.

Rybízový zmrzlináč

Cestování

Rybízový zmrzlináč

Nejlepší doba pro návštěvu Švédska je v teplé polovině roku, od května do září. Je to severská země, a tak je tam v zimě pro tuzemce přece jen trochu chladno. Navíc již v této zeměpisné šířce panuje polární den a polární noc, takže zatímco v zimě je skoro pořád tma, v období slunovratu a švédského národního svátku Midsommår zapadá slunce sotva na tři hodiny.
Na jednoho obyvatele Švédska připadá ve srovnání s Českou republikou šestkrát více prostoru a Švédové se podle toho chovají. Nenajdete tu žádná nahuštěná sídliště, všude je spousta zeleně a domky jsou tak daleko od sebe, aby jejich obyvatelé měli dostatečné soukromí. Dokonce i mezi jednotlivými pruhy dálnice bývá až třicetimetrový pás zeleně. Zeleně je habaděj i v hlavním městě Stockholmu. Pokud už dvacet minut jedete autem skrz les, a když vyjedete ven, na louce se pasou koně a kousek dál nějaký chlápek jezdí po poli s traktorem, nelekejte se, pravděpodobně jste stále skoro v centru metropole. Když vyrazíte do lesa pěšky, nezapomeňte košík. Švédové moc na houby nechodí, takže určitě najdete parádní kousky.
Švédsko je úžasně čistá země. Báječně se tu dýchá a přímo v centru města můžete na udici lovit lososy. Švédové jsou ve svém ekologickém cítění tak daleko, že zálohují všechny obaly od nápojů. Dokonce i plechovky od piva jsou v této severské zemi vratné. A když už jsme u těch nápojů: prodej alkoholu ve Švédsku podléhá státnímu monopolu.
Ceny alkoholických nápojů v restauracích jsou kvůli daním a hodnotě lidské práce tak vysoké, že se většina Švédů raději „připaří“ doma, a teprve ve správné náladě se vypraví do hospody dorazit… Sklenice (0,4 l) piva stojí v místní hospůdce 40 - 60 švédských korun, někdy i víc. Švédská koruna je zhruba 5 korun českých, ale raději to nezkoušejte přepočítávat. Je to hodně i na švédský vkus, a to je místní průměrný plat nominálně asi o 5 tisíc vyšší než náš…

Madla Tikalová
   
05.09.2000 - Zahraničí - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Andula [*]

  Ťapina: no jasně.
  Taky tam mají hodně deprsí, nedostatek světla dělá své.
  Ovšem Děti z Bullerbynu

  superkarma: 0 06.12.2003, 01:21:42
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Krásná čistá země, ale nevím, jestli bych tam chtěla žít trvale. Oni ví, proč mají alkohol tak drahý, aby se tam lidi soustavně neopíjeli z neskutečně tmavých zimních dnů.

  superkarma: 0 02.12.2003, 11:13:27
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  S těmi houbami je to pravda ... a připravte se na to, že na vás budou hledět jak na blázny, co že to chcete jíst ..

  superkarma: 0 31.10.2003, 14:46:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme