Styl

S kadeřnicí je to jako s chlapem. Musíte si sedět, říká Petra Měchurová

Když jsem měla jít na rozhovor s jednou z našich nejlepších kadeřnic Petrou Měchurovou, řešila jsem dilema. Co s vlasy? Co když si o mně pomyslí, že se o ně nestarám. U své kadeřnice jsem nebyla ani nepamatuji a do Prahy jsem přijela rovnou z chalupy, kde mám jen březový šampon a fén. Takže o nějakém stylingu nemohla být řeč.

Petra Měchurová Naštěstí se mé obavy rozplynuly, jakmile jsme se seznámily. Petra Měchurová je nesmírně sympatická, usměvavá a naprosto přirozeně vyhlížející mladá žena, která rozhodně do světa nekřičí: podívejte se, jsem kadeřnice. Její účes i barva byly překvapivě jednoduché, prosté jakýchkoliv extravagancí. Tak to prý má ráda a tím si získala i mé sympatie.

„Zalezly“ jsme si do malé částečně prosklené „kukaně“ a mohly si začít nerušeně povídat.

Snila jste už v dětství o tom, že budete kadeřnicí?
Už asi od páté třídy jsem věděla, že buď budu kadeřnicí, policajtkou nebo cirkusačkou. Ta cirkusačka souvisela s tancováním a ta policajtka koneckonců taky. Taky je pořád v pohybu a někde poskakuje. Ale to byly jen takové naivní dětské představy. Nakonec jsem zůstala u té kadeřnice.

A co na to rodiče? Neříkali vám, že je to škoda, že máte na víc než na „obyčejný“ učňák?
Teta mi říkala, ať jdu na střední. Vždycky jsem se dobře učila a měla jsem vyznamenání a v té době to bylo dost neobvyklé jít s takovým prospěchem na učňák. Ale být kadeřnicí byl můj sen, a tak jsem si za ním šla.

Na čem jste se učila? Předpokládám, že vám za „oběť“ padly vlasy panenek, taky jsem je v dětství stříhala, a to jsem nechtěla být kadeřnicí), ale kdo byl vaší první klientkou z řad lidí?
Stříhala jsem všechno, ale v osmé třídě jsem ostříhala kamarádku. Podle mé maminky. Tenkrát měla trvalou, odbarvené vlasy, natáčela si je kulmou, a vpředu měla ofinku, jak se to nosilo v sedmdesátých letech.  A přesně tak jsem ostříhala kamarádku. No ta vypadala, chudinka.

Petra Měchurová

Jaký účes jste nosila vy v té době?
Většinou jsem nosila dlouhé vlasy kvůli tancování. Ale měla jsem kamarádku, kterou stříhala maminka, a jednou přišla na krátko. Mně se to strašně líbilo a chtěla jsem taky. Ale to bylo snad poprvé a naposledy. Jinak jsem vždycky měla spíš delší a přirozené vlasy a nikdy jsem moc do kadeřnictví nechodila.

Zůstaňme ještě chvilku v sedmdesátých letech. Teď se zase vracejí do módy. Odráží se tento trend  i  v účesech?
Já myslím, že to spolu souvisí. Styl oblékání vždycky trochu ovlivní i styl účesů. Teď se například hodně používá krepování a pokládané vlny, takže textura a struktura vlasů je možná podobná a může připomínat sedmdesátá léta. A ve střizích? Vlasy kratší po stranách a vzadu tzv. hříbek. Pro velké efekty se často používá strojek.

Petra Měchurová

Co vy a móda?
Módu sleduji hlavně kvůli práci, ale já sama mám ráda jednoduché věci a rozhodně to nepřeháním. Když je příležitost, tak si s oblečením ráda pohraju, ale stále se držím pořekadla, že v jednoduchosti je krása. A možná to dávám i do těch vlasů a nesnažím se to nějak komplikovat. I když možná bych někdy mohla víc experimentovat.

Často jezdíte do zahraničí, takže máte porovnání. Jak jsou na tom s účesy a péčí o vlasy Češky? Na mě se nedívejte, jedu rovnou z chalupy a chtěla jsem si vzít klobouk, abyste neviděla můj strašný účes.
Ne, máte to dobré. (Nevím, jestli to Petra řekla ze zdvořilosti, ale v každém případě mě potěšila.) Rozhodně si nemyslím, že by na tom byly Češky hůř, nebo byly zanedbanější. Možná se o sebe ještě nestaráme tolik jako v zahraničí, ale určitě je to lepší. Spíš to souvisí s celkovým stylem a vkusem, který by chtělo víc propracovat. V cizině ženy třeba častěji mění celý šatník, ale tam je oblečení (vzhledem k platům) pořád levnější než u nás a slevy nejsou až na konci sezony jako tady, ale průběžně, takže si mohou víc dopřávat.

Ale ani tady nemusí žena chodit ke kadeřníkovi každý měsíc. To je úplně zbytečné. Stačí zajít tak jednou za čtvrt roku a pořádně si to užít. Samozřejmě když jsou šediny a odrosty, to je něco jiného, tam je nutná pravidelnost.

Čím je žena starší, tím víc musí do svých vlasů investovat. Pokud nechce vypadat ještě starší. Šedivé vlasy přidávají léta, i když nepopírám, že existují výjimky. Třeba Květa Fialová je krásná i ve svém věku, ale já si ji klidně dokážu představit s blond vlasy. Ona je sice pro přirozenost, ale myslím, že by jí to slušelo a vypadala by ještě mladší.

Petra Měchurová

Vy asi nestříháte každého, že? Na vás musí být hodně dlouhá fronta.
Stříhám každého, kdo za mnou přijde. Objednací lhůty jsou teď sice delší, protože tady nejsem pořád. Jen tři dny v týdnu a dopoledne. Kromě salonu mám i jinou práci, focení, přehlídky, školení a hlavně chci být co nejvíc se svou malou holčičkou. Musím to prostě nějak skloubit dohromady. Být v práci, ale i s ní, takže se snažím být doma nejpozději ve čtyři nebo v pět, abych si ji alespoň trochu užila. I tak je to strašně málo.

Asi nejste ten typ kadeřnice, která se zákaznice zeptá: „Tak jak to chcete?“
To ne, ale určitě chci slyšet i její názor. Mám svoji představu a ona si musí říct, alespoň rámcově, že nechce třeba úplně krátké vlasy nebo je tmavovlasá a nechce blond. I když by jí podle mého třeba slušela. Snažím se ji přesvědčit nenásilně a jít na to třeba postupně.

Máte ráda razantní proměny?
Ano. Zrovna teď jsem byla v pořadu Sama doma a stříhala jsem nakrátko. Ta žena měla delší kudrnaté vlasy, ale myslím, že jí to prospělo. Pro ni změna určitě a doma z toho budou asi taky v šoku.

Petra Měchurová

Vidím, že si k vám chodí nechat barvit vlasy i muži. Co vy na to?
Záleží na tom, čím se barví. My požíváme speciální barvy pro muže (Cover 5 od L´Oréal Professionnel), která začínající šediny jen trochu ztlumí a není vidět. Vlasy vypadají přirozeně. Samozřejmě se mi nelíbí, když  mají odrosty používají klasické barvy, které se vymyjí a jdou do červena. Hlavně na sluníčku je to vidět.

Zase když je to typ manekýna a má třeba světlé vlasy, tak vypadají hezky zesvětlené melíry. Ne násilné pruhy, ale tón v tónu.

Když už jsme u těch mužů. Mohu se vás zeptat, jestli mluvíte do účesu i svému partnerovi?
Teď si zrovna pěstuje dlouhé vlasy.

Ale to je teď moderní ne?
Myslím, že u něj to nesouvisí s módou. Spíš s dobou, kdy byl mladý. (Petra se směje, ale je na ní vidět, že mi prozradila až dost a nechce mluvit o svém soukromí, což respektuji.)

Dobře, nebudu to rozpitvávat a vrátím se k ženám. Často Petra Měchurová slýchám nářky, že odcházejí z kadeřnictví  většinou nespokojené. Existuje nějaký signál, že si vybraly špatně? Já mám třeba nedůvěru ke kadeřnicím, které jsou přehnaně vystylované. To začnu mít strach.
V žertu se říká, že když je kadeřnice moc načesaná, nebude asi moc dobrá, protože má na sebe čas. Ale to se jen tak říká a určitě to není pravidlem. Upravená kadeřnice nemusí být zákonitě špatná.

Ale když má na hlavě něco neslušivého, tak to vypovídá i o jejím vkusu a způsobu práce. A vzájemné sympatie jsou určitě důležité. Kadeřnice vám musí sedět, vždyť na vás bude sahat. Ten člověk by vám měl být sympatický. Když vám nesedí od začátku, tak to tam asi nepřeskočí. To je jako s chlapem.

Kadeřnice se nechtěně stávají zpovědníkem a vrbou, a zákaznice na sebe poví i to, co nechcete slyšet.
Stává se to, ale my se snažíme být profesionální a soustředit se na svoji práci. Prvotní je, aby měla dobrý střih a barvu, a když přitom zákaznice probírá svoje soukromí, to stejně neovlivníte.

Existuje nějaké kadeřnické desatero?
Dívat se, poslouchat, nebát se, usmívat se, sledovat trendy, přemýšlet, vysvětlit postup, znalost produktů, asertivita a vstřícnost

 

Petra Měchurová je jedna z našich předních kadeřnických špiček. Svou profesionální praxi nastartovala rokem 1994, kdy uspěla jako juniorský mistr ČR v účesové tvorbě. V letech 1997 a 1998 se Petra stala Mistryní v účesové tvorbě pro Českou Republiku.

Zúčastnila se mnoha mezinárodních soutěží účesů, kde čerpala zkušenosti pro svojí profesní kariéru. Byla v reprezentačním týmu ČR na mistrovství světa ve Washingtonu a Soulu. Mezi Petřiny zahraniční úspěchy patří stáže v Benátkách, Londýně a v Aucklandu. Na Novém Zélandu uspěla, když jako jedna z mála kadeřníků byla oslovena tamním luxusním salonem.

Po tomto pracovním pobytu se plně věnovala rozvoji vlastního salon Petra Měchurová v samém centru Prahy. Salon se záhy dostal na špici ve svém oboru a je i nadále jedním z nejžádanějších v republice.

Petra Měchurová pokračuje ve svém úspěšném působení v zahraničí a kromě stáží má za sebou velké úspěchy se svými show ve francouzském Cannes a v New Yorku, na které byla v září 2005 pozvána.

Petra Měchurová publikuje v prestižních českých i zahraničních časopisech, její účesy se objevují na obálkách nejžádanějších kadeřnických časopisů.

Na podzim v roce 2004 byla nominována na mezinárodní cenu AIPP a vítězství měla na dosah. V roce 2009 však triumfovala a prestižní cena AIPP za best photo jí byla v Paříži na Festivalu Mondial Coiffure Beauté slavnostně předána.

Petra se tak stala celosvětově a historicky první ženou-kadeřnicí, která získává toto nejvýznamnější kadeřnické ocenění. Je členkou uměleckého seskupení HAUTE COIFFURE FRANCAISE Česká republika.

www.wikipedia.cz

   
24.03.2011 - Krása - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [25] sdrawa [*]

  Já si myslím, že pokud chce někdo perfektní účes, tak by měl navštívit profesionální kadeřnický salon

  superkarma: 0 01.03.2013, 19:51:31
 2. [24] JustitiaJ [*]

  Já si myslím, že nic se nemá přehánět. Líbí se mi přírodně šedé vlasy. Nevidím důvod vypadat v 60 letech na 20, vždyť je to směšné. Žena by měla být upravená, pečovat o sebe, ale úměrně věku:-)

  A pak se mi nelíbí, když světlovlasí lidé nosí tmavou barvu, vždyť je to vidět i na obočí, že to nevypadá dobře.

  Tak:-)

  superkarma: 0 24.03.2011, 21:23:56
 3. avatar
  [23] janinkab [*]

  Jo a ještě si neodpustím napsat, že jsem jako dárek dostala před pár lety úpravu u kadeřníka, kterého si vyberu. Vybrala jsem si Libora Šulu a byla jsem z něj úplně uchvácená. Byl naprosto okouzlující, příjemnej, milej, komunikativní....škoda, že bydlím tááák daleko.

  superkarma: 0 24.03.2011, 20:32:19
 4. avatar
  [22] janinkab [*]

  Jo najít kadeřnici, která sedne, je problém a běh na dlouhou trať. Po přestěhování jsem tu našla holčinu, která mě 2x báječně ostříhala a obarvila a pak konec...při každém objednávání mě odkazuje na svou kolegyňku, která ale zdaleka nestříhá jako ona. Takže jsem už asi 5x byla u někoho, od koho jsem vůbec stříhat nechtěla....vzdala jsem to a už jsem přes rok nebyla nikde. Mám dlouhé vlasy a konečky si zastříhávám sama. Ale původní úmysl byl úplně jiný...chtěla jsem chodit pravidelně na stříhání i barvu...ale nepolezu přece někam, kde se mi nechtějí věnovatSml80

  superkarma: 1 24.03.2011, 20:27:38
 5. avatar
  [21] átéčko [*]

  Anai — #16 Mám taky olej od Loreal, na konečky vlasů a jakýsi drahý olej , co jsem dostala darem od kamarádky. Barvy používám ty nejkvalitnější od Loreal.

  superkarma: 0 24.03.2011, 19:26:37
 6. [20] Dana Haklová [*]

  Anai — #15 Nevypadá, ona je ten typ, kterému krátké vlasy sluší, protože má dokonalý tvar hlavy a velmi tvrdé vlasy. Vůbec si ji nedovedu představit třeba v mikádu

  superkarma: 0 24.03.2011, 13:52:52
 7. [19] Dana Haklová [*]

  Dante Alighieri — #13 Tak to se omlouvámSml79, špatně jsem Vás pochopila. Petra je totiž moc miláSml16

  superkarma: 0 24.03.2011, 13:49:17
 8. [18] Dana Haklová [*]

  Dante Alighieri — #13 Tak to se omlouvámSml79, špatně jsem Vás pochopila. Petra je totiž moc miláSml16

  superkarma: 0 24.03.2011, 13:49:08
 9. avatar
  [17] peetrax [*]

  Chodím ke kadeřnickým učňům a učnicím. Teď si nechávám růst delší vlasy, takže chodím jen zastříhávat a udržovat tvar účesu, ale ještě se mi nestalo, aby mě tam někdo "oškubal" - na to tam mají mistrovou, aby dohlížela. Barvení je u nich taky na jedničku. Sml67

  superkarma: 0 24.03.2011, 13:43:02
 10. [16] Anai [*]

  átéčko — #5 A víš, co já ušetřím? Sml52 Dopřávám si místo kadeřnice kvalitní přípravky od loreal professional - např. takový jako olej je úžasný, na vyhlazení vlasů a taky šampon, i když ten je skvělý i henový. Barvu teď zkouším syoss, ale bojím se, jestli je dostatečně kvalitní, používala jsem tu nejdražší na trhu (loreal).

  1. na komentář reaguje átéčko — #21
  superkarma: 0 24.03.2011, 13:23:44
 11. [15] Anai [*]

  Dana Svobodová — #7 Mně se líbí kdyžtak bílé vlasy, jako má Květa, ale pepř a sůl a k tomu na kluka a starší obličej..? To musí vypadat dost mužsky....

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #20
  superkarma: 0 24.03.2011, 13:21:42
 12. [14] CityCat [*]

  Jo, kadeřnice... :-) základní problém kadeřnic je v tom, že Vás NEVIDÍ. Vidí většinou obličej a účes, který vypadá jakžtakž dobře zepředu. Málokterá vidí tvar hlavy, délku krku, držení těla. U pravidelných obličejů a hezkých tvarů hlavy to vychází, účes většinou sedí. Jakmile se jedná o nějakou asymetrii hlavy, nastává problém. To je moje zkušenost. Čest vyjímkám, což se ovšem nepozná na dokonale vystajlovaných modelkách :-), ale v reálu.

  superkarma: 1 24.03.2011, 13:12:20
 13. avatar
  [13] Dante Alighieri [*]

  Dana Svobodová — #11 Já jsem nemluvila o Měchurové, ale o mojí kadeřnici. Sml30

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #18
  2. na komentář reaguje Dana Svobodová — #19
  superkarma: 1 24.03.2011, 12:35:19
 14. avatar
  [12] Lilinka [*]

  Dana Svobodová — #11 A vy neznáte projev své kadeřnice, ke které chodíte? Zatím jsem se nesetkala s kadeřnicí, která by mlčla úplně. Sml80Sml30

  superkarma: 1 24.03.2011, 11:26:45
 15. [11] Dana Haklová [*]

  Dante Alighieri — #9 Vy ji znáte osobně? Pokud ne, tak jak můžete hodnotit její povahu a projev?

  1. na komentář reaguje Lilinka — #12
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #13
  superkarma: 0 24.03.2011, 10:57:50
 16. avatar
  [10] Lilinka [*]

  Já jsem teď našla fajn kadeřnici. Nejde ani tolik o šikovnost, nechávám si dělat běžný střih, který umí každá kadeřnice, ale nenutí mě ke konverzaci. Když jsem v náladě, tak si s ní ráda povídám, ale občas chci bejt jen se svými myšlenkami a jiné kadeřnice se pořád snaží konverzovat. Tahle mě nechá a jen pracuje. Sml67

  superkarma: 0 24.03.2011, 10:56:46
 17. avatar
  [9] Dante Alighieri [*]

  Momentálně přemýšlím, jestli kadeřnici nevyměnit. Zaprvý jsem se přestěhovala a je pro mě obtížný zkloubit termín s kadeřnicí v Praze, když jsem v ČB a nemám dovolenou každý den. Sml54 Ona je dobrá a profesionální, ale ty její chytrý pindy už mi začínají lézt na nervy... Výsledek její práce mi sedí, ale povaha a projev ne.

  Jenže jít k jiné kadeřnici, to je jako sázka do loterie! Sml15

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #11
  superkarma: 0 24.03.2011, 10:30:46
 18. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Pro mě jsou u kadeřnice nejdůležitější 2 věci - aby byla šikovná a levná. Levné nemehlo, které by mi zkazilo vlasy bych nechtěla, ale nemohla bych si dovolit ani drahého úžasného kadeřníka.

  Jinak prošedivělé vlasy na ženách se mi nelíbí, každá, a to i ta, které to tzv. sluší, vypadá v šedivých vlasech starší.

  superkarma: 2 24.03.2011, 10:28:37
 19. [7] Dana Haklová [*]

  átéčko — #6 Moje teta má nádherně prošedivělé vlasy (pepř a sůl), střih na "kluka" a vypadá mnohem lépe a mladistvěji, než když si jednou nechala obarvit vlasy na hnědo. Ale chce to kvalitu a hezký tvar hlavy 

  1. na komentář reaguje Anai — #15
  superkarma: 0 24.03.2011, 10:10:35
 20. avatar
  [6] átéčko [*]

  Anai — #3 Na anglosaské typy bych se vykašlala. Třeba mají pocit, že jim to sluší. Znám jen jednu paní, která si nikdy nebyrvila vlasy. Slušelo jí to, ale ve 30 vypadala na 60.

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #7
  superkarma: 0 24.03.2011, 09:03:21
 21. avatar
  [5] átéčko [*]

  Anai — #3 Mně se právě málokterá proměna líbí. Tahle kadeřnice přihlédla k tomu, že zákaznice má kudrnaté vlasy a ostříhala je tak, aby účes byl dobrý jen po vyfoukání.

  Já jsem teď u nás natrefila na dobrou kadeřnici. Má na rozdíl od jiných vkus a poradí. A co je pro mě důležité - není drahá.

  Před ní jsem chodila k velice sympatické kadeřnici, jezdící po soutěžích, používající dobrou vlasovou kosmetiku. Jen že je 5x dražší.

  1. na komentář reaguje Anai — #16
  superkarma: 0 24.03.2011, 09:01:39
 22. [4] Anai [*]

  ... býv. východního bloku (omlouvám se, odskočilo mi to)

  superkarma: 0 24.03.2011, 08:50:39
 23. [3] Anai [*]

  átéčko — #1 Tak to věřím, proměny v TV i kdekoliv, to je dycky bomba, ženy totiž buď nemají vkus, nebo ho nemají kadeřnice...? Spíš to druhé, protože si každá druhá na ně stěžuje. Mladé ženy vypadají většinou dobře, ale po třicítce, čtyřicítce, je to bída - buď vlasy zanedbané a zničené bez jakéhokoliv šmrncu, nebo vystříhaná klimakterická červená. Ještě k těm šedinám: souhlasím, že Květa by vypadala v blond ne o 20, ale asi o 30 let mladší (má úžasný obličej), ale těžko do toho půjde, je to jeji image. Jak tak sleduju ženy na cestách, tak jsem zjistila, že anglo-saské ženy se barví výjmečně! Nosí normálně šedivé a bílé vlasy a to se nejedná o socky, ale klientky 5* hotelů! Stejně tak se výjmečně líčí, prostě chodí přírodně - nevím, jestli jen na dovče, ale zřejmě i doma. Italky a Španělky na sebe dbají o mnoho víc, stejně jako

  1. na komentář reaguje átéčko — #5
  2. na komentář reaguje átéčko — #6
  superkarma: 0 24.03.2011, 08:50:14
 24. [2] Anai [*]

  Svůj názor na kadeřnice jsem tu ventilovala mockrát, jestli někdy k nějaké půjdu (třeba bych chtěla vyzkoušet ten "hříbek", ten si sama neostříhám, ale obávám se, že až najdu odvahu, už nebude in), tak našetřím potřebné tisíce a půjdu buď k Šulovi, nebo k této odbornici. K "obyčejné", byť i drahé, se pořád bojím. Zatím totiž sklízím jen a jen obdiv za střih i barvu, měsíc po měsíci větší a větší, jak probíhá ozdravný proces vlasů zničených před 2 lety dvěma kadeřnicemi za 2 500 tisíce. Dokonce hrály v reklamě Garnier (běželo to jen v Turecku). Štábový kadeřník, který mi je měl upravit a jen je vyžehlil, se moc smál a říkal: to je bomba - domácí výroba a hraje v reklamě na vlasy! Nedávno jsem se mihla v Cestách domů a musela konstatovat, že to vypadá dobře i na kameře - tak zatím kadeřnici asi nevyměním Sml57 Na dovolené jsem natočená taky, ale tam jsem musela odstavit foukací kartáčovou kulmu i žehličku, protože v tropech vlasy okamžitě zkrepatí i v interiéru - tak jsem používala gel a vymačkala si vlnky - špatně to taky nevypadlo.  

  superkarma: 0 24.03.2011, 08:44:08
 25. avatar
  [1] átéčko [*]

  Já jsem ten díl Sama doma viděla. byla to úžasná proměna šedé myšky v dámu, které to opravdu moc slušelo. Krásně jí to změnilo tvar hlavy!! Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67

  1. na komentář reaguje Anai — #3
  superkarma: 0 24.03.2011, 08:34:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme