.

S mobilem na cestách? Víme, jak se finančně nezruinovat

Cestování

S mobilem na cestách? Víme, jak se finančně nezruinovat

Doba letních dovolených je v plném proudu. Vypínat si za hranicemi telefon, jak se to dřív dělalo, už není IN. V Chorvatsku nebo na Maledivách, všude chceme být dostupní, volat nebo sdílet fotografie prostřednictvím Facebooku. Přinášíme vám několik tipů, jak si užít volno a po návratu si nemuset lámat hlavu s účtem za telefon.

mobil

1.       Pozor na zóny

Před výletem do zahraničí vždy zkontrolujte, do které zóny vaše destinace spadá*. Dobrou zprávu máme pro cestující do zemí Evropské unie, které patří do zóny 1. EU totiž ceny roamingu reguluje. Od 1. července letošního roku platí, že si operátoři smějí účtovat maximálně asi 6,30 Kč za minutu odchozího hovoru, asi 1,60 Kč za minutu příchozího hovoru a u dat max. zhruba 6,60 Kč/MB. U SAZKAmobil za SMS ze zóny 1 zaplatíte 1,50 Kč, za odchozí hovor pak pouze 5 Kč za minutu, přičemž se účtuje výhodnou formou 30+1 (se započetím hovoru se naúčtuje půl minuty, následně se účtuje po sekundách). Příchozí hovor u SAZKAmobil v zóně 1 stojí 1,50 Kč a účtuje se po sekundách (1+1) – hovory v zahraničí vás tak mohou vyjít opravdu levně.**

2.       S předplacenou kartou bez starostí

Pokud se nechcete vázat a máte rádi své výdaje pod kontrolou, můžete sáhnout po předplacené kartě. Ta nabízí stejnou úroveň služeb, koupíte ji však v každé trafice, a navíc vždy víte, kolik peněz máte ještě k dispozici.

3.       Data a aplikace

Pokud v zahraničí využíváte data, myslete na to, že každá aplikace jich „spolkne“ jiný objem. Zatímco poslání zprávy přes Viber vyžaduje méně než 1 KB, sledování videí na YouTube nebo poslech internetového rádia vaše data vyčerpá o mnoho rychleji. Používání aplikací pro rychlé zasílání zpráv (např. Skype, WhatsApp nebo právě Viber) se aktivním SMSkařům vyplatí také v zahraničí. Podle údajů virtuálního operátora SAZKAmobil využívá data v zahraničí zhruba 19 % Čechů.

4.       Nastavení chytrého telefonu

Před odjezdem na dovolenou určitě zkontrolujte nastavení svého chytrého telefonu. Důležitá je především položka mobilních dat – dobře si proto rozmyslete, zda data v zahraničí potřebujete. Pokud ne, po dobu pobytu tuto položku deaktivujte.

5.       O cenách roamingu se informujte

Než vyrazíte, informujte se o roamingových cenách u svého operátora, vyhnete se tak nepříjemným překvapením.

Nejvíce využíváme mobil při cestách po okolních státech, ať už jde o Německo, Slovensko nebo třeba Polsko,“ upřesňuje Jan Schmiedhammer, ředitel SAZKAmobil.  A kam se letos chystáte vy?

Další zajímavosti:

 • Průměrná délka hovoru Čechů ze zahraničí je zhruba poloviční oproti průměrné délce hovoru v rámci ČR a trvá zhruba 1 minutu a 20 sekund.
 • Češi nejdéle volají z Německa a průměrný hovor tam dosahuje jedenácti minut.  Sedm minut v průměru provoláme na Slovensku, v Chorvatsku je to 6,5 minuty.
 • Z exotičtějších destinací vítězí Dominikánská republika s průměrnou délkou trvání hovoru 6 minut. Na druhém místě se drží Austrálie, odkud Češi volají v průměru 5 minut.
 • Češi mají rádi exotické destinace. Roaming využívali zákazníci SAZKAmobil například v Japonsku nebo v Tanzanii.

Informace o zónách:

* Zóna 1: Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Francouzské Antily, Gibraltar, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Ostrov Man, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie

Zóna 2: Albánie, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba, Austrálie, Barbados, Bělorusko, Bermudské ostrovy, Bosna a Hercegovina, Britské Panenské ostrovy, Černá Hora, Čína, Dominikánská republika, Egypt, Grenada, Haiti, Indie, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Kajmanské ostrovy, Kanada, Korejská republika, Kosovo, Makedonie, Maroko, Mexiko, Moldávie, Nový Zéland, Portoriko, Společenství Dominika, Singapur, Srbsko, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Tunisko, Turecko, Turks a Caicos, Ukrajina, USA, Vietnam, Západní Samoa

Zóna 3: Afghánistán, Alžírsko, Angola, Argentina, Arménie, Ázerbájdžán, Bahrajn, Bangladéš, Bolívie, Brazílie, Burkina Faso, Ekvádor, Filipíny, Gabon, Gambie, Ghana, Gruzie, Guatemala, Guinea, Honduras, Hongkong, Chile, Indonésie, Irák, Írán, Jemen, Jordánsko, Kambodža, Katar, Kazachstán, Keňa, Kolumbie, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libanon, Libérie, Macao, Madagaskar, Malajsie, Maledivy, Mauricius, Mongolsko, Mosambik, Namibie, Niger, Nigérie, Nikaragua, Oman, Pákistán, Paraguay, Peru, Rusko, Salvador, Saúdská Arábie, Seychely, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Súdán, Sýrie, Tádžikistán, Tanzanie, Thajsko, Tchaj-wan, Turkmenistán, Uganda, Uruguay, Uzbekistán, Zambie

** Uvedené ceny jsou včetně DPH

   
07.08.2014 - Tipy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] reditelka [*]

  Vždy než někam vyjíždím, tak se snažím aktualizovat roamingový balíček podle místa pobytu. Letos to byla Kanada a USA a nezruinovala jsem se.

  superkarma: 0 13.11.2014, 12:11:20
 2. [4] Zuza70 [*]

  Kdo do zahraničí nejzdí, nemá tyto starosti Sml23, proto já tyto starosti nemám a nějaký mobil nebo kartu neřeším.

  superkarma: 0 07.08.2014, 12:42:58
 3. [3] Helena Svatková [*]

  Do zahraničí na dovolenou nejezdím.Sml16

  superkarma: 0 07.08.2014, 09:09:36
 4. [2] macamala [*]

  Na dovolene vyuzivam mista, kde je wifi a posilam fotky,maily, skypuju nebo zpravy pres Viber.

  superkarma: 0 07.08.2014, 09:04:52
 5. avatar
  [1] glady [*]

  na dovolené moc mobil nepoužívám Sml23

  jen snad na oznámení rodině, že jsme dojeli v pořádku..Sml22

  superkarma: 1 07.08.2014, 06:02:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme