Mykóza nehtů, to je nemoc, kterou v Česku trpí 800 tisíc lidí. Dá se však efektivně léčit pomocí tzv. chytré houby. Podrobnosti o mykózách a jejich léčbě si přečtete v dnešním rozhovoru s lékařem Karlem Menclem.

feet

Nehty jsou téma na dnešek. A my se teď budeme věnovat trochu netradičně spíše nehtům na nohách. Přinášíme vám rozhovor o mykózách nehtů a jejich léčbě pomocí tzv. chytré houby. Na otázky odpovídal MUDr. Karel Mencl, CSc., zástupce primáře Oddělení klinické mikrobiologie Pardubické krajské nemocnice.

Některé plísně jsou užitečné, jiné škodlivé. V čem se tedy liší?
Právě v tom, že u těch takzvaně užitečných mikroskopických hub, lidově označovaných jako plísně, jsme poznali, že nám mohou za určitých podmínek pomáhat, zvláště třeba v potravinářském průmyslu, a ty druhé vídáme při různých zdravotních potížích člověka. A i tyto houby potřebují ke svému „vstupu“ do lidského těla pozvánku. Tou může být například diabetes, poruchy štítné žlázy, onemocnění krve, nádory, nebo u kožních plísní třeba „jen“ zapařená či odřená chodidla nebo pohmožděné nehty od sportu.

Pokud člověka svědí nohy, jedná se vždy o mykózu?
Nutně nemusí, ale často tomu tak bývá. Zvláště svědivá bývá mykóza v meziprstních prostorech, když se začíná rozlézat na prsty či nárt, nebo při jejím výskytu na plosce v oblasti s jemnější kůží.  

Často se plíseň objeví nejprve mezi prsty a pak se objeví i pod nehtem. Jde o ten samý druh? Nebo každá vyžaduje odlišnou léčbu?
Nejprve k tomu druhu. Ve většině případů se u obou postižení jedná o jednu a tutéž houbu. To proto, že se postižení nehtů může dát nejčastěji do souvislosti právě s neléčenou, nebo špatně léčenou interdigitální mykózou. Samozřejmě však existují případy, kdy se jedná o různé původce. K takovým případům dochází například při předchozím poranění nehtu při sportu nebo pádem nářadí či materiálu v práci.

S léčbou to je podobné. Jedná-li se o jeden druh houby, můžeme se rozhodnout pro jediný preparát. Jsou-li tam houby dvě, zvláště pak patří-li každá do jiné skupiny, může být s výběrem vhodného preparátu problém. Ostatně, i léčba samotného plísní postiženého nehtu bývá sama o sobě často dost velký problém.   

Jak se projevuje plíseň nehtů u nohou?
Jako první se objevuje tzv. diskolorace, což by se dalo popsat jako změna barvy nehtu. Nebývá hned postižený celý nehet, onemocnění se často rozvíjí po dlouhou dobu a stejně tak i barevné změny. Pokud se s tímto prvotním stádiem nic neudělá, může postupně docházet ke ztlušťování nehtu, jeho praskání a lámání, zarůstání, nebo naopak uvolnění od lůžka, k různým deformitám apod. Tato postižení jsou často také výrazně bolestivá. 

Která léčba je na ni nejvhodnější?
Ve hře o léčbu onychomykózy je celá řada faktorů, ke kterým je nutno přihlížet při správné volbě. To se týká zvláště léků pro celkové použití. Tady je nutno zhodnotit zdravotní stav pacienta, rozsah postižení a funkčnost cévního zásobení dolních končetin. To proto, abychom léčbou ještě více neublížili a současně měli i jistotu, že se lék dostane tam, kde ho potřebujeme. A pak můžeme také zvolit různé lokální léky, kde je ovšem také určité riziko vzniku alergií, nebo rezistence parazitické houby. Jediné bez rizika je použití biopreparátů s Pythium oligandrum, tedy „chytrá houba“.   

Co „chytrá houba“ umí a dostane se všude?
Začnu od konce. Díky svým unikátním životním schopnostem je skutečně připravena jít za potravou kamkoli. A nejde-li to přímo, tak to dokáže i „oklikou“ za pomoci svých velmi živě pohyblivých zoospór. Jako predátor je vyzbrojena ohromným množstvím enzymů, které jí pomáhají v získávání potravy a k snadnějšímu vstupu do hostitelských buněk jiných mikroskopických hub. Rychlostí růstu, kterým stíhá cizí houby, by se v mikroskopickém světě dala připodobnit k leopardovi. Ale hlavně, jak cítí potravu, tak se okamžitě aktivuje. Stačí jí k tomu i minimální vlhkost prostředí. A další výhodou je, že nic jiného než jiné mikroskopické houby coby potrava ji nezajímá.  

Dal by se přípravek použít i dovnitř bot, které člověk denně nosí a zřejmě v nich plíseň také přežívá?
Ano, s úspěchem, mám odzkoušeno a doporučuji tento postup i jako kombinaci k ošetření nohou koupelemi. V lékárně můžete totiž sehnat biopreparát s chytrou houbou i ve formě zásypu do bot. Nošené boty zaprášíte, vstoupíte do nich a necháte ve vlhku z vlastních nohou Pythium v klidu „pracovat“. Ošetří nohy, „vyžere“ zbytky plísní v botách a sníží, nebo zcela odstraní zápach jak nohou, tak bot.

Jak dlouho se musí člověk léčit?
U každého člověka je to trochu jiné, většinou pro prvotní ošetření nohou stačí tři týdny, což vlastně obnáší tři dvojité koupele. U onychomykózy je to složitější, tam je po třech týdnech aplikací léku potřeba pokračovat s aplikacemi ve čtrnáctidenních, maximálně pak v měsíčních intervalech až do odhojení. Podle rozsahu postižení nehtu se doba aplikací může protáhnout i na rok. Proto je dobré všímat si svých nohou a zahájit léčbu včas, kdy je onemocnění teprve ve svém počátku. 

Je možné jej aplikovat preventivně?
Ano, i s tímto máme velmi dobré zkušenosti. Zvláště osoby s častými návraty meziprstní formy mykózy mohou s úspěchem používat biopreparát jako prevenci, a to v intervalu 4-6 týdnů. Je to opět individuální, každý si musí odzkoušet sám, jaký interval pro něj bude nejvhodnější. Určitě bych použití biopreparátu jako prevenci doporučil také těm, kteří prodělali onychomykózu, vyléčili ji, ale mají obavu z jejího návratu. 

Téma na dnešek jsou nehty. A nás proto zajímá:

  • Líbí se vám krátké, nebo dlouhé?
  • Upřednostňujete lak, či přírodní vzhled?
  • Jaké nehty nosíte vy?
  • Potrápily vás někdy nemoci nehtů?
  • Chodíte na manikúru a pedikúru nebo se o své nehty staráte sama?

Pište nám vše, co vás o nehtech napadne už teď na známou adresu

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu dneška zveřejňovat a jeden z nich také odměníme. Na vybranou pisatelku čeká šest druhů čaje Pickwick v krásné dřevěné kazetě a sladký balíček od Orionu.

POZOR! Budeme i soutěžit! Dnes se můžete těšit také na soutěž o tři přípravky Biodeur proti mykózám nehtů v hodnotě 320 korun. Podrobnosti se dozvíte nejpozději dnes v devět.

 

Reklama