Domácnost

S hygienou jsme na štíru

Upadne vašemu dítěti rohlík na zem a vy jej hned běžíte vyhodit? Myjete si ruce před každým jídlem? Nebo jen ofouknete smítka a ruce vydrhnete mýdlem po návratu z venku. Málokdo ví, že je domácnost místem s největší koncentrací choroboplodných zárodků. Lidé většinou doma ignorují základní hygienická pravidla. Podle hygieniků bývají často i veřejné záchodky čistější než pracovní deska v kuchyni.

Podle odborné studie britských vědců více než dvě třetiny lidí nedodržují základní hygienická pravidla. Muži jsou na tom ještě hůř. Vědci zjistili, že mnoho lidí si například nemyje ruce po použití záchodu, před přípravou jídel nebo při kašli a kýchání. Důsledkem toho je, že doma mají mnohem více choroboplodných zárodků než na veřejných místech.

Jsme horší než čuníci?
Z výzkumu vyplývá, že 53 % lidí si nemyje ruce poté, co si jimi zakrývali ústa při kašli nebo kýchání. Jeden z deseti lidí si nemyje ruce po použití záchodu a téměř čtvrtina obyvatel se klidně pustí do přípravy jídla poté, co hladila svého zvířecího miláčka a nepoužila poté žádný dezinfekční prostředek.

Výzkum odhalil, že jen 3 % lidí jsou přesvědčeny, že má domov plný infekce, a jeden ze tří si je jistý, že jeho pracovní plocha v kuchyni je čistá. Podle virologa Johna Oxforda jsou dnes navzdory pokroku v medicíně a vědě domácnosti mnohem více zamořené bakteriemi než v době, než se začala ve 40. letech minulého století široce používat antibiotika. „Lidé dnes polevili v ochraně svého zdraví. Když dostaneme infekci, myslíme, že stačí sáhnout pro něco do lékárničky a vše se vyřeší. To je ovšem omyl,“ stěžuje si Oxford.

Důkazy vědců ukazují, že jednoduchá a správná hygienická pravidla mohou snížit riziko nemocí a infekce v domácnostech i ve společnosti. Musíme se však chránit sami tím, že budeme tato pravidla uplatňovat v praxi.

Nejšpinavější předměty v domácnosti
- houbička na nádobí
- prkénko na krájení
- kuchyňský dřez
- dveře od ledničky
- kartáček na zuby
- hračky v dětském pokoji
- sprcha
- záchod

Kde je nejvíc bacilů?
Závadnost nebo nezávadnost jednotlivých místností měřili vědci podle koncentrace bakterií, která se v nich nacházela. Například na druhém místě se podle tohoto měřítka umístila koupelna. Cokoli totiž žije v naší toaletě, najdeme údajně i na vlastním kartáčku na zuby. Bakterie mezi jeho štětinami přežívají 24-48 hodin. Proto bychom měli kartáček na zuby měnit minimálně jednou za měsíc a rozhodně po každé viróze či chřipce.
To, co tvoří načervenalý film ve spárech vaší vany či na závěsu ve sprše, je bakterie Sarratia marcescens, která může zapříčinit například infekce močových cest. Koupelna se vinou těchto obyvatel umístila na žebříčku bakterií ještě před dětským pokojem, kde se bakteriím také velmi daří.
Nejméně bakterií ze všech patnácti lokalit v domácnosti, které vědci zkoumali, obsahovala právě záchodová mísa a prkénko. Vedoucí studie o tom s nadsázkou říká: Kdybychom se měli orientovat pouze podle množství mikrobů v našich domácnostech, pravděpodobně bychom si myli ruce v záchodě. Lidé mají totiž toaletu zafixovanou jako hygienicky problematickou a věnují jí tudíž víc péče.

O hygienické hypotéze na Ženě-in ZDE a ZDE.

Jste úzkostlivě čistotná? Převlékáte dítě každý den do čistých svršků, nebo mu jen vyměníte prádlo? Strpíte vašeho dotírajícího domácího mazlíčka u večeře a dělíte se s ním o dobroty? 

S domácí hygienou jsme na štíru

   
16.10.2007 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [75] Jindra Novák [*]

  Curbes v toalete( asi z trubek), jak na to??

  superkarma: 0 04.06.2008, 14:36:31
 2. [74] princezna23 [*]

  Jejda, právě jsem zjistila že jsem prase. Když vařím, klidně vystrčím psa z kuchyňského koutu rukou a pak si ji nevydesinfikuju. Taky mi pes občas leze do postele, i když běžně spí v obýváku kde má na křesle deku (holt v dvougarsonce není pro pelech na labradora takový velikosti, aby v něm moje čubina spala, dostatek místa).
  Psí pelech peru tak 1x za měsíc. Vysávám denně (kvůli chlupům) jinak úklid 1x v týdnu prach, vytřít, umýt wc, koupelnu...záclony, utěrky, ručníky a povlečení peru, když uznám za vhodné, nemám žádné termíny. Savo používám jen to určené na podlahu, jinak mám čistič na koupelnu + nějaký ubrousky antibakteriální co používám i na čištění WC, prostě klasickou skříňku po dřezem mám na čistící prostředky a prázdná není, mno... Spíš ale jsem ujetá na spešl čističe plovoucí podlahy, aby se nepoškodila a nebyly na ní mapy a starožitnej nábytek (3ks skříněk) ten pucuju zásadně Diavou, je prostě nejlepší a připomíná mi vůní vánoční úklid když jsem byla malá.

  Nádobí myju v myčce, sem tam něco ve dřezu, houbičku vyhazuju co 14 dnů, i když jí používám spíš na mytí dřezu a linky. Dřez drhnu tak 2x v týdnu, je nerezovej a mám v bytě tvrdou vodu, takže pokud v něm něco jen opláchnu je to samá mapa. Hadry nevedu, papírové utěrky to jistí. Pracovní desku teda denně nemyju, páč denně nevařím. Ale po každým vaření ano + vyleštím varnou desku.

  superkarma: 0 17.10.2007, 15:45:21
 3. avatar
  [73] Ťapina [*]

  risina: To je podle mě naprosto dostačující.

  superkarma: 0 17.10.2007, 09:32:43
 4. avatar
  [72] olafka [*]

  Jo, štír

  superkarma: 0 16.10.2007, 23:07:27
 5. avatar
  [71] Radka27 [*]

  Pracovní desku v kuchyni denně umývám detergentem (jar). Máme tekuté mýdlo antibacterial (i v kuchyni) od chvíle co jsme měli doma kojence. V koupelně občas použiju savo. Sice máme díky dvouletému prckovi denně byt vzhůru nohama, ale jakoukoliv špínu v zákoutích bych nesnesla, stejně jako společné kuchyňské prkýnko na syrové maso a zeleninu co se už tepelně neupravuje, nebo ukypané hrnce a pánve ze vnější strany. Kdykoliv přijdu na návštěvu ke tchýni, vyhodím jí nenápadně kuchyňský hadr a houbu na nádobí

  superkarma: 0 16.10.2007, 19:42:03
 6. avatar
  [70] risina [*]

  Amálie: To dám přečíst manželovi - u nás vytírá on (a snad u toho myje i WC), ale stěží jednou za týden.. A to máme taky psa

  superkarma: 0 16.10.2007, 19:20:07
 7. avatar
  [69] Vivian [*]

  Ježišmarja, no tak mám všude kolem sebe spoustu bakterií, no a co? Poslední dobou se s tím strašně nadělá Kdybych měla doma nějakýho bacilonosiče nebo pacienta s infekční chorobou, tak bych to řešila, ale vzhledem k tomu, že jsme doma všichni zdraví, tak to ASI ničemu nevadí Doma máme čisto, ale operační sál to není

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:51:08
 8. avatar
  [68] vininka [*]

  Tak jsem na rozpacích... Podle půlky článku jsem úklidový maniak... a podle druhé půlky jsem ...Tak jsem asi normální...

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:50:16

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [67] Andula [*]

  Amálie: pro mě to není otázka chvilky, asi něco dělám blbě

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:45:52
 2. avatar
  [66] Ťapina [*]

  Amálie: To je divný, já se můžu v práci vzteknout, jak se mi namokro mydlí chlupy po podlaze a zůstávají tam. Musím nejdřív zamést a pak můžu vytírat. A doma jedině vysavač

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:36:13
 3. avatar
  [65] Amálie [*]

  Andula: Vytřít a utřít prach je otázka chvilky . Lyzol nepoužívam, ale voní mi (máti dělá ve zdravotnictví a jsem na tu vůni zvyklá).

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:32:54
 4. avatar
  [64] Andula [*]

  Amálie: a kde na to bereš čas? Nehledě na to, že denní používání lyzolu bych skoro považovala za útok na faunu i flóru.

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:24:41
 5. avatar
  [63] Amálie [*]

  Olka: Nejsem vůbec hrdinka, jen mám v bytě chlupatou šelmu a vytírání je nutnost. Na jemné delší chlupy na hladké podlaze platí jen vlhká cesta vytírání, nikoli lux nebo zametání .

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:23:20
 6. avatar
  [62] Olka [*]

  Amálie: Když jsem byla na mateřské, vytírala jsem obden, po podlaze se mi celý den batolilo batole, tak mi připadalo, že by mělo mít čisto. Ale k dennímu vytírání jsem se nedopracovala ani v tomto dovolenkovém období. Dneska, kdy se podlahy dotýkáme jen podrážkama, bych to považovala za zbytečný luxus, hodinu vytírat, pak se po tom ráno dvakrát projít sem tam, večer třikrát, a zase ráno vytírat. To bych nevydržela, jsi hrdinka.

  superkarma: 0 16.10.2007, 16:07:07
 7. avatar
  [61] Amálie [*]

  Ťapina: Nejkrásnější vůně úklidu = lyzol!


  Pere za mě pračka, pověšené je to za chvilku a vytírám (+ další drobnosti) ráno, než jdu pracovat. Jsem skřivan a ráno mi všechno jde rychle od ruky. Odpoledne už bych se s tim sakrovala 2x tak dlouho . A možná bych se na to i vybodla .

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:56:57
 8. avatar
  [60] Kuře [*]

  Amálie: Někde jsem četla, že ani do WC se nemá lejt Savo a podobné prostředky častěji než 1x týdně.

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:55:59
 9. avatar
  [59] Amálie [*]

  Andula: Který myslíš? Vytíram čistou vodou, občas octem. A Savem musim brát wc a okolí, mam ho vedle umyvadla .

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:51:39
 10. avatar
  [58] Ťapina [*]

  Amálie: Jsi nominována na Cenu Evy_Fl, tzv. Zlatý lyzol Nechápu, kdy během těch činností, co tu a tam vyjmenuješ, že děláš, chodíš třeba s šelmou ven. Já se k jakémukoliv náznaku úklidu dostanu jen o víkendu. A psí pelechy už jsem teda letos jednou prala

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:43:01
 11. avatar
  [57] Andula [*]

  Amálie: každý den? Pak nemaj bejt ty bakterie odolný

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:40:16
 12. avatar
  [56] Amálie [*]

  Každý den vytírám a Savuju wc, jednou za týden převlékám postele, peru psí pelech a ručníky, desinfikuju koupelnu, vyhazuju houbičky a švantuchy na nádobí. Jednou rukou večeřim a druhou jsem schopná drbat šelmu za uchem, cokoli spadne na zem, šelma střelhbitě sežere a podlahu nejdu okamžitě desinfikovat.


  Jo a v jedno testu vyšlo, že polštář je po houbičce na nádobí a prkýnku na maso tuším třetím nejhnusnějším místem domácnosti. A kartáčky na zuby by měly být 3 a každý den se má používat jeden.

  superkarma: 0 16.10.2007, 15:35:03
 13. avatar
  [53] femme [*]

  nemyslím si, že jsem úzkostlivě čistotná ale rohlík a cokoliv jiného, co by mi spadlo na zem, vyhodím

  superkarma: 0 16.10.2007, 14:50:06
 14. avatar
  [52] Andula [*]

  arjev: já bych nemohla a to nejsem okresní hygienik. Navíc se mi líbí chodit každý den v něčem jiném
  Kuře: přesně tak. Kalhoty někdy jo, ale když se Junior nepřevlékne ve škole na zahradu, tak už to dost dobře bez rizika udání sociálce nejde.

  superkarma: 0 16.10.2007, 14:42:16
 15. avatar
  [51] Kuře [*]

  Andula: já trika tak nějak považuju za prádlo. I když bych ho tam nevyjmenovala, tak si ho taky automaticky měním denně. A děckám taky. Manža nosí košile a ty taky po jednom nošení letí automaticky do pračky.
  Ale kalhoty mají děcka většinou v pohodě. Teda pokud Kuba neskočí do bahna atp., ale ani tepláky z lítačky nemívají v nějak hrozným stavu. Většinou jim je nechám ještě na druhé nošení.

  superkarma: 0 16.10.2007, 14:33:09
 16. avatar
  [50] Žábina [*]

  u dětí je to trochu o něčem jiným, moji kluci taky nosí každý den čisté prádlo i trička nebo mičky
  ale kalhoty - džíny - ne
  to by musely být a to naštěstí nejsou

  superkarma: 0 16.10.2007, 14:27:02
 17. avatar
  [49] Daduna [*]

  hm, tenhle článek jsem nedávno někde četla.....

  superkarma: 0 16.10.2007, 14:21:14
 18. avatar
  [48] átéčko [*]

  arjev: Kdyby to šlo....

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:51:04
 19. avatar
  [47] arjev [*]

  Andula: já si jedno triko vezmu aj ten další den . Teď v zimě se nepotím, tak proč mít prádla fůru? Jo v létě mám za den trika i tři.

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:39:45
 20. avatar
  [46] Andula [*]

  Ano, děti si berou denně čisté oblečení skoro všechno - spodní prádlo a ponožky samozřejmě, ale ani kalhoty a mikiny či trika nebývají většinou znovu použitelné Nehledě na to, že ani já bych si nevzala jendo triko dva dny po sobě.

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:15:49
 21. avatar
  [45] arjev [*]

  átéčko: a já četla ..prkénko od WC dávám do myčky
  Dámy, končím, blbě vidí a ještě hůř čtu . Doufám, že dojdu domů

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:10:34
 22. avatar
  [44] átéčko [*]

  Já si myji ruce po smrkání, když mám rýmu. Používám jednorázovky a odhazuji je je do igeliťáku. Jinak mám doma bordel, prach utírám, až když je potřeba (prach má tiše usedat, ne? )Umyvadlo, obkladačky a vanu myju nejraději sprejem tak, abych se moc nenamáhala. Prkénko na krájení dávám do myčky. A houbičky měním hodně často.

  superkarma: 0 16.10.2007, 13:06:31
 23. avatar
  [43] Meander [*]

  A to se prosím považuji za osobu úzkostlivě čistotnou...
  Dítě tedy nepřevlékám, neb žádné nemám, ale oblečení si sama beru čisté denně (jo, vyjma riflí a vrchního svetru). Moji domácí mazlíčkové nedotírají a lidské jídlo nejedí. Kdyby to zkusili, letěli by jak Čestmír.

  superkarma: 0 16.10.2007, 12:39:51
 24. avatar
  [42] Meander [*]

  Kelly: Já zrovba čumím jako vyoraná myš na tu větu o vaření po pohlazení zvířete - a bez použití desinfekce!

  superkarma: 0 16.10.2007, 12:36:49
 25. avatar
  [41] Kelly [*]

  Tak to už je snad přehnané, ne? To je ale hysterie ...
  Že lidstvo ještě vůbec existuje ...

  superkarma: 0 16.10.2007, 12:25:21
 26. avatar
  [40] Kuře [*]

  Moje heslo: "bordel v bytě-šťastné dítě". Takže čisto ano, ale rozhodně se u nás neprovádí velkolepá desinfekce všeho. Vůbec si vystačím s octem a občas nějaký ten Jar. Ale jednou jsem musela v bytě dělat velkou desinfekci (kvůli těžce nemocné dcerce) a pak jsem si půl roku dávala dohromady astma. Dneska bych si na to zavolala firmu a nečuchala to.
  Kdybych měla děti převlíkat denně do čistýho, tak bych musela mít trojnásobný byt na ty haldy hader. Prádlo měním denně (nebo i častěji, podle potřeby), ale svršky až se umažou.
  Mazlíci jsou u nás zatím jenom děti, takže ano, dělíme se s nima o dobroty a u večeře je občas strpím. Ale neolizovala jsem jim dudlíky a nedávám jim kousat ze svého "nakouslého", protože trpím na afty a dcera zase na opary, takže se snažíme si to nepředávat.

  superkarma: 0 16.10.2007, 12:00:49
 27. [39] manch [*]

  Dámy, jsem všemi deseti pro čistotu, ale všecho s míou!!!Určitá dávka bakterií je nezbytná pro imunitu! Nedávno jsem se vrátila z Británie a tu posedlost hygienickými a desinfekčními prostředky jsem nechápala. Byla jsem v nekolika rodinách a všude měli zásoby jako by si chtěl otevřít drogerii. A zdůvodňovali to tím, že mají choulostivou pokožku.. no to se ani nedivím, nehledě na to, že ekologie dostává na frak. Ale jestli budeme tak hloupí a uvěříme výrobcům, že všecko kolem nás musí být hygienicky čisté, tak dobře nám tak. Ještě k té Británii - jinak jsou hrozní bordeláři,někteří opravdu fuj, ale Dettol všechno zachrání :-))).

  superkarma: 0 16.10.2007, 11:45:41
 28. [38] dkd [*]

  No tak prase fakt nejsem.
  Děti do čistých svršků každý den nepřevlékám ani jim nevyměňuji prádlo, ještě to tak, když je jim dávno dvacet pryč : -)
  Domácího mazlíčka (předpokládám že jde pravděpodobně o psa či kočku) nemám, ale přiznávám, že olizování od psů nesnáším , fujjj.
  Toť asi vše k tomuto článku.

  superkarma: 0 16.10.2007, 11:13:29
 29. avatar
  [37] monyk [*]

  No nazdar, podle teto odborne studie by si jeden mohl machat ruce v desinfekci temer porad a surovat cely barak jak zbesily. Tipla bych si, ze studie vznikla asi takto: firma prodavajici cistici prostredky zaznamenala vyrazny pokles prodeje a tak hosi z managementu zasli za hochama z vyzkumu a zadali jim vyzkumny ukol. Hosi vyzkumaci si tukli na celo a rekli: za vsechno muzou bakterie a tak jen do nich. A davy hospodynek, ktere si jeste nevypestovaly imunitu vuci temto odbornym studiim hned vyrazi do hyper-super a vrchnou se na nakup dezinfekce. A budou uklizet a surovat, az z toho zblbnou

  superkarma: 0 16.10.2007, 11:09:15
 30. avatar
  [34] Aja [*]

  A milostivá to opsala kdee?

  superkarma: 0 16.10.2007, 10:28:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme