Děkujeme za vzpomínkový příspěvek na dnešní téma, který nám poslal čtenářka Iveta. Možná si některá z vás ještě pamatujete časy, kdy se nosily v botách noviny.

Hluboko za totáče pracovala moje maminka v lese, jako lesní dělnice. Byla to hodně tvrdá práce, ale ona si nestěžovala. Chodila do lesa z bezva partou ženských a zažily i spoustu legrace. V létě, jak říkala, to byla docela pohoda, ale v zimě musela chudák dost zkusit.

Tenkrát nebyly k dostání pořádné teplé boty. Možná tak plstěné důchodky, ale ty zase rychle provlhly, takže v nich za chvíli pěkně zábly nohy. A tak nosily i v zimě obyčejné gumovky, aby udržely nohy alespoň relativně v suchu. Ale dokážete si představit, že v nich chodíte v mrazech? Jenomže nějak si poradit musely.

Navlékly několikatery ponožky a obalily nohy izolační vrstvou. A k tomu nejlépe posloužily noviny. Tenkrát snad nic jiného než Rudé právo nevycházelo. Takže "ruďas" byl tenkrát spolehlivým a snad i jediným drtičem mrazu za totáče. Alespoň k něčemu byl dobrý.

Jo a ještě se s ním prý dobře leštila okna.

Zdravím a přeji krásný den s nohama v teple

Iveta

To už si asi pamatuje málokterá žena-in. Nebo se mýlím?

Vzpomínáte na nějaké archaické drtiče mrazu? Čím se zahřívaly vaše babičky, nebo maminky? Byla dřívější generace otužilejší? Myslíte, že jsme zhýčkané? Využíváte současných vymožeností a moderních materiálů? Máte nějaké speciální oblečení, ve kterém vám zaručeně není zima? Napište nám, dnešní téma ještě nekončí

redakce@zena-in.cz

Reklama