Máme tu první příspěvek na téma dyslexie, a je to pohled paní učitelky prvního stupně. Podle ní se dnes s dyslektiky roztrhl pytel.

Milá „učitelská“, určitě máte pravdu, vídáte to ve škole denně. Dřív to nikdo neřešil (což taky nebylo dobře), ale dneska se to zase přehání na druhou stranu. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju hezký den.


Milá paní redaktorko, milá Lucie,

dyslexii nikdo před x-lety neřešil. Proč? Dítě bylo hloupé, dostalo pětku.

Dnes se s tím dělá já nevím co. Takže se dnes představím. Jsem paní učitelka na 1. stupni. Tento obor jsem vystudovala za dob dávno minulých. Letos to bylo 32 let.

Na úvod bych jen uvedla, že jsem byla jedna z účastnic, které měly tu možnost zúčastnit se kurzů paní doktorky Tymichové. Dávno tomu. Ale bylo to super, nezapomenutelné. Tři dny strávené se starší dámou, která nás uváděla do svého tajemství, která nám tenkrát dávala tu sílu bojovat s čímsi, co bylo předtím „tabu“. Zkoušku jsem absolvovala dne 15. 5. 1990.

Pamatuji na první klienty, kteří i ze vzdálených škol přijížděli a já plná nadšením zkoušela nepoznané, nicméně vyzkoušené.

Po několika letech se informace o problémech dostaly mezi veřejnost, média rozjížděla kampaň, ministerstvo také.

Uvedu jeden případ, který mi utkvěl v paměti. Do třídy jsem dostala vnuka své paní ředitelky. Chlapec byl nesmírně šikovný, ctižádostivý. Ale nastaly problémy. Hlavně v češtině. Háčky, čárky, vynechávky písmen, souhláskové shluky, což je problém dyslexie. Vyšetření v PPP (Pedagogicko psychologické poradně) se závěrem - dyslexie. Diktát jsem četla v klidu, zvládnuto, občas nějaká malá chyba. Když jsem musela před třídou říci, že „ty jsi dyslektik“, na to on odpověděl, že žádný dyslektik není. Jeho tatínek, tudíž syn paní ředitelky byl také kdysi „diagnostikován jako dyslektik“. Učila jsem tohoto malého do 4. třídy. Když už jsem ho neučila, přišel za mnou jeho otec a řekl mi: „Paní učitelko, já jsem svého postavení zneužíval coby syn, tenkrát byla jeho maminka v pozici paní zástupkyně ředitelky. Ale Vy jste toho nezneužila“. Dnes tento hoch studuje na vysoké škole. Jen mě mrzí, že když se potkáme, už si mě nepamatuje. Nepozdraví. Je mu 20 let.

Tolik z minulosti.

Dnes mi to připadá, že se s dyslektiky „roztrhl pytel“. Dítě má problémy, rodič zavolá do PPP, a ejhle dyslexie. Škola dostane nějaký příspěvek, dítě obstojí, dostane glejt na „dyslexii“, učitel píše IVP (individuální plán), poradna má práci, všichni mají práci. A co je finále. NIC.

Byla jsem jednou na přednášce pana dr. Václava Mertina, který ve finále řekl. „Kdo z podnikatelů bude brát v úvahu to, že je někdo dyslektik?“

Co na to říci. NIC. Přeji všem přispěvatelům hezký a slunečný týden.

„učitelská“

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma na dnešní den je: Máte doma dyslektika?

  • Nebo nějakého znáte?
  • Pokud ano, kdy jste na dyslexii přišli?
  • Jak jste postupovali, když jste to zjistili?
  • Mělo vaše dítě problémy ve škole?
  • Jak k dítěti přistupovali učitelé ve škole?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá příspěvek, knížku Křižovatky (nakl. Knižní klub). Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je DYSLEXIE. Moc Vám děkuju!

n

Reklama