Zdraví

S doktorkou Jaroslavou Bláhovou o principech čínské medicíny

S čínskou lékařkou Jaroslavou Bláhovou jsem si povídal o základních principech tohoto typu medicíny. Dozvíte se například proč a kdy vyhledat čínského lékaře a jak čínská medicína léčí chřipku...

Zajímáte se o „alternativní“ způsoby léčby? Pokud ano, jistě jste už narazily, milé čtenářky, na pojem: čínská medicína. A proč jsem napsal slovo alternativní v uvozovkách? Protože čínská medicína pro více než polovinu světa alternativní není. O jejích principech jsem si povídal s čínskou (ale i evropskou zvířecí) lékařkou Jaroslavou Bláhovou...

jaroslava blahovaJaké jsou základy čínské medicíny?
Čínská medicína je ucelený léčebný systém, který vznikl před několika tisíci lety. Její filozofie je založena na pozorování přírody a všech dějů a jevů v ní. Člověka vnímá jako její nedílnou součást. Je-li člověk zdráv, pak žije v souladu s řádem přírody - makrokosmickým světem. Onemocní-li, je přítomna nerovnováha.
Síla čínské medicíny tkví v tom, že „vidí nemoc dříve, než vznikla“. V praxi to znamená, že i malý příznak energetické nerovnováhy - například studené nohy nebo noční pocení a jiné - dokáže napravit dříve, než vzniknou závažné zdravotní problémy.

Mnoho lidí si myslí, že čínská medicína je takové (teď možná použiji silné slovo) šarlatánství, které staví na důvěře pacienta - v podstatě placebo efekt jak byste tento názor vyvrátila?
Fakt, že medicína, která se nepřetržitě vyvíjí několik tisíc let, rozšířila se prakticky po celém světě a vyléčila miliony lidí akupunkturou, bylinnými odvary, moxovaním, energetickými cvičeními, stravováním, mluví sám za sebe.

Kdybyste měla uvést konkrétní příklad léčby, všichni třeba víme, jak evropská medicína léčí chřipku. Jak vypadá léčení chřipky u čínského doktora?
Léčba chřipky je pestrá a mění se podle vývoje a přítomnosti jednotlivých příznaků, bylinná směs je sestavena dle intenzity nebo převahy zimnice či horkosti, až horečky, kýchání, vodnaté rýmy či rytmu rýmy žlutého vzhledu, různých typů kašle, ztuhlosti svalů a šíje, přítomnosti pocení či nikoliv, bolesti hlavy a mnoha dalšího.
V řeči praktika čínské medicíny jde o napadení škodlivinou z venku chladného, horkého či větrného typu.

soutez

A ta léčba - čínský lékař mě tedy nějak diagnostikuje (podle zmíněných kritérií) a nasadí vhodné bylinky?
Bylinky zabírají výborně, složení směsi se mění po hodinách podle vývoje příznaků. Vhodná je i akupunktura, baňkování a v případě chladu i moxování.

Za jak dlouho (průměrně) bude s čínskou medicínou po chřipce? Alespoň odhad - západní medicíně to z pohledu pacienta trvá řekněme 14 dní, z toho první tři dny jsou nejkrušnější...
Je-li stav léčen v počátku nemoci, je úspěšnost vyléčení z pohledu Evropana neuvěřitelná. Večer na vás „něco leze“, máte zimnici a tušíte, že dalších pár dnů bude chřipka silná. V takovéto situaci, po zaléčení čínskými odvary, ráno vstanete úplně zdráv. Hodně záleží na stavu energie před onemocněním. U vyčerpaného jedince „škodlivina“ prostoupí do těla velmi rychle. A jsme zase u prevence a nutnosti udržovat svoje tělo v dobré kondici.

Slyšel jsem také zkazky o tom, že lidé trpící nějakými nevyléčitelnými obtížemi (třeba migrénou) přišli k čínskému lékaři, a ten je díky jednomu sezení vyléčil - tu jim poklepal, tam je píchl... je to možné? A pokud ano, jak je to možné?
Ano, skutečně dochází z úhlu pohledu západní medicíny k zázračným vyléčením. Z pohledu čínské medicíny se nejedná o nic neobvyklého, nejčastěji se takové případy dějí u blokády toku energie v akupunkturních drahách. Dobře napíchnuté „jehličky“ dovedou překážku odstranit a energie drahami zase volně proudí a je po bolesti. Představte si přehradu na potoce. Pod hrází teče malinkatý potůček a nad ní se hromadí mnoho vody. Když přehrazení odstraníme, tok vody bude zase svobodný.

Proč by vůbec člověk měl navštívit čínského lékaře a kdy?
Čínská medicína se snaží vyléčit „kořen“ nemoci, pátrá po prapůvodní nerovnováze, jestliže se ji podaří nalézt a odstranit, člověk se stává zdravý trvale, a to stojí za to.

Jak to vlastně čínský lékař pozná, kde mi špatně proudí energie?
Terapeut praktikující čínskou medicínu se vás vyptá na vše možné. Neustále vás pozoruje, jaká je barva vaší pokožky, jak hlasitě mluvíte, jaký postoj těla máte... vyšetří váš pulz na 6 místech na ruce, na kterých může být 28 nejrůznějších kvalit pulzu, podívá se na změny na vašem jazyku..

Vy jste původním povoláním veterinářka - využijete čínskou medicínu i ve veterinární praxi?
Ano, všechny principy čínské medicíny se dají použít naprosto rovnocenně pro léčbu psů a koček. Při léčbě zabírají bylinné odvary, ale i akupunkturní jehly. Mám z této práce velikou radost!

VIZITKA

MVDr. Jaroslava Bláhová
Centrum tradiční čínské medicíny: Most ke zdraví
Nádražní 17, 150 00, Praha 5

Čtěte také...

   
01.02.2012 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [24] Rikina [*]

  Paní doktorka je veterinářka. Sml57 Že by to ve mně vzbudilo touhu být u ní léčena, nemohu říci, ale moc bych chtěla vidět, jak by aplikovala akupunkturu u mých afghánských chrtů. Jak by do té dlouhé srsti kamsi zabodávala jehličky, za předpokladu asistence nejméně pěti silných mužů, aby psa udrželi nehybně, neb ani jeden z mých chrtů nikdy nedal svou kůži veterináři bez boje. Sml30 jo, vzpomínky... no a alternativní medicína má tu výhodu, že plno lidí se nakonec uzdraví i přes bylinkové odvary a jiné experimenty, a uzdravili by se kolikrát i bez jakéhokoli léčení. Lidský organismus je neuvěřitelně odolný. Evropská medicína je jaksi nucena předvádět výsledky. Takže ten slepák bych radši svěřila evropskému lékaři a nerozháněla to moxou. Sml57

  superkarma: 0 01.02.2012, 23:26:12
 2. avatar
  [23] honzik101 [*]

  tato medicína je taková tajemná a moc zajímavá

  superkarma: 0 01.02.2012, 20:18:45
 3. avatar
  [22] kobližka [*]

  peetrax — #21 Když ty titulky bývají někdy zavádějící....

  superkarma: 0 01.02.2012, 18:11:44
 4. avatar
  [21] peetrax [*]

  kobližka — #20 mě taky zarazila čínská lékařka a hledala jsem v jejím obličeji asijské "rysy. Sml32

  1. na komentář reaguje kobližka — #22
  superkarma: 0 01.02.2012, 17:48:33
 5. avatar
  [20] kobližka [*]

  Název "čínská lékařka" je trochu zavádějící,já čekala nějakou šikmookou.....a ona je to ke všemu zvěrolékařka.Tak to je na mě moc velká kombinace,sorry,raději ten bílý plášť.....

  1. na komentář reaguje peetrax — #21
  superkarma: 0 01.02.2012, 15:26:08
 6. [19] free [*]

  Sml16

  superkarma: 0 01.02.2012, 14:25:36
 7. avatar
  [18] denkas [*]

  Naštěstí jsem v celku zdraváSml22

  superkarma: 0 01.02.2012, 13:50:49
 8. [17] badýsek [*]

  ladouch — #16 Čínská medicína a léčitelé, jsou dosti rozdílné pojmy ...Sml58

  superkarma: 0 01.02.2012, 13:44:01
 9. avatar
  [16] ladouch [*]

  Taky jsem z těch, které této alternativní medicíně moc nevěří, sama s ní nemám zkušenosti, ale navštívila jsem jednou léčitele a bylo to k ničemu.Sml23Sml23

  1. na komentář reaguje badýsek — #17
  superkarma: 0 01.02.2012, 12:55:22
 10. avatar
  [15] JankaAnna [*]

  lidicka — #3 já bych to aleternativní medicínou nenazívala. Toto, tak jako babky kořenářka a mimo jiné i lékaři starého Egypta, to je tradiční medicína. To, co zde máme poslední cca století, to je alternativa a poněkud zvláštně "finančně" alternativní...

  Bohužel, jako spousta věcí, i lékařství je dnes založené na penězích. Obrovská reklama, "broukovitá" myšlenka vsazená lidem, kteří patřičné vzdělání nemají... Je obrovská spousta "západních" lékařů, kteří napříč svému "bílému" vzdělání raději léčí tradičně. 

  Od určité doby do sebe v žádném případě nedám žádný "lék" západní medicíny. Funguji jen na bylinách, českých i východních. A i ta tzv. 7mi denní rýma u mne díky bylinám netrvá déle jak 2 dny. Jen to chce naslouchat svému tělu, co říká a ne si hned vzít nějaké svinstvo proti bolesti nebo na přehlušení příznaků. Tím, že zmizí doprovodné příznaky, nemoc z těla neodejde. Jen si ji tak v sobě "zaléčíme" a ona se v těle aklimatizuje a přizpůsobí tak, že si prostě sedne tu na ledviny, tu na střeva, tu na srdce... a ve finále je velký problém.

  Nicméně rozhodnutí je na každém z nás. Já funguji na svůj zdravý "selský" rozum. K lékaři jdu jen preventivně, tak či tak tento systém pohlcuje i moje daně. Za byliny a vyšetření skutečným lékařem těla, nikoli systému, si prostě ráda zaplatím. Já mám ráda své tělo a cpát do něj něco jako často předepisovaná ATB nebo doporučená očkování... Je to na každém z nás, co se svým tělem hodláme udělat a jak tím svým rozhodnutím budeme zneužívat daně těch, kteří jsou odpovědnější...

  superkarma: 0 01.02.2012, 11:43:23
 11. [14] iřka [*]

  Čte se to pěkně, ale není nám to k ničemu. S doktory moc nekamarádím,když už nějaký bacil nás navštíví,nastupují bylinky.

  superkarma: 0 01.02.2012, 11:15:39
 12. avatar
  [13] Altamora [*]

  Midsummer — #8 Proč tedy v Číně sahají po naší medicíně? Proč se u nás přestali lidé léčit u bab kořenářek a jiných léčitelů? Asi ti naši předkové byli hloupíSml32. Neberu žádné léky, pokud to není nezbytně nutné, nechávám přírodu, aby si pomohla sama. Neléčená rýma trvá týden, léčená sedm dnů. Jsou choroby, které je lepší léčit čaji a babskými metodami, ale pokud mě bude bolet břico, tak půjdu nejprve k lékaři, aby se vyloučil zánět slepého střeva nebo něco horšího. Teprve pak se začnu zabývat nějakou alternativou k pilulkám.

  A k tomu čínskému způsobu uvažování - už mnoho tisíc let používají na léčení žluč, kterou odebírají živým medvědům, nebo na potenci používají prášek z rohu nosorožce.Sml31 Proto jim nemohu tak úplně důvěřovat, že se opravdu tak dlouho jejich medicína vyvíjí. Tk dlouho taky může stagnovat.

  superkarma: 0 01.02.2012, 10:18:27
 13. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Midsummer — #8 no jo, z hlediska dějinného vývoje je ta naše medicína mladá a alternativníSml30Sml22

  superkarma: 0 01.02.2012, 10:16:52
 14. avatar
  [11] Žofie [*]

  Proč ne, třeba na tom něco bude..

  superkarma: 0 01.02.2012, 09:25:51
 15. [10] akčak [*]

  přemyšlím o tom ,ale jak vidím ty jehličky ,tak je mně zle

  superkarma: 0 01.02.2012, 09:17:05
 16. [9] FAXÍK [*]

  moc zajimavý článek, ale ještě jsem se s tím u nás nesetkala

  superkarma: 0 01.02.2012, 09:06:58
 17. avatar
  [8] Midsummer [*]

  lidicka — #3 Problém je, že alternativní jsou spíše ty naše "bílé pláště". Čínská medicína se vyvíjela tisíce let zpátky, na rozdíl od té "konvenční". A taky to tam měli na kom zkoušet, když jich je tolik Sml32

  1. na komentář reaguje Suzanne — #12
  2. na komentář reaguje Altamora — #13
  superkarma: 1 01.02.2012, 08:46:30
 18. [7] jithule [*]

  zajímavé, ale nemám s ní zkušenost

  superkarma: 0 01.02.2012, 07:55:51
 19. [6] macamala [*]

  Moje sestra se díky TCM zbavila chronických problémů. Jen to chtělo vytrvalost a dost peněz.

  superkarma: 0 01.02.2012, 07:54:28
 20. avatar
  [5] saruz [*]

  čínská medicína má jistě svá pro i proti,ostatně jakákoli jiná medicína,každý nejvíc důvěřuje té své léčbě,kterou má již vyzkoušenou

  superkarma: 0 01.02.2012, 07:24:14
 21. [4] diplopeta [*]

  Sml67

  superkarma: 0 01.02.2012, 07:11:29
 22. [3] lidicka [*]

  nějak ty alternativní medicíně nevěřímSml80

  1. na komentář reaguje Midsummer — #8
  2. na komentář reaguje JankaAnna — #15
  superkarma: 0 01.02.2012, 06:30:13
 23. [2] dadma [*]

  Zajímavý článek.

  superkarma: 0 01.02.2012, 00:31:18
 24. avatar
  [1] vmarta [*]

  Sml67Sml67

  superkarma: 0 01.02.2012, 00:12:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme