, jak zastavuje u chodníku. Nyní už jsem si opravdu připadala jako nějaký zločinec a již jsem se viděla v poutech a na policejní služebně… To už jsem radši zpomalila krok. Jeden policista, asi 30-letý se mračil a bylo na něm vidět, jak rád by mi učinil kázání. Druhý, mohlo mu být tak kolem 25, se ujal vedení, přišel ke mně, tázavě se na mě podíval a otázal se, zda-li pak vím, čeho jsem se dopustila. Ačkoli po ránu nepřemýšlím, tato otázka mě natolik probrala, že jsem tušila, která bije. Ale abych se neshodila, dělala jsem ze sebe úplně pitomou, jako že vůbec nevím. Onehdá jsem v jedněch televizních novinách viděla, že se přecházení na červenou či mimo přechod trestá peněžní pokutou a říkala jsem si, jaký je to docela dobrý fór, že mě se to stát nemůže a tak jsem nad tím mávla rukou.

Víte, co znamená ten červený panáček na semaforu?“ zeptal se potutelně a mně se najednou chtělo strašně smát. „Vy jste přešla na červenou.“
„Fakt? Ale já přecházela v době, kdy sice na semaforu červená byla, ale auta již měla také červenou. Tak to jsem porušila asi nějaký zákon“ Rozebírat, že se mi občas stává, že čekám na zelenou třeba týden, nemělo smysl, to by mi asi neprošlo.
„No to je jedno, ale vy máte přecházet na zelenou. Víte, že za to můžete dostat pokutu? Až tisíc korun.“ Při této částce mi vyschlo v krku. Už jsem se viděla o tisícku lehčí a následující měsíc o vodě a chlebu.
„Opravdu? Tak to vůbec nevím. Tak co se mnou teď uděláte?“
„No, pro příště si zapamatujte, že se přechází jen na zelenou. Příště už by vás pokuta asi neminula.“ Jen jsem kývla, rozloučila se a s úsměvem od ucha k uchu jsem kráčela dál na autobus. Chtěla jsem jim popřát hezký a úspěšný den, ale radši jsem mlčela, ještě bych mohla dostat pokutu za to, že si dělám legraci z veřejného činitele.
Chtělo se mi strašně smát. Lidem jsem musela být pro pobavení. Už se asi radovali, jak uvidí nějakou show, kdy zatýkají mladou, nevinnou ženu za ohrožování své vlastní osoby…

Autobus jsem stihla jakž takž a doufala jsem, že v něm, jelikož občas jezdím načerno, nepotkám revizora a nebude se podobný incident opakovat znovu.
Zítra už radši pojedu autem ...

  

     
   
04.07.2003 - Zahraničí - autor: Jitka Vokurková

Komentáře:

 1. avatar
  [17] edith1975 [*]

  Jancie: Městská policie po zločincích? To prosím pěkně nemohou, protože na to nemají pravomoce atd. Pokud by třeba chytili vykradače aut na parkovišti, musí zavolat státní. Městská policie je pouze na dohlížení přestupků, jako je právě chůze na červenou a podobně.

  superkarma: 0 04.07.2008, 18:22:05
 2. avatar
  [16] Simba [*]

  Lotka: To asi nemůže . Ale už jsem párkrát viděla, jak se na tyto chodce policisté zaměřili. Já jezdím autem, na přechodech dávám opravdu přednost často, a tito lidé (dokonce i maminy s kočárkem), kteří se snaží přejít mezi dvěma přechody mne vytáčejí.

  superkarma: 0 25.11.2003, 09:42:04
 3. avatar
  [15] Wiki [*]

  k tem prechodum na tlacitko a bez tlacitka - jak uz tu nekdo rekl, ne vzdy to tlacitko funguje a taky napriklad je v Ostrave prechod, kde tlacitko neni a ja jsem v zivote nevidela, ze by na tom prechodu svitila pro chodce zelena...a pritom jde o prechod na tramvajovou zastavku, takze tam chodi docela velke kvanta lidi :( jednou jsem u toho prechodu cekala asi deset minut, pak mi jela tramvaj, takze jsem prebehla...jindy uz jsem teda presla po dvou minutach a vzhledem k tomu, ze jsem zjistila, ze tramvaj jede az za ctvrt hodiny, tak jsem se schvalne divala, jestli na tom prechodu vubec naskoci zelena......nenaskocila :((( Poradi mi ti chytraci co tu nadavali na prechazeni na cervenou i kdyz auta pro ten smer maji taky cervenou, jak mam takovy prechod prejit? :(((

  superkarma: 0 07.07.2003, 10:11:45
 4. avatar
  [12] Jupíí [*]

  Ťapino o tom dávání najevo,že přecházíš, to jsem si nevymyslela, takhle to definuje vyhláška. Zřejmě to bude podobné jako " větší než malé množství " drogy . To jsou ty naše zákony, chodec říká, že chtěl přejít a řidič, že viděl dva lidi co stáli na chodníku a bavili se spolu. Jak dát najevo, že chceš přecházet to vyhláška neurčuje. .
  No a ty tlačítkové semafory, to byla inspirace pro autorku článku. Taky jsem kdysi stávala na přechodu a divila se že auta už jedou potřetí dokola a mě zelená pořád nesvítí

  superkarma: 0 06.07.2003, 19:55:25
 5. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Jo, a k těm semaforům na tlačítka: Jasně, těch je pár v každém městě, ale v Plzni jsme měli jeden zvláštní - doufám, že už to tam tak není Ten se tvářil, jako že čeká, až si ho chodec zmáčkne, že mu hned ukáže zelenou, ale chodec mnohdy mačkal marně. Až jsme zjistili, že ta zelená se rozsvítí jenom tehdy, když jede tramvaj, která odbočuje doleva a tudíž potřebuje ty auta zastavit taky

  superkarma: 0 06.07.2003, 17:36:40
 6. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Jupíí: No, někdy by mě zajímalo, jak už mám dávat najevo, že chci přejít, když stepuju na kraji chodníku, lovím pohledem každého řidiče v autě... a nic. Když lovím marně potřetí, tak prostě jdu, však on si zabrzdí.

  superkarma: 0 06.07.2003, 17:34:03
 7. avatar
  [9] Jupíí [*]

  Hele u nás ve městě je na každém semaforu pro chodce, takové tlačítko, které se musí zmáčnout a v příštím semaforovém cyklu naskočí pro chodce zelená. Když chodec tlačítko nemačká - jako by tam nikdo nestál a semafor se se zelenou na přechodu nezdržuje. To jen pro informaci pro méně znalé uživatele silničních přechodů.
  Ps a chodec nemá na přechodu přednost, Jenom když dá jednoznačně najevo, že bude přecházet jsou řidiči povinni umožnit mu přejít. Nejradši mám ty co se odněkud přiřítí a vlítnou na přechod bez ohledu na stav brzd projíždějících automobilů a ještě se vztekají, že měli přednost.

  superkarma: 0 06.07.2003, 16:30:49
 8. avatar
  [8] Lotka [*]

  Mulder: Je to přece přestupek, ne? Tak proč by nemohli? Ovšem může mi někdo vysvětlit, proč ti nejpomalejší lidi - staří, o berlích... přecházejí vždy jen mimo přechod a na těch nejfrekventovanějších místech?

  superkarma: 0 06.07.2003, 08:07:43
 9. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Ale no tak, vždyť tam Sofia jasně napsala, že ten semafor nefunguje a ta zelená tam taky nemusí naskočit. To tam jako člověk má stát do soudného dne?
  Já osobně mám k policajtům averzi, protože pořád jenom slyším, jak někde buzerujou slušné lidi kvůli maličkostem, ale že by někomu pomohli, to jsem ještě neslyšela.

  superkarma: 0 04.07.2003, 13:08:40
 10. avatar
  [4] Lucimo [*]

  Sofie, tim ze prechazis na cervenou neohrozujes jen svou osobu, ale i ridice aut! Ty budes do smrti kripl a nevinny clovek kvuli tobe pujde sedet... Fakt blby clanek,tihle debilove na prechodech na cervenou me neskutecne zhavi... Prala bych ti to brzdeni, az budes zase jednou ridit...

  ishi: Chodec NEMA na prechodu automatickou prednost...

  superkarma: 0 04.07.2003, 12:58:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme