Domácnost

 S jarem se probouzí příroda a s ní i všudypřítomní parazité!

Příroda představuje pro mnohé z nás oázu klidu a protipól rušného městského života. Stoupající teplota na teploměru láká do parků víc a víc lidí a příroda se začíná pomalu probouzet ze zimního spánku. Po návratu domů pak na nás může čekat nepříjemné překvapení v podobě nevítaného návštěvníka, který je sice malý, o to však nebezpečnější. Jaká rizika pro nás představují klíšťata a co máme dělat, pokud najdeme na těle přichycené klíště?

Všudypřítomní krvelační parazité

pesKlíšťata se vyskytují téměř na celém území České republiky. Najdeme je v lesích, parcích, na zahradách i loukách. Nejvyšší výskyt klíšťat infikovaných klíšťovou encefalitídou mají Jihočeský kraj a Vysočina, to však neznamená, že v ostatních krajích se infikovaná klíšťata nevyskytují. Najdete je v oblasti listnatých a smíšených lesů, na okrajích luk i v křovinách do výšky 1 metru. Vyhovuje jim teplé a vlhké počasí. Nejvyšší aktivitu vykazují během západu slunce. Obezřetní bychom měli být i v městských parcích a zahradách, kde se klíšťata mohou dostat prostřednictvím ptáků, lišek, psů a jiných zvířat.

Riziková místa

Klíšťata mají na našem těle v oblibě dobře prokrvená místa s tenkou kůží. Oblast podpaží, podkolenní jamky, slabin, břicha a zápěstí patří k oblíbeným místům pro uchycení klíštěte. Pro klíště není taktéž problém vyšplhat se po vašem těle na krk, do vlasů a nebo za uši. Proto je důležité se po každém návratu z přírody pořádně prohlédnout.

Jak správně odstranit přichycené klíště?

Existuje mnoho „babských rad“ jak odstranit klíště přichycené na vašem těle. Většina z nich je však nesprávných a v některých případech může nadělat víc škody než užitku. Klíště se určitě nesnažte vykroutit na jakoukoliv stranu, potřít krémem, olejem nebo mýdlovou vodou. Všechny tyto postupy vyvolají u klíštěte obrannou reakci, která spočívá ve zvýšeném slinění a vypuštění obsahu střev do rány, čímž se zvýší riziko přenosu infekce. Může se také stát, že po odstranění klíštěte zůstane jeho hlavička v ráně. Důležitá je také včasnost odstranění klíštěte, čím dříve, tím lépe. Nejbezpečnějším způsobem, jak se zbavit zakouslého klíštěte je použití dezinfekčního přípravku z lékárny, který klíště znehybní, usmrtí a zpevní jeho tělo tak, aby bylo možné je pinzetou vyviklat v celku. Povrch klíštěte je taktéž dezinfikován, proniká do jeho ústního ústrojí, dezinfikuje i ránu a její okolí.

Co nám hrozí?

Klíšťata jsou přenašeči mnoha závažných onemocnění, která, pokud nejsou správně a včas léčena, mohou mít fatální následky nebo velmi vážný dopad na naše zdraví. Na území České republiky jsou to nejčastěji Lymeská borelióza a klíšťová encefalitída (infekční zánět mozkových blan). Zatímco proti klíšťové encefalitidě se dá chránit očkováním, které však mnoho lidí podceňuje, proti borelióze zatím vakcína k dispozici není.

dog

Nejen my jsme v ohrožení!

V ohrožení však nejsme jenom my lidé, ale i naši čtyřnozí kamarádi, psi a kočky. Mnohdy se stává, že klíště jednoduše vytrhneme a místa přichycení už si dále nevšímáme. Lymeská borelióza, ehrlichióza a babezióza jsou nejčastější infekční onemocnění psů přenášená klíšťaty, která mohou způsobit trvalé poškození vnitřních orgánů ba dokonce i smrt. Nejen klíšťata jsou pro psy nepříjemní černí pasažéři. Taktéž blechy umí psům ztrpčovat život. Proto je důležitá preventivní ochrana. V chovatelských potřebách, u veterináře i na internetu najdete širokou nabídku přípravků na ochranu před parazity. Který je pro vašeho chlupáče ten nejvhodnější?

ampulkaSpot on přípravek se nejčastěji aplikuje psovi přímo na pokožku pomocí pipety. Doba účinku je najčastěji 4 týdny, mnohdy je to však méně. Nevýhodou je, že jejich účinnost je negativně ovlivňována mnoha vnějšími faktory, které mohou snižovat dostatečnou distribuci účinných látek po pokožce, jako jsou časté koupele a šamponování, časté česání nebo trimování, znečištění srsti a pokožky v případě aktivního životního stylu psa, sluneční záření apod.

 

Stále oblíbenější žvýkací tableta, která je k dostání u vašeho veterináře, funguje výborně jak proti blechám, tak proti klíšťatům. Již během pár hodin spolehlivě hubí všechny parazity, kteří se na vašem psovi nacházejí. Její účinná látka není v těle metabolizována a nekumuluje se v něm. Díky tomu není zdraví škodlivá ani pro psa, ani pro člověka. Stejně bezpečná je pro březí a laktující feny a pro kolie a koliím příbuzná plemena. Oproti běžným přípravkům je její účinnost až 12 týdnů.

 

tabletaK velmi oblíbeným a cenově dostupným prostředkům k ničení vnějších parazitů patří antiparazitární obojek Scalibor Protectorband, který vašeho psa ochrání až 5-6 měsíců. Nejen, že má repelentní účinek proti klíšťatům, ale odežene i komáry a pakomáry. „Třením se“ obojku o kůži psa dochází k uvolňování účinné látky, která se rovnoměrně šíří po těle psa lipidovou vrstvou a chrání tak psa před útoky parazitů. Je voděodolný, nezapáchá a při jeho nošení nedochází k uvolňování účinné látky do prostředí.

obojek

Více informací na www.scalibor.czwww.bravomazlici.cz

   
14.03.2016 - Zvířátka - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] bezinka [*]

  RybkaL — #6 také jsem koupila obojky na 7 měsíců...kupujeme je každý rok a velká spokojenost, obojky mám už i pro kocoury Sml59

  superkarma: 0 14.03.2016, 19:37:51
 2. [6] RybkaL [*]

  Jo, jo, fenka zž nám domů přinesla klíšťata, tak už jsem koupila obojek na 7 měsíců. Měli jsme ho vloni a spokojennost.

  1. na komentář reaguje bezinka — #7
  superkarma: 0 14.03.2016, 19:27:06
 3. [5] dadma [*]

  Kupuji Frontline Combo,ale nyní čtu o té tabletce ,tak si myslím, že se poptám u veterináře.

  superkarma: 0 14.03.2016, 13:26:05
 4. avatar
  [4] denkas [*]

  hubajda — #3taky se na ni chystám.

  superkarma: 0 14.03.2016, 11:10:41
 5. avatar
  [3] hubajda [*]

  chystame se koupit zvykaci tabletku

  1. na komentář reaguje denkas — #4
  superkarma: 0 14.03.2016, 10:29:08
 6. [2] bobani [*]

  Sml59

  superkarma: 0 14.03.2016, 10:12:16
 7. avatar
  [1] lenka.ms [*]

  Nám funguje Spot on, stačí 1 - 2 x za sezonu.

  Ty žvýkací tablety neznám, musím se zeptat veta.

  superkarma: 0 14.03.2016, 08:50:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme