.

S dětmi a s manželem se člověk nenudí!

Cestování

S dětmi a s manželem se člověk nenudí!

Probudili jsme se do prosluněného sobotního rána. Teplota dosahovala osmnácti stupňů a první sluneční paprsky dopadaly na orosenou zem.

Manžel se protáhl u okna, upil ze svého červeného hrníčku s nápisem JSEM MOUDRÝ ranní kávu a otočil se na syna. „Dneska kamaráde, tě čeká náročnej den.“

 

David přestal přežvykovat koblihu, kterou si před momentem nacpal skoro celou do pusy, a zamrkal na svého otce.

„No, nekoukej. Potřebuješ pohyb. Vyrazíme na túru.“ Manžel opět usrkl horké kávy a jedním okem na mě mrknul. „To bude dneska den!“

 

Vyrazili jsme po deváté hodině. David si na zádech nesl batoh narvaný jídlem (od bonbonů až po pečené stehno kuřete) a hrdě vykřikoval do spící ulice, že dneska, dneska zdolá svůj rekord. Jaký? Že celou cestu (nebo alespoň půl cesty) vydrží ani jednou nezakňourat, že ho bolí nožičky.

 

„Mami, a kam to jdeme?“ Bylo půl desáté a Davídek dojídal už pátou oplatku.

„Do Libušína,“ řekl manžel a nasadil si kšiltovku, kterou do této chvíle odháněl dotěrné komáry.

 „A co tam?“ Daví zafuněl a podivná grimasa mu zdeformovala obličej. Jasná známka toho, že otcova odpověď ho nijak nenadchla. Cíl výletu shledal naprosto nezáživným a nudným.

„No,“ manžel si významně odkašlal a to byla pro změnu známka toho, že se chystá na dlouhý, opravdu hodně dlouhý proslov. „V Libušíně se nachází Slovanské hradiště z 9.–10. století …“

„A je starší ta slovenská hradištka než moje babička, nebo mladší?“ Skočil mu syn do pečlivě přichystaného monologu.

Manžel se zastavil a pohlédl na kluka. (Ten pohled v překladu znamenal: Děláš si ze mě srandu?!) „Co to proboha meleš?“

Davídek se dlouze napil limonády (odporně teplé limonády) a chvíli hledal ta správná slova. „No když se narodila v tom devátym století, tak mě zajímalo, jestli je starší než babička…“, pokrčil rameny a znovu se napil té příšerně teplé malinovky.

Manžel chvíli mlčky zíral na syna a pak se otočil na mě. „On dělá z mé matky slovenskou hradištku, nebo co to mlel, která se narodila v devátym století…. Je tohle možný? Provokuje!“

 

Vzala jsem syna za ruku a dlouze, podrobně mu vysvětlila, že Slovanské hradiště nemá s jeho babičkou nic, ale vůbec nic společného.

„Takže tam bude i kostel?“ Syn evidentně začal chápat smysl a cíl našeho výletu.

„Ano,“ přikývla jsem. „Je tam kostel svatého Jiří.“

„Starej?“

„Hodně, pochází z rané gotiky.“ Odvětila jsem moudře.

„Ale prosím tě,“ otočil se na nás manžel, který opět neúmorně odháněl komáry. „Vždyť je to baroko!“

 

Odehnala jsem také jednoho dotěrného komára. „Jo, jenže až v osmnáctým století ho tak upravili!“ Můj tón hlasu měl mírně bojovný nádech.

„Ale prosím tě!“ manžel se zasmál.

A ten smích mě vážně naštval. Zastavila jsem se, dala ruce v bok a pravou nohou jsem poklepávala do mechu (podivně to mlaskalo). „Nevěříš?“

„Vždyť je to blbina,“ zakroutil hlavou a hodil na mě úsměv, který zaváněl mírnou arogancí.

 

Davídek si sednul na pařez, vyndal z batohu kuře a zaujatě nás pozoroval. Stali jsme se podivným lesním divadlem, které dnešní den hraje mimořádně jen pro něj.

 

„Blbina? Blbina? Přečti si kladenského průvodce!“ Odsekla jsem.

Manžel si sundal batoh a hodil s ním na zem. „Nepotřebuju číst průvodce! Vím přesně, jaký sloh to je!“

Přikývla jsem. „Žádný.“

„Co?“ Manžel se ušklíbnul. „Jak, žádnej?“

Usmála jsem se. Hřejivý pocit vítězství se mi rozlil po těle. „Přečti si průvodce…“

 

Slovní hádka trvala ještě patnáct minut. Davídek snědl kuře, dopil teplou malinovku a klacíkem namaloval do jehličí pět aut.

„Víš co? Já si toho tvýho průvodce přečtu, hned!“ Hodil si batoh na záda a otočil se směrem k domovu. „Ze mě nikdo blbce dělat nebude!“

 

A bylo po výletě. Kostel sv. Jiří na hradišti, původně raně gotický, v 18. století upraven barokně a roku 1883 upraven bezslohově – přesně tak to stálo v průvodci – jsme ten den neviděli.

 

Manžel doma zahodil průvodce pod gauč se slovy, že ty nesmysly, co tam píšou, rozhodně číst nebude. Davídek měl radost, že jeho rekord konečně padl, a já si onu větu: „Kostel sv. Jiří na hradišti, původně raně gotický, v 18. století upraven barokně a roku 1883 upraven bezslohově“ vytiskla a nalepila nad postel. :o)

   
23.09.2004 - Zahraničí - autor: Sabina

Komentáře:

 1. avatar
  [25] elfos [*]

  :-))

  superkarma: 0 03.10.2004, 17:01:06
 2. avatar
  [24] Andula [*]

  evusche: ale já jsem nepsala, že se mi to nelíbí, líbilo K článkům . neměly by vypadat všechny stejně, jako podle mustru, ať už zábavného nebo odborného, nejlépe, když se doplňují, ne?
  Otázka taky je, co myslíš odborně psaným článkem?

  superkarma: 0 23.09.2004, 23:19:49
 3. avatar
  [23] evusche [*]

  koukám, že jako skoro jako jediná jsem byla nadšená ze stylu psaní Markéty.....
  Vám se všem líbí odborně psaný články??? Mě se to teda víc líbí takhle....ale co, moje slovo proti dalšímu stu nemá žádnou váhu, ale i tak, kdyby se to takhle psalo pořád, tak je to super..
  A na co řešit jestli se přetahujou o dítě??? Asi to měl být vtip ne?

  superkarma: 0 23.09.2004, 21:49:45
 4. avatar
  [22] Andula [*]

  Ja to vubec nechapu jako pretahovani ditete na svou stranu a jeste se musim priznat, ze u nas bych to byla spis ja, kdo by se nutne potreboval dobrat pravdy o kostele

  superkarma: 0 23.09.2004, 20:56:32
 5. avatar
  [21] Susina [*]

  Niten.Senki: tak to si teda nemyslím, že se dítě automaticky staví na stranu matky, aspoň u nás to tak často nefunguje... za prudiče jsem doma občas já, takže Rišák se s manželem spiknou..

  ale jinak Markéto, moc hezky a vtipně napsané....

  superkarma: 0 23.09.2004, 17:44:37
 6. avatar
  [20] Alousek [*]

  Jeste ze na vylety nechodime
  Ale pripomina mi to letosni dovolenou.Behem dovci v Chorvatsku jsme si vyrazili na denni vylet do Dubrovniku.Za silenyho vedra jsme se vysplhali na hradbu stareho mesta a ja, unesena nadherou vyhledu, jsem se spontane vydala VPRAVO.Nas syn prohlasil, ze budeme pokracovat vpravo(nezavisle na mne). Muj manzel, ktery ma dojem, ze je hlavou rodiny vytycil smer VLEVO.Tak a co vam budu povidat, pruser byl jak Brno.
  On byl nasraty, ze ho ,jako hlavu rodiny, nikdo neposloucha.
  Kvuli takovy banalite byl cely den v p....i
  Takze jsem rada, ze na vylety nechodime.

  superkarma: 0 23.09.2004, 16:48:23
 7. avatar
  [19] Suzanne [*]

  Viď, anonyme, je to hrůza Takhle se přece správní dospělí lidé nechovají. Já bych je zastřelila a takovýhle články bych zakázala. A zakázala bych lidi vůbec

  superkarma: 0 23.09.2004, 15:28:22
 8. avatar
  [18] evusche [*]

  anonyme: řekla bych, že Markéta normální JE
  dál už radši pokračovat nebudu, ale snad ti to dojde, jestli jsi chytrý anonym

  superkarma: 0 23.09.2004, 12:06:56
 9. [17] Rikina [*]

  I když připustím, že je to psáno s nadsázkou, není mi jasné, proč se proboha dva dospělí a zřejmě i svéprávní lidé hádají kvůli jakémusi kostelu, ke kterému nakonec ani nedošli. Copak si musí za každou cenu dokazovat, kdo je chytřejší, navíc, když je u toho malé dítě ? Kazit si vejlet ? Jo a taky bych chtěla vidět ty komáry v půl desáté dopoledne, jestli teda nešli nějakou bažinou... Vylepovat si větu z průvodce nad postel je poněkud pubertální provokace, ne ? Potenciální zdroj dalších hádek. Ale někoho to baví :-)))

  superkarma: 0 23.09.2004, 12:01:10
 10. avatar
  [15] marcellina* [*]

  superkarma: 0 23.09.2004, 11:49:52
 11. avatar
  [14] evusche [*]

  kdyby se takhle psaly všechny cestopisné články, budu nadmíru spokojená

  Markéto, tleskám !!

  superkarma: 0 23.09.2004, 11:20:05
 12. avatar
  [13] medved [*]

  taky me nejvic vytoci takove ty pohledy...ooo ty muj malej blbecku
  no ale stejne to byl urcite pekny vylet, rodice se malem servali a davidek si zaklada na baculacka z vedlejsiho clanku

  superkarma: 0 23.09.2004, 10:29:08
 13. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Žábina: Jo, taky se učím. A už se radši ani nehádám, nemá to cenu. Můj je zlatíčko, ale když je unavenej, hladovej nebo hoří termín, tak nemá cenu s ním o čemkoli diskutovat.

  superkarma: 0 23.09.2004, 09:42:25
 14. avatar
  [11] Žábina [*]

  no jo tyhle žabomyší války znám... ...někdy mě to vytočí, ale pak si říkám....když se dohadujeme jen kvůli takové blbosti... ...jo a naučila jsem se i když mi to trvalo hodně let přestat se hádat když se hádka stáčí do nepříjemné roviny ...

  superkarma: 0 23.09.2004, 09:36:22
 15. avatar
  [10] Kelly [*]

  Když výlet, tak jej prožít s nadšením ... i kdybych měla zbytek rodiny přinutit.

  superkarma: 0 23.09.2004, 09:19:39
 16. avatar
  [8] Markýza [*]

  Připomíná mi to debatu s mým u Pelíšků, kdy jsme rozflákali umělohmotný pohárek (on) a duritku (já) ve snaze dokázat tomu druhému pravdu (stejně jsem ji měla já), že to co dostali pod stromeček a tak efektně mladý rozbil je umělohmotný pohárek.

  superkarma: 0 23.09.2004, 08:31:19
 17. avatar
  [7] Markýza [*]

  Niten.Senki: Tady ve skutečnosti vůbec nejde o to na čí stranu se postaví či přetahuje dítě, v tomto článku o tom nepadlo ani slovo, to je spíš o tom, že muži ve své arogantní šovinistické ješitnosti musí mít vždycky pravdu a nedej bože, aby ji měla ženská, ještě k tomu jeho vlastní.
  Děti se automaticky staví na stranu toho rodiče, který s nima tráví víc času a rozumí jim, povídá si s nima a zná jejich problémy. Pokud máš pocit, že ti někdo přetahuje děti, šáhni si do svědomí. Jestli kvůli každé blbině vypěníš, nedokážeš dětem naslouchat, donekonečna trpělivě vysvětlovat jednu a tu samou věc a hned jim nadáš do debilů a provokatérů, tak se nediv, že jsou při matce.

  superkarma: 0 23.09.2004, 08:27:04
 18. avatar
  [5] alko [*]

  ...neandrtálec... (to je ale hrozný slovo)

  superkarma: 0 23.09.2004, 07:28:23
 19. avatar
  [4] alko [*]

  Hláška Davídka mi připoměla náš výlet do ZOO, když byla dcera malá. Potkali jsme tabuli o vývoji člověka. Snažila jsem se jí to přístupnou formou vysvětlit, a dcera moji přenášku uzavřela větou: "A mami babička je neadrtálec?"

  superkarma: 0 23.09.2004, 07:27:26
 20. avatar
  [3] kosmokosmo [*]

  Joooooooooo znaaaaaaaaame je fakt, ze u nas vetsinou nejde o baroko

  superkarma: 0 23.09.2004, 05:27:44
 21. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Hezky, Marketo!

  superkarma: 0 23.09.2004, 01:07:03
 22. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Jo, můj manžel, když mě chce hóóódně naštvat, tak řekne - prosimtě, co to řikáš za nesmysly?
  Tím mě spolehlivě dostane do stavu blízkého vraždě Jo, taky bych si to vylepila

  superkarma: 0 23.09.2004, 00:36:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme