Rýžová dieta je založena na nízkém příjmu tuků a naopak zvýšeném příjmu sacharidů. Jejich množství však nepřesahuje doporučovanou hodnotu 55 procent denního energetického příjmu.

Základem rýžové diety je samozřejmě rýže. Avšak pozor na to, že není rýže jako rýže. Na celém světě je pěstováno přes devět tisíc druhů této potraviny. Tyto druhy se liší svou barvou, chutí i vůní. K nejznámějším patří rýže bílá dlouhozrnná, jasmínová rýže nebo neloupaná celozrnná rýže s vysokým obsahem vlákniny. Rozhodnete-li se držet rýžovou dietu, měla byste se umět v rýžích orientovat a umět si správně vybrat. Pro ženy, které se rozhodly držet rýžovou dietu, je klíčové to, že jednotlivé druhy rýže se od sebe liší glykemickým indexem.

Nejnižší index ze všech rýží má rýže tmavá, proto byste ji měla do svého jídelníčku zařazovat mnohem častěji než rýži klasickou. Hnědá neboli natural rýže není průmyslově opracovaná, což bílá rýže je, a proto obsahuje výrazně vyšší obsah vitaminů a minerálů, podobně jako rýže parboiled, která se zpracovává při zvýšeném tlaku. Rýže neloupaná obsahuje kromě vitaminů i velké množství vlákniny. Při rýžové dietě preferujte rýži s nízkým glykemickým indexem, což v tomto případě znamená s GI do 55, což splňuje právě rýže natural a neloupaná. Tyto druhy rýže šetří váš inzulin a nepodporují ukládání tuků.

Když držíte rýžovou dietu, nejíte pouze rýži. Denní dávka rýže je maximálně 200 gramů. Kromě výběru jednotlivých druhů rýže musíte dbát i na umírněnou konzumaci tuků. Zásadně omezte živočišné tuky a nahraďte je tuky rostlinnými. Ideální kombinací hlavního jídla při rýžové dietě je drůbeží nebo rybí maso, rýže se zeleninou a rostlinnými oleji.Rýžová dieta je vlastně nízkocholesterolová dieta s nízkým obsahem živočišných tuků. Tato dieta je velmi efektivní, ale jednostranná, proto se doporučuje dodržovat ji měsíc, a poté zařadit do jídelníčku další potraviny, zejména brambory. 

 

  1. Rýži s jakým GI byste měla jíst při rýžové dietě?
     
  2. Jaká je denní dávka rýže při držení rýžové diety?
  3. Jak dlouho se doporučuje tuto dietu držet?

 

Výsledky kvízu a osvědčené rady na hubnutí naleznete na http://www.doformy.cz/kviz124

Reklama