Novinky

Ruská rozpínavost

Ženy o sobě většinou tvrdí, že se o politiku nezajímají. Ale jde to vůbec nemít žádný názor na dění ve světě? Naše čtenářka s nickem Eliana rozhodně apolitická není a napsala nám svůj názor na ruskou problematiku, která se týká nás všech.

V nejedné domácnosti se vedou diskuze nad tím, co se děje na Krymu, Ukrajině a ve vztazích Rusko vs. Evropa či USA. V jednom máme možná jasno, že takto se území nezabírají, i když na Krymu je situace podstatně jiná než v době okupace u nás v roce 1968.

Naši rusko-jazyční přátelé na to mají jiný pohled než my. Nechápou tu evropskou hysterii, protože většina Krymských občanů je pro- ruských a části je to převážně jedno. Jen malé množství lidí je ryze pro zachování Krymu Ukrajině. Nebudu se pouštět do detailů jejich historie. Ale je třeba si uvědomit, že s jídlem roste chuť a silné Rusko dalo pocítit, že si na rozpravy nepotrpí a rovnou jedná, což je přesný opak Evropy jako takové, kde vedeme dlouhé dialogy a koná se až ...až někdy...

Pocítili jsme určitou zranitelnost. Nové ruské stíhačky jsou na našich hranicích asi za 15minut. Za 15 minut si možná Karel Novák na radaru všimne něčeho neobvyklého a odloží housku se salámem.

Rusko dalo světu pocítit, kdo tu řídí planetu a historie se opakuje. Nezbedný moderátor a prodloužená ruka tajně rozvedeného vládce už roztrubuje další rozpínání země neomezených možností, kde včera znamená zítra. Nebudeme si lhát, že hladovou šelmu zastaví vtípek USA s Visa kartou či ekonomické restrikce. Navíc si velikáni tohoto světa nedají kazit obchody a Rusko je štědrý a potřebný strýček, co se obchodu týká. A navíc nebývale samostatný.

Finové už hledají případnou pomoc u svých kdysi historických uzurpátorů, ve Švédsku, protože nejsou členy NATO a nemají dostatečnou obranu pro případnou návštěvu turistů v tancích a zvýšeného leteckého provozu. Unie jedná, zkoumá, neví....nikdo nechce první strčit pořádně do vosího hnízda, když je Evropa na vosy alergická. Vesměs se vyčkává, zda Rusko zatáhne drápky a situace se uklidní.

Snad to není předzvěst věcí příštích a nebude se opakovat doba válečná. Neumím si naše mírumilovné muže představit v zákopech, neumím si představit žít zase ve strachu a v obavách o všechny možné ztráty.

Eliana

Milá Eliano, při čtení vašeho příspěvku mi naskakovala husí kůže. Vím, že není dobré malovat čerta na zeď, ale ani strkat hlavu do písku a dělat, že se nás to netýká.

Co si mylíte, milé ženy-in o situaci v Rusku a na Ukrajině? Bojíte se, že by Putin začal bránit zájmy ruských občanů žijících v Česku?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in.cz

   
03.04.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] SStream [*]

  Lukáš Čejka — #11 Souhlasím, kdybychom měli u každého kousku země pátrat, komu to patřilo a kdo na to má větší nárok asi nikdy neskončíme. Hranice všech států jsou nastaveny na základě dohody, nikoliv na základě toho, kdo tam bydlí nebo bydlel. Zcela stejně se zachovalo Německo v 1938, které si "vzalo zpět" Sudety a později další části svobodného Československa protože to bylo "vždycky" německé (navzdory faktu, že tato území patřila pod českou korunu od 10. století)

  superkarma: 0 04.04.2014, 10:18:58
 2. avatar
  [11] Lukáš Čejka [*]

  Altamora — #10 Albanie-KOsovo byla historickou casti Osmanske riseSml80 Stejne jako Krym. Ten se pod Ruskou nadvladu dostal stejne jako letos - dobytim a az do stalinskych etnickych cistek tam rusove nebyli onou "vetsinou". Takze dnesni argumentace tim, ze Krym je vetsinove rusky je v podstate legitimizaci etnickych cistek a genocidy.

  1. na komentář reaguje SStream — #12
  superkarma: 0 03.04.2014, 23:47:00
 3. avatar
  [10] Altamora [*]

  Nadšeně jsme plácali, když drogoví bossové odtrhli od Srbska jeho historickou část, Kosovo. Tak proč se teď pohoršujeme nad tím, že Rusové z Krymu, který byl pár století ruský, nechtějí být pod vládou Ukrajiny, ke které byl Krym administrativně připojen za Chruščova, který se domníval, že sojuz něrušimij vydrží na věky? Kdybych si měla vybrat, jestli mi budou vládnout Rusové nebo muslimové, neváhala bych ani vteřinu.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #11
  superkarma: 0 03.04.2014, 19:54:15
 4. avatar
  [9] Dudlajlama [*]

  Radek Kříž — #4 Ja taky!

  superkarma: 0 03.04.2014, 19:45:45
 5. avatar
  [8] SStream [*]

  EU mlčí. Nebo spíš trochu zavrtí prstíkem a naznačí Tytyty! A drží zobák. Kdo by ho nedržel. Rusko si jaderně uprdne a jsme v pr... všichni. To, že jim na lidech, na kultuře, na zemi, vlastně na ničem nezáleží víme už všichni dávno. Dohodu nedodrželi ani s Němci, ani s G8. Ukrajina se ve jménu své státnosti vzdala jaderného programu, Rusko slíbilo na psí uši a na kočičí svědomí, že jejich zem a hranice nikdy nezpochybní a pak Putin změnil názor. Páč ten, kdo umí uspořádat zimní olympijské hry na pláži může přece všechno ne? Je mi Ukrajiny jakožto země nesmírně líto. Kdo tam kdy byl ví, jak vysoká je ekonomická hodnota Krymu.

  superkarma: 0 03.04.2014, 13:53:47
 6. [7] Rikina [*]

  Katastrofických scénářů je víc. Kdybych si mohla vybírat, tak radši Rusko, než pozvolnou infiltraci muslimské ideologie, až bude v Evropě islám převažovat, anebo hordy Číňanů. Sml57 Tiše doufám, že následujících 20 let ještě vydrží křehká rovnováha, a pak už mi to asi bude jedno. Nebo požádám Aštara Sherana o lístek na jeho kosmickou loď do Plejád. Sml32

  superkarma: 4 03.04.2014, 13:03:13
 7. [6] xPablos [*]

  gerda — #1 Ne, ze bych chtel obhajovat USA. Ti vetsinou "ochranuji demokracii" jenom v zemich, kde z toho pak koukaji "projekty za obnovu zeme", ktere budou (necekane) realizovat americke firmy.

  Na druhou stranu, ze by si natvrdo nekterou z tehle zemi zabrali, se nestalo.

  Neni jednoduche najit vinika? Naopak tady je vinik naprosto jasny. Krym je soucasti Ukrajiny, coz je jiny stat. I kdyby 99% chtelo pripojeni k Rusku, tak to nesmi probihat tak, ze tam nabehnou vojaci, v referendu muze hlasovat kdo chce (i kdyz na krymu nebydli), na ulicich tanky a obcane maji hazet hlas do pruhledne urny, kde je zretelne videt, jaky ctverecek maji zatrhnuty.

  To by si ve finale mohly Karlovy Vary odhlasovat stejnym zpusobem pripojeni k Rusku.

  superkarma: 0 03.04.2014, 12:34:09
 8. avatar
  [5] Lukáš Čejka [*]

  gerda — #1 To ze se tam chemicke zbrane nenasly neni blamaz, to je pruser - protoze Sadam ty zbrane mel (Kurdove mohou vypravet - Chemicky Ali) a kdyz se tam nenasly, tak to znamena, ze jsou nekde a u nekoho o kom se to nevi - coz je velky problem. Sml80

  superkarma: 1 03.04.2014, 12:17:19
 9. avatar
  [4] Radek Kříž [*]

  gerda — #1 Teď je agresorem Rusko a je tím kdo ohrožuje nás. Rusko je zlo a zlo šíří dál. Chvíli se nadechovalo a teď se chce rozpínat. Už zase.

  A zdá se mi, že lidi už zapomněli, že sem nedávno s tanky vtrhli a stříleli po lidech.

  Myslím, že lidi zapomněli, že druhou světovou rozpoutali společně s Hitlerem a až později se stali taky "obětí"...

  Ruska se bojím!

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #9
  superkarma: 1 03.04.2014, 11:41:20
 10. avatar
  [3] rusalka2008 [*]

  Drzý útlak jakéhokoli národa (záborem území atd.) by se v dnešní době už dít neměl... Sml23

  superkarma: 0 03.04.2014, 11:31:21
 11. avatar
  [2] Eliana [*]

  gerda — #1 ono se to moc neliší, invaze USA v podtitulku osvobození a nastolení demokracie se týká především nerostných surovin a točí se to často kolem ropy a následné poválečné repatriace, kdy "osvobozená" země za to obvykle platí...znamená to rozvoj investic těch obnovitelů a celé je to vlastně ekonomicko-politická záležitost. Dalo by se říci, že je to celé taková velká šachová partie, kde rozhodně nejsme v pozici královen a králů.

  Ale na druhou stranu špatné věci se šíří jen tak moc jak jim to ti slušnější lidé dovolí...Sml16

  superkarma: 0 03.04.2014, 11:16:14
 12. avatar
  [1] gerda [*]

  Omlouvám se, že mi tato odpověď skočila jinam, kam to absolutně nepatříSml40

  O tomto se mi diskutovat nechce, ale jen bych položila otázku stran titulku: A co USA? Ti jsou z obliga? Proč jen Rusko?http://zena-in.cz/images/smiles/sml58.gi... To už se zapomnělo, kvůli čemu byla rozpoutána válka v Iráku a jak to nakonec skončilo blamáží, neb se tam nic vlastně nenašlo? Není jednoduché najít viníka nebo oběť, proto se od politiky držím dál. A kdo vítězí, má pravdu.

  1. na komentář reaguje Eliana — #2
  2. na komentář reaguje Radek Kříž — #4
  3. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #5
  4. na komentář reaguje xPablos — #6
  superkarma: 1 03.04.2014, 10:57:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme