Bulvár

S DiCapriem až do nebe

 

Martin Scorsese je režisérem filmu Letec, který právě přichází do našich kin.  Letec není typickým filmem pro ženy, jak už jeho název napovídá.

Je ale výpravným velkofilmem, který zachycuje pestrý život génia a průkopníka minulého století. A dělá to velmi dobře.

 

Zřejmě nás ženy bude na filmu hodně zajímat osobní život hlavního představitele Howarda Hughese. V podání líbivého Leonarda DiCapria je skutečně na co se dívat. Možná vás jeho taktiky námluv rozechvějí a vy tak zjistíte, že se nedostatky tohoto génia na poli vášně a lásky rozhodně nevyskytují. Je ale skutečným géniem a tyto osoby mívají v osobním životě často nějaký problém. Ani Howard Hughes nebyl výjimkou. Projevuje se u něho jakási úchylka na čistotu a hygienu a trpí depresemi. DiCaprio právě zde dokazuje, že umí zahrát více než jen roztomiloučkého milovníka...

 

Vedle detailního zobrazovaní Howardova charismatu film divákům zodpoví otázku, jakže to vlastně bylo s těmi letadly. Jak moc byla bolestná cesta od prvních modelů dnes trochu komických letadélek k těm nablýskaným, hladkým a špičatým obrovitánským monstrům, které bereme tak samozřejmě jako součásti našich životů. Možná kdyby nebylo neutuchající energie, nadčasového uvažování a podnikatelského talentu Howarda Hughese, přelety přes kontinenty by ještě dnes nebyly tak všední záležitostí.

 

Pokud by film přinesl jen toto rozšíření historických obzorů, bylo by to dost.

Ale udělá to s takovou nonšalancí a profesionalitou, která filmu, jenž stál desítky milionů dolarů, skutečně přísluší. Kamera, zvuk, hudba dokonale synchronizují a vytváří často dojmy, ze kterých má obyčejný smrtelník husí kůži.

 

V úvodních scénách, které se hemží předválečnými modely letadel, Howard Hughes běhá a stále a hlasitě mluví; má zkrátka filmový štáb pod kontrolou. Režíruje film Pekelní andělé a má o něm přesnou představu. Přesnou je možná slabé slovo, jelikož vymýšlí zdánlivě nereálné a zároveň pro něho nepostradatelné detaily filmu stále dokola. Teprve po šesti letech natáčení je nucen kvůli investorům film konečně uvést na stříbrná plátna kin. Má úspěch a otevírá se jeho dlouhá a nakonec úspěšná cesta ke konstrukcím novodobých létajících strojů.

 

Stejně jako Howard Hughes je jeho představitel ve filmu obklopen výjimečnými lidmi.

Mezi ně patří postava Katharine Hepburnová, v podání Cate Blanchettové. Divák se neubrání hledání skutečné Kathariny v reálné podobě. Její představitelka je jí ale jen pramálo fyzicky podobná a to je zprvu dosti matoucí. Nevím, jak se to Cate Blanchettové podařilo, ale některá gesta a výrazy nám přes propastné rozdíly vzezření, slavnou Katharine Hepburnovou silně připomínají. Ve scénách, z nichž je cítit výjimečné porozumění mezi tak nadčasovými osobnostmi 30. let minulého století, kypí vše výjimečností, na které se podílejí oba herci stejnou měrou. Katharine pochopila Howardovu duši včetně jeho výstředností. Právě tu notně zneužívají Howardovi soupeři.

Například nádherně šedivý Alan Alda, zde v roli protivného politika, je jako vypočítavý a zákeřný senátor ozdobou tohoto filmu. Využívá všech svých politických zbraní a ani ten skutečný senátor Brewster, to jistě nepředvedl lépe než tento tolik profesionální herec.

 

Co bychom mohli filmu vytknout, jsou téměř tři hodiny jeho trvání.

Po první polovině se děj začne táhnout, místy dokonce nudit. Spád má opět až ve své poslední čtvrtině, ale i tak některé (z mnoha úhlů pohledu přebytečné) scény mohou diváka nenávratně otrávit. Chápu, že režisér s hlavním protagonistou se chtěli skutečně předvést, ale přeci jen to trochu přehnali. Předvádějí se pěkně, ale přeci jen příliš dlouho. Nemusíme se nutně a stále znovu tetelit z ohromujích scén mezi mraky, že...

Výpravné snímky bývají delší, ale podle mě to není  nezbytně nutné. Někdy jim zkrátka přílišná délka může i trochu škodit, a tak je tomu právě ve filmu Letec.

 

Přesto tento film jednoznačně doporučuji. Pokud se bezbolestně přenesete přes jeho pár vleklých pasáží, dostane se vám odměny v podobě pěkného, přínosného a obzory rozšiřujícího zážitku z filmu moderních kvalit.

 

 

Film Letec získal dva Zlaté Globy (nejlepší film a nejlepší herecký výkon) a je nominován na Oscara v jedenácti kategoriích.

 

Letec (The Aviator)

Premiéra: 10. února 2005

Hrají: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale, Adam Scott, Kelli Garner a další

Režie: Martin Scorsese Scénář: John Logan Kamera: Robert Richardson Hudba: Howard Shore Distribuce: Bioscop, 170 minut

 

Kam na film do kina, najdete ZDE

Rozhovor s režisérem filmu si můžete přečíst ZDE

 

Další letošní filmové recenze na stránkách Žena-in.cz

Team America: World Police

Alexandr Veliký

 

Předávání Oscarů proběhne 27. února a na stránkách Žena-in.cz vás budeme o tomto prestižním filmovém ocenění informovat.

 

   
09.02.2005 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. [15] Karolina* [*]

  Taky jsem to videla a libilo se mi to, a i ty tri hodiny mi prekvapive nebyly dlouhe. DiCaprio je daleko lepsi herec, nez se mi puvodne zdal . Stejne me rusil . Pripojuji se k tem, jemz se Leonardo zda hodne nelibivy.
  Nyotaimori: mame podobne zvrhly vkus

  superkarma: 0 09.02.2005, 20:36:38
 2. avatar
  [13] Vivian [*]

  PERSEFONA: ale nepletu. akorát mám jiný názor, no...

  superkarma: 0 09.02.2005, 16:08:45
 3. avatar
  [12] PERSEFONA [*]

  Vivian: Myslím, že se pleteš. Po Titaniku jsem ho neměla ráda, ale potom jsem viděla právě zmíněný film Co žere G. Grapea a Chyť mě, když to dokážeš a musela jsem změnit názor, opravdu byl v těch filmech výborný a nebyly to zrovna trháky. Nelibí se mi, to ne, ale skláním se před jeho herectvím.

  superkarma: 0 09.02.2005, 15:55:41
 4. avatar
  [11] Vivian [*]

  vladka: to možná umí... ale mně nesedí ta jeho "líbivost" proto mě ten film neláká . Nevěřím tomu, že se týpek jako je on důvěryhodně zhostil takovéhle role...
  A i kdyby uměl hrát, titul Pan Herec je v jeho případě přece jen silně nadsazený...

  superkarma: 0 09.02.2005, 14:26:00
 5. avatar
  [9] Vivian [*]

  Jakto, že to není typický film pro ženy?! To musí být nějaká milostná slátanina, aby to byl "typický film pro ženy"?
  Jindřiško, podobná klišé, nechte, prosím, v minulém století
  Mně (i když jsem považte, jen slabá žena ) by tohle téma (lítání, letadla) zrovna přitáhlo do kina jako magnet Ale "líbívý" Leonardo na mě bohužel působí přesně opačně

  superkarma: 0 09.02.2005, 12:38:45
 6. avatar
  [7] Kelly [*]

  ... tenhle týpek ve mně vyvolává pouze opačné emoce ...

  superkarma: 0 09.02.2005, 09:19:56
 7. avatar
  [6] Hannah01 [*]

  DiCapria moc nemusím, 3 hodiny na něj čučet v kině - počkám si, až film bude v půčovnách na DVD.

  superkarma: 0 09.02.2005, 08:35:09
 8. avatar
  [5] lucis [*]

  Cituji:
  "DiCaprio právě zde dokazuje, že umí zahrát více než jen roztomiloučkého milovníka". Jindřiško, Leonardo dokázal už v jiných filmech, že není jen milovník Ale jestli jsi viděla jen Titanic, tak ti to asi těžko rozmluvím. Dál jsem tu pseudorecenzi ani nečetla Raději si zajdu do kina a udělám si vlastní názor.

  superkarma: 0 09.02.2005, 08:08:41
 9. avatar
  [3] Léthé [*]

  trdlo:si mi ušetřila čas a oči ...já to snad ani číst nebudu .

  superkarma: 0 09.02.2005, 01:36:47
 10. avatar
  [2] trdlo [*]

  Scorsese - ne scorseese. Des bes.

  superkarma: 0 09.02.2005, 01:07:06
 11. avatar
  [1] trdlo [*]

  Jmenoval se HOWARD Hughes. Jindriska nejspis u psani clanku myslela na DiCapria

  superkarma: 0 09.02.2005, 01:05:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme