Vztahy

S četníkem za zády

Tak nás milují, a dokážou nám tolik ublížit… Naše umanuté, bláznivé, ochranitelské, podivínské matky.

Do poklidného večera zazněl zvonek a za dveřmi vás zdraví veselá skupinka přátel s vínkem a pizzou. Máte radost, že si na vás vzpomněli? Těšíte se, jak si večer společně užijete? Možná. Ta úplně první myšlenka, která vám prolétne hlavou, je ale docela jiná. „Panebože, tady to ale vypadá! To sakra nemohli dát vědět předem?“
Vlastně to ani vaše myšlenka není. To z hloubi let promluvila vaše matka: „Tomuhle říkáš uklizený pokoj? Kdyby někdo přišel, co si pomyslí!“

Trable s rodičem i s Rodičem

Možná jste už slyšela o tom, že se v každém z nás skrývají tři vrstvy osobnosti – Rodič, Dospělý a Dítě. Rodič představuje etickou a názorovou výbavu, převzatou od rodičů, učitelů a jiných autorit. Je to soubor všech výchovných pravidel, které nám během dětství vtloukali do hlavy. A protože je to většinou matka, kdo má na nás v rozhodujících letech největší vliv, hovoří náš vnitřní Rodič jejími slovy. „Vezmi si lepší prádlo, co kdyby se ti něco stalo a prohlížel by tě doktor!“ „Na slušnou holku si nikdo nedovolí, když nějakou přepadnou, sama si o to řekla!“

Naše další já – Dítě – se vytváří na základě pocitů z dětství. Je impulzivní, lehkomyslné, bojí se zodpovědnosti, rozhodování a konfliktů. Ochotně se podřizuje silné autoritě, podle které se může řídit.

Neustálé spory Rodiče a Dítěte se snaží vyřešit naše racionální já – Dospělý. Situaci hodnotí věcně a bez emocí a snaží se najít nejvýhodnější východisko. Ne vždy se mu ale podaří své emotivní bratříčky přehlasovat. Úvodní situace tedy vypadá asi takhle: „Jsi nepořádná ženská a všichni to teď uvidí!“ ječí Rodič. „Ale houby, buď milá a přirozená, toho, že nemáš vyluxováno, si vážně nikdo nevšimne,“ snaží se argumentovat Dospělý. „Ach bože, to je ostuda, neměla bych radši říct, že mě bolí hlava a poslat je pryč??“ kvílí Dítě.

Otisky v duši

Matka je prvním a nejdůležitějším člověkem, který formuje naši osobnost. Na ní záleží, jestli budeme přistupovat k lidem s důvěrou, nebo s maximální ostražitostí. Zda půjdeme životem s hlavou vztyčenou a s vědomím vlastní ceny, nebo se budeme neustále snažit někomu dokazovat, že opravdu za něco stojíme. Ty nejtvrdší obchodnice a manažerky, které kariéře obětují všechno, často vychovávaly náročné matky, pro které byly jen samé jedničky dost dobré. Jejich láska a uznání se dalo získat jediným způsobem – mít úspěch, být nejlepší.

„Jedna klientka, doktorka práv, mi vyprávěla o tom, jak přišla své matce s hrdostí oznámit zprávu o svém přijetí na právnickou fakultu,“ vzpomíná psycholožka Erika Matějková. „No, to tě budeme muset zase živit, viď!" byla její jediná odpověď. Za pár dnů ji dcera slyšela, jak se úspěšnou studentkou chlubí sousedce na chodbě.

Matky, které v soukromí dcery neustále shazují a kritizují, ale na veřejnosti chválí, vyvolávají v dcerách strach a nedůvěru. V dospělosti pak mívají problémy s přijímáním uznání a navazováním vztahů. Maminčiny názory a postoje v nás zůstávají hluboko schované, i když si myslíme, že už jsme se od nich dávno „odstřihly“. Čím jsme starší, tím více v sobě vlastní matku začínáme objevovat.

„Vztah mojí maminky k otázkám sexu byl vždycky velice zvláštní,“ vzpomíná třicátnice Karolína. „Nebyla prudérní, klidně se přede mnou ukazovala nahá, současně ale dávala najevo, že tělesný styk je něco nižšího, tak trochu zvířecího, co špiní tu pravou lásku, ušlechtilé souznění duší. „Ta gymnastika mě nikdy moc nezajímala," říkávala s lehkým pohrdáním. Přestože jsem si to rozumově ujasnila velmi brzy, dodnes se nedokážu při milování úplně uvolnit. Ta gymnastika se mi vrací v těch nejméně vhodných chvílích.“

Podobně nás můžou poznamenat matčiny stravovací návyky - mnoho anorektiček vyrůstalo v prostředí, kde byly diety nejběžnějším konverzačním tématem.

Otevřete truhlu s pokladem

Vaše matka vám možná ublížila a komplikuje vám život dodnes. Teď jste ale vy ta silnější! Zkuste se jednou podívat na svět očima vašich stárnoucích rodičů, kterým pořád rychleji ujíždí vlak, kteří se bojí stáří a samoty… a pro změnu otevřít truhlu, ve které jsou schované hezké zážitky. Podívejte se na vaši potrhlou mamku, za kterou se stydíte, když vám telefonuje do práce, novým způsobem. Pamatujete si ještě, které knížky jste si spolu četly? A jak se snažila ušít vám šaty do tanečních a byla tolik nešťastná, když se nepovedly… Které dobré věci vás naučila, které užitečné vlastnosti jste po ní zdědila? Zkuste si někdy doopravdy upřímně popovídat. Možná zjistíte, že už je možné, abyste spolu mluvily jako dva Dospělí.

Typologie „obtížných matek":

Dobře vím, co je pro tebe nejlepší! (matka vlastnická)

Odmalička vás zahrnovala péčí, všechno pro vás zařídila – a pokračuje v tom, i když je vám pětatřicet. Vozí vám kastrůlky s jídlem, organizuje rodinné víkendy, vašemu partnerovi žehlí košile. Koneckonců - komu by se nehodilo přijít z práce a najít doma teplou večeři a spravené ponožky vyrovnané v prádelníku? Má to ale háček: je to ona, kdo rozhoduje. Pokud přijímáte něčí trvalou pomoc, musíte skousnout i to, že bude považovat vaše teritorium za své. Musíte se rozhodnout, jestli chcete být konečně doopravdy dospělá. „Mami, rozhodla jsem se, že už tě nemůžu dál takhle zneužívat. Máš přece taky svoji domácnost a víš, že ti našli ty šelesty na srdci… Moc ti za všechno děkuju, ale odteď si budu vařit sama, chci se to konečně pořádně naučit. Jednou za 14 dní bychom mohli k tobě chodit na obědy, co říkáš?“

Na mně už nikomu nezáleží, klidně můžu umřít! (matka vydírající)

Rádi byste strávili Vánoce v Paříži? Nelze, přece tu nenecháte maminku samotnou! Ohleduplnost je jedna věc, ale citové vydírání věc druhá. Samozřejmě předpokládáme, že svoje stárnoucí rodiče navštěvujete, telefonujete jim a poskytujete jim pocit, že nejsou na světě sami. Pokud ale maminka začíná plakat a mluvit o smrti pokaždé, když si chcete svůj život zařídit v rozporu s její představou, je to na pováženou. Bude to velmi těžké, ale musíte ten krok udělat – třeba i s pomocí psychologa. „Promiň, mami, ale letos na Vánoce na večeři nepřijdeme. Určitě ti zavoláme a přijdeme hned na Štěpána. Mohla bys strávit Štědrý večer s tetou Klárou, co říkáš!?“

Tomuhle říkáš umytá okna? (matka kritická)

Umlčet svého vnitřního Rodiče není snadné. Zabránit neustálým kritickým poznámkám své skutečné matky ale určitě zvládnete. Pokud má v oblibě návštěvy typu „vizitace“, při kterých prošmejdí celý byt, zkuste na její rýpavé poznámky prostě nereagovat, případně s ní mile souhlasit a dělat si dál věci po svém. „Máš pravdu, toho nádobí je hora. Však už je to od včerejška. Večer jsme byli s Petrem na bowlingu a už se mi to nechtělo mýt. A co říkáš na ten nový seriál, dívala ses?“

   
14.12.2006 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [58] ALUDNEV [*]

  superkarma: 0 17.12.2006, 22:23:50
 2. avatar
  [57] Cinderela [*]

  Moje maminka mě myslím dobře vychovala,ale chyby jsem na ní mnohokrát taky našla.Horší to však bylo s tchýní,která mi záviděla i to,že jsem mladší než ona.Ještě že její syn stál vždy při mně.Veškeré chování a počínání,které mi vadilo při mé výchově i pak při soužití s tchýní, si neustále připomínám a snažím se,abych totéž nedělala svému jedinému dítěti.Mám pocit,že se mi to daří a pokud někde trochu "ujedu",může mi to můj syn říci na rovinu,aniž bych se urazila.Vždy je to pro mne další poučení,sloužící ke spokojenosti obou.

  superkarma: 0 17.12.2006, 17:50:25
 3. [56] vaclamar [*]

  myslím,že všechny na rodičích něco vidíme,ale kdyby nebyli....

  superkarma: 0 17.12.2006, 15:46:31
 4. avatar
  [55] Patrika123 [*]

  Jéé , aspoň něco . Mám super mamču , jsme kámošky a neskýruje mne , možná naopak . Dnes jsme pekly cukrátka . Do trouby jsem dala tři plechy , mamča vyndala dva a pak jsme koukaly , co to smrdí , mamka otevřela troubu a hle , jeden plech , nebyla už kakaová , prostě černá . ale to k pečení patří , nebo ne ???

  superkarma: 0 16.12.2006, 00:54:54
 5. avatar
  [54] Evik8 [*]

  Moja mamke je úžastná žena,ktorá je rada ak sa darí mne aj súrodencom a do života nám nezasahuje ani nijako citovo nevydiera .Ak treba poradiť,idem za ňou sama.

  superkarma: 0 15.12.2006, 21:07:02
 6. [53] Vlád [*]

  suzi.burger: Ty´, ty, ty, to se tady nesmí!

  superkarma: 0 15.12.2006, 14:50:33
 7. [52] standa1 [*]

  Rodiče mám normální, jen s tchýni občasné problémy ...

  superkarma: 0 15.12.2006, 14:47:58
 8. avatar
  [51] marketa.brenikova [*]

  suzi.burger: Sleduji Vaše reakce a toto je napomenutí. Pokud najdeme my - nebo čtenářky - další nesmyslné reakce (reakce jen pro body), pak Vás z VVS vyloučíme.

  superkarma: 0 15.12.2006, 12:32:50
 9. avatar
  [49] medoch1 [*]

  Chtělo by to víc asertivních rad - pro všechny druhy matek!

  superkarma: 0 14.12.2006, 23:26:49
 10. [48] Martíšek [*]

  no, moje máma je klasický druhý případ-máma vydírající.radši to ani dál nebudu rozebírat

  superkarma: 0 14.12.2006, 22:40:00
 11. [47] Natálka73 [*]

  moje máti vydírající,ale to vím i bez tohoto článku

  superkarma: 0 14.12.2006, 22:07:18
 12. avatar
  [46] Suzanne [*]

  Mám naštěstí normální neobtížnou mámu

  superkarma: 0 14.12.2006, 20:40:04
 13. avatar
  [45] mikule [*]

  Mám matku normální, jenom jí neříkám matka

  superkarma: 0 14.12.2006, 20:13:20
 14. avatar
  [44] sanvean [*]

  ještě že je moje máma normální

  superkarma: 0 14.12.2006, 19:49:35
 15. avatar
  [43] Kikinka001 [*]

  superkarma: 0 14.12.2006, 19:13:38
 16. [42] oriska [*]

  moje máma je v pohodě, když může pomůže

  superkarma: 0 14.12.2006, 19:11:06
 17. [41] vaclamar [*]

  tak nevím,jakou matku mám,asi od každé trochu

  superkarma: 0 14.12.2006, 18:08:53
 18. avatar
  [39] Wolly [*]

  tak tohle nejsem a doufam ze nebudu,nechci sve dva kluky 21.a 16.let hlidat.

  superkarma: 0 14.12.2006, 16:10:21
 19. [38] ruzka [*]

  já mám radši když se dcera stavuje u mě

  superkarma: 0 14.12.2006, 15:52:11
 20. avatar
  [37] suzi.burger [*]

  superkarma: 0 14.12.2006, 15:28:38
 21. [36] oliwye [*]

  porad sto telefonatu denne..bydlela jsem s pritelem asi pul roku a o vikendu v 8 rano zvonila u dveri(sli jsme spat treba v 6..)a vubec ji nezajimalo,ze chceme mit klid..zvonila do te doby,dokud jsem neotevrela ..pak jsme se s pritelem rozesli a nezbylo mi zatim nic jineho,nez se k ni pristehovat zpatky..matka vsechno samozrejme hned rozebirala..ja jsem totiz vzdycky ta uplne blba dcera a cim si mohla tak hroznou dceru zaslouzit..a tak podobne.. .pro mou mati nikdy nebudu skvela..nikdy zadna pochvala..porad mi pripomina vsechnu mou spatnou historii,kdyz jsem mela nejaky prusvih a tak..ale nikdy si nevzpomene,cim jsem ji potesila..protoze ona asi nicim ani potesit nejde..nojo..je to smutny..nevim,jak s ni vychazet..

  superkarma: 0 14.12.2006, 14:35:49
 22. [35] oliwye [*]

  noo..tak tohle jsem potrebovala..hned jsem tenhle clanek poslala matince e-mailem..snad se ji trochu rozsviti..moje matka ma jedine plus v tom, ze neni matka vydirajici.. ale jinak je to s ni peklo

  superkarma: 0 14.12.2006, 14:15:50

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] aiša [*]

  moje maminka byla někdo o kom sem věděla že tu je pro mě když jí budu potřebovat a mé vzpomínky sou spojeny s pocitem lásky ,bezpečí,jistoty a pokud bylo něco co se mi nelíbilo je to už dávno zavato časem a doufám že sou věci co mám po ní moc bych si to přála ale to musí posoudit mé okolí

  superkarma: 0 14.12.2006, 14:03:36
 2. avatar
  [33] verahl [*]

  Já měla problém s kritickou ne mamkou, ale tetou, pokaždé když přišla, tak se jí něco nelíbilo. Nakonec jsem to vyřešila tak, že když mi začala vyčítat dvoje boty v předsíní, když úplně stačí jedny, tak jsem jí řekla, že je to můj byt a můj domov, takže pokud mně chce navštívit, tak i kdybych měla v předsíni ho..., tak ho má překročit a jít dál. Zůstala trochu koukat, ale pak uznala, že už jsem asi dospělá, když si troufnu jí odporovat.

  superkarma: 0 14.12.2006, 13:37:32
 3. avatar
  [32] tyrkys [*]

  Meander: u mně to vyvažuje fantastickej táta

  superkarma: 0 14.12.2006, 13:30:05
 4. avatar
  [31] kouzelnice [*]

  od každého trošku

  superkarma: 0 14.12.2006, 12:47:09
 5. [30] free [*]

  A víte jak je těžké, když o vás matka dřív nejevila zájem...byla sem pro ni jakousi sokyní, protože mi náklonnost projevoval víc otec. Teď po mě chce důvěrnosti a já si s tím nevím rady.

  superkarma: 0 14.12.2006, 12:21:44
 6. [29] Anai [*]

  Moje rodičě sjou citově chladní lidé, ale asi lepší, než to výši popisové. Prostě je jim jedno, jak žiju, kde žiju atd. ale zase mi do ničeho mi nezasahují. Taky bych si nedala, hned bych je utřela! Jejich názor je mi lhostejný. Matka byla do mých 12 let hrozně přísná a pořád jen nařizovala (v oblasti školy mi dala pokoj, naštěstí), pak se vdala a věnovala manželovi a bratrům a mě nechala být. Příklad popisovaný článku znám z postoje mého tchána k mému exmanželu: pořád ho ponižoval a kritizoval,ačkoliv se s ním před známými jistě chlubil, ale jen tajne. Ani opačná výchova tchyně nepomohla. Z mého "ex" vyrostl zakomplexovaný člověk a manipulátor. Všechno je to asi opět ve výchově rodičů těch rodičů. Buď kopírujeme chování našich rodičů a nebo děláme přesný opak.

  superkarma: 0 14.12.2006, 12:05:21
 7. avatar
  [28] masa [*]

  Tak a teď nevím, protože moje matka není jednoznačně ani jeden z těch typů, ona je přímo trojkombinace

  superkarma: 0 14.12.2006, 11:50:29
 8. avatar
  [27] Meander [*]

  Čím jsem si zasloužila tak skvělé rodiče, jako jsem měla...
  Nikdy nevydírali, nikdy nevyčítali, vždycky byli na mé straně.

  superkarma: 0 14.12.2006, 11:50:29
 9. avatar
  [26] Gabi [*]

  Ještě mě napadlo k těm radám pro jedotlivé typy.
  Po hlášce typu "... Moc ti za všechno děkuju, ale odteď si budu vařit sama ..." se jakýkoliv typ okamžitě promění ve vydírací a reakcí bude hysterický pláč, protkaný výroky "vy už mě nepotřebujete, tak mohu umřít"
  P.S.: Kdo dnes spravuje ponožky , generace našich matek určitě ne ?!

  superkarma: 0 14.12.2006, 11:42:04
 10. [25] FAXÍK [*]

  Každý ať si uklidí a zamete před svým práhem.

  superkarma: 0 14.12.2006, 11:39:33
 11. [24] jitkamarsalkova [*]

  tak takhle šílím pokaždý, když zazvoní zvonek

  superkarma: 0 14.12.2006, 10:47:55
 12. avatar
  [23] tyrkys [*]

  Mám matku kombinaci prvních dvou typů plus ještě něco navíc . Letos jsem se rozhodla nenechat se vydírat a strávit Štědrý den po svém a v klidu. Proběhla vydírací scéna, ale já jsem šťastná, že jsem se jí konečně vzepřela.

  superkarma: 0 14.12.2006, 10:46:22
 13. avatar
  [22] Láska [*]

  Jsem šťastná ,že mám své skvělé rodiče.

  superkarma: 0 14.12.2006, 10:35:45
 14. avatar
  [20] Věrulinka [*]

  Bohužel,jsou takové matky.

  superkarma: 0 14.12.2006, 09:58:19
 15. avatar
  [19] Kopretina3 [*]

  Já mám asi ten druhý typ - na mně už nezáleží, stejně brzy umřu. A to jí ještě nebylo ani padesát. Nevím, jak se k ní mám chovat.

  superkarma: 0 14.12.2006, 09:43:36
 16. avatar
  [18] pupik paja [*]

  superkarma: 0 14.12.2006, 09:26:53
 17. avatar
  [17] Lendinka [*]

  Matky bývají kritické k dcerám.Moje není vyjímka!

  superkarma: 0 14.12.2006, 08:50:51
 18. avatar
  [16] Petique [*]

  No, já to mám tak trochu podobný jak *Kotě*, když brácha udělal na stovosumdesátej pokus řidičák, to byla oslava jak blázen, všichni šťastný, babička nemohla radostí ani spát, a když já sem volala domů, že mám maturitu v kapse, tak se ozvalo jen takový hmmm, no...to se dalo čekat.

  superkarma: 0 14.12.2006, 08:36:10
 19. avatar
  [15] Gabi [*]

  Matka často existuje v kombinaci: vlastnická - vydírající - kritická. A neplatí to jen pro matky .

  superkarma: 0 14.12.2006, 08:24:23
 20. [14] standa1 [*]

  Ano jsou takové, třeba moje tchýně ...

  superkarma: 0 14.12.2006, 08:16:31
 21. [13] Majka [*]

  bohužel existují

  superkarma: 0 14.12.2006, 08:09:54
 22. [12] MartinaC [*]

  tohle zatim neresim

  superkarma: 0 14.12.2006, 07:49:12
 23. [10] wej [*]

  tohle neřeším

  superkarma: 0 14.12.2006, 07:41:15
 24. avatar
  [9] pajda [*]

  *Kotě*: jo, to znám. Dokud jsme bydleli v paneláku, tak máti bechápala, jak můžeme vydržet v takové kukani...teď nechápe, jak jsme si mohli pořídit velký barák, velkého psa, velké auto...když mi to mladej vykládal, tak jsme jen tiše ucedila "a to naštěstí neví o dalších velkých věceh - to by nepřekousla..."

  superkarma: 0 14.12.2006, 07:30:42
 25. avatar
  [8] vora [*]

  Mamka umřela, když mi bylo 18. Já jsem asi "prdlá" matka - dcera (28) se odstěhovala a od té doby si bezvadně rozumíme. Syn má o životě zvláštní představy, snad z nich vyroste. Teď si ohromně rozumí se svým otcem - se synem puberta ještě tříská a manžel se do ní vrací. Fantazie!!!!!

  superkarma: 0 14.12.2006, 07:22:44
 26. avatar
  [7] malenina [*]

  Jéžiši, tohle existuje? Zlatí mí rodiče

  superkarma: 0 14.12.2006, 07:20:00
 27. avatar
  [5] Wendy159 [*]

  Platí to i na tchýně?

  superkarma: 0 14.12.2006, 01:53:29
 28. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Nyotaimori: to buď ráda, je to na pytel. Člověk se celý život snaží někomu něco dokazovat, aby pokaždé znovu a znovu zjistil, že se to nesetkalo s žádným pozitivním ohlasem, a je z toho akrát celoživotní stres a pocit nedostatečnosti, který nás postižené předčasně sklátí do hrobu, zatímco ty se nám můžeš s nadhledem posmívat až do sta let

  superkarma: 0 14.12.2006, 01:40:41
 29. [2] 1Mona [*]

  No jo, moje mamka, když k nám přijde,tak jezdí prstem po lustru, zrcadlech a tak.KLuci,když vidí,že k nám jde,tak jdou a říkají:Mami, rychle, babička jde, utřeme ty zrcadla,ať je klid!A to mluví samo za sebe.

  superkarma: 0 14.12.2006, 00:36:22
 30. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Moje máma je z rodu náročných matek, které nikdy nic, co jsem udělala, nebylo dost dobré... nevzpomínám si, že by mě někdy za něco pochválila, úspěchy byly samozřejmostí, neúspěchy průšvihem... zápolím s tím celý život, i když už je mi třicet.

  superkarma: 0 14.12.2006, 00:17:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme