Rodina

Rýma u malých dětí – prevence a léčba

  

Známe to všechny: Začíná to zcela nevinným kýchnutím našeho miminka a za dva dny už se nevyspí celá rodina. Dítěti se špatně dýchá, v noci se budí s pláčem a má potíže při kojení, které se tak táhne nekonečně dlouho. Jsme unavené a navíc nás trápí špatný pocit, protože nevíme, jak nemluvněti pomoci. Na to jsme se zeptali dětského lékaře MUDr. Petra Víška.

 

Pane doktore, existuje nějaké šetrné řešení?

Řešení samozřejmě existuje. Základní snahou musí být zajištění nosní průchodnosti, protože kojenci nejsou zvyklí a neumějí dýchat efektivně ústy. Pokud jsou k tomu ucpaným nosem donuceni, vede to k povrchnímu, a tudíž nekvalitnímu spánku a především k obtížím při kojení i sání z láhve. Oboje potom snižuje řádnou obrannou reakci proti infekci a přispívá k jejím komplikacím.

 

Je možná nějaká prevence?

Prevence je důležitá ve všech oblastech medicíny, tedy i v tomto případě. Důležitým opatřením v prevenci infekcí dýchacích cest je kojení, protože v mateřském mléce jsou přenášeny jednak obranné látky, které omezují množení virů,  jednak specifické protilátky proti mikrobům, s nimiž se matka dítěte setkává. Dále je důležité omezit kontakty novorozenců a malých kojenců s nemocnými osobami (včetně osob s banální rýmou) a minimalizovat pobyt v prostředí s velkým množstvím lidí.
Nelze zapomenout na preventivní péči o nosní sliznici. Tato péče není tak běžná jako například péče o ústní dutinu nebo pokožku. Přitom je stejně důležitá. Představuje postup, kterým ochraňujeme a posilujeme nosní sliznici, která představuje důležitou přirozenou bariéru vůči průniku infekce.
Z dalších preventivních opatření lze uvést otužování, racionální stravu kojící matky a později i dětí samotných, očkování, péči o domácí mikroklima atd.

 

Jaké výhody přináší péče o nosní sliznici?

Péče o nosní sliznici je důležitá jak z důvodů preventivních, tak z důvodů léčebných. Začíná již zajištěním správné vlhkosti vzduchu v pokoji dítěte. Nízká vlhkost vede k vysychání sliznice nosní, nadměrná naopak k přemnožení plísní a roztočů, jež poškozují sliznici svými agresivními enzymy, nemluvě o jejich obrovském alergenním potenciálu. Řasinky nosní sliznice neustále kmitají a tím transportují hlen a inhalační nečistoty směrem ven z dýchacích cest. Preventivní šetrné zvlhčování a oplachování nosní sliznice správné funkci řasinek napomáhá. Oplachování sliznice při rýmě je také vhodné k ředění a odstraňování nahromaděného hlenu zvláště u dětí, které ještě neumějí smrkat. K těmto účelům lze využívat nechemicky připravená léčiva, což je u malých dětí jistě výhodné. Případná aplikace dalších léčiv (antibiotika, antialergika apod.) bude zároveň účinnější, budeme-li je aplikovat na takto připravenou a omytou sliznici.

 

Jaké přípravky k tomuto účelu doporučujete?

Jedná se o přípravky na bázi vodných roztoků k preventivnímu i léčebnému využití. Roztoky mohou být izotonické, hypotonické a hypertonické. Tolerance těchto roztoků je do značné míry individuální. Nejšetrnější by měly být izotonické roztoky, které mají stejnou koncentraci iontů jako tělní tekutiny, tudíž jsou i dobře tolerovány. Navíc se některé z nich dají použít již od novorozeneckého věku.
Jejich rozumné dlouhodobé užívání nezpůsobuje nežádoucí účinky, jako například některé léky na zmírnění otoku nosní sliznice (tzv. vazokonstrikční nosní kapky a spreje). Nezanedbatelnou roli pro všechny věkové kategorie hraje nutnost sterility těchto roztoků. Protože tyto roztoky většinou neobsahují konzervační látky, existuje riziko, že dlouhodobé používání nosních kapek v jednom dávkovači povede k jejich bakteriální kontaminaci. Proto je vhodné zvlášť pro nejmenší děti používat sterilní balené roztoky pro jednorázové použití, například ampule.

 

Kolik taková prevence („údržba“) stojí?

Nevím zcela přesně, kolik stojí preventivní ošetřování nosní sliznice výše uvedeným způsobem. Dle výrobce a složení preparátu v řádu několika korun až desítek korun týdně. Částka je ale jistě nižší než u přípravků, které dlouhodobě používáme k preventivnímu ošetřování pokožky, což pokládáme za samozřejmé.

 

Více informací  o produktu Libenar na www.libenarkapky.cz .

   
02.10.2008 - Těhotenství a porod - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [11] zzka [*]

  Alespoň pro mě tedy a mé děti : Jako prevence je mnohem lepší než Libenar určitě Quixx baby...mě je mnohem sympatičtější kapátko a kapičky něž roztok,který se jen tak ledabyle stříkne do nosu...

  superkarma: 0 16.11.2015, 21:25:31
 2. [10] Breadfish [*]

  Na rýmu u hodně malých miminek můžu doporučit Quixx Baby, protože to je jediný přípravek, co se dá užívat už od narození miminka a je dobrý i jako prevence k zvlhčování sliznice v nosíku, teď v létě kvůli klimatizaci to používáme a rýma se nám vyhýbá. Sml67

  superkarma: 0 09.07.2015, 10:36:46
 3. [9] Danushka [*]

  Když byla dcerka malá, tak jsem jí při rýmě do nosíku kapala trochu mateřského mléka a pomáhalo to... Teď už je dcerka starší a nejlíp nám zabírá mořská voda Quixx...snadno se vstřikuje, dcerce dávkování nevadí a nosík se krásně uvolní.

  superkarma: 0 09.10.2014, 20:54:15
 4. [8] Nella9 [*]

  Mým dětem dávám hlavně StopBacil, který mě poradili v lékárně a do teď nám vždy zabral. Líbí se mě i složení a hlavně chutná i dětem :)

  superkarma: 0 22.04.2014, 12:45:28
 5. [7] Gaučovka [*]

  nejlepši je Quixx, jelikoz ma nejvyssi koncentraci soli, ale muze se az od pul roku. No ale jediny fakt uvolni ucpany nos.

  superkarma: 0 16.11.2013, 21:49:09
 6. [6] Alenka2 [*]

  Mě u dětí nejlíp zabírají na rýmu spej od nosu do vincentky.Jinak preventivně,aby nebyly děti nachlazené nebo nemocné dávám probiotika od biopornu,takže už delší dobu nás žádné onemocnění nepotrápilo, což jsem ráda Sml16

  superkarma: 0 14.01.2013, 10:03:11
 7. avatar
  [5] erKa [*]

  Tak u nas stojí 93 kaček,zkusila jsem,fakt asi zabírá

  superkarma: 0 07.10.2008, 08:35:58
 8. avatar
  [4] mikule [*]

  Libenar jsme dostali jako vzorek v porodnici a teď jsme ho při rýmě vyzkoušeli. Opravdu pomohl. Doporučuju

  superkarma: 0 04.10.2008, 20:34:01
 9. avatar
  [3] erKa [*]

  lussessitka: závislá na čokoládě: kolik ta sranda stojí??

  superkarma: 0 03.10.2008, 13:41:53
 10. avatar
  [2] závislá na čokoládě [*]

  Malá má zrovna rýmu a používáme Libenar a jsem spokojená. Opravdu funguje a malá ani moc neprotestuje

  superkarma: 0 02.10.2008, 20:54:23
 11. [1] lussessitka [*]

  Tenhle Libenar pro děti mohu jen doporučit, moc nám pomohl

  superkarma: 0 02.10.2008, 20:43:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme