.

S jarem a létem přichází i zahájení cyklistické sezóny. Jak jsou na tom s jízdou na kole naše děti?

Cestování

S jarem a létem přichází i zahájení cyklistické sezóny. Jak jsou na tom s jízdou na kole naše děti?

Se stoupající teplotou úměrně roste i počet kolařů na českých cyklostezkách a silnicích. Mezi českými domácnostmi je to také jedna z nejoblíbenějších společných aktivit – podle průzkumu pojišťovny MetLife na kolo vyrazí se svými dětmi až 6 z 10 rodičů. Co zajímavého dále vyplynulo z průzkumu MetLife a jak se vyhnout případným nepříjemnostem, které mohou při jízdě na kole nastat?

Cyklistika je jedním z nejpopulárnějších sportů mezi dětmi i jejich rodiči. Nejen že nemusí čekat, až budou děti samostatné a budou moci na kole jezdit zcela samy, ale mohou si cyklistické výlety užít společně jako rodina. Je to pro ně často neobvyklá zábava, ale dává jim také nový pocit nezávislosti a svobody. Ať už zatím vaše dítě jezdí pouze s přídavnými kolečky, nebo už je pokročilejším cyklistou, řiďte se několika pravidly, díky kterým bude vaše cesta bezpečnější.

kolo

Plánujte trasy dopředu

Jak vyplývá z průzkumu pojišťovny MetLife, která se specializuje na životní a úrazové pojištění, nejvíc kilometrů za rok najezdí děti z Královéhradeckého a Libereckého kraje, kdy dokonce jedno ze sta dětí překoná za rok dokonce vzdálenost delší než 800 km. Pokud je vaše dítě jedním z těch, které tráví na cyklistickém kole či při jiných sportovních aktivitách hodně času, je na místě zvážit úrazové pojištění.

Zhruba třetina dětí podnikne svou první samostatnou jízdu ve věku do 4 let, dalších 30 % v pěti letech a zbylých 37 % ve věku pozdějším. Při jízdě na kole s dětmi, obzvlášť těmi mladšími, nikdy nezapomínejte na to, že nemají zcela dovyvinuté vnímání rychlosti a vzdálenosti, mají horší odhad a pomalejší reakce. Navíc jejich chování může být často velmi nepředvídatelné, je proto lepší se při cyklovýletech s dětmi vyhýbat frekventovaným dopravním tahům. Rodinné výlety je tak dobré plánovat dopředu a s pomocí cyklomapy nebo libovolných online map zvolit cestu předtím, než na kolo vyrazíte.

kolo

Na prvním místě bezpečí. I u dospělých.

Bez helmy by podle zákona neměl vyjet žádný nezletilý cyklista. I když je helma nejčastějším ochranným prvkem nejen malých, ale i dospělých cyklistů a zejména v posledních letech se stala celkem samozřejmou součástí cyklistické výbavy, jen 55 % rodičů ví, že je cyklistická přilba pro děti do 18 let povinností. Naštěstí drtivá většina dětí přilbu nosí, díky čemuž u dětí výrazně poklesl počet úrazů hlavy a centrální nervové soustavy. U dospělých je situace ale výrazně horší. V helmě jezdí pravidelně pouze třetina dospělých, 40 % v ní nejezdí vůbec a zbytek nosí přilbu pouze příležitostně.

Poučte děti o silničním provozu

Všem zraněním a karambolům se samozřejmě nedá předejít, prevencí lze jejich počet alespoň omezit. Kromě ochrany ve formě cyklistické přilby, chráničů, vhodných bot a oblečení je (nejen) u dětí zásadní také viditelnost. Pokud nemáte dostupné doplňky s reflexními prvky, oblečte vaše děti alespoň do výrazných barev. Další ze zásad je znalost alespoň základních pravidel silničního provozu. I když jsou vaše děti malé, měly by vědět, jak se v silničním provozu chovat, z jakého směru mohou očekávat projíždějící auto a co znamenají základní dopravní značky. Ulehčíte jim tak orientaci na ulici, ale zvýšíte tak i jejich bezpečí.

kolo

Nejčastější dětské úrazy

I když většina dětských úrazů na kole je naštěstí spíše lehčího charakteru, nějaký karambol na kole už má za sebou třetina všech malých cyklistů. Podle pojišťovny MetLife zažilo vážnější a lékařské vyšetření vyžadující úraz každé třinácté dítě. Nejčastějšími zraněními z těch méně vážných jsou především zhmožděniny a odřeniny. Frekventované jsou však i zlomeniny dlouhých a klíčních kostí nebo poranění nadbřišku, často způsobené pádem přes řídítka. Tato zranění mohou být velmi nebezpečná, protože nemusí být na první pohled vůbec vidět. I při menších bolestech břicha po podobném pádu je proto vždy dobré vyhledat lékařskou pomoc.

   
02.06.2017 - Tipy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [10] Boros [*]

  bobubobulka — #8I u nás. ze začátku jsem poctivě jezdila po cyklostezce (jezdím do práce), ale když z domu vyletí pes na řemínku vlekoucí majitelku a pádí přes stezku na travičku (já toho psa chápu) a já si zamotám přední kolo do vodítka a rozbiju ústa o řídítka, tak jsem hodně neslušná (stalo se mi 3x a ještě mám jednu jizvu na rtu),takže zase zpátky pěkně na silnici a ať si na mne troubí. Jezdím po krají a nijak divoce. Jo a s helmou

  superkarma: 0 02.06.2017, 17:00:29
 2. [9] Jarek9 [*]

  bobubobulka — #8 - - U nás také a stále musíme být ve střehu . . .

  superkarma: 1 02.06.2017, 15:04:37
 3. [8] bobubobulka [*]

  U nás máme dohromady cyklostezku s chodníkem a někdy je to mazec.

  1. na komentář reaguje Jarek9 — #9
  2. na komentář reaguje Boros — #10
  superkarma: 0 02.06.2017, 14:58:14
 4. [7] MARIE MATEJKOVA [*]

  Rikina — #2souhlasím. Stejně tak souhlasím,že po chodníku by neměli jezdit dospělí a ani děti.

  superkarma: 1 02.06.2017, 14:07:49
 5. avatar
  [6] Jindriska8 [*]

  bobani — #4Přesně takSml16

  superkarma: 1 02.06.2017, 14:06:15
 6. [5] lahanzala [*]

  bobani — #4zadní cyklisté na chodník nepatří, ale děti by se to měly naučit od mala. Ale sladký čas prázdnin se blíží, dětičky odjedou a bude klid.

  superkarma: 0 02.06.2017, 09:42:06
 7. [4] bobani [*]

  děti na chodníku bych ještě tolerovala , podstatně horší jsou na chodníku dospělí a že jich tam je !

  1. na komentář reaguje lahanzala — #5
  2. na komentář reaguje Jindriska8 — #6
  superkarma: 0 02.06.2017, 09:19:00
 8. [3] lahanzala [*]

  Hlavně by děti opravdu neměly jezdit na kole po chodníku. Není k tomu určen, a mohou ohrozit nejen sebe, ale I chodce.

  superkarma: 0 02.06.2017, 08:31:01
 9. [2] Rikina [*]

  Jak tak koukám na ilustrační foto, ty děti sice mají přilbu, ale neutažené řemínky. To ji pak nemusí mít vůbec, protože první letí na zem přilba a dítě až pak. Přilba má na hlavě pevně sedět a držet, jinak je to zbytečnost, volně nasazená neochrání nikoho. Sml80

  1. na komentář reaguje MARIE MATEJKOVA — #7
  superkarma: 0 02.06.2017, 07:15:24
 10. avatar
  [1] Jindriska8 [*]

  Jezdím s pětiletou vnučkou,máme u nás krásné cyklostezky,šlape jako drak a je nadšená.Vše si vždy pečlivě naplánujeme.Sml16

  superkarma: 1 02.06.2017, 00:05:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme