Čtenářka mařinka jasně a jednoznačně formuluje svůj názor, ve kterém hormonální antikoncepci zcela odmítá na základě zkušeností svých známých a informací z médií.

Vím, jaké jsou obecně uváděné výhody hormonální antikoncepce (=HA), jak mnoho žen antikoncepci vychvaluje, a na ty, kteří poukazují na její nevýhody, někdy i slovně útočí. Přesto se odvážím jít s kůží na trh a budu doufat, že můj příspěvek nebude negativně přijat.

Já sama za sebe s HA nesouhlasím a neberu ji. Podle mě s sebou nese příliš mnoho rizik. A není to nic ve stylu „jedna paní povídala“. Já ty negativa krom jiného mám kolem sebe. Třeba mám známou, které HA způsobila hlubokou žilní trombózu, na kterou málem umřela, a dosud, po cca třech letech, má veliké bolesti v noze (neuralgie) a musí brát silné léky proti bolesti. Gynekolog zanedbal rodinnou anamnézu, neprobral s ní, jestli zrovna v jejím případě je HA vhodná. Nebo moje kamarádka, které gynekolog zkoušel napsat nejrůznější HA, nic „nesedlo“, kamarádka HA špatně snášela, v současné době trpí na gynekologické problémy, na které před braním HA netrpěla, a nemůže otěhotnět. Podle nového gynekologa za to prý může HA, neb v jejím případě to nebylo vhodným řešením ochrany před početím.

Vadí mi, že doktoři HA předepisují bez upozornění na rizika, bez probrání jiných metod ochrany. Každý člověk je jedinečný, každý reaguje jinak. Mám kolem sebe kamarádky, kterým se po HA vylepšila pleť, ale i takové, které vypadaly hůř než v pubertě. Jiným pomohla upravit cyklus, dalším zase způsobila špinění mimo menstruaci a časté záněty. Není to všelék, ženy by neměly očekávat, že si vezmou HA a všechny jejich problémy zmizí - naopak, některé nové problémy se mohou objevit. Nemluvě o riziku, že mohou pak mít problémy s otěhotněním. Zajímavý názor na to má dr. Máslová: http://ona.idnes.cz/antikoncepce-pro-mladistve-je-zverstvo-tvrdi-gynekolozka-helena-maslova-1lv-/spolecnost.aspx?c=A110810_143328_spolecnost_jup.

Také si spousta žen neuvědomuje, že HA nechrání 100%. Ženy berou HA a myslí si, že neotěhotní. Jenže stát se to může. Bohužel jsem se setkala s případy, kdy ženy šly na potrat, protože HA selhala. Když slyším, jak je HA úžasná, protože díky ní je méně potratů, „vidím rudě“. Není to pravda. Nemluvě o tom, že HA nejen brání dozrání vajíčka, ale pokud již je vajíčko oplodněno, tj. už vznikl nový život (jedinečná DNA), embryo umírá, protože se nemůže uhnízdit a vyvíjet. Ano, mohli bychom tu diskutovat nad tím, že oplodněné vajíčko pro některé není člověk, jenže to by bylo na dlouhou diskuzi. (Navíc - každý jsme byli oplodněným vajíčkem, jen jsme dostali šanci na život...)

Přála bych si, aby ženy o HA přemýšlely. Aby hledaly, kde je pravda, nepřijímaly všeobecně rozšířené názory jako obecně platné, protože to tak nemusí být. Jsou i jiné metody bránící nechtěnému početí, které nezasahují do zdraví, neškodí mu.

Pokud by měl někdo o tuto problematiku zájem, mohu doporučit jedny zajímavé stránky. Jejich autorkou je mladá žena, ateistka (ano, odpůrce potratů může být i nevěřící), která se hlásí k hnutí pro-life. Na svých stránkách ale nepíše jen o potratech, když si do vyhledávacího okýnka zadáte slovo „antikoncepce“, vyjede vám řada zajímavých článků, které nejsou výkřikem do tmy. Uváděné informace má podloženy výzkumy, nechybí odkazy na zdroje, ... http://pro-zivot.pise.cz

mařinka


Děkuji Vám mařinko za Váš dnešní příspěvek.  Máte pravdu v tom, že by se o všech věcech okolo nás mělo přemýšlet a člověk by měl zvažovat, co je pro něj nejlepší!

Dnes máme téma dne ANTIKONCEPCE

Co si myslíte vy?

redakce@zena-in.cz

Reklama