.

Rusů u nás přibývá jako hub po dešti

Cestování

Rusů u nás přibývá jako hub po dešti

 

Ruských turistů přibývá jak hub po dešti. Letos asi překročí historické maximum v návštěvě ČR. Odhaduje se, že jich bude více než 280.000!

Jediné co považují za problém, je vízová politika a byrokratické obstrukce s ní spojené, jim na radosti nepřidají. K žádosti o vízum totiž musí předložit i kopii cestovní smlouvy, kterou uzavřeli s cestovní kanceláří. Takže ruské cestovky naléhají na konzulární oddělení, aby tuto povinnost zrušilo. České ministerstvo zahraniční se tomu ale brání. Ovšem příští rok po vstupu Česka do schengenského prostoru se cesta pro ruské turisty zjednoduší, a tak jich  můžeme očekávat ještě víc. Navíc se k nám chystají zbohatlíci z postsovětských zemí, nejvíce z Ázerbajdžánu a Uzbekistánu.

 

A co je u nás nevíce zajímá? Praha, jižní Morava a samozřejmě Karlovy Vary. Pro tyto turisty je totiž prestiží toto lázeňské město navštívit. V délce pobytu si Rusové zatím drží mezi zahraničními turisty prvenství. Průměrná doba, po kterou se v ČR zdržují byla loni 5,6 dne, v lázeňských městech až dvojnásobek. Zároveň patří k nejvíce utrácejícím zahraničním hostům. Průměrná výše jejich denní útraty je 2385 korun a řadí je na páté místo za Japonce, Kanaďany, Nory a Dány, kteří se s Rusy co do počtu ale nemohou srovnávat.

 

Ovšem ruští turisté jsou specifičtí. Libují si v okázalosti a luxusu, což platí pro ubytování i pro nákupy. Často také navštěvují výrobny alkoholu, jako jsou pivovary nebo moravské pálenice. Rádi se baví a mají rádi živá centra měst. Naopak by u nich nepochodí ten, kdo nabízí památky funkcionalistické architektury nebo klid a odpočinek v přírodě.

 

Neumějí cizí jazyky a když na ně promluvíte německy, považují to za urážku. Ale Čechy mají v oblibě, považují je za blízký slovanský národ.
Ne všichni Češi však davy Rusů vítají s otevřenou náručí. Důvodem jsou historické reminiscence (r.1968 a následný pobyt sovětských vojsk v ČSSR) a také údajné arogantní a přehlíživé chování některých turistů z východu.
Poslední incident se odehrál na zámku Hluboká nad Vltavou, kdy ruská skupina odmítla respektovat zákaz fotografování, což vyústilo až ke strkanici s průvodcem. Ovšem takové ty problémy nemají pracovníci cestovního ruchu jen s ruskými návštěvníky, nejvíce si stěžují na Italy a Angličany.

 

Co si myslíte o ruských turistech?
Měli jste s nimi někdy problémy?
Jsou přátelští?

 

 

   
29.08.2007 - Zahraničí - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [17] Zuzanicka [*]

  Myslím,že na každém národu se najde pozitivum i negativum potkala jsem na dovolené němce,byli hrozní,hluční,drzí a všude dávali na jevo kdo jsou ,taktéž jsem tam potkala rusi,byli taky hrozní,nevychovaní,to co po nich zůstalo na stole po jídle se nedá nazvat jinak než bordel na druhé straně jsem tady potkala němce kteří byli uplně skvělí a před pár dny v Mariánkách jsem potkala rusi,byli úžasní,vstřícní,zhovorčiví a perfektně mluvili anglicky a německy a to byli lidi v důchodovém věku takže nikoho nepomlouvejme,mezi čechy se taky najdou osobnosti za které by se člověk styděl

  superkarma: 0 30.08.2007, 10:02:58
 2. avatar
  [16] gerda [*]

  Meander: možná se pletu, ale asi je to i věc osobních sympatií, záleží, na koho narazíš. Mně dost ovlivnili mladí Němci v italském přímořském hotelu, na to se zapomenout zkrátka nedá. Někdo má zas zkušenost s ruskými zbohatlíky, to se nedá nikdy vyloučit a nikdy to nebude spravedlivé.

  superkarma: 0 30.08.2007, 09:38:57
 3. avatar
  [15] Meander [*]

  gerda: Němci jsou nám mentalitou mnohem blíž, než ti Rusové.

  superkarma: 0 30.08.2007, 09:28:46
 4. avatar
  [14] gerda [*]

  Proč by Rusové neměli mluvit svým jazykem? U Američanů se taky nečeká, že začnou mluvit česky. Velmoc jako velmoc. Já jsem tady měla v květnu setkání s dopisovací kamarádkou z Ruska, projížděl tudy jejich poznávací zájezd. Neřekla bych, že je nezajímaly památky a chtěly jenom nekupovat, spíš jim bylo líto, že v našem historickém památkovém městě neměli víc času. A na informačním středisku ani stopa po letácích, brožurách v ruštině, až teď, skoro po sezóně, se zmátořili a cosi vydali. Je to prostě národ s jinými zvyky a tradicemi, ovšem když si mám vybrat mezi rozežranými a hlučnými Němci, tak dám přednost slovanským bratrům.

  superkarma: 0 30.08.2007, 06:44:14
 5. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Mě teda zaujala ta strkanice kvůli zákazu fotografování a zmínka, že se to může stát i u Italů a Angličanů. U nich doma se do památek člověk div nepřezuje, neustále ho sleduje hlídací služba a nikdo si nedovolí ani cvaknout mobilem. Doma je drží zkrátka, vyrazí ven a jsou jak utržený od řetězu

  superkarma: 0 30.08.2007, 00:29:21
 6. avatar
  [12] trdlo [*]

  U nas maji Rusove obchudek, a zaplat pambu za nej, maji vybornej ukrajinskej chleba

  superkarma: 0 30.08.2007, 00:09:41
 7. avatar
  [11] sanvean [*]

  No oni nás Rusové asi taky nemají zrovna v lásce. S kamarádkou se na dovolené jeden chtěl seznámit, a když řekla, že je Češka, div si neodplivl...

  superkarma: 0 29.08.2007, 17:45:25
 8. [10] bruna [*]

  Ziju v Nemecku a tady je tech rusky mluvicich strasne moc, je to druha nejvetsi cizojazycna skupina po Turcich. Ziji hlavne ve mestech a v tech okrajovejch sidlistich clovek fakt slysi jenom rustinu.
  Na druhe strane jsou ale mnohem vic asimilovatelni nez treba ti zmineni turci. Maji podobne hodnoty i styl zivota jako Nemci, vetsina deti je az prehnane podporovana ve studiu, maji ale vic decek nez Nemci, takze to trosku zlepsuje demografickej vyvoj, a jsou vyborni spotrebitele , nakupuji radi a hodne. Kdyz to srovnam prave s tema Nemcema, ktery pri sebemensim zavanu deprese ukladaji srajtofle hluboko pod polstar...tak jsou ti Rusove prece jen v mnoha ohledech pro Nemecko pozitivni...a uci se nemecky rychle, ty deti pristehovalcu uz mluvi vsechny lip nemecky nez rusky.

  superkarma: 0 29.08.2007, 17:14:38
 9. [9] Seema [*]

  Tak to si Vinohrady muzou podat ruce s Bubenci a Dejvicema...mam pocit, ze uz tam nikoho jinyho nepotkavam...poznam je na dalku...jsem zaujata, xenofobni, pysna na to nejsem, ale nemuzu si pomoct..

  superkarma: 0 29.08.2007, 16:03:27
 10. avatar
  [8] Meander [*]

  Manx: Mě děsí spíš ty vzrůstající počty machometánů.

  superkarma: 0 29.08.2007, 16:02:10
 11. avatar
  [6] Meander [*]

  Manx: Já bych to neviděla tak černě, fakt ne. Oni prostě jenom jinou řeč neumí a zeptat se potřebují. Moji příbuzní ve Lvově taky mluví rusky, páš ukrajinština je tam braná jako jazyk lůzy.

  superkarma: 0 29.08.2007, 15:47:12
 12. avatar
  [4] Meander [*]

  Manx: Fuj.
  Já se teda ve Varech vyskytuju dost často, ale do centra nechodím, tak nevím. Ale ze všeho nejmíň mi vadí ty dvoj- a vícejazyčné nápisy. To je normální.

  superkarma: 0 29.08.2007, 15:43:02
 13. avatar
  [2] Meander [*]

  Manx: Když se o ty baráky postarají líp, než českej šmejd, tak ať si je koupí.

  superkarma: 0 29.08.2007, 15:35:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme