Zdraví

Rýma: Umíte si nakapat do nosu?

drops

Rýma je nejčastější infekční onemocnění. Leckdy nad ní mávneme rukou, přesto občas dokáže pořádně znepříjemňovat život. A u dětí to platí dvojnásob. „V dětském věku zhoršení nosního dýchání vede zvláště u nejmenších dětí k poruchám polykání, protože nejmenší děti při kojení a pití z láhve musí dýchat zároveň nosem, a to je u rýmy zhoršeno. Dítě pak špatně přijímá stravu a z toho vyplývá plačtivost, neklid a také špatný spánek,“ zmiňuje prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc.

„Obecně  u dospělých pacientů  rýma způsobuje hlavně nosní potíže, u dětí kromě toho jsou více vyznačeny i celkové potíže jako neklid, špatný spánek, poruchy přijímání potravy a větší náchylnost k těžkým komplikacím. Proto je u nejmenších dětí velmi důležité i odsávání nosu savičkou, protože děti ještě neumí smrkat. Odsávání zbaví nos hlenů a zlepší dýchání nosem. Mělo by se vždy vykonat před kojením či přijímáním stravy,“ doplňuje profesor.

Dětem pomohla mořská voda

„Při rýmě, ale zároveň jako prevenci zvláště v období chřipkové epidemie, užívejte nosní spreje, které obsahují roztoky minerálních vod nebo „všeléčivou“ mořskou vodu. Spreje zbavují nosní sliznici infekčních zárodků, hlenu, zachycených nečistot. Díky svému přírodnímu složení jsou k organismu šetrné a nemají žádné vedlejší účinky,“ radí lékař. 

Aby byly nosní spreje co nejúčinnější, proběhla studie, na které pracoval tým odborníků. „Pokusným králíkem“ byly děti ve věku 6–10 let – pacienti s rýmou. Byly rozděleny do 4 skupin, kde každý z nich dostal k použití nosní sprej s různým obsahem (mořská voda, roztok soli, kontrolní roztok). Výsledky po statistickém zpracování ukázaly několik výhod při užití upravené mořské vody – hojení sliznice bylo rychlejší, děti ji velmi dobře snášely, zkrátila se doba nemoci, a tím se i děti vrátily dříve do školy. „Mořská voda má nejvýhodnější chemické složení a koncentraci. Lze ji použít i v začátcích nemoci. Vzhledem k tomu, že nemá vedlejší účinky, je doporučována i preventivně pro hygienu nosních dutin,” shrnuje Ivo Šlapák. 

Kdo by chtěl vyzkoušet alternativní léčení rýmy, ať vyzkouší popudovou léčbu, neboli nahřívání nohou v teplé vodě,  inhalaci éterických olejů a bylinkových výtažků. Pro lepší spánek se i doporučuje používání ionizátorů, čističů a zvlhčovačů vzduchu.

Správná technika kapání nosních kapek

Pozornost byste měla věnovat také správné technice kapání nosních kapek a sprejů, kterou naprostá většina nemocných dělá špatně. Tedy kapání ve stoje s hlavou zakloněnou dozadu. Jenže při téhle poloze kapky stečou nosem do krku a polykají se do žaludku, dutinám se vyhnou.

Jak je to správně? Kapky se musí aplikovat do čistého nosu (vysmrkat, vykapat, vysmrkat). Na výběr máte z několika možných poloh. Můžete lehnout na břicho a hlavu předklonit dolů z postele a v této pozici nakapat. Další možností je poloha „mecca“ (poloha, ve které se modlí muslimové) – klekněte si a celým svým tělem si lehněte na své pokrčené nohy čelem k zemi. Je to poloha pro kapání nosních kapek poněkud krkolomná, ale účinná. Můžete si také jednoduše lehnout na pravý bok a kapat do pravé nosní dírky, na levém boku do levé. Zmíněné techniky zaručí, že kapky nestečou po stěně nosu do krku, ale dostanou se k dutinám, kde mají působit.

Kde se bere rýma?

Jedná se o  infekční onemocnění nosní sliznice, v začátku je nejčastěji způsobena viry. Ty se dostávají  z okolního prostředí kapénkovou nákazou na sliznici během dýchání. Vzhledem k nutnosti dýchat je tak nosní sliznice vystavena neustálému kontaktu s okolním prostředím, proto je rýma nejčastější lidské infekční onemocnění. Podobným způsobem vzniká i alergická rýma, jen se místo virů na nosní sliznici dostávají alergeny (nejčastěji pylová zrnka, domácí prach aj.).

Chcete, aby se vám rýma vyhnula?

Prevencí vzniku rýmy předejdete mimo jiné slzení a pálení očí, infekci očí a mnoha dalším nepříjemnostem. Jak tedy proti ní bojovat? Lepší otázkou je, co dělat pro to, aby se nám vyhnula obloukem? „Jednoznačně nekuřte, a ani nepobývejte v zakouřených místnostech. V době chřipek se vyhýbat  pobytu v místech, kde je hodně lidí (kino, divadlo…), zkrátka omezte možnosti přenosu kapénkové infekce. Otužujte se, procházejte v přírodě, občas si zacvičte – pohybová aktivita vede k posílení organismu,“ konstatuje prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc.

Jak léčíte rýmu vy? Trápí vás také, nebo patříte mezi ty šťastné, kterým se vyhýbá?

   
29.10.2009 - Nemoci - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [14] Danushka [*]

  A pro miminka obzvlášť je třeba mořská voda nejlepší - přírodní, bez chemie, při rýmě i na prevenci...Vyzkoušela jsem u naší nejmenší dcerky kapičky Quixx baby s mořskou vodou a mohu doporučit Sml67

  superkarma: 0 06.08.2015, 07:54:20
 2. [13] Breadfish [*]

  Sobě umím nakapat do nosu, ale u dětí je to horší, ty se často kroutí jako žížaly a brečí. Je tedy fakt že už dlouho pro děti nepoužívám nic jinýho než přípravky na bázi mořské vody, protože je to šetrnější a není jim to tak nepříjemné, pro mimino máme kapky Quixx Baby a zvládá aplikaci bez výrazných projevů nevole. Sml16

  superkarma: 0 21.07.2015, 12:24:37
 3. [12] Monýsek Drmolková [*]

  Taky dávám přednost spreji před kapkami. Na rýmu je nejlepší něco přírodního a nebo inhalovat. Na noc používám na ucpaný nos rymastop a nemůžu si jej vynachválit.

  superkarma: 0 19.11.2014, 13:32:16
 4. [11] Danushka [*]

  Mořská voda je výborná...a hlavně přírodní a nenávyková...používám já i děti...nejradši máme Quixx - ten pročistí, uvolní a zvlhčí nos... a supr je dávkování ve spreji - snadné, starší dcera zvládá i sama a neštípe Sml67

  superkarma: 0 27.10.2014, 20:28:11
 5. [10] Karoll00 [*]

  Pastilky Herbalmed jsem si díky tobě dnes koupila, tak snad mě stejně nadchnout. Zatím jsem spokojená s chutí, protože bylinky miluju!

  superkarma: 0 16.04.2014, 13:54:00
 6. [9] Nella9 [*]

  Kapky nesnesu a proto jsem šla přírodní a účinou metodou. Koupila jsem si pastilky HerbalMed, které jsem už měla odzkoušené jak na kašel, tak na nachlezní a vždy mi pomohly. Tyto taky a jsem rád, že neutrácím zbytečně tolik peněz za něco,co je stejně k ničemu.

  superkarma: 0 30.05.2013, 09:49:15
 7. avatar
  [8] Introvertka [*]

  Kapky ani sprej mi nepomáhá. Používám nosní inhalátor za pár korun - můžu doporučitSml67

  superkarma: 0 08.12.2009, 00:36:56
 8. avatar
  [7] vladka006 [*]

  Nepoužívám kapky, dávám si sprej a stříkám ho podle návodu, tak snad si aplikovat něco proti rýmě umím.Sml54

  superkarma: 0 29.10.2009, 14:11:50
 9. avatar
  [6] enka1 [*]

  átéčko — #4 Sml30 ty se máš!

  superkarma: 0 29.10.2009, 13:17:08
 10. avatar
  [5] Dimsy [*]

  To jako v noci, když jsem udušená téměř k smrti, mám dělat ještě takovéhle prostocviky? To by byla moje poslední vteřina. A v práci by to taky nepůsobilo moc dobře, kdybych na recepci stála na hlavě a kapala si do nosu.Sml52

  superkarma: 0 29.10.2009, 13:10:05
 11. avatar
  [4] átéčko [*]

  Umím všechnoSml24

  1. na komentář reaguje enka1 — #6
  superkarma: 0 29.10.2009, 13:09:33
 12. avatar
  [3] Enny [*]

  Já právě rýmu mám a dávám si nosní spray Vincentku.Pomáhá.Hlavně ráno díky ní znovuzprovozním nos..

  superkarma: 0 29.10.2009, 12:19:26
 13. [2] Jasmína [*]

  Tak já si kapu špatně. Kápnu a zakloním hlavu. Kupodivu se mi ale uleví.

  superkarma: 0 29.10.2009, 08:25:19
 14. [1] hot [*]

  Sml23umím, ale hnusí se mi to Sml43

  superkarma: 0 29.10.2009, 08:05:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme