Rodina

S Českými drahami aneb jak i kojenec může dostat pokutu

Martina z blogu akcnirodice.cz vám odvypráví úsměvnou zkušenost o cestování vlakem s kočárkem...

Minulý týden nás čekala další premiéra – cesta vlakem. To, že miminka jezdí zadarmo, beru jako jasnou věc. S podmínkami pro kočárek si ale nejsem jistá. Při koupi lístků tedy vše pro jistotu konzultuji s paní u okýnka a dozvídám se, že když cestuji s dítětem do 6 let, kočárek je zdarma. Spokojím se s odpovědí a s klidem kupuju lístky jenom pro nás dospěláky.

Průvodčí přichází samozřejmě v nejméně vhodný okamžik – pár minut před tím, než vystupujeme, a máme plné ruce práce s oblékáním Terezky. Lístky naštěstí máme po ruce. Předáváme je rychle ke kontrole a už se chystáme k východu. Průvodčí se ale tváří zaraženě a dožaduje se lístku i pro dítě. Cooo? Nevěřícně zírám. Děti do 6 let – včetně kočárku – jezdí přeci zadarmo. A naše dvouměsíční miminko tenhle limit očividně opravdu splňuje.

kočárek ve vlaku

Foto: autorka

Průvodčí je rozumný a, zdá se, nemá pochyb, nicméně argumentuje tím, že i když děti jezdí zadarmo, musí mít svůj vlastní lístek – ač s nulovou hodnotou. Nevěřím svým uším a v duchu proklínám paní u okýnka, proč mi to proboha nemohla říct. Zvláště pak, když průvodčí začíná vyhrožovat pokutou. Vlak naštěstí brzdí, my potřebujeme vystoupit a průvodčí nám tedy v důsledku časového presu pokutu odpouští. Terezka tak se štěstím uniká své první a, troufám si říct, nejabsurdnější pokutě. I kdyby totiž byla pokuta „pouze“ ve výši poplatku za nákup lístku ve vlaku, platila by za cestu přibližně o 100 % víc, než stojí lístek pro dospěláka. A to je pro kojence, který jezdí zadarmo, poměrně dost. Procesy a efektivita Českých drah neznají mezí.

Nicméně pokutou pro kojence náš absurdní příběh nekončí. Při cestě zpátky již zodpovědně „kupujeme“ lístek i pro Terezku. Jelikož máme skvělou Lítačku, kupuji lístky pouze do Prahy Sedlec. Z nám nepochopitelného důvodu paní u okýnka ale trvá na udání naší cílové stanice. Vtip je v tom, že děti nemají legitku na pražskou integrovanou dopravu, v důsledku čehož prý musí mít lístek až do skutečné výstupní stanice. Výsledkem je tedy to, že dvouměsíční miminko má svůj lístek (s cenou nula!!!), avšak jinam než jeho rodiče. Průvodčí byl tentokrát maximálně spokojen a to, že dvouměsíční kojenec cestuje o pár stanic dále než my, ho nechalo úplně chladným.

Po příjezdu domů jsem všechno prostudovala. Musím říct, že i přesto, že děti vláčky milují, cestování vlakem s kočárkem není rozhodně žádný med – zejména, cestuje-li člověk s kočárkem sám. Tady je mé krátké shrnutí:

 • Zapomeňte na bezbariérovost. Počítejte s tím, že většina českých nádraží je plná schodů bez jakýchkoliv eskalátorů a výtahů. A je tedy jednodušší cestovat ve dvou.
 • Nástupiště a vlaky představují další problém. Ve většině případů opět chybí bezbariérový nástup do vlaku.
 • V osobních vlacích typu elephant je možno kočárek pohodlně nechat v části určené pro kola. Ostatní vlaky jsou ale často problém – kočárek není kde odložit, kočárek neprojede uličkou atd.. Přesné informace o daném spoji najdete vždy zde po zadání čísla vlaku.
 • V případě, že neexistuje ve vlaku místo pro parkování kočárků, je většinou možné využít speciálního vozu určeného pro Úschovu během přepravy. Co se týče kapacity, kočárky by měly mít přednost před ostatními zavazadly, jako jsou například kola. Dokonce i ve vlacích, kde je povinná rezervace pro kola, pro kočárek placenou rezervaci nepotřebujete. Opět je ale lepší cestovat ve dvou. Mimčo musíte nejprve vyndat z kočárku. Poté z kočárku odstranit všechny „cennosti“ a následně kočárek podat paní průvodčí ve vagónu pro Úschovu během přepravy. S malými dětmi v kombinaci s neochotným personálem ČD to nemusí být úplně příjemný zážitek.
 • Přeprava kočárku je ve všech případech zdarma (za předpokladu, že máte i dítě s lístkem na nulovou hodnotu do cílové stanice

Cestování vlakem je samo o sobě intenzivní zážitek a občas je potřeba zatnout zuby. Ale když ty vláčky děti tolik milují …

Další inspiraci, jak zůstat i s dětmi akční, najdete na blogu Akčních rodičů.

   
22.11.2016 - Děti - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [40] uuu [*]

  To je teda fakt strašný neštěstí, že si poskytovatelé služeb vedou evidenci, nakolik jsou jejich služby využívané. A pokud jsou tato statistická data využívaná k vylepšení služeb (např. k tomu, aby byly bezbariérové vlaky přednostně používány pro tratě, kde jsou nejvíc potřeba), tak je to určitě taky špatně, protože pak si všelijaké blogerky a jiné kravky nebudou moct plivnout, co? Sml68

  superkarma: 1 23.11.2016, 14:04:41
 2. [39] Rikina [*]

  http://ekonomika.idnes.cz/zeleznicni-dopravci-miri-cim-dal-vice-na-detske-cestujici-pzz-/eko-doprava.aspx?c=A160223_100338_eko-doprava_suj

  superkarma: 0 22.11.2016, 22:04:16
 3. [38] Rikina [*]

  peetrax — #34 Vtip je v tom, že ty přebalovací pulty tam jsou. Ne v příměstských linkách na krátké trasy, ale v dálkových vlacích a tzv. vlacích vyšší kvality ano. Jen tam s tím dítětem zajít... no nic, naštěstí většina matek má rozum a ty, co ho nemají, těm se to stejně nedá vysvětlit. Sml80

  superkarma: 3 22.11.2016, 22:01:38
 4. [37] zzandaa [*]

  A není to škoda papíru? Lístek s nulovou hodnotou? Pokud jde tedy jen o statistiku, tak když teda kupuju lístek, nahlásím dítě v kočárku, udělají si "čárku" a je to. Pokud nakupuju přes internet, stačí zakliknout dítě, případně kočárek. Teda nemůžu, není to tam. Ale mělo by být.

  Bébina — #17Jednou jsem jela v nízkopodlažním autobuse, který odjížděl z konečné, kde se stavěly chráněné dílny. Jel s ním kolega a říkal mu, že to bude mít těžké až to dostaví, bo můžou vést jenom jednoho + kočárek. Nebo tak nějak. A že chodí na to hodně kontroly a dostávají pokuty. Tak říkal, že je kašle a bude jich vozit kolik se jich vleze. Že by museli čekat tři hodiny, kdyby měl být jeden v jednom autobuse. A že je to ptákovina takové nařízení.

  superkarma: 1 22.11.2016, 20:40:25
 5. [36] Nikar [*]

  peetrax — #34 Evidentně děti nemáte, že? Když má někdo děti, má být zavřený doma? Jste normální? Děti nemáme přece proto, abychom jim svět ukazovaly z okna nebo v televizi. Pak zase můžete mít názor, na co máte děti, když jen čučí na telku, že? A pokud jde o to, že přesun s dětmi je hrozný, já si nestěžuji, jen jsem uváděla naši zkušenost. To pro mě ale neznamená, že budu doma sedět na prdeli.

  superkarma: 1 22.11.2016, 20:34:36
 6. avatar
  [35] fialinka [*]

  Já jsem zažila hezkou historku, kdy mi statný průvodčí odmítl pomoct s kočárkem do vlaku, a když jsem mu řekla, ať teda na chvilku podrží dítě, téměř se urazil. Jela jsem sama s dvěma dětmi ve věku 1 a 3 roky, fakt bylo těžké v této kombinaci sama kočár uzvednout nahoru. Ještě, že nakonec šel někdo kolem.

  Spíš to bylo tak, že jsem narazila na ultrablba, protože průvodčí v dalším vlaku se ptal, kde vystupuju, prý aby mi mohl pomoct.

  Jela jsem jen kvůli synovi, odvážila jsem se pak opakovat až mnohem později :-)

  superkarma: 0 22.11.2016, 18:05:39
 7. avatar
  [34] peetrax [*]

  Nikar — #12 tak to snad ty matky vědí, že ve vlaku není nějaký "přebalovací" vůz...? Pokud je tak hroznej přesun s dětmi autobusem či vlakem, máte jezdit autem, případně sedět doma. Sml3 Sorry.

  1. na komentář reaguje Nikar — #36
  2. na komentář reaguje Rikina — #38
  superkarma: 0 22.11.2016, 17:25:28
 8. avatar
  [33] alko [*]

  Víte, která kupé jsou ve vlacích nejdříve obsazená? Ta pro cestující s dětmi, ale "bezdětnými" cestujícími!Sml31

  superkarma: 0 22.11.2016, 16:01:24
 9. [32] Jana 01 [*]

  "Většina českých nádraží je plná schodů bez jakýchkoliv eskalátorů a výtahů"? Tak nevím, kolik toho paní autorka projela... Nevím, jestli českých, ale moravských určitě ne. U nás nechybí výtahy ani na nádražích malých měst či vesnic , pokud je tam schodiště.

  superkarma: 3 22.11.2016, 15:03:33
 10. [31] Bébina [*]

  chanahd — #24Ať si mají, zcela jistě mají i předpis na to, že nesmí jezdit ožralí a nesmí kouřit ve vozu a taky už se mi to stalo. Já jen říkám, proč městskou dopravu využívám stále méně a s kočárem vůbec. Je to za trest.

  superkarma: 0 22.11.2016, 14:09:47

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] cilani [*]

  Jen jedinkrát jsem potkala nepříjemného průvodčího a to v Krnově - ten měl pindy k mým psům, že mají mít košík (sundala jsem jim ho, protože s ním každého mlátí). Vím, že ho mít mají a nemám problém jim ho nasadit, když to někomu vadí,ale když se průvodčí (nebo jak se jim říká) vykecával s kamarádkou (v tom samém vagónu), která měla ridgebacka bez náhubku, neviděla jsem v tom probém - do doby, než se na mě rozeřval. No, stejně jsme už vystupovali, tak jsem se s ním nehádala proč by ho někteří měli mít a jiní ne. Jinak mám štěstí na milé, vstřícné a ochotné zaměstnance ČD a že jsou vagóny jaké jsou, to víme všichni.. V těch nových prostě batoh na horní poličku nedostanu, nepočítají s tím, že batoh holt není malá taška. No co, dávám ho pod nohy. Holt si můžeme taky vybrat, zda jet busem, vlakem, taxíkem, nebo si to auto koupíme či půjčíme.. Sml80

  superkarma: 1 22.11.2016, 13:39:30
 2. [29] babos [*]

  Jezdím vlakem denně, ale nikdy jsem se s tím nesetkalaSml68

  superkarma: 1 22.11.2016, 13:23:20
 3. [28] Rikina [*]

  Teď mi to dochází - v článku je vlastně jízda vlakem podávána jako adrenalinové dobrodružství! Sml57 Zatímco já to beru jako obyčejnou přepravu z místa A do místa B. Proto to asi nějak nechápu, s dětmi jsem jezdila vlakem běžně, na chalupu, k rodičům, jen tak na výlet, a nepřišlo mi to nijak mimořádné. Dlužno poznamenat, že jsem též kolikrát připravila nádražákům a vlakovým četám horké chvilky. Jednou dokonce kvůli nám museli rozpojit vlak, neb mi pod vagon spadl nešikovný pes, a nedokázal sám vylézt, následkem toho měl vlak 20 minut zpoždění, a cestující zábavnou podívanou. Takže když se pak "něco" děje kolem vlaku a ve vlaku, tak to beru s rezervou a nenadávám hned průvodčímu, ten je obvykle ten poslední, kdo něco zavinil, nebo kdo s problémem může něco dělat.

  superkarma: 5 22.11.2016, 12:55:40
 4. avatar
  [27] cherinka [*]

  Hm, když paní blogerka tolik píše na internetu, mohla by si pokyny i prostudovat na netu PŘEDEM a nemusela by se zlobit na paní v pokladně.

  superkarma: 5 22.11.2016, 12:28:46
 5. [26] Jana 01 [*]

  Před patnácti lety jsem jezdila s kočárkem zcela bez problémů, nyní jezdím vlakem s dítětem v šátku a tak už vůbec žádný problém. Kočárek nepoužívám od čtyř měsíců dítěte a je to super ať jdu kamkoliv. Když vidím maminky jak si v obchodech a všude stěžují na diskriminaci, říkám si, že si ty problémy vytváří tak trochu samy.

  superkarma: 1 22.11.2016, 12:27:04
 6. avatar
  [25] chanahd [*]

  U nás vlakem matky s kočárky nejezdí. To by musela být ta matka Rambo, aby do naší lokálky vecpala kočár, když je nástup problematický i pro starší lidi. U nás je to pořád hrozně vysoko, ten první schod, jako bylo před 40 lety. Nic se nezměnilo.

  Navíc když srovnám jízdu od nás do Prahy autobusem a vlakem, vede jasně autobus. Narozdíl od vlaků je to bez přestupu,kratší a dost znatelně levnější. A jako bonus v autobuse člověka neotravuje kdejaký ožralý vágus, jako se mi stalo několikrát ve vlaku.

  Takže jak to jde, jezdím všude autobusy.

  superkarma: 0 22.11.2016, 12:18:58
 7. avatar
  [24] chanahd [*]

  Bébina — #17 No jo, ale ti řidiči mají na ten počet kočárků předpisy. Prudce zabrzdí, něco se stane a průser má řidič. Takže i kdyby tam bylo místo na 20 kočárků, bohužel si to rozmyslí. Protože jen kdyby tam šla kontrola, tak se z toho řidič jen tak nevzpamatuje.

  1. na komentář reaguje Bébina — #31
  superkarma: 5 22.11.2016, 12:11:56
 8. [23] patricia077 [*]

  Přesně tak lístek je třeba i s nulovou hodnotou :-)

  superkarma: 0 22.11.2016, 11:51:45
 9. [22] Andreadornova [*]

  Sml52Sml52Sml52 to mi přijde samozřejmost nahlásit, že mám v kočáře dítě Sml52

  superkarma: 4 22.11.2016, 11:47:18
 10. [21] atej [*]

  Nechápu pointu - taky jsem s malou jela vlakem. Poctivě jsem u okýnka nahlásila počet osob (dospělých i dětí) - dostali jsme lístky (i pro dítě s nulovou hodnotou). Přijde mi to normální a fakt netuším jestli je takový problém otevřít pusu a říct, že mám dítě a vzít si na něho lístek "zadarmo".

  superkarma: 5 22.11.2016, 11:18:09
 11. [20] Rikina [*]

  http://www.cd.cz/vnitrostatni-cestovani/zavazadla-a-zvirata/preprava-kocarku/-3674/

  superkarma: 1 22.11.2016, 10:59:38
 12. [19] Kveta [*]

  Cestování vlakem je opravdu zážitek. Docela nerada vzpomínám na to, kterak jsem byla nucena cestovat v těhotenství s kočárkem vlakem. Mám také úsměvné historky, kdy se mi "šprajclo" kolečko od kočárku při výstupu mezi nástupištěm a vlakem. Jak jsem zatáhla, kolečko povolilo a spadlo do kolejiště (do té doby jsem nevěděla, že lze vyndat). Naštěstí přispěchal nějaký pán, velmi svižně hrábl do kolejiště a kolečko vytáhl (bylo to na konečné). Od té doby mám docela hrůzu. To ani nemluvím o situacích, kdy člověk jede "bezbariérovým" spojem a mezi nástupištěm vlakem je obrovský schod s dírou. Naštěstí vždy někdo přispěchal na pomoc. A musím uznat, že se na některých stanicích situace zlepšila.

  Nedávno (cestovala jsem s oběmi dětmi - jedno v kočárku) jsem nastupovala do vlaku, kde byla velká díra mezi nástupištěm a kolejemi a byla jsem velmi překvapená, když se strojvůdce vyklonil z okna a nabídl mi pomoc.

  superkarma: 0 22.11.2016, 10:56:37
 13. [18] bobani [*]

  český absurdistán Sml57

  superkarma: 0 22.11.2016, 10:54:51
 14. [17] Bébina [*]

  Velmi děkuji "milým" spoluobčanům v dopravních prostředcích, kvůli kterým jsem se s prvním dítětem natolik zdokonalila v řízení auta, že s druhým by mě cestovat hromadnou dopravou nikdo nedonutil. Natož pak vlakem. Děkuji, nejsem masochista. Ne, opravdu si nepotřebuji nechat nadávat od důchodců, že jsem v buse s kočárkem, takže si oni nemají kam sednout (sklopná sedadla na místě pro kočárky) ani od řidiče, že jsem v jinak úplně prázdném autobusu už s kočárkem třetí (místo bylo na kočárů 5 a šlo o jednu zastávku do konečné) a že si mám počkat na další autobus, který ovšem jel za půl hodiny.

  1. na komentář reaguje chanahd — #24
  2. na komentář reaguje zzandaa — #37
  superkarma: 0 22.11.2016, 10:39:19
 15. [16] marcia82 [*]

  už jen tam chybí dopsat, že v rychlících a expresech je jedno kupé kam se člověk dostane s kočárkem a průvodčí ho tam i pustí, leč je společné s vozíčkáři, kteří svou cestu musí hlásit dopředu (vždy nás na to upozornil pod měl někdo takový přistoupit), leč s ochotou vozíčkářů a jejich doprovodu je to horší než s celým přístupem českých drah ke kočárkům ....jednou si vozíčkář s doprovodem zamkli kupé ze kterého jsme byli v předposlední stanici s kočárkem vystěhováni ponechali jsme si tam jen zavazadla, odemkl až přivolaný průvodčí, kterým jim sice říkal, že takto jednat nemůžou, ale i on se potázal se zlou ....a v druhém případě si doprovod vozíčkáře (rozumněj tentokrát 4 lid a pátý vozíčkář) zabrali celé kupé ačkoliv průvodčí tvrdil, že pokud je obsazeno měl by s ním zůstat jen 1 z doprovodu,a milostivě nám dovolili tam nechat tašky a kočárek a postavit se s mimčem do průchodu, protože dveře museli být zavřené neboť je to rušilo... a tak bych mohla pokračovat i v letní sezóně s povinou rezervací kol, nedělním cestováním s dětmi (vlastně dítě s jízdenkou s nulovou hodnotou nemá nárok na místo, tedy sedadlo) a tak nám průvodčí do kupé (pro děti do 10 let) o 6ti místech narval 5ti členou rodinu (my tenkrát 3 +1 v břiše) a 200km jsme měli syna na klíně...nevadilo, že v dalších stejně nazvaných kupé seděli dospělí bez dětí ...proto od té doby jen s místenkou (i když ta je u čd taky k zlosti v 90% tam sedí někdo kdo se místa vzdát nechce) a nebo vlaky s povinou rezervací (tedy konkurence)...bohužel cestování vlakem je občas noční můrou jako by nebylo cestování s dětmi už tak dost náročné :D

  superkarma: 0 22.11.2016, 10:32:11
 16. [15] Rikina [*]

  Ohledně těch nulových jízdenek - kraje každý rok platí dotace na vlaky. Bez toho bychom dávno chodili pěšky, žádná regionální doprava by už nebyla. Takže nějakým způsobem se musí vykazovat, kolik a jakých cestujících tu dopravu využívá, aby se ty dotace daly nějak zúčtovat. A zjistit, kolik bude potřeba připravit na další rok. Jo, možná by to šlo i jinak. Třeba by se mohly dát na každé nástupiště v každé vsi fotobuňky nebo turnikety. Nevím. Ale řekla bych, že to vydávání nulových jízdenek, čímž se cestující dostane do systému automaticky a už se to nemusí dál řešit, je asi rychlé snadné, účinné a možná i nejlevnější. Sml80

  superkarma: 1 22.11.2016, 10:06:21
 17. [14] Pavla_b [*]

  Rikina — #9 Děkuji za velmi rozumný komentář. Sml67

  Paní blogerka si prostě potřebovala postěžovat.

  superkarma: 4 22.11.2016, 09:27:29
 18. [13] murat [*]

  To má byt ta avizovaná "úsměvná zkušenost"? Podle mě si "blogerka" jen potřebovala uplivnout a ž-i to ráda zveřejní...? Sml80 Mě přijde spíš zvláštní, že když chci cestovat s dítětem, a nemám s tím zkušenost, se ani nezeptám jaké jsou podmínky. Všude se pořád vše mění, tak by mě ani nenapadlo vlézt do vlaku aniž bych se zeptala.

  superkarma: 10 22.11.2016, 08:40:39
 19. [12] Nikar [*]

  A jely jste dámy někdy kočárkem vlakem? No, my si zajeli s dětmi do nedalekého města, sama jsem s dětmi jet nemohla, neboť v týdnu to nejezdí z 1. nástupiště a bezbariérový přístup u nás není. Takže šup do vlaku, jedeme německým, super, nemá schody...tak pohoda končí...uličky úzké, s kočárkem stojím hned na začátku, při další stanici jsem nevěděla, kam ho dát (a to jsme měli malé golfky), neboť lidé procházeli... Ani autobus není to pravé ořechové pro kočárek. Ten je nutné držet, k tomu další dítě....hlavně, nezapomenout připomenout, jak děti jsou hlučné, drobí, otravují, že? :-( no, jela jsem s dětmi vlakem několikrát, nikdy hlučné nebyly, syn hezky sedí, nelítá, nedrobí, je rád, když se kouká z okna. A pokud matka jede delší cestu a robátko se pakaká, to ho má nechat třeba další dvě hodiny v tom????

  1. na komentář reaguje peetrax — #34
  superkarma: 2 22.11.2016, 08:22:51
 20. [11] mamkaJa [*]

  Rikina — #9 Sml67 Přesně. Článek je jasně a jednoznačně negativně zaměřený. Uvítala bych taky někdy pohled z druhé strany...

  Stačí mi to co zažívám během cestování vlakem a vidím co lidi dokážou. Se zaměstnanci drah mám dobré zkušenosti za ta léta co vlakem jezdím. Kdysi jsem také jezdívala s dětmi s kočárem, později s rodinou a teď jako seniorka většinou sama. Už jsem dokonce posílala i pochvalu, když mi průvodčí pomohl v obtížné situaci.

  A protože máme v rodině jednu průvodčí vím dobře s čím se musí potýkat a nemohla bych tu práci dělat. Bála bych se.

  superkarma: 3 22.11.2016, 07:56:53
 21. [10] Rikina [*]

  vodilulu — #8 Sml22 Statistika. Aby se vědělo, kolik cestujících včetně dětí jednotlivé spoje přepravují. Někdo totiž tu jízdenku za to dítě zaplatit musí, i když jede zdánlivě "zadarmo". Sml80

  superkarma: 2 22.11.2016, 07:43:17
 22. [9] Rikina [*]

  Sml80 Za mnoho let dojíždění mám v zásobě fůru historek o tom, jak matky s dětmi a kočárky zásadně musí po schodech, protože bezbariérová cesta tam je, ale je delší (logicky - schody budou vždycky kratší než nájezd s předepsaným sklonem). A to by rozhodně obejít nemohly, takovou dálku. Nebo jak nastupují do všech jiných vagonů, jen ne do toho, který je označen metr velkým symbolem jako vyhrazený pro matky s dětmi. Jak u pokladny zdržují nekonečným vyptáváním, jestli Pepíček vážně musí mít taky jízdenku, když měří 120 cm, protože v aquaparku je vstup až od 160 cm (jo, vážně jsou takové kozy na světě). Jak ve vlaku jejich ratolesti pobíhají, křičí, drobí jídlo, otravují ostatní cestující, protože si musí vyřvat místo u okna, jak matka uprostřed plného kupé začne robě přebalovat z pokaděných plen... mraky historek. No, všichni jsme jenom lidi. Já bych to taky někdy střílela. Sml57 Ale není spravedlivé házet špínu jen na zaměstnance Českých drah. Ti musí mít často opravdu nervy z ocele, aby to s náma cestujícíma vůbec vydrželi. Sml24

  1. na komentář reaguje mamkaJa — #11
  2. na komentář reaguje Pavla_b — #14
  superkarma: 6 22.11.2016, 07:41:53
 23. avatar
  [8] vodilulu [*]

  tak musi mit prehled kolik deti pod 6let jezdi - vyuzivaji sluzbu taky. i na bazene v jihlave dcera dostava nulovou uctenku jen proto aby meli v evidenci ze tam bylo dite a mohli ho pocitat do nastevnosti(statistik

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 3 22.11.2016, 07:33:24
 24. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  ........ Babisovo. Kocourkov. Sml80

  superkarma: 1 22.11.2016, 07:23:11
 25. [6] Elis19 [*]

  přijde mi docela úsměvné že se zatěžují těmi lístky s nulovou hodnotouSml30absurdita na druhou

  superkarma: 1 22.11.2016, 07:21:05
 26. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Mě překvapilo, když jsme jeli s manželem, jak nám na pokladně paní přepočítala jízdné a doporučila koupit hromadnou jízdenku pro 5 lidí, že nás to vyjde laciněji než jízdenka pro 2. Průvodčí nás na štěstí nepřepočítával.

  superkarma: 2 22.11.2016, 07:06:49
 27. [4] Darmovzalova [*]

  Nedávno mě udivily cedulky které byly nalepené na dveřích vlaku asi 3 cedulky s nápisy dveře nejdou otevřít a další 2 cedulky dveře nejdou dovřít .A takových věcí ,které obyčejný člověk nedokáže pochopit mají české dráhy opravdu hodně .Sml22

  superkarma: 0 22.11.2016, 07:06:13
 28. [3] iřka [*]

  No,jo,dráhy mají takových debilit. Jen těch různých slev.Jako starší osoba se jen děsím kdy dojdu při nástupu a výstupu k úhoně.Sml15

  superkarma: 0 22.11.2016, 06:37:00
 29. [2] Kokoska [*]

  Tak já jsem se setkala s tím, že děti musí mít lístek. Ale dlouho jsme jezdili bez něj a nikdo nic neřekl. To samé u ZTP/P - průvodce to má zdarma a jela jsem několikrát na tu jednu jízdenku, jeden průvodčí nám ale řekl že má mít i svou jízdenku (byť je na té jedné uvedeno pro 2 osoby?)....sami se v tom pořádně nevyznají....

  superkarma: 0 22.11.2016, 06:36:03
 30. [1] slavuska [*]

  pokud vím, tak za to průvodčí poutu dát nesmí, lístek do 6 let se vystavuje buď na pokladně, nebo průvodčí ve velaku bez přirážky...vloni jsme se 3 dětma do 6 let cestovali 14 dní dennodenně, mnoha vlaky, prakticky nikdy jsme neměli čas si na pokladně dětský vyzvedávat, anikdy nebyl problém, vždycky jen řekli, že musí mít lístek, a vytiskli nám hoSml80 a v té době už to platilo,ty nulový lístky, mamka mi furt říkala, ať si pro to chodím, ale já někde četla, že to fakt být nemusí, že jsou povinní to dát ve vlaku bez přirážky, tak jsem se tím nezdržovala.

  superkarma: 0 22.11.2016, 00:16:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme