Domácnost

Různí lidé – různé kuchyně

Pojďme se zamyslet nad prostorem kuchyně z hlediska lidí, kteří v ní žijí.

Představme si, že v mnoha různých bytech existuje úplně stejně prostorově řešená kuchyň. Představme si navíc, že tato stejná kuchyň je i naprosto stejně vybavena a zařízena – dobře a účelně. V této stejné kuchyni však žijí různí lidé, a tak po čase vznikne prostor někdy více, někdy méně, ale vždy nějak odlišný. Co všechno může vzniknout z jedné a téže kuchyně?

Kuchyň jako vědeckou laboratoř vytvoří lidé přísní, nesmlouvaví, kteří drží svou fantazii pevně na uzdě. Jsou přesní, pečliví a řídí se jen svým bystrým rozumem. V takovéto „laboratoři“ je vždy dokonale čisto, váží se zde s přesností lékárnických vah, čas se měří s vteřinovou přesností. Nemá zde místo improvizace, nepravidelnost ani spěch. Bohužel, odtud však nějak vyprchala radost z dobrodružství tvoření a ani sliny se nijak nesbíhají.

Docela jinak je tomu v kuchyni, která se vyvinula v neustálé kolbiště. Zde není řád, ani pořádek v ničem. Stále něco podstatného chybí nebo to nelze v pravou chvíli najít. Denně se vede boj s mlékem, aby neuteklo (marně), co chvíli se hasí požár utěrky nebo jídla, věci sypké se rozsypávají, věci tekuté rozlévají v tu nejnevhodnější chvíli na nejnevhodnějším místě.
Takováto kuchyň patří lidem zbrklým, úzkostným a nevyrovnaným. Čím více problémů na ně doléhá, tím méně jsou pány situace.

V kuchyni - výkladní skříni je jako na výstavě naaranžováno všechno, co obyvatelé kuchyně považují za krásné a stylové. Oč vyšší jsou nároky na estetický vzhled kuchyně, o to nižší jsou pak nároky na skutečnou funkci – kuchaření. Jaksi se pak ani nesluší kvůli hloupému vaření ohrožovat tu skvělou nádheru kuchyňské dekorace. Lidé vládnoucí této kuchyni dávají jasně přednost vnějšímu výrazu a podstatný obsah je už zajímá méně. Mohou být povrchní nebo pokrytečtí, k těmto projevům mohou mít své zcela zvláštní důvody. Nebudeme je ani nijak odsuzovat, ale spíše litovat, že se ochuzují, minimálně v kvalitě stravy.

Stejný pocit lítosti vzbuzuje i další model extrémního typu kuchyně. Kuchyň jako nástupiště, kde lidé v největším spěchu vyloví z chladničky či odjinud to jídlo, které v největším spěchu snědí a spěchají pryč. Lidé, kteří vytvořili takovouto kuchyň, se okrádají o jednu důležitou radost v životě, a to radost z jídla.

Další typ kuchyně, kterou vytvářejí lidé nepružní, bez fantazie a nesnadno řešící nové situace, by se dala přirovnat k automatické pračce. Vyznačuje se velkou mírou stereotypnosti. Opakuje se zde s železnou pravidelností několik málo druhů jídel a dodržují se přesně zvyky a rituály stravování.

Opakem je kuchyň, kterou můžeme nazvat mistrovským hudebním nástrojem. Tento typ kuchyně je velkou vzácností a dokáží ji vytvořit jen lidé, u nichž se potkala tvořivá fantazie s nadáním pro kuchařské umění. Tady se jídla neopakují vůbec, každé je unikátním mistrovským kouskem.

Existuje tedy nějaký model kuchyně, který by byl hodný následování?
Ano, existuje a dal by se nazvat jako srdce domova. Je to místo dynamické, rytmické, přátelské, voňavé a útulné. Není zde žádná zavírací doba, ale je v ní vždy možnost splnění základního živícího poslání. Kouzlo kuchyně jako srdce domova není vůbec závislé na dokonalosti jejího vybavení, ani na prostorové dispozici. Malá skromná kuchyňka může tímhle kouzlem oplývat a prostorná luxusní kuchyň ho může zcela postrádat. To kouzlo je zcela závislé na vzájemných lidských vztazích v rodině. S nimi stojí a padá.

Do jaké skupiny patří ta vaše kuchyň?  

     
   
23.05.2003 - Dům a byt - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Suzanne [*]

  Simba: já taky ne Ale aspoň nás sunnynka může třeba politovat Hlavně, že to vyhovuje těm, co tam bydlí

  superkarma: 0 24.05.2008, 16:57:24
 2. avatar
  [19] Simba [*]

  Ach jo, vidím že jsem divná, zařízení kuchyně tak nějak neprožívá.

  superkarma: 0 10.11.2003, 13:32:09
 3. avatar
  [16] Zuzča [*]

  Mumlík: to jste ještě neviděli to kolbiště, když vaří . Ale úklid už je jen můj

  superkarma: 0 23.05.2003, 15:33:09
 4. avatar
  [11] Lubar [*]

  Kolbiště kombinované s hudebním nástrojem ... Nikdy neudělám to samé jídlo, protože už když ho dodělávám, tak nevím, co jsem do něj dala, recepty používám jen na vánoční cukroví; ale zároveň mám drobky na zemi a pořád se snažím, aby tam nebyly. Takže doufám, že jednou z toho bude rodinný krb

  superkarma: 0 23.05.2003, 12:42:40
 5. avatar
  [10] Ivanka [*]

  Já mám taky kolbiště ale snažím se o srdce domova. Jsem na tom přešně jako Ťapina

  superkarma: 0 23.05.2003, 12:24:50
 6. avatar
  [9] mirrea [*]

  na jedné návštěvě jsem zažila kombinaci laboratoře s výkladní skříní... nejdřív jsem jen tiše závistivě zírala, ale když mi nabídli pohoštění z polotovarů (a nebylo to kvůli zaneprázdněnosti hospodyně), ráda jsem se vrátila do svého sice ne tak dokonalého, ale přesto srdce domova

  superkarma: 0 23.05.2003, 12:15:14
 7. avatar
  [8] Wiki [*]

  ja kuchyni nemam, onen "kuchynsky koutek" co mam ve sve pronajate garsonce je vylozene trapny - rozmery tak akorat na drez a elektricky varic...zadny odkladaci prostor atp. :)

  superkarma: 0 23.05.2003, 10:45:15
 8. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Tak já jsem se našla v typu "kolbiště" a to doslova a do písmene Vaření mě baví, pečení taky, ale stejně půlka všeho skončí na zemi. Hlavně že výsledek je potom jedlý

  superkarma: 0 23.05.2003, 10:33:51
 9. avatar
  [2] Olka [*]

  Moje kuchyň je spíše pracovnou, taky v ní mám příslušný pracovní nepořádek. A pokud se chci doma někam "zašít", patrně mě najdete sedící na zemi u otevřené skříňky, zády opřenou o troubu, jak probírám recepty, které bych ráda vyzkoušela, a přemýšlím, co budu vařit a péct.

  superkarma: 0 23.05.2003, 08:49:38
 10. avatar
  [1] pajda [*]

  Chybí mi tam jeden podstatný druh - kuchyně miniaturní paneláková - tam těžko vznikne nějaký "osobitý prostor" -člověk je rád, že tam narve hrnce ale článek se mi moc líbí...

  superkarma: 0 23.05.2003, 07:59:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme