Nedávno proběhla médii kauza restauratéra, který se po šesti letech dohadování dozvěděl, že vývěska se zákazem vstupu dětí do jeho restaurace je diskriminační, a byla mu uložena pokuta. Tato událost mě vedla k zamyšlení, zda je toto rozhodnutí správné, a zajímalo by mě také, co si o tom myslíte vy.

dítěMajitel restaurace a penzionu v Mladé Boleslavi na svoji snahu korigovat vstup dětí do své restaurace tvrdě doplatil. Po několika letech totiž rozhodl až Nejvyšší správní soud, který přišel s výrokem, že provozovatel restaurace prostě nemůže paušálně zakázat vstup dětem, pokud takové omezení není založeno na objektivních a rozumných důvodech a odůvodněno legitimním cílem.

Rušení ostatních a hotelových hostů, které jako důvod na své vývěsce uvedl podnikatel z Mladé Boleslavi, tedy pravděpodobně objektivním ani rozumným důvodem není. Nepomohlo ani vysvětlení, že klientelu jeho penzionu a restaurace tvoří převážně podnikatelé, kteří si zde sjednávají obchodní schůzky, při kterých je neustálý křik a pohyb dětí po restauraci ruší. Nevím, jak vám, milé dámy, ale mně to tedy připadá jako celkem rozumný důvod, a to jsem, dalo by se to tak říct, na opačné straně barikády, neboť jsem matka ročního dítěte a do restaurace či kavárny si i s ním taky občas zajdu.

Myslím ale, že snad mám ještě alespoň nějaké zbytky zdravého rozumu, přestože si (stejně jako nejspíš všechny ostatní matky) samozřejmě myslím, že ten můj kluk je prostě ten nejroztomilejší a nejúžasnější na světě, uvědomuju si ale také, že dokáže být pěkně uřvaný a nesnesitelný. To, že jsem většinu času přesvědčená o jeho roztomilosti, mi asi pomáhá tyto chvilky lépe překonávat, tyto růžové brýle ovšem ostatní hosté, kteří musí být svědkem hysterického záchvatu dítěte, kterému se zrovna něco nelíbí, bohužel nemají. Řvaní dítěte je prostě obtěžuje a je to pochopitelné – zaplatili za to, aby si dali v klidu kávu nebo oběd a mohli si spolu nerušeně popovídat. Cizí uřvané děti je nezajímají a nejsou na ně zvědaví. Já to chápu, taky bych nebyla.

Připadá mi, že v dnešní době se vychází matkám s malými dětmi opravdu vstříc a podniků, které jsou tzv. baby friendly, je minimálně v Praze a větších městech čím dál tím víc. Kromě venkovních i vnitřních dětských hřišť je maminkám s dětmi k dispozici i mnoho podniků, které se na tuto cílovou skupinu vysloveně zaměřují a kavárny s dětským koutkem nebo naopak dětské koutky s kavárnou rostou v posledních letech doslova jako houby po dešti.

Pokud tedy potřebuji zajít do restaurace i s dítětem, volím samozřejmě spíše takovouhle variantu. Myslím, že je to příjemnější jak pro dítě, tak i pro mě a ostatní hosty. Vedle dětského koutku si většinou pracující businessmani nesedají, takže je zde o něco menší riziko, že budeme někoho rušit. Samozřejmě že se někdy stane, že musíme zajít i do restaurace, která vyloženě pro děti určená není, zde by ale podle mě mělo být samozřejmostí to, že dítě nenecháme volně pobíhat mezi ostatními hosty, a pokud je hlučné, snažíme se ho utišit. To, že je to někdy doslova nemožné, mi nemusíte povídat, párkrát jsem to už také zažila, ale v takovou chvíli beru dítě a opouštím místnost. Lépe, když se uklidní venku nebo někde, kde to nemusí poslouchat plná restaurace lidí.  

Zcela tedy chápu, že podnikatel z Mladé Boleslavi nebyl příliš nadšený tím, že mu děti rušily hosty, a dokážu si i celkem živě představit, v jakých okamžicích mu už asi ruply nervy a na dveře svého podniku ceduli se zákazem vstupu dětí do šesti let a od šesti let bez doprovodu rodičů umístil. Kvůli dětem své podnikání vzdal a po odlivu klientely, která nechtěla dětský řev poslouchat, a pokutě, kterou mu vyměřil soud, se vyjádřil, že podnik zavírá a odchází z Česka. Podle mě je to škoda a mrzí mě, že když můžeme mít podniky vyloženě pro rodiče s dětmi, nemůžeme mít také ty, kam mají děti vstup omezen. Sama bych si totiž ráda do nějakého takového zašla hned, jakmile budu moct nechat synka někomu na hlídání. :-)

deti

(foto autorka)

Zajímalo by mě, co si o tomto problému myslíte vy? Připadá vám postup restauratéra z Mladé Boleslavi diskriminační? Zdá se vám, že je podniků pro rodiče s dětmi málo? A jak je to ve vašem městě? Vadilo vám někdy chování dětí nebo jejich rodičů v restauraci? Zajímá nás váš názor, napište nám do diskuze pod článkem.

Čtěte také:

Reklama