Je Černý pátek! Ne, nechceme vás vyděsit, ale spíše poslat na předvánoční nákupy. Pokud patříte mezi ty, které už dopředu děsí strkanice a dlouhé fronty v obchodech, nezoufejte. Na slevy vztahující se k dnešnímu dni, narazíte i na internetu. Počítejte ale s tím, že i některé e-shopy jsou pod náporem dychtivých zákazníků přetížené. Víte ale, kde se celé toho šílenství kolem „Black Friday“ vzalo?

nakupy

Nákupní horečka jménem Černý pátek k nám doputovala z USA a Kanady. Právě tady se každoročně odehrává v den následující po Dni díkůvzdání, a to už od poloviny minulého století. Tamní obchodní řetězce tak obrovskými výprodeji zahajují vánoční nákupy a zákazníci je berou útokem. Právě podle toho ostatně také získal Černý pátek své jméno. Stalo se tak ve Filadelfii, kde kvůli slevám pravidelně vznikal dopravní kolaps, a na silnicích zůstávaly černé šmouhy od pneumatik.

V některých státech dokonce dostávají kvůli tomuto konzumnímu svátku státní zaměstnanci volno. Není divu, řada zákazníků je schopna před výlohami dokonce i nocovat, aby se dovnitř dostali mezi prvními. Obchody, které tu dříve prodavači v tento den otevírali už v 6 hodin ráno, na to ale zareagovaly. Od roku 2000 otevírají ještě časněji. O půlnoci, ale leckde dokonce i před ní…

Reklama