Bulvár

Rozvod bez křiku?

Práce mediátora je složitá a hlavně klikatá, ale má jasný cíl, který vede k domluvě. Spory, konflikty či rozvodová stání nemusí totiž vůbec končit u soudů. Vyzpovídaly jsme Kateřinu Bělkovou, která je odbornice v tomto, pro někoho neznámém, oboru. 

Vaše profese není příliš známá. Můžete ji jednoduše čtenářkám popsat?
Práci mediátorky  je nejlepší  nazvat povoláním, protože vyžaduje opravdu velký všeobecný přehled, citlivost a zároveň velkou odvahu a pevnost. Jsem velmi zjednodušeně profesionální vyjednavač a odborník na komunikaci. Strany, které mají mezi sebou spory nebo konflikty, mne  vyhledávají samy nebo jim mediaci může nařídit soud, popřípadě OSPOD (pozn. red. Orgán sociálně-právní ochrany dětí). Poté se u mne na neutrálním prostředí sejdou a společně hledáme rozumná a důstojná, mnohdy velmi kreativní a flexibilní řešení, která nemohly, vzhledem k psychologicky zablokovaným pozicím, vyřešit bez zásahu odborníka zvenčí.

Vždy hledáme průniky, kompromisy, ohleduplné a hlavně realizovatelné cesty, které jim zanesu do mimosoudní mediační dohody, která je písemným výstupem mediace. Ten nejdůležitější a téměř vždy přítomný  efekt je hlavně porozumění tomu druhému, projasnění motivů a důvodů, pochopení nedorozumění, narovnání vztahů, zlepšení komunikace a celkově dobrý pocit, který si z žádného procesního jednání neodnesete, tam totiž často prohrávají všichni. Věnuji se opravdu hodně rodinné mediaci, to je velmi smysluplná, prospěšná  a užitečná věc.

Katřina Bělková

Co je na vaši práci nejtěžší? Tipovala bych, že to bude schopnost zůstat v každém ohledu objektivní...
Já své povolání opravdu miluju. Je smysluplné, radostné a naplňující. Nejtěžší pro mne není zůstat objektivní, protože jsem úplně nezávislá a svobodná, jsem zákonem chráněna a zároveň vázána mlčenlivostí a důvěrností, takže je opravdu nanejvýš nutné klientům podrobně  vysvětlit pravidla a principy mediace, že je to jejich možnost, jak se vrátit nohama na zem, posbírat selský rozum a kompetentně a autenticky svoji věc vyřešit sami.

Nejtěžší pro mne je občas pozorovat, jak pro svůj vlastní boj rodiče pokládají na oltář štěstí svých dětí.

Pracujete nejen v Praze, ale i v Londýně. Jak se promítají povahové rysy různých národností do vaší práce? Řeší se spory u nás jinak než v zahraničí?
Mám pobočku v Praze a Londýně a je krásné se mezi těmito světy pohybovat. Charaktery, hodnoty a struktury osobností anglických a českých klientů jsou skutečně úplně rozlišné, právní řády, procesy a pozice mediace obou dvou zemí jsou skutečně téměř schizofrenní.

Mediace je v UK edukovaná a popularizovaná již od mateřských školek, kde každé ráno jedno vybrané dítě dostane na tričko nálepku mediátor a řeší celý den eventuální spory všech dětí. Mediační doložky ve smlouvách, tedy ujednání o tom, že v případě sporu bude prvním krokem mediace a ne soud jsou snad úplně všude. Ve smlouvách pracovních, nájemních, obchodních, prostě všude. Bez prokázání absolvování mediace před podáním na soud také budete velmi znevýhodněni, u soudů pracují soudní mediátoři, a kdo podá na soud žalobu, musí zároveň na žalobě zaškrtnout, zda již absolvoval mediaci a pokusil se o mimosoudní dohodu, pokud ne, mediace mu bývá nařízena před samotným jednáním u soudu.

V České republice je mediace ,,mimino“. Rodí se v porodních bolestech, trošku metodou pokus –omyl, ale i tak je báječně funkční, u mne dosáhne mediačních dohod nebo alespoň dílčích mediačních dohod cca 85-90 % klientů. Téměř všichni říkají, že kdyby o mediaci věděli dříve, ušetřili by si v životě mnoho peněz, času, bolesti, stresu, energie a zoufalství.

Vašich služeb častěji využívají ženy nebo muži?
Tohle je hodně zajímavé. Je to opravdu půl na půl, ale motivy jsou genderově trošku jiné. Muži mediaci velmi často iniciují pro její rychlost, účinnost, pragmatičnost a praktičnost. Důvody pro objednání mediace u žen jsou zase spíše pro zklidnění vyhrocených situací, nastavení pravidel, komunikace, uspořádání a ochrana dětí při komplikovaném rozchodu. Velmi často se z jednoduché mediace ohledně dětí stane kompletní rozvodový balíček, a to včetně tzv. nesporného rozvodu dohodou, vypořádání společného jmění partnerů, budoucí bydlení, finanční vypořádání s hypotékami a závazky, prostě úplné detailní pořešení všeho. 

Jak se vy sama udržujete v duševní pohodě při všech problémech ostatních, které musíte denně rozřešit?
Denně se věnuji meditaci a relaxačním technikám, hodně sportuju a mám skvělé zázemí v rodině a mých třech dětech, hodně rádi cestujeme. Ale úplně největším návodem na psychohygienu je svojí práci milovat a být pro ni zrozen, což takto přesně cítím. Pocházím z právnické rodiny, kde je mnoho soudců, advokátů, právníků a notářů a bylo nabíledni, že budu pokračovat v soudnictví a v taláru stejně jako můj otec. Vždycky jsem věděla, že najdu něco úžasnějšího jen pro sebe a pak jsem se setkala s mediací, která mne úplně ohromila a pohltila.

O dalších Kateřininých zkušenostech z oboru si budete moci přečíst v druhé části rozhovoru, který bude následovat příští týden.

Čtěte také:

   
02.03.2016 - Společnost - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. [16] Garwa [*]

  Vždy je lepší, když rozvod probíhá bez zbytečných emocí. Myslím, že je v zájmu obou stran vše vyřídit rychle. A když se řeší společné jmění manželů, tak je dobré mít po ruce zkušeného právníka.

  superkarma: 0 19.09.2016, 23:58:12
 2. [15] bobani [*]

  Sml80

  superkarma: 0 02.03.2016, 18:04:10
 3. avatar
  [14] peetrax [*]

  Myslím, že tam nezaznělo, že probační a mediační služba není zdaleka jen pro rozvádějící se manžele. Sml80 Kontrola alternativních trestů, práce s obžalovanými, často s určitým nejmenovaným etnikem...

  superkarma: 1 02.03.2016, 11:45:58
 4. avatar
  [13] peetrax [*]

  rusalka2008 — #9 je na to potřeba VŠ vzdělání a pak odborná zkouška.

  superkarma: 0 02.03.2016, 11:44:38
 5. [12] Bucík [*]

  Myslím si, pokud jsou rozumní a inteligentní oba a dokáží se domluvit, žádného mediátora nepotřebují. Rozváděla jsem se před lety, zůstala jsem sama se třemi dětmi, manžel si našel mladou holčinu a dokázali jsme se domluvit, před dětmi jsem mluvila slušně o něm i jeho nové partnerce, děti si bral podle domluvy, ani na to jsme nepotřebovali žádné soudní rozhodnutí. I teď po 20 letech po rozvodu se dokážeme spolu normálně bavit.

  superkarma: 0 02.03.2016, 10:56:32
 6. [11] Rikina [*]

  No a abych paní neubírala zásluhy - jistě to má smysl, jako pohled třetí nezúčastněné osoby, která třeba vidí věci, jaké aktéři sporu sami nevidí nebo interpretují jinak, a takhle se jim zprostředkuje pohled zvenčí. Což kolikrát člověka zarazí, když zjistí, jak to vnímají cizí lidi. Ale nechala bych to na dobrovolnosti, žádné soudní nařizování. Třeba mně osobně by to vadilo, že mám osobní věci vykládat cizí ženské, a pravděpodobně bych pak nespolupracovala. Sml57

  superkarma: 0 02.03.2016, 10:43:29
 7. [10] Rikina [*]

  Šmarjá, ještě že tenkrát před X lety nebyl ani žádný OSPOD, ani se soudně nenařizovala mediace, ani jiné tanečky okolo kolem - jak to, že je dneska tolika rozvodů, když je to tak komplikované? Nás tenkrát rozvedli během pár minut, nikdo nic neřešil, na nic se neptal, jenom chcete se rozvést, prima, bum - razítko, podpis, a přijde vám to písemně do 14 dnů, nazdar. A šli jsme do vinárny to zapít. Sml57

  superkarma: 0 02.03.2016, 10:38:33
 8. avatar
  [9] rusalka2008 [*]

  Zajímalo by mě, co paní studovala za obor... je na to nějaká specializace?

  1. na komentář reaguje peetrax — #13
  superkarma: 0 02.03.2016, 10:28:06
 9. avatar
  [8] RenataMor [*]

  hmmmm

  superkarma: 0 02.03.2016, 09:38:23
 10. avatar
  [7] Kadla [*]

  Na rozdíl od všemožných koučů na cokoli mi toto povolání přijde opravdu smysluplné, protože třeba ne každý dokáže během rozvodového řízení a před ním zachovat klidnou hlavu... A paní na fotce vypadá moc sympaticky.

  superkarma: 2 02.03.2016, 09:31:35
 11. avatar
  [6] Davidek [*]

  Dudlajlama — #5 Sml67 ale určitě jste měli míň hostů Sml52Sml52

  superkarma: 2 02.03.2016, 09:05:20
 12. avatar
  [5] Dudlajlama [*]

  Mela jsem rozvod hezci nez svatbuSml16. A po rozvodu jsme sli do prilehle hospudky na panaka.

  1. na komentář reaguje Davidek — #6
  superkarma: 4 02.03.2016, 08:34:04
 13. avatar
  [4] Pentlička [*]

  Můj rozvod proběhl zcela bez křiku i bez mediátora. Vůbec jsme se nepohádali. Ale že by to bolelo o to míň, to ne. Bolí mě to i dnes, po 10 letech a nepřestane asi až do smrti.

  superkarma: 0 02.03.2016, 08:24:53
 14. avatar
  [3] risina [*]

  kareta — #2 Pesně tak Sml22. A netýká se to jen rozcházejících se lidí, mediací se dá pomoci při mnoha sporech.

  superkarma: 3 02.03.2016, 08:01:02
 15. avatar
  [2] kareta [*]

  Tohle je smyslupná práce, když dokáže eliminovat třecí plochy rozcháízejících se lidí, popř. uklidnit stávající napětí. Sml67

  1. na komentář reaguje risina — #3
  superkarma: 6 02.03.2016, 07:57:36
 16. [1] manislava [*]

  No ted me to po 25ti letech čeká Sml31manžel rve ja chci. Klid. Je to děs hlavně pro děti Sml15

  superkarma: 0 02.03.2016, 06:56:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme