Rodina

S manželem se neshodneme na koníčcích dětí

Proč naše děti víc nesportují? Chtěl bych, aby Adam hrál fotbal nebo hokej, tancování je holčičí záležitost. A neměla by Anička kromě badmintonu dělat ještě jiný sport...?

Možná to taky znáte a stejně jako moje kamarádka řešíte s manželem, jaké koníčky a zájmové aktivity by měly dělat vaše děti. „Dohadujeme se už léta a je to pořád stejné. Já bych byla ráda, kdyby děti dělaly hlavně to, co je baví, manžel by byl nejradši, kdyby pětkrát týdně sportovaly. Zájmy jako hudbu, tanec nebo malování moc neuznává,“ říká čtyřicetiletá Markéta.

Se synem to začalo asi v době, kdy mu byly čtyři roky. „Manžel Petr začal nenápadně vyzvídat, jestli mám v plánu přihlásit ho v blízké době na nějaký kroužek. Neřešila jsem to, čtyřleté děti mi připadají malé, ostatně ty naše si stejně nejradši hrály na zahradě nebo řádily na dětském hřišti. Postupně začal Petr o tomhle tématu mluvit stále častěji. Když bylo Adámkovi pět, tatínek ho přesvědčil, že ´chce´ hrát hokej. A tak jsme začali s hokejem... Na tréninky jsem ho vozila třikrát týdně samozřejmě já, a to do 20 kilometrů vzdáleného města. Zbytečná námaha, Adama hokej nebavil. Pak vyzkoušel ještě fotbal, který ho taky nenadchl. Celou dobu mi připadalo, že to dělá hlavně proto, aby měl radost tatínek...“ vypráví Markéta. A jak dodává, Adam nakonec skončil i s fotbalem a dělá atletiku, ta ho baví, stejně jako malování. Čmárat na papír ale není podle Petra žádný koníček pro chlapa...

Svému mazánkovi neodolal

koníčekKdyž dorostla do předškolního věku Anička, Markéta se děsila, že celá peripetie se zkoušením kroužků a sportovních aktivit začne znovu. „Už jsem ale byla víc připravená a rozhodla jsem se argumentovat tím, že je Áňa ještě malá a že si Petr snad ještě pamatuje, jak to bylo s Adamem. Dopadlo to dobře. Anička prostě tatínkovi vysvětlila, že ji nejvíc baví tancování a že to ostatní bude dělat, až bude větší. Nenaléhal. Možná proto, že svému mazlíčkovi neumí nic odepřít, možná už pochopil, že to nemá smysl,“ směje se Markéta. Její děti se nakonec ke sportu, který je baví, dostaly. Vybraly si ho samy, když byly větší, takže Adam teď s nadšením jezdí po atletických stadionech a Anička hraje badminton. K tomu mají oba ještě další koníčky. „Stejně mám ale pocit, že to je v Petrových očích málo, protože on nic jiného než sport nebere. Ale aspoň už nic neříká a já jsem šťastná, že děti do ničeho nenutí. Nic se nemá přehánět,“ dodává Markéta.

V jejich rodině tedy nakonec tatínek ustoupil. Ne všude to tak ovšem bývá. Někteří rodiče (nemusí to být jen otec) děti do koníčků nutí a nezajímá je, že by jejich ratolesti radši dělaly něco jiného nebo vůbec nic. Jak je to u vás? Mají vaše děti nějaké koníčky? A co si myslíte o tom, když se manželé v těchto věcech zásadně neshodují?

O tématu děti a sport si můžete přečíst tady:

   
18.01.2013 - Příběhy - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [15] V19 [*]

  nikdy by svoje deti nenútila na niečo o čo nemajú záujem, práve naopak, podporovala som ich v tom, čo ich zaujímalo a načo mali vlohySml22

  superkarma: 0 25.02.2013, 08:34:57
 2. avatar
  [14] macasev [*]

  Vidím to u sousedů a chce se mi z toho občas brečet. Mají 6letýho kluka a od 4 let ho nutí hrát hokej a fotbal. Klouček je citlivý, rád kreslí a jezdí na kole. Nejhorší jsou scény, když přijedou z tréningu a malý brečí a tatínek po něm ječí, že je bábovka a k ničemu a že ho už nechce vidět a tak chlapeček chodí ubrečený po ulici, než si pro něj přijde maminka. Ani se nedivím, že všichni mají hrůzu,co zase bude když se má vrátit z práce. Takovýho chlapa bych nakopala.

  superkarma: 0 19.01.2013, 17:27:17
 3. avatar
  [13] Louisa [*]

  U nás je také tatínek "zklamaný". Chtěl mít doma fotbalistu, ale někde asi při početí udělal chybu, a kluk závodně tancuje... Trošku mu to vynahradila dcera, kterou baví snad všechny "klučičí" sporty, no ale je to holka, tak to není ono..

  ALe jinak je manžel normální, dětem fandí v tom co dělají a podporuje je v čem je potřeba. A i když občas mám pocit, že by raději říkal" syn fotbalista, než syn tanečník, tak když mu chlapi v práci syna chválili (předtancovávají v tanečních a na plesech), tak ho to taky šimralo po egu... :-)

  superkarma: 0 18.01.2013, 17:00:57
 4. avatar
  [12] SNÍŽEK [*]

  dítě si má samo vybrat co ho bude bavit,nesmí se nutit Sml22

  superkarma: 0 18.01.2013, 16:44:07
 5. avatar
  [11] pajda [*]

  Anime Otaku — #10 jenže ona není. Když se během víkendu naučila rozumně vařit a vyšlo najevo, že dokud nepodlehla tomu jednoduchému "myslete za mě, je to jednodušší", tak u babičky pomáhala se zvířaty, takže umí oškubat kačenu, stáhnout a vykuchat králíka a podobně, bylo jasné, že mohla být úplně normální.

  superkarma: 0 18.01.2013, 13:37:58
 6. [10] Anime Otaku [*]

  pajda — #9 To ale nemusí být koníčky, někteří lidé jsou protě nepoužitelní od přírodySml32

  1. na komentář reaguje pajda — #11
  superkarma: 0 18.01.2013, 12:48:54
 7. avatar
  [9] pajda [*]

  Mě vůbec připadá pochybná ta stávající móda "děcko musí mít koníčky na každý den, jinak umře". Typický produkt takové výchovy si přivedl syn. Dívenka hodná, milá, jen jaksi nepoužitelná. Odmalinka byla úžasné vzorné dítě a krásně zpívala ve sboru, se kterým se podívala do celého světa. Neumí si poskládat věci, cokoliv uklidit, uvařit ani čaj, kam ji postavím, tam ji najdu, protože aktivita by ji mohla dostat do potíží a z toho "celého světa" zná koncertní síň, hotelový pokoj a určitě viděla tranzit na letišti. Za celý rok na kolejích se nenaučila ani nakupovat, ani vařit, poněvadž její spolubydla vždycky dovezla pečenou kačenu a týden ji chroustaly s rýží a až došla, tak si koupili v menze 1 jídlo a nějak vydržely do další kačeny...a nejhorší na tom je, že se sama ani nezabaví. Je schopná se celé dny nudit. Prostě co jí ostatní nenaplánují, to nemá. Jo a za všechno vždycky můžou ti druzí, protože ona přece vždycky přesně udělá, co se jí řekne...

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #10
  superkarma: 0 18.01.2013, 11:12:30
 8. [8] Anime Otaku [*]

  Ono tlačit dítě které rádo kreslí na fotbal je podle mě hnusný. Pokud dítě není vyloženě sportovní typ, tak se mu dá dostatek pohybu zaistit třeba rodinými výlety.

  superkarma: 0 18.01.2013, 10:51:49
 9. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Takoví ti urputní sportovci jsou mi velice nesympatičtí a takového chlapa bych nechtěla. Podle mě mají děti dělat to, co je baví a co jim jde. Samozřejmě si musí vyzkoušet, co by je bavilo, takže naše děti chodily do kreslení, do plavání, do turisťáku, do keramiky, na karate, nakonec dcera začala jezdit na koni a drží ji to dodnes a syn si zamiloval cyklistiku a astronomii.

  superkarma: 2 18.01.2013, 10:32:04
 10. avatar
  [6] ekleinovka [*]

  Důležité je, že dítě vůbec něco dělá - kolik se jich bez cíle poflakuje po městě.....

  já jsem děti v jejich zálibách podporovala, co to šlo, jen u jednoho synka bývalý muž dělal velké chyby, kluk má absolutní hudební sluch a krásný hlas....a on ho tak nechutně zasměšňoval a ponižoval - slovy ,,posranej zpěváček, teplouš" a dalšími hnusnými výrazy, že jsem mu chtěla jednu ubalit.Nakonec jsem ho místo toho po dalších atacích na kluky zabalila a ven!!!!!

  superkarma: 0 18.01.2013, 09:48:28
 11. [5] Rikina [*]

  U nás manžel prohlásil, že jemu je to jedno, neboť on jako dítě taky do žádných "kroužků" nechodil a taky vyrostl. Sml57 To jsem na něj tenkrát dost překvapeně hleděla, protože jsme vyrůstali na stejném sídlišti v jednom paneláku, a tedy jsem velmi dobře věděla, že jeho koníčky bylo horolezectví, potápění, fotografování, vodácký oddíl, a vůbec tak různě. On zase překvapeně hleděl na mě, a pravil "jo, ty myslíš tohle - to jo, já myslel, že je chceš přihlásit na nějaké blbosti jako keramiku, zpěv, kreslení..."

  Čili ono někdy neškodí si vyjasnit pojmy. Sml80 Potomky jsem přihlásila na sportovní hry, tam si vyzkoušeli všechny možné sporty, a pak si sami vybrali florbal a malou kopanou. Především ale chodili do skauta, a tam se vyřádili ve spoustě aktivit.

  superkarma: 0 18.01.2013, 09:43:12
 12. avatar
  [4] luneta [*]

  já jsem antisportovní,manžel hraje fotbal a hokej.Z malýho chce fotbalistu,tak uvidíme.Nejsem proti.Hlavně ať si nevybere hokej.Je to drahý a nemohla bych se chodit dívat kvůli zimě

  superkarma: 0 18.01.2013, 07:58:06
 13. avatar
  [3] lenig [*]

  děti můžeme navést  k nějakým sportům a pak zjistit, zda je baví a případně je do nich "tlačit", ale nic bych nedělala proti jejich nezájmu...nutit je? To asi není dobré...Sml80

  superkarma: 0 18.01.2013, 07:25:25
 14. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Adámek si našel koníček,který ho baví, dcera to tatínkovi vysvětila a on ustoupil, pochopil. kde je probém? Sml80 To je snad normání, že mají lidé rozdílné názory a kompromis se vyvíjí stejně jako vůle k němu.

  superkarma: 0 18.01.2013, 06:14:20
 15. [1] lidicka [*]

  Pře o kroužky pro děti jsme s manželem nikdy nevedli. Na sport nejsme ani jeden, proto vyhrály kroužky  hudební, výtvarné, keramickéSml22

  superkarma: 0 18.01.2013, 06:13:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme