Vztahy

Rozvod po česku

rozvod

V bulvárních plátcích občas prosákne informace o královských alimentech našich celebrit, které se rozvedly s úspěšným byznysmanem nebo golfovou hvězdou mezinárodní úrovně, ale podobné štěstí v neštěstí většina žen nemá. Navíc, pokud se s bývalým manželem nedohodnou, čekají je i tahanice o movitý majetek.

„My jsme se soudili dokonce i o deku a tranzistorák,“ vzpomíná Jana z Kyjova na svůj vztek, s jakým se vypořádávala s „ex“. Navíc se jejich rozvod táhl dlouhé dva roky, protože se muž k soudu nedostavoval a další stání bývalo nařízené až za několik měsíců. Jana sice vysoudila deku i rádio, ale bývalému zůstal byt a ona se i s dítětem stěhovala k rodičům. „Kdybych věděla všechno, co nyní, udělala bych to jinak,“ dodává. Hořkost, ukřivděnost, existenční problémy nebo samota jsou jen některé z emocí, kterým musí člověk čelit. Zároveň se má ale při rozvodu proměnit v ledový a racionálně uvažující rampouch.

Než se však rozpoutá boj, je užitečná malá špionáž do světa právních kliček. Nápomocná vám na modelových situacích bude advokátka Monika Tulachová:

Chcete se bleskově rozvést a definitivně ukončit trápení bez zbytečného trýznění?
Budete se možná divit, ale jde to! Jmenuje se to smluvený rozvod. Náš právní řád tento bleskový rozvod upravuje v ust. § 24a zákona o rodině, kdy formou zkráceného soudního řízení dokáže manželství rozvést dokonce tehdy, aniž by nařídil jediné stání.

Podmínkou je, aby manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežili a uzavřeli mezi sebou dvě písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy upravující vypořádání vzájemných majetkových vztahů. Tyto dohody pak musí předložit společně s návrhem na rozvod manželství. Nabývají však účinnosti ode dne právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Manželé mohou uzavřít také dohodu o budoucím výživném na rozvedeného manžela. Pokud ji ale nepředloží, nárok lze uplatňovat kdykoli v budoucnu.

Manželé mají společnou firmu. Manželka je ale zrovna na mateřské a podniká jen manžel. Manžel si chce nechat podnik v hodnotě zhruba 10 milionů korun, ženě má připadnout byt za 2 miliony. Nezbývá ženě nic jiného než to přijmout?
Je-li taková dohoda pro oba manžele výhodná, mohou ji uzavřít. V opačném případě nelze žádného z nich nutit do dohody, která by ho poškozovala či jinak znevýhodňovala. Tuto situaci by ale bylo potřeba detailně probrat s právníkem.

Je možné, aby i po mnoha letech po rozvodu soud nařídil bývalému partnerovi, že musí platit výživné na druhého, který se ocitl ve finanční nouzi?
Ano, je to možné, ale jen po splnění zákonných důvodů. Nárok bývalého manžela na výživné lze stanovit, pokud není schopen sám se živit. Pozor! Tato vyživovací povinnost má přednost před vyživovací povinností rodičů! Právo na výživné zanikne poskytnutím jednorázové částky, smrtí žadatele, nebo když oprávněný uzavře nové manželství.

Jak je to všeobecně s výživným na partnera? Kdo o něj může žádat a z jakých důvodů?
Manželé k sobě mají ze zákona vyživovací povinnost, a ta trvá po celou dobu manželství. Právo na výživné se dá soudně nařídit, pokud druhý manžel neplní tuto svoji povinnost dobrovolně. Tato vyživovací povinnost má přednost před vyživovací povinností dětí!

Naopak po rozvodu manželství platí, že soud může rozvedenému manželovi, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel a současně mu byla rozvodem způsobena újma, přiznat výživné ve stejném rozsahu, jako je vyživovací povinnost mezi manželi. Toto výživné lze ale přiznat nejdéle na dobu tří let od rozvodu.

Dítě, které žije s matkou (otcem), chce studovat na soukromé SŠ, VŠ, kam je přijato, ale otec (matka) se odmítá podílet na školném. Má na to právo a za jakých okolností? Kdy na to právo nemá?
Rodiče mají přispívat na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů a dítě má právo podílet se na jejich životní úrovni. Pokud tedy dojde ke zvýšení potřeb dítěte, ale jeden z rodičů se odmítne podílet na úhradě školného, má druhý rodič právo podat k soudu návrh na zvýšení výživného. Soud přitom zkoumá, zda se povinný rodič nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či majetkového prospěchu, nebo zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika.

Při rozvodu se rodiče dohodnou, že otec bude na dítě podle potřeby přispívat nad rámec alimentů a bude mu spořit. V praxi tak ale nečiní. Může ho matka nějak přimět plnit slib?
Povinný rodič má de facto pouze morální povinnost hradit dítěti jeho mimořádné výdaje či jiné náklady nad rámec soudně určených alimentů. Je-li totiž soudem určené výživné pro dítě nedostatečné, je možné kdykoli podat k soudu návrh na jeho zvýšení. Povinného rodiče tedy žádným způsobem nelze donutit, aby plnil mimosoudní dohody. Pokud ale bylo spoření uzavřeno ve prospěch dítěte, otec pojistku zrušil a peníze si ponechal pro sebe, jedná se o neoprávněné nakládání s finančními prostředky dítěte. Matka by se měla obrátit na soud.

Manželé se rozvádějí a jeden za zády druhého odstěhuje všechny věci z bytu a nechá holé zdi. Lze, a za jak dlouho, vymoci něco nazpět?
Jedná se o velice složité případy, kdy jeden z manželů odstraní z bytu věci patřící do společného jmění obou a odveze je na neznámé místo. Tyto případy nedokáže bohužel vyřešit ani policie. Krádež společných věcí je totiž podle práva mezi manželi nemožná! Poškozenému tak nezbývá než vyčkat rozvodu a domáhat se svých práv soudní cestou.

Jak je to s vyplácením druhého? I když zůstává žena sama s několika dětmi a muž odchází sám, přesto se majetek dělí jen na dvě části?
Vypořádání společného jmění je záležitostí pouze rozvádějících se manželů a dělí se tedy „na dvě části“ bez ohledu na to, kolik dětí zůstane v péči jednoho z nich. Soudy však obvykle při rozhodování přihlížejí i k potřebám nezletilých dětí a k tomu, že jeden z manželů má děti v péči.

Na co si dát při rozvodu největší pozor?
Rozvod manželství bývá spor, ve kterém hrají důležitou roli emoce. Proto by se manželé měli snažit vyvarovat se řešení jakýchkoli problémů pod jejich vlivem. A to zvlášť tam, kde jsou nezletilé děti.

Pod vlivem emocí jsem u soudu souhlasila s pro mě nevýhodnou dohodou. Mám možnost rozhodnutí nějak zvrátit dodatečně?
Obecně platí tříletá promlčecí lhůta, ve které lze u soudu uplatnit návrh na určení neplatnosti právního úkonu.

   
24.07.2009 - Láska a vztahy - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [26] Lyoness [*]

  Lyoness — #25 aha... stary clanek...

  superkarma: 0 10.06.2011, 11:08:58
 2. [25] Lyoness [*]

  Lyoness — #12 Hele, nejak jim to tu blbne... Tohle neni muj komentar. Ja jsem sem nic nepsala...

  1. na komentář reaguje Lyoness — #26
  superkarma: 0 10.06.2011, 11:08:08
 3. avatar
  [24] Julča [*]

  Rikina — #17 Nikdo po tobě ani chtít vyřešený majetek nebude. To je vaše věc, kdy a jak si to vyřešíte. Soudcům je to jedno. Po nás to taky nikdo nechtěl, řešili jsme to po rozvodu sami, teda s právničkou.

  superkarma: 0 03.08.2009, 09:35:40
 4. [23] Rikina [*]

  Yanika — #21 jo, já vím, ale to je teorie. Prakticky to přináší různé problémy, a mě by to potěšilo, kdyby to šlo uzavřít. Sice se téměř nemáme oč přít, ale potřebuju úředně pro různé instituce mít v ruce bumážku, že mohu tím kterým majetkem disponovat, případně o něm rozhodovat. A to já nemám. Tudíž občas musím některé situace řešit nestandardně, a to je jaksi malinko na obtíž. No nic, není to podstatné ani důležité. Sml57

  superkarma: 0 27.07.2009, 17:15:31
 5. avatar
  [22] Itinka [*]

  Rikina — #17 Já neměla majetek taky vyřešený, teď si dopisujeme před právníky. Protože je už od rozvodu 8 let, tak se vlastně dohadujeme o byt.Měla bych dostat půl z tržní ceny bytu. To víš, že se mu to nelíbí, nebude mít prý kde bydlet.Nevim, ale zatím jsem hroznej tvrďák, vydržim.

  superkarma: 0 26.07.2009, 19:31:31
 6. [21] Yanika [*]

  Rikina — #17  Pokud se sjm nevypořádá dohodou, nebo návrhem jednoho manžela k soudu do 3 let od rozvodu, má se za to, že SJM je vypořádáno.

  1. na komentář reaguje Rikina — #23
  superkarma: 0 26.07.2009, 17:59:54
 7. [20] Yanika [*]

  Já se právě rozvádím - už rok a čtvrt - a zatím nemám díky "manželovu" odvolání v ruce žádný rozsudek. Nechce se mu platit tolik, kolik mu určil soud. A o nějakých vstřícných gestech nemůže být ani řeč. A rozvádím se proto, že nechci žít s násilníkem a alkoholikem.

  superkarma: 0 26.07.2009, 17:56:25
 8. avatar
  [19] Veronka22 [*]

  Sml16

  superkarma: -3 25.07.2009, 17:41:30
 9. [18] 1011 [*]

  Já jsem přišla o vše a nikoho to nezajímalo.Už je to 35 letSml79

  superkarma: 0 25.07.2009, 15:58:58
 10. [17] Rikina [*]

  My měli rozvod vysloveně odfláknutej, během 15 minut hotovo. Přitom ale péči o nezletilé dítě nikdo neřešil, kde bude mít jaké podmínky a přidělená sociální pracocvnice se vůbec nedostavila, a majetek nemáme vypořádaný dodnes, více než 7 let po rozvodu. Nikdo to po nás nechtěl. Sml80 

  1. na komentář reaguje Yanika — #21
  2. na komentář reaguje Itinka — #22
  3. na komentář reaguje Julča — #24
  superkarma: 0 25.07.2009, 09:24:01
 11. avatar
  [16] Ronyka [*]

  7.2.jsem navštívila právničku a 14.8.jsme byli rozvedení.U soudu jsme byli 1x(péče o dítě) a 1x na soc.odboru.Vše na dohodu.

  superkarma: 0 24.07.2009, 21:39:32
 12. avatar
  [15] Cinderela [*]

  Doufám,že snad mě tyto řádky nikdy nepotkají a nebudu je muset použít.

  superkarma: 0 24.07.2009, 20:12:33
 13. avatar
  [14] lenagirl [*]

  u nás se rozvod táhl 8 let Sml68

  superkarma: 0 24.07.2009, 18:59:29
 14. avatar
  [13] Julča [*]

  evelyn — #4 Taky tak, do půl hodiny jsme byli venku Sml67

  superkarma: 0 24.07.2009, 18:31:32
 15. [12] Lyoness [*]

  Lukáš Čejka — #11 presne tak Sml22

  1. na komentář reaguje Lyoness — #25
  superkarma: 0 24.07.2009, 13:06:29
 16. avatar
  [11] Lukáš Čejka [*]

  Kde neni svatba, neni ani rozvod Sml80Sml57

  1. na komentář reaguje Lyoness — #12
  superkarma: 0 24.07.2009, 13:00:18
 17. [10] madam [*]

  Pokud spolu dva lidé nemohou a nechtějí žít,přikláněla bych se taky k rychlému rozvodu.Sama jsem rozvod nezažila,takže je to jen můj teoretický názor.Sml16

  superkarma: 0 24.07.2009, 12:46:56
 18. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Když jsem se rozváděla, měli jsme holou řiť a dohoda byla snadná na první stání. Ani ne za rok jsme měli znovu svatbuSml54

  Ty rychlé rozvody jsou na drakaSml57

  superkarma: 0 24.07.2009, 12:20:23
 19. avatar
  [8] Žábina [*]

  jenže někdy se lidi nedohodnou a pak rozvod dohodou nepadá v úvahu...

  superkarma: 0 24.07.2009, 11:39:01
 20. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  evelyn — #4 taky tak. I za tezkyho totace.

  superkarma: 0 24.07.2009, 11:33:31
 21. avatar
  [6] Věrulinka [*]

  evelyn — #4 Sml67 taky tak, žádný problémy neznám Sml23

  superkarma: 0 24.07.2009, 11:14:46
 22. avatar
  [5] Myškomedvídek [*]

  když se lidi dohodnou a nechtějí už s polu být tak by je měli rozvést rychleSml22Sml80

  superkarma: 0 24.07.2009, 10:40:53
 23. avatar
  [4] evelyn [*]

  ja se rozvedla dohodou, jedno rychle stani, vsechno bylo pripravene predemSml80

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #6
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #7
  3. na komentář reaguje Julča — #13
  superkarma: 0 24.07.2009, 09:44:14
 24. [3] počítačka [*]

  Máme kamaráda, který po rozvodu svoji bývalku zaměstnal ve firmě v jiném měst, platí jí královský plat /stará se přece o jeho děti/, alimenty spolu neřeší /viz plat/, firma náklady utáhne, ještě ji i pojistil pro případné úrazy, smrt a podobné záležitosti /obě děti studují vysokou školu/.  Kolem krku si sice nepadají, ale pod krkem se nedrží /mají přece děti, že/? Dětičky přicházejí podle potřeb /možná i finančních, ale otce milují/. Podle mne ideální rozvod. Velkorysý, pohodový. Myslím, že nejvíc vytěžil on - má volnost, kterou díky své povaze potřebuje.

  superkarma: 0 24.07.2009, 09:41:57
 25. [2] Anai [*]

  Tak nějak "bleskově"  a bez právníka se před pár lety rozvedla má sestra: švakr souhlasil se vším, já na základě infa z internetu a kolegyně právničky připravila tři lejstra - dohody o péči, majetku a samotný rozvod, on to podepsal a bylo ....

  superkarma: 0 24.07.2009, 08:40:18
 26. avatar
  [1] Žábina [*]

  i při dohodnutém rozvodu se nařizuje stání, kde se ale účastníků pouze zeptají, ,jestli trvají na rozvodu manželství

  záleží na každém soudci, někteří se do toho i šťourají

  v každém případě pokud jsou nezletilé děti i při dohodnutém rozvodu se přijdou ze sociálky jich zeptat, s kým chtějí být a přijdou též zkontrolovat, jestli by u obou manželů měli vyhovující podmínky...

  superkarma: 0 24.07.2009, 08:40:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme