Novinky

S dyslektiky se roztrhl pytel

Máme tu první příspěvek na téma dyslexie, a je to pohled paní učitelky prvního stupně. Podle ní se dnes s dyslektiky roztrhl pytel.

Milá „učitelská“, určitě máte pravdu, vídáte to ve škole denně. Dřív to nikdo neřešil (což taky nebylo dobře), ale dneska se to zase přehání na druhou stranu. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju hezký den.


Milá paní redaktorko, milá Lucie,

dyslexii nikdo před x-lety neřešil. Proč? Dítě bylo hloupé, dostalo pětku.

Dnes se s tím dělá já nevím co. Takže se dnes představím. Jsem paní učitelka na 1. stupni. Tento obor jsem vystudovala za dob dávno minulých. Letos to bylo 32 let.

Na úvod bych jen uvedla, že jsem byla jedna z účastnic, které měly tu možnost zúčastnit se kurzů paní doktorky Tymichové. Dávno tomu. Ale bylo to super, nezapomenutelné. Tři dny strávené se starší dámou, která nás uváděla do svého tajemství, která nám tenkrát dávala tu sílu bojovat s čímsi, co bylo předtím „tabu“. Zkoušku jsem absolvovala dne 15. 5. 1990.

Pamatuji na první klienty, kteří i ze vzdálených škol přijížděli a já plná nadšením zkoušela nepoznané, nicméně vyzkoušené.

Po několika letech se informace o problémech dostaly mezi veřejnost, média rozjížděla kampaň, ministerstvo také.

Uvedu jeden případ, který mi utkvěl v paměti. Do třídy jsem dostala vnuka své paní ředitelky. Chlapec byl nesmírně šikovný, ctižádostivý. Ale nastaly problémy. Hlavně v češtině. Háčky, čárky, vynechávky písmen, souhláskové shluky, což je problém dyslexie. Vyšetření v PPP (Pedagogicko psychologické poradně) se závěrem - dyslexie. Diktát jsem četla v klidu, zvládnuto, občas nějaká malá chyba. Když jsem musela před třídou říci, že „ty jsi dyslektik“, na to on odpověděl, že žádný dyslektik není. Jeho tatínek, tudíž syn paní ředitelky byl také kdysi „diagnostikován jako dyslektik“. Učila jsem tohoto malého do 4. třídy. Když už jsem ho neučila, přišel za mnou jeho otec a řekl mi: „Paní učitelko, já jsem svého postavení zneužíval coby syn, tenkrát byla jeho maminka v pozici paní zástupkyně ředitelky. Ale Vy jste toho nezneužila“. Dnes tento hoch studuje na vysoké škole. Jen mě mrzí, že když se potkáme, už si mě nepamatuje. Nepozdraví. Je mu 20 let.

Tolik z minulosti.

Dnes mi to připadá, že se s dyslektiky „roztrhl pytel“. Dítě má problémy, rodič zavolá do PPP, a ejhle dyslexie. Škola dostane nějaký příspěvek, dítě obstojí, dostane glejt na „dyslexii“, učitel píše IVP (individuální plán), poradna má práci, všichni mají práci. A co je finále. NIC.

Byla jsem jednou na přednášce pana dr. Václava Mertina, který ve finále řekl. „Kdo z podnikatelů bude brát v úvahu to, že je někdo dyslektik?“

Co na to říci. NIC. Přeji všem přispěvatelům hezký a slunečný týden.

„učitelská“

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma na dnešní den je: Máte doma dyslektika?

 • Nebo nějakého znáte?
 • Pokud ano, kdy jste na dyslexii přišli?
 • Jak jste postupovali, když jste to zjistili?
 • Mělo vaše dítě problémy ve škole?
 • Jak k dítěti přistupovali učitelé ve škole?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá příspěvek, knížku Křižovatky (nakl. Knižní klub). Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je DYSLEXIE. Moc Vám děkuju!

n

   
09.09.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] risina [*]

  Rikina — #5 Taky nechápu - třeba tu pasáž o (ne)zneužití Sml80.

  superkarma: 0 09.09.2013, 22:17:01
 2. [8] iřka [*]

  Plně s paní učitelkou souhlasím.Přesně tak si to myslím i já.

  superkarma: 0 09.09.2013, 16:50:24
 3. [7] olinka55555 [*]

  Ani já jsem zjevně nepochopila, co autorka chtěla článkem sdělit.

  superkarma: 0 09.09.2013, 14:53:32
 4. avatar
  [6] lullaby [*]

  Rikina — #5 souhlasSml15

  superkarma: 0 09.09.2013, 10:20:47
 5. [5] Rikina [*]

  Upřímně řečeno, já ač nejsem dyslektik, mám s pochopením tohoto textu určité obtíže. Sml80 Nevím, co chtěla autorka vlastně sdělit, kromě toho, že je mnoho let učitelka. Takže se asi ztotožním se závěrem - co na to říci - nic.

  1. na komentář reaguje lullaby — #6
  2. na komentář reaguje risina — #9
  superkarma: 2 09.09.2013, 10:18:23
 6. avatar
  [4] zelvicka [*]

  Nejspíš jsem dyslektik, od začátku školní docházky jsem měla velké problémy, tř.učitelka uvažovala i o zvl.škole. Učiva na mě bylo strašně moc a tak jsem měla v žákovské jen 3, 4 a samozřejmě 5. Na učilišti to bylo trošku lepší, učiva bylo míň, byla povinná praxe a to mi vyhovovalo. Učit jsem se naučila až na střední. Bylo nás ve třídě 13holek, tř.učitelka nám dávala testy a to bylo přesně to, co mi vyhovovalo. Moc a moc ráda vzpomínám na střední a na způsob vyuky, na přístup učitelů k žákům Sml67

  superkarma: 1 09.09.2013, 10:14:37
 7. [3] telelot [*]

  peetrax — #2 no jo, "mladej" z příspěvku si určitě pamatuje, ale TŘEBA jen dělá, že nevidí...Sml30Sml30

  superkarma: 0 09.09.2013, 10:02:23
 8. avatar
  [2] peetrax [*]

  Mám vždycky ráda pohled z druhé strany, tedy někoho, kdo je přímo v centru dění, v tomto případě učitelkou. Přijde mi zvláštní, že si někdo nepamatuje své učitele. Prošla jsem dost škol (základních, střední teda jen jednu Sml39, po maturitě toho taky bylo víc), ale doteď vím, jak se všichni učitelé jmenovali a jak vypadali.

  1. na komentář reaguje telelot — #3
  superkarma: 0 09.09.2013, 09:59:25
 9. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml22

   ano, ale proč, maminky se nevěnují dětem, co se týče mluvení Sml68Sml15

  superkarma: 0 09.09.2013, 09:17:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme