.

S kým sousedíme, s tím bychom měli vycházet

Vztahy

S kým sousedíme, s tím bychom měli vycházet

Hezky se to řekne, ovšem hůře uskuteční.  Sousedy si nevybíráme, tak jako oni si nevybrali nás. Velmi těžce se snáší starší generace vedle mladší, osamělí lidé vedle rodin početných, z různých etnik a komunit. Takové sousedské soužití, to může být rájem i peklem na zemi.

Rodina Říhova a mrzutý děda Dvořák

Říhovi jsou mladí manželé, kteří si koupili malý domek, sousedící s panem Dvořákem, pětaosmdesátiletým důchodcem, takovým podivínem, který pořád jen nadává. Ani pošťačka už s ním nemluví. Manželka mu zemřela před třemi lety a dcera bydlí na druhém konci republiky. Říhovi ji vlastně nikdy neviděli.

soused

Když se Říhovi nastěhovali, šli se se sousedem pozdravit. Odpověděl jim jen na půl huby.
„A vždyť ho na nic nepotřebujeme,“ zkonstatoval pan Říha.

Už první týden však začaly první problémy.
Říhovi si nemohou nijak finančně vyskakovat, tak si domek převážně opravují sami, nebo za pomoci přátel a známých. A těch mají v řemeslných oblastech chválabohu hodně. Jeden kamarád je zedník, druhý elektrikář, třetí instalatér, pomůžou rádi.
To se ale nelíbilo sousedovi.
Vadilo mu, že se v blízkosti jeho pozemku pořád pohybují nějací cizí lidé, vadil mu hluk, prach, cokoliv.
„Nebojte se, pane Dvořáku, to jsou kamarádi, kteří nám pomáhají,“ uklidňoval dědu pan Říha.
Jenže soused pořád stál za plotem jako ostříž a nadával, kdo má ten hluk poslouchat, a kdy už budou konečně hotovi.
„Taky jste snad stavěli barák, ne? Tak víte, co to dá práce, a není to hned, než se opraví,“ rozčílil se už několikrát pan Říha, ale zbytečně.

Nejhorší však bylo, když se soused pustil do pětileté Aničky a tříletého Honzíka, dětí Říhových. Vadilo mu, když si hrály v blízkosti jeho plotu, když se hlasitě smály, nedejbože když jim přelétnul balon přes plot. Pořád na ně hrozil a děti se ho bály.
Pan Říha už byl za sousedem několikrát, ať jim děti nestraší, a co si to dovoluje na ně křičet, že jsou ještě malí a bojí se ho. On se však jen rozčílil, prý jsou neukáznění a nevychovaní, a až se uklidní, nebude mít důvod na ně křičet.
Pan Říha se ještě ovládnul, ale už stokrát měl chuť dědka Dvořáka chytit pod krkem.
Manželka ho však vždycky uklidnila slovy, že je to vlastně chudák, a kdoví, proč je tak zlý a nerudný, možná proto, že je tak osamělý.

Jednoho sobotního odpoledne se rozhodla zanést sousedovi kousek meruňkového táče, upekla tři plechy.
Soused otevřel dveře jen tak na škvíru, buchty si vzal a skrz zuby poděkoval.
Toho dne odpoledne byly děti opět na zahradě, hrály si, a do toho ještě řemeslníci sekali zdivo, protože rozšiřovali stěny a dávali na barák nová okna.
Soused nevyšel ani jednou. Ani jednou nezakřičel, že je venku hluk a kdo to má poslouchat.
„Co se děje?“ divili se kamarádi, kteří už byli pro jistotu v pohotovosti.
„Asi se zrovna láduje manželčinýma buchtami,“ řekl pan Říha.

Asi týden nato přišel děda Dvořák vrátit talíř od buchet a na zpáteční cestě suše prohodil: „Pěkné okna.“
„Vidíš, není tak zlý,“ řekla paní Říhová a šla zamísit těsto. Na další buchty.

Pozn. red.: Příběh je napsán na základě skutečné události, jména byla pozměněna.

A jak to máte vy se svými sousedy?
Napište nám o tom.

Téma dnešního dne: Sousedské vztahy

 • Byly vaše sousedské vztahy taky tak napjaté a skončily happy endem, nebo nebylo žádného happy endu potřeba a vztahy jsou dobré od začátku?
 • Vycházíte spolu se sousedy?
 • Kamarádíte se, nebo vedle sebe jen tak žijete?
 • Svěřila byste sousedovi třeba klíče na zalévání kytek v době vaší nepřítomnosti?
 • Kdo jsou vůbec vaši sousedi?
 • Přála byste si, aby tam nebyli?
 • Nebo naopak, byste je nevyměnili ani za nic?
 • A jakými si myslíte, že jste vy sousedy?
 • Anebo třeba nemáte žádné sousedy.

Vše o sousedech, v dobrém i zlém,
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze sousedek odměníme originálním dárkem, který se může hodit jak na sousedy, tak na slimáky :) - Nástrahou na slimáky.

slimm

 

 

   
13.03.2014 - Láska a vztahy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [21] karolina78 [*]

  Já nemám známého instalatéra, ale je fakt, že když něco potřebuji, tak jsou dostupní instalatéři Liberec. Je fajn vědět, že se na ně mohu kdykoliv zase obrátit.

  superkarma: 0 09.05.2014, 12:30:37
 2. [20] hvezdik [*]

  je to hodně těžké, ale ze zkušenosti vím, že je potřeba občas trošku ustoupit než mít několik let velké problémy, ona pravda je většinou někde uprostřed

  superkarma: 0 24.03.2014, 19:32:42
 3. avatar
  [19] Alenka0010 [*]

  Barbucháč — #6 Jenže ono je to těžký...když jedna strana začne dělat nepříjemnosti, nemůže ta druhá pořád donekonečna ustupovat...za námi přišli sousedi, že se jim ztratily slepice, které volně pobíhaly po vesnici, a chtěli je zaplatit s tím, že jim je jistě sežrali naši psi. Poslala jsem je do háje, to by mohl přece přijít každej.

  superkarma: 0 20.03.2014, 07:30:18
 4. avatar
  [18] Alenka0010 [*]

  Už jsem sem několikrát psala příspěvky o nepříjemných zkušenostech s našimi sousedy, bývalými majiteli našeho domku. Nutno dodat, že ani po 10ti letech, co tam bydlíme, to nepřestalo, spíše naopak a jako katastrofu vnímám to, že se v tom začal velice angažovat stavební úřad a to dost zvláštně...nejdřív nám zkolaudovali plot mezi našimi pozemky, aby ho teď po 3 letech nařídili zbourat, před 2 lety nás zbavili vlastnictví společné žumpy, tento týden přišel dopis, že ji opět vlastníme. Pochopitelně se nám to nelíbí, úřad by si přece za svým rozhodnutím měl stát a ne ho co rok nebo dva měnit. Máme pocit, že jisté teď vlastně není nic. Proto jsme začali doslova bombardovat krajský úřad stížnostmi, nic jiného nám nezbývalo, pokud tady chceme aspoň v relativním klidu žít. Musím dodat, že to člověka opravdu dost vyčerpává neustále reagovat na různé úřední dopisy, není snad měsíc, aby něco dalšího nepřišlo.

  superkarma: 0 20.03.2014, 07:25:21
 5. avatar
  [17] Linde [*]

  ...já bych moje sousedské vztahy popsala z pozice dědy Dvořáka - dříve klid, občas řežeme, sekáme, ale neděláme jiný hluk, děti krotím v rámci možností. Nastěhovali se sousedé z města - samé párty s jejich rodinami a stádem nevychovaných capartů a spratků - samá trampolína, bazén, řev, pištění, závody v čemkoliv, bouchání petard, míčem, cinkání zvonků při závodech koloběžek....začíná to v květnu a končí škaredým počasím v září. Jo a týden je klid, když jsou na dovolené. On ten pak Dvořák nemusí být až takový mrzout, ale některé rodiny si neuvědomují, jaké decibely způsobují svým chováním svému klidnému, slušnému okolí. A tím nemyslím tu rekonstrukci domu-ano, to je nutnost, ale děti od sousedů nemusí být vždy jen pohoda Sml31

  superkarma: 0 16.03.2014, 20:42:13
 6. [16] free [*]

  Karo Líná — #11 Copak s televizními moderátory je to jiné?

  superkarma: 0 16.03.2014, 20:28:11
 7. [15] Trefa [*]

  Trefa:sousedy mame velice dobre vztahy.

  superkarma: 0 16.03.2014, 17:33:30
 8. avatar
  [14] pajda [*]

  Karo Líná — #12 "Pěkné okna" se u nás říká běžně, stejně tak jako "cihle", "jehle" a podobně. Takže nic tak strašného...

  superkarma: 0 15.03.2014, 18:58:31
 9. [13] hankadobesova [*]

  Se sousedy je to podobné jako v partnerství. Buďto si "sednete" a nebo domluvíte kompromisy. Horší je, když jedna strana na kompromisy nepřistoupí. Vy pak jenom ustupujete a ustupujete, až není kam a konflikt je na světě.

  superkarma: 1 15.03.2014, 11:59:30
 10. [12] Karo Líná [*]

  To je jak ty články, kde bylo vždycky špatné skloňování - Dáši, Táni..... možná stejná autorka, nechce se mi to dohledávat. Když je tak dobrá, že si ji redakce drží i přes špatnou čestinu, má fungovat aspoň korektor/ka.

  1. na komentář reaguje pajda — #14
  superkarma: 0 13.03.2014, 21:21:25
 11. [11] Karo Líná [*]

  samecka — #10 Nehrotila bych, kdyby si to někdo napsal třeba jako status na sociální síti. Ale v článcích na magazínu od profesionálních redaktorů očekávám..... tu profesionalitu? Je to naivní očekávání? Sml80

  1. na komentář reaguje free — #16
  superkarma: 0 13.03.2014, 21:18:27
 12. avatar
  [10] samecka [*]

  Karo Líná — #9 Sml52 no, to je zase dílo... nehroťteSml52

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #11
  superkarma: 0 13.03.2014, 17:07:21
 13. [9] Karo Líná [*]

  Asi se zrovna láduje manželčinýma buchtami.

  Pěkné okna.

  No to je zase dílo. Promiňte, ale takhle tupě lidi nemluví ani nespisovně.

  1. na komentář reaguje samecka — #10
  superkarma: 1 13.03.2014, 17:01:01
 14. avatar
  [8] Danila [*]

  Alebi — #7 život je prikrátky na čakanie na zázrak Sml23 proste zavolaj políciu a bude Sml22Sml67

  superkarma: 0 13.03.2014, 16:15:10
 15. [7] Alebi [*]

  Já bydlím v paneláku, a přesto, že moje krédo zní- slušní lidé se vždy domluví, mám smůlu, nade mnou bydlí rodina, která vypadá, že je slušná, ale bohužel, často v noci o víkendech se tam schází partička ožralých lidí, kteří řvou,mlátí dveřma, hraje tam hlasitě hudba,až do ranních hodin, no hrůza, kdo to zažil, ví o čem mluvím. Pokoušela jsem se jim několikrát vysvětlit, jak moc je v noci všechno slyšet, ale marně, je jim to úplně jedno. Už dlouho se chystám, že zavolám policii, ale přijde mi to hrozné, volat na sousedy policii. Tak zatím čekám na zázrak, že jim to snad dojde, ale nevím, zda se dočkám.Sml80

  1. na komentář reaguje Danila — #8
  superkarma: 0 13.03.2014, 15:49:44
 16. avatar
  [6] Barbucháč [*]

  Lenkakos — #4 na to hňupovství jsou vždycky dva, je to stejný jako v manželstvíSml80 nikdy není vina jen na jedné straně

  1. na komentář reaguje Alenka0010 — #19
  superkarma: 1 13.03.2014, 15:37:37
 17. [5] free [*]

  Sousedi mých rodičů mi dělají radost, z obo stran mladé rodiny a pomáhají, když je třeba.  Nedávno se rozpadl plot mezi zahradami a mladý soused se přišel zeptat, jestli tam musí ten prot být.  Tatínek jenom pokrčil rameny, že je mu to jedno a tak mají jednu velkou společnou zahradu... já chodím k nim na rebarboru a maliny, oni k nám na rajčata a papriky. Sml16

  superkarma: 0 13.03.2014, 15:13:32
 18. [4] Lenkakos [*]

  Jen ono to někdy nejde. Když máte za souseda hňupa.Sml80

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #6
  superkarma: 0 13.03.2014, 14:52:09
 19. [3] vercus [*]

  Tak tak, u nás je to jinak sousedské, my bydlíme se švagrovu a ty vztahy jsou jak na houpačce Sml31

  superkarma: 0 13.03.2014, 09:01:15
 20. avatar
  [2] enka1 [*]

  gerda — #1 Sml16 třeba za čas pomůže, s dětma si pohraje....Sml54

  superkarma: 0 13.03.2014, 08:45:00
 21. avatar
  [1] gerda [*]

  Láska prochází žaludkem, děda potřeboval ochočit.Sml58

  1. na komentář reaguje enka1 — #2
  superkarma: 0 13.03.2014, 07:05:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme