Zdraví

S miminkem za exotikou? Raději ne

Cestování je oblíbeným způsobem, jak trávit letní či zimní dovolenou. Cestujeme do exotických destinací, objevujeme neznámá místa a často si výjezdy do zahraničí neodpustíme ani s kojenci či batolaty, kteří mají pobyt navíc většinou zdarma.

Malé děti jsou však velmi specifičtí cestovatelé. Jejich imunitní systém je nezralý a daleko náchylnější k infekcím. Kojenec či batole navíc často nemá ukončené základní povinné očkování, natož nepovinné. Nemá tedy zcela vytvořené ochranné protilátky a k nákaze stačí mnohem „menší“ dávka infekce. Rodiče by proto měli myslet na ochranu svých potomků daleko důsledněji a neměli by podceňovat zvláštnosti dětské imunity. Maminky se často domnívají, že když miminko kojí, nemůže se mu nic stát. Tato ochrana je ale velmi omezená a některé maminky ji přeceňují.

kid

Většina původců závažných, zejména respiračních onemocnění, se přenáší kapénkovou infekcí. Mezi dospělými je navíc mnoho tzv. nosičů, tedy těch, kteří přenáší viry a bakterie bez toho, aby sami onemocněli. Nejčastějším bakteriálním původcem respiračních onemocnění je celosvětově pneumokok, který u malých dětí může vyvolat i těžká onemocnění – pneumokokový zánět mozkových blan, zápal plic, pneumokokovou meningitidu či sepsi. Spolehlivou prevencí před pneumokokovými infekcemi u malých dětí je očkování. Pokud rodiče zvolí například vakcínu Synflorix, nebudou za ni muset nic doplácet.

Miminko, které s dospělými cestuje, může být ohroženo například pneumokoky již v Čechách při odjezdu na dovolenou. Přeplněné letištní haly, letadla s velkým množstvím pasažérů, suchým vzduchem, klimatizací, nižším tlakem či sníženým obsahem kyslíku, jsou faktory, které zvyšují riziko nákazy. V jednom letadle může být až 500 osob z různých zemí s odlišnou úrovní zdravotnictví a s odlišnými hygienickými návyky. Řada nemocí nemusí být v jiných státech tak dobře potlačena očkováním jako u nás, riziko nákazy se tak dále zvyšuje. Nejohroženější jsou právě ti nejmenší.

 

Ani po příjezdu do cílové destinace se problémům zcela nevyhneme, malé děti hůře snáší vysoké teploty, vlhkost vzduchu a sluneční záření. Jsou citlivější k nezvyklé stravě a náchylné k dehydrataci. Změna prostředí je pro ně navíc stresová, což může imunitu dítěte snižovat.

Při výběru destinace pobytu je tedy vhodné volit zemi s dobrou a snadno dostupnou lékařskou péčí, s co nejmenšími odlišnostmi od domácího prostředí. Naprosto nevhodné je s kojenci a batolaty cestovat do exotických zemí v zimě. Důležité je dítě na cestu řádně připravit a konzultovat s pediatrem vhodná očkování i možná rizika.

Rady a tipy: Jak cestovat s dětmi?

·         S dětmi do 2 let cestujte, jen je-li to nutné, a to pouze po Evropě.

·         Cestu si naplánujte až na dobu, kdy má dítě ukončené základní očkování. Samozřejmostí by mělo být také očkování proti pneumokokům (od 6 týdnů, nepovinné, ale hrazené) a obě dávky očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

·         Cestujte do zemí s dobrou a snadno dostupnou lékařskou péčí.

·         Zvolte destinace s mírnějším klimatem, vhodné jsou například středomořské země mimo hlavní sezonu. Přechod není tak násilný a teploty jsou vyrovnané

 

synflorixVakcína SynflorixTM je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Dětem je plně hrazena zdravotními pojišťovnami, pokud 3 dávky očkovací látky byly aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je též přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je dále i očkování provedené po uplynutí těchto lhůt, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci a poraďte se s dětským lékařem Vašeho dítěte. http://www.gskkompendium.cz/pil-synflorix-injekcni-suspenze.aspx.

Vakcína PriorixTM je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Dětem je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Před použitím konzultujte vhodné užití vakcíny s praktickým lékařem pro děti a dorost či lékárníkem a pečlivě si prostudujte příbalovou informaci a poraďte se s dětským lékařem Vašeho dítěte. http://www.gskkompendium.cz/pil-priorix-suche-injekce.aspx.

Případné nežádoucí účinky nám prosím nahlaste na cz.safety@gsk.com.

CZ/VAC/0142/13

   
08.08.2013 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [8] danca79 [*]

  S detma co jsou zvykle cestovat odmalicka se cestuje podstatne lip nez s nekym kdo poprve cestuje treba jako skolak. Ze jsou potreba vakciny beru, ale jinak je to nesmysl, deti jsou schopne adaptovat se rychlosti blesku, jen clovek musi davat pozor na hydrataci a spravnou vyzivu a to kazda rozumna matka dela jak doma tak na cestach. A pokud rodina jede nekam, kde funguji normalni doktori, tak ceho se bat.

  superkarma: 0 15.08.2013, 00:57:08
 2. avatar
  [7] Suzanne [*]

  jura — #6 Nejdřív tě vystraší, že nemáš radši nikam jezdit, a pak zkouší prodat vakcínu? To se mi zdá kontraproduktivní. A kdo má větší dítě, se kterým už cestovat "může", zase si neklikne na článek s takovým titulkem. Nemyslím, že je to dobře udělaná reklama Sml23

  ...i když já jsem klikla, protože jsem nevěřila vlastním očím Sml52

  superkarma: 0 08.08.2013, 14:05:27
 3. [6] hot [*]

  prostě se potřebují zbavit vakcín tak se píšou propagační články Sml24

  1. na komentář reaguje Suzanne — #7
  superkarma: 0 08.08.2013, 13:16:44
 4. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Co se tady roztrhl pytel s těmi strašícími články? Nešlo by prostě napsat o vakcíně? Stejně - kdo na to má povahu, cestuje. Kdo to považuje za sobectví, necestuje. Tak proč to furt dokola meldovat v komerčním či jiných článcích? Sml80

  superkarma: 0 08.08.2013, 10:53:00
 5. avatar
  [4] Judo [*]

  lidicka — #1 Také souhlasímSml22

  superkarma: 0 08.08.2013, 09:46:26
 6. avatar
  [3] marde [*]

  S miminkem nikdySml23

  superkarma: 0 08.08.2013, 07:28:29
 7. avatar
  [2] lenig [*]

  lidicka — #1 SOUHLASÍM S TEBOU

  superkarma: 0 08.08.2013, 06:41:35
 8. [1] lidicka [*]

  S miminkem bych necestovala,dospělí mají co dělat než se aklimatizují, ne ještě miminko.Sml80

  1. na komentář reaguje lenig — #2
  2. na komentář reaguje Judo — #4
  superkarma: 0 08.08.2013, 05:59:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme