Vztahy

Rozvod rodičů

Od narození jsem žila pouze s matkou. Matka i otec se rozvedli, když jsem já ještě nebyla na světě. Matka si již nikoho nenašla, ale otec se po delší době znovu oženil. I když měl už svoji rodinu, tak si mě pořád brával k sobě na návštěvu. Za několik roků se jim narodil syn. Když jsem byla větší, chodila jsem k nim na návštěvu sama.

Roky plynuly a já se začala osamostatňovat. Úspěšně jsem složila maturitní zkoušku a hledala si zaměstnání. Našla jsem si přítele, do kterého jsem byla a jsem až po uši zamilovaná. Po skoro roční známosti jsme se přestěhovali do našeho společného bytu. Zařizovali jsme si společně naše hnízdečko lásky. Pomáhali nám rodiče mého přítele , v současné době již mého manžela.

Za krátký čas jsem otěhotněla, a tak jsme domlouvali termín svatby. Ale to jsem nevěděla, co mě čeká. Myslela jsem si, že svatební přípravy proběhnou bez problémů. Svatbu jsme měli plánovanou na leden. Museli jsme s manželem zajistit sál, koláče, oznámení a vše co ke svatbě patří. Když se otec chtěl do svatby připojit, tak matka mu oznámila, že vychovávala dceru sama, takže i ona sama vystrojí svatbu. Cítila jsem se velice trapně, když jsem si na rozvoz koláčů musela jít vypůjčit auto od manželových rodičů. Matka dělala strašné scény a tehdy mi ji bylo líto, ale s odstupem času si myslím, že si za vše mohla sama. Otec chtěl přijít na mou svatbu se svou rodinou, ale to mu matka nechtěla dopřát. Řekla mi, že pokud tam bude jeho žena s mým bratrem, že se svatby nezúčastní. Chtěla, aby přišel jen otec s mojí babičkou. Můj otec s babičkou přišel jen na úřad. Svatba proběhla vcelku dobře, ale kdybych mohla nějak vrátit čas, udělala bych to úplně jinak.

Pár měsíců po svatbě jsem přerušila díky nátlakům matky vztahy s otcem i babičkou. Byli z toho všichni špatní a nevěděli proč jsem to udělala. Já sama jsem byla pod velkým tlakem a ve stresu. Jenom matka, ta byla se vším spokojená. Na svatbě se bavila, ale co já prožívala, to už neviděla.

S otcem i babičkou jsem vztahy již dávno obnovila. Nedávno jsme tyto vztahy probrali a myslím, že je zase všechno v pořádku, až na matku, ta by nejspíš chtěla, abych se bavila jen s ní. Ale za to, že otec se oženil a matka ne, za to nemohu já, ale jen ona sama, že si nikoho nenašla, nebo-li nechtěla hledat. Musí pochopit, že já mám teď svoji rodinu. Mám milujícího manžela a skoro tříletého syna, kteří jsou pro mne vším. Rodiče od manžela jsou zlatí, rozdali by se. Mají 3 děti a celkem 4 vnoučata a vždy pomohou. S tchýní i s tchánem mám velmi dobrý vztah. Co je znám, udělali pro mne více, než vlastní matka. Proto si jich velmi vážím a mám je moc ráda. Když potřebuji v něčem poradit, tchýně vždy ochotně poradí a nemá k tomu komentář, zatímco moje matka bez komentáře radit nedovede. Ale už si rozhodně od ní nenechám do ničeho mluvit. Budu dělat věci tak, jak chci já a ne jak chce druhý.

Možná, že některá ze čtenářek magazínu Žena - in něco takového taky prožila.

   
02.04.2003 - Láska a vztahy - autor: Martina Imrichová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] fileva [*]

  kdyz se nasi rozvedli tak ja a brachove jsme byli u maminky a nikdy nam nezakazovala navstevy u taty nebo jeho rodicu, naopak nekdy s nama jezdila k tatovejm rodicum, s tatem se sice bavi,ale jen kdyz musi. Nikdy jsem nepochopila kdyz se nekdo rozvede proc nedava deti druhemu rodici, ale mam plno kamaradek a vim jake vztahy jsou mezi rodici, uz se ani nedivim, ale ja osobne kdyby nekdy neco, tak bych detem nezakazovala chodit k tatovi nebo jeho rodicum, vzdyt jsou to jeho deti a ma pravo byt s nima tak jako ja

  superkarma: 0 02.04.2008, 17:06:53
 2. [19] helča 65 [*]

  I když je to pro matku bolestné, nikdy by neměla bránit styku s otcem a prarodiči, otec se přece s vámi stýkal i když hlavní tíha výchovy spočívala na ní. Jsem také rozvedená, ale nikdy jsem nebránila svým dětem stýkat se s otcem a zvát ho na důležité rodinné akce. Chování vaší matky pouze rozklíží celou rodinu a ona tím nezíská vaši úctu, spíše naopak.

  superkarma: 0 02.04.2008, 15:56:11
 3. avatar
  [18] Bubunka [*]

  Já to prožila naopak. Rodiče se rozvedli a dokud otec platil (sice směšný peníz), tak mě maminka vždycky přemluvila, že se s ním musím sejít. Já z toho měla pokaždé trauma, ale soud tak rozhodl, že mě může vídat. Já zažila před rozvodem, co pováděl - opíjel se a byl dost zlý. Ještě, že těch jeho návštěv nebylo mnoho. Když jsem dospěla, stýkat jsem se s ním přestala. Teď k článku: Myslím, že byla chyba, co Martiny matka udělala. Mělo by být na každém, ať se rozhodne. Když se vdávala, tak už byla dospělá, a bylo na ni, aby se rozhodla.

  superkarma: 0 02.04.2008, 14:38:00
 4. avatar
  [16] Léthé [*]

  Moje maminka taky nepatřila k těm,která by mě vychovávala podle pravidel,jak tu popisovala Týnka(ty pravdila jsou ).Poslední dva roky jejího života jsem z ní byla na zralá psychiatra .A přesto...když umřela a když mi to zavolali z nemocnice, byl to šok,jaký jsem zatím(díky Bohu)ve svém životě nezažila.V tu chvíli jsem myslela že mi pukne srdce ,ač by se mohlo zdát,že se mi spíše mělo ulevit...neulevilo se mi dodnes. Ať máme k rodičům jakýkoliv vztah,jejich odchod a jejich smrt bolí stejně MOC.

  superkarma: 0 03.04.2003, 19:13:05
 5. avatar
  [15] sarobrouk [*]

  Petro konečně někoho napadlo rozumné východisko. Svatba, to je velký problém. Když ji platí rodiče, tak samozřejmě chtějí určovat pravidla, kdo se pozve a kdo ne. Když si ji platí mladí sami, tak se jim do toho snaží taky mluvit. Nejlepší je oznámit všem stranám termín a jestli chtějí přijít, tak přijdou a jestli nepřijdou, že tam bude ten a ten, tak jim za to asi nestojíte. Vždyť je přece nikdo nenutí, aby se spolu bavili, určitě tam budou i lidé, kteří jim pasují, ne?

  superkarma: 0 02.04.2003, 15:27:59
 6. avatar
  [11] Gedžitka [*]

  Milá Martino, jsem na tom stejně. A i když nikdo nejsme bez chybičky, jak někteří píšou, a mám je moc ráda (už jsem jim to i řekla), taky mě to moc mrzí.

  superkarma: 0 02.04.2003, 10:35:46
 7. avatar
  [8] Lhasa [*]

  mamča: Ivanka:

  superkarma: 0 02.04.2003, 09:40:49
 8. avatar
  [6] Ivanka [*]

  Holky, přečtěte si taky článek co tu byl včera "Řekněte jim včas, že je máte rádi"........ nikdo není bez chybičky

  superkarma: 0 02.04.2003, 08:53:20
 9. avatar
  [5] Ginevra [*]

  Udělala si dobře, že si vztahy znovu obnovila. Matka nám sice život dala, ale nemůžeme jí celý náš život podřídit. Nemůže tě nutit, aby si přerušila vztahy s někým koho máš moc ráda.
  Já mám mámu skvělou takže tohle neznám, ale píšu tak jak to cítím.

  superkarma: 0 02.04.2003, 08:38:22
 10. avatar
  [2] Lotka [*]

  Regina: To by musely pochopit, že jim odpouštíme a musely by chtít, abychom jim odpustily (matkám). Píšu o matkách, protože většinou s nimi bývají větší neshody. Mám taky takovou matku, ale to už je asi úděl dcer - mít s matkami problematické vztahy. A je to nejspíš tím, že ženy tíhnou více k závisti, žárlení, a jiným takovým vlastnostem.

  superkarma: 0 02.04.2003, 06:45:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme