Bulvár

Ruská expanze podruhé

Nemá smysl se nad ní rozčilovat - stejně s ní nic nenaděláme a na rozdíl od té první nám masově neubližuje a náš každodenní život neomezuje.

Což ji zkusit brát jako důkaz, že Praha se stává světovou metropolí a Česko pro lidi žijící východně od nás „zemí zaslíbenou“?

Píšu tento článek za zvuků typické ruské nebo ukrajinské písničky, ozývající se z koupelny. Již třetí den tam řádí řezbář, jinak v Česku zedník a „Ferda Mravenec - práce všeho druhu“ Vladimír a ještě si k tomu zpívá. Řekněte, mohu snad psát o něčem jiném? Řádí už druhou sérii - opravuje práci před měsíce odvedenou - špatně, pochopitelně, ale kolikrát dražší bude český zedník, jestli vůbec bude? A není ta práce spíše vizitkou majitele české firmy, pro kterou Vladimír pracuje, ne jeho?

Rusko

Poprvé jsem výrazně přítomnost ruských občanů zaznamenala na vlastní kůži v Karlových Varech

Navštívila jsem tam před 12 lety kamaráda a byla překvapená ruskými nápisy na obchodech. Tak trošku mi to nelibě připomnělo filmy s protektorátní tematikou. A ruštinu okolo tanků v srpnu 1968, přece jen jsem pamětník.

Ale současně jsem člověk pozitivní

A tak jsem si řekla, že tito lidé už s okupací nemají určitě nic společného, že byli, stejně jako my, obětí totalitního režimu, a raději jsem si připomněla své v dětství milované ruské pohádky a v dospívání zase Tolstého a Dostojevského. Prostě je to, jak to je.

A není náhoda, že mladí lidé už předsudky netrpí

Moje kolegyně z kosmetické firmy tedy určitě ne (v našich řadách padesátnici aby pohledal, natož dámu ještě starší). Na minulé konferenci s nadšením a ve stoje aplaudovali jedné z nejúspěšnějších dam našeho oboru v Evropě, energické Rusce.

Před několika lety v centru Prahy nápadně převládla ruština nad obligátní angličtinou

A němčinou a francouzštinou a skoro i slovenštinou. Trošku mě to rozhodilo – čeština z Václaváku téměř vymizela a rozhodně nejen díky logicky velmi vítaným turistům. A pak jsem si připomněla 30.–50. léta v USA, mohutný vliv italské mafie na obchod i politiku.

„Dětské nemoci demokracie“ prožíváme se vším všudy

Proč bychom si měli myslet, že po 20 letech nepřijde něco podobného zrovna k nám? A proč ne z téměř sousedního Ruska? Přece jen jsme 40 let totalitně pauzírovali v oblasti kapitalismu. Mému selskému rozumu to přijde vlastně normální.

Rusko

A kdo by u nás pracoval manuálně a nekvalifikovaně za pár korun?

Kdo by seděl v pokladnách supermarketů a kdo by uklízel, nejen boural koupelny, nebo třeba za deště koleje? Myslíte, že naši nezaměstnaní raději půjdou nepříjemně „makat“ než v klidu domova využívat podpory a něco si třeba sem tam přivydělat? Alespoň v Praze, kde žiji, určitě ne.

V Německu pracují prý Turci, ve Francii jsem před mnoha léty viděla spoustu černochů

Tak jsme holt světoví. Nač se rozčilovat, jako většina občanů, když přijde na téma cizinců řeč? Zatím „vládu našich věcí držíme ve vlastních rukou“, tedy alespoň oficiálně. Ano, chápu rozdíl mezi ruským podnikatelem a ukrajinským dělníkem, ale dohromady oba tvoří jakýsi fenomén naší doby.

Ale i tak je třeba vzít si z jejich žití v naší zemi to lepší

Třeba úžasný ruský stánek v Holešovicích, kde s oblibou kupuju skvělé čerstvé ryby a mořské plody, ty nejlepší krevety, které jsem kdy jedla. Na rozdíl od supermarketových prodavačů pán či paní téměř bezchybnou češtinou mile poradí recept, nebo dokážou (a to oceňuji - prodejní schopnosti bych se mohla od nich učit), že odcházíte s lehčí peněženkou, ale také výrazně těžší taškou a laskominami na oblíbenou pochoutku, která zrovna dneska, právě teď, byla „v akci“. Kebab prodávají asi též občané jižních zemí bývalého SSSR... A jak jsem ráda, že když nestíhám uvařit večeři, za občasný nákup velké placky (měla už jsem i ještě lahodnější, vegetariánskou) plněné masem a zeleninou, kterou mi opět předají úslužně a mile. Určitě jejich úslužnost působí přirozeněji než ta nařízená od udýchaných studentů v „mekáči“.

Když slyším ruštinu v tramvaji, přestávám se rozčilovat a raději zjišťuji, zda jí ještě po 40 letech rozumím, protože kolik řečí umíš...

Vadí vám „ruská expanze“ (možná bez uvozovek)? Cítíte ji i vy, kteří žijete na venkově, nejen Pražané?

   
17.01.2014 - Společnost - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] gerda [*]

  risina — #9 áleSml24 - nic si z toho nedělám. Beztak su z dědiny, tak coSml30

  superkarma: 0 18.01.2014, 14:46:29
 2. avatar
  [9] risina [*]

  gerda — #7 Nojo, ale těmi termíny se myslí okolí Prahy a Brna, nikoli zbytek repubilky Sml80.

  1. na komentář reaguje gerda — #10
  superkarma: 0 18.01.2014, 10:47:56
 3. avatar
  [8] gerda [*]

  Jala — #4 jo, a Ukrajinci jsou VELMI citliví na to, pokud je někdo považuje za Rusy. Takže: pokud nechceme narazit, musíme si uvědomit, že jde o dva samostatné národy.

  superkarma: 0 17.01.2014, 13:12:34
 4. avatar
  [7] gerda [*]

  secret — #5 a není to terminus technicus? Praha-venkov, Brno-venkov se přece normálně užívá.

  1. na komentář reaguje risina — #9
  superkarma: 1 17.01.2014, 13:11:23
 5. avatar
  [6] gerda [*]

  Jala — #4 já mám na Ukrajině příbuzné z manželovy strany. Když tu byli poprvé před 4 lety na dovolené, věděla jsem, že jde o vysokoškoláky a trochu se obávala, jestli jim budeme stačit coby průvodci po městě. Všecko naopak! Přijeli (oba senioři, ale pracující, paní vyučuje hře na klavír a pán je sice elektroinženýr, ale jako koníčka má historii, genealogii atd.) Byli naprosto samostatní, o našem městě nám zpaměti pověděli tolik, co jsme se za celý život nedověděli, jásali nad architekturou, neúnavně cestovali ve 40 st. horka...kam se na ně hrabuSml30 Po pár hodinách rozhovoru jsem pochopila, že učit bych se mohla já. Moc se jim tu líbilo, zajeli i do Vídně, přespali tam kdesi na nádraží jen kvůli tomu, aby stihli vstup do kulturních památek a muzeí, který byl ten den zdarma. Přiznám se, že já jsem tedy velice ba převelice líná. Občas taková zkušenost neškodí, to spadne hřebínek jedna radost.Sml58

  superkarma: 0 17.01.2014, 13:10:34
 6. [5] murat [*]

  mě spíš zaujala poslední věta. kdo žije mimo prahu je z venkova? hmm dobrý

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 17.01.2014, 13:05:24
 7. [4] Jala [*]

  Skvěle a hlavně s nadhledem popsaná realita dnešních dnů.

  I když jsem byla malá holka, vadila mi - a moc - ruská okupace a hlavně to všechno po ní.

  Dnes jsem malinko alergická na "domácí" Rusy ve Varech či některé ruské turisty, kteří se nezřízeně cpou v hotelích. V Benátkách byli třeba snadno identifikovatelní, jak se snažili rychlostí blesku urvat ta nejlepší místa na vaporettu.

  Ale jinak máme s těmi současnými Ukrajinci u nás jen ty nejlepší zkušenosti. Manžel jich zaměstnával několik. Tak pečlivě pokládat dlažbu nebo obkládat koupelny či kuchyně jako Albert z Ukrajiny, původním povoláním inženýr-ekonom, uměl málokterý náš řemeslník!

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  2. na komentář reaguje gerda — #8
  superkarma: 0 17.01.2014, 11:42:43
 8. [3] cilani [*]

  Hmm, je úžasné, že někoho nadchne, že má doma zas bordel, bo zedník neodvedl dobře svou práci..

  superkarma: 0 17.01.2014, 11:13:24
 9. avatar
  [2] gerda [*]

  článek mě pobavil, je fajn nebrat se moc vážněSml30. Kdo ví - třeba u vás pracuje vysokoškolák s titulem, který jinou možnost obživy nemá, na to myslím pokaždé, když se mluví o práci Ukrajinců u nás.Sml80

  superkarma: 1 17.01.2014, 07:25:49
 10. [1] Rikina [*]

  Hmm, za špatně odvedenou práci by se tedy ode mě firma dočkala úplně jiných věcí, než oslavného článku na ukrajinské zedníky. Sml80

  superkarma: 1 17.01.2014, 00:58:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme