Rodina

S čím si hrají nejmenší? Látkové multifunkční knížky

knizkaTo, že děti milují hračky – plyšáky, panenky či autíčka, nemusíme zdůrazňovat. Hezkou hračku si dítě může oblíbit natolik, že s ní i vyroste a má ji až do dospělosti. Kromě takových hraček, které jsou určené především pro potěšení, je ovšem důležité pořizovat dětem i hračky, které kromě toho, že jsou hezké a příjemné na omak, pomáhají dětem ke správnému vývoji.

Pro menší děti od věku šesti měsíců do zhruba jednoho roku jsou určeny skládací látkové knížečky. „Prohlížením a osaháváním knížek děťátko rozvíjí spoustu smyslů a získává bohatou škálu nových informací. Hračka na první pohled upoutá dítě svou barevností. Jednotlivé stránky jsou vyrobeny nebo ozdobeny různými materiály – hladkou bavlnou, velurem, klouzavým saténem, sametem, plastovým zrcátkem. Uvnitř stránek se skrývají šustítka, chrastítka či pískátka, která lákají miminka svým zvukem k opakovanému objevování,“ vysvětluje Eva Barešová, majitelka Centra pro těhotenství, porod a mateřství Anahita.

Tyto knížky lákají k rozsáhlému zkoumání, objevování a ke hře. Pro děti, které už umějí komunikovat, je možné knížku použít také k trénování různých znalostí a dovedností – třeba pojmenování barev a obrázků. Méně dovedné nebo menší děti mohou zase procvičovat hmat a pohybové dovednosti svých malých ruček a prstíků – knížky se dají různě skládat a zapínat (třeba na suchý zip nebo magnet), často také obsahují vyndavací součásti. Dají se jednoduše položit do dětského kočárku nebo díky plastovému kroužku snadno připevnit k autosedačce, postýlce či ohrádce.

„Vzhledem k tomu, že vyobrazení na jednotlivých stránkách jsou nejen z různých materiálů, ale také skutečně něco zobrazují (např. zvířátka), rozvíjejí také fantazii rodičů, kteří mohou z takové knížky číst večer co večer jinou pohádku,“ dodává Eva Barešová.

Další předností knížek je, že se – na rozdíl od klasických papírových knížek – tak snadno nezničí a je možné je prát v ruce.

 

   
09.02.2010 - Učení - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] *modrá [*]

  Altamora — #5 ne,  kdyžtak omyvatelnou plastovou....

  copak ty by sis cucala bavlněný triko ? i když na omak je příjemný ?Sml24

  superkarma: 0 09.02.2010, 14:31:04
 2. avatar
  [5] Altamora [*]

  *modrá — #4 Raději má cumlat papírovou? Na fleru jsem viděla dvě látkové knihy (od autorky, která tam už není) a nadchly mě. Bylo mi líto, že nemám ani malé děti, ani vnoučata.

  1. na komentář reaguje *modrá — #6
  superkarma: 0 09.02.2010, 13:01:45
 3. avatar
  [4] *modrá [*]

  nevím jestli bych chtěla aby moje dítě ocumlávalo látkovou knížku Sml80

  1. na komentář reaguje Altamora — #5
  superkarma: 0 09.02.2010, 10:49:42
 4. [3] Aneta.Anit [*]

  Sml80 10 pryč a soutěž nikde........ Sml80

  superkarma: 0 09.02.2010, 10:00:48
 5. avatar
  [2] dalma [*]

  V deset jsem tu jak na koni. Sml59 Sml59

  superkarma: 0 09.02.2010, 08:08:17
 6. [1] ILONESA [*]

  Jéééé, tak to určitě zkusím štěstí. Knížky z látky má dcerka totiž ve velké oblibě, prohlížíme si je každý den.

  superkarma: 0 09.02.2010, 06:22:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme