Vztahy

Rozvést se? Spíš jsem chtěla umřít!

Z pětadvacetiletého manželství má sedmadvacet let milenku. Přesto ho nikdy neopustila. Spíš, než o rozvodu přemýšlela o sebevraždě. „Poslední dva roky jsem si uvědomila sama sebe. Teď už jen vyčkávám“, říká.

Na první pohled velice hezká žena. Odhadem působí o deset roků mladší. Očividně inteligentní.  Pro nestranného pozorovatele, nevzniká jediný důvod k myšlence, že by před ním stála osoba, která se pasivně nechala prakticky čtvrtinu života psychicky týrat.

Její slova „nevěřím si“, zní jejích úst skoro jako paradox.

Že se stýkal s touhle paní, jsem věděla, už když jsem si ho brala. Prakticky ji znal déle, než mě. Chodil s ní, ještě v době, když měl první manželku. Milence tvrdil, že se nemůže rozvést, protože by ho manželka oškubala. Rozvedl se s ní ale kvůli mně“, vypráví paní Simona.

Později té stejné milence opět vykládal totéž o mě. To jsem ale v tu dobu absolutně netušila.

„ Chtěla jsem si ho vzít. Vyhodnotila jsem totiž, že je to dobrý prototyp otce i partnera, který by mě mohl zajistit. Začínal podnikat, byl inteligentní a schopný. Věřila, jsem, že mu to půjde. A šlo.

Záhy se propracoval v člověka, řekněme hodně dobře situovaného – postupně ještě lépe situovaného. A nakonec – je to milionář.

dStýkal se společností, která je hodně specifická a patří ke smetánce. Morální profil těchto lidí bych tady nechtěla rozebírat, ale věřte, že jejich názory a priority se od těch běžných znatelně liší. Nechtělo se mi mezi ně.

Byla jsem spokojená mezi našimi dětmi, v našem domě, na naší zahradě. Vlastně jsem si neuměla představit, co bych si s nimi povídala. Nepřipadala jsem si dost přitažlivá, ani dost disponovaná pro tento druh lidí.

Později jsem právě tohle pokládala za svou nevětší chybu.

Náš dům byl mimo Prahu a jeho zaměstnání logicky v hlavním městě. Nevadilo mi to. Cítila jsem se šťastná, ale osamělá. Manžel byl doma jen 36 hodin týdně.

Co dělá v tomto čase, jsem skutečně mezi plenkami a záhonky neřešila. Několikrát mě tahal na nějaký večírek a do jeho VIP společnosti. Ani jsem netušila, co bych si vzala na sebe, a tak jsem odmítala. Děti byly malé.

Později mě přeci jen začínalo zajímat, co tam vlastně celý týden dělá. O to víc, když jednou v neděli zazvonily dvě mladé slečny u nás doma a hledaly ho. Stála jsem tam v těch dveřích, v teplákách s koštětem v ruce a koukala jako bulík.

Zeptala jsem se ho. Takticky blábolil cosi o tom, že neví, co byly zač.

Byl to ale takový ten spouštěcí motor mé zvědavost a současně přímo hysterického strachu, že nás opustí, že o něho přijdu, že děti nebudou mít tátu, že nevím, kam se vrtnu, že mě už nemá rád.

Nikdy se mnou nekomunikoval, nikdy mi nic nevysvětloval, nikdy se k ničemu nepřiznal.

Byla bych raději, kdyby třeba řekl „ ano mám milenku, je mi to líto, nebo není ,nebo co já vím. Takhle jsem byla jako v krabici, která nemá jediný otvor ven.

Začínala jsem být velmi nešťastná a o to méně v sebe věřila.

Odcizil se mi, nebo spíše já jemu, protože jsem se  o kontakt neustále snažila.

Ano hodně jsem se ponižovala, když jsem doslova slídila, abych se o jeho střeženém soukromí něco dozvěděla. Ztratila jsem hodnotu.

Chtěla jsem umřít spíš, než se rozvést. Byla jsem přesvědčená, že bez něho nejsem schopna samostatně žít.

Několikrát nadnesl, že v případě vyrovnání mají právníci možnost zařídit, aby během 24 hodin, prakticky nic, neměl. Tehdy se mi také vybavilo, jakým způsobem se rozváděl se svou první ženou. Ano před lety jsem si říkala „ dobře se holka dívej, čeho je schopen“, jenže jsem na to nemyslela, až teď.

Vzpomněla jsem si, jak jí chtěl například hodit pod metro, aby se nemusel vyrovnat. O to větší strach jsem měla. Tohle si nikdo nedokáže představit.

kDocházelo mi v té době, jak je dobře, že mám děti. Protože jsem se nemohla zabít.

Postupně jsem pochopila i strategii a životní postoj lidí jako je on.

„Čím víc milenek, tím větší borec“.

Připadala jsem s jako sulc, co není schopen se vybičovat k nějakému činu. Byla jsem víc, než pasívní. Vlastně bych řekla, že to, co jsem skoro 21let žila byla jakási „smrt z vyděšení“.

Je to teprve dva roky, co jsem rozkryla předchozích deset života.

Do té doby jsem byla v té bedně a všechny informace, které jsem měla, byly mnou vyšmejděné a jím a nikým nepotvrzené.

Pár dnů před Vánoci se najednou sbalil a pravil, že odchází k milence, kterou má 27 roků, tedy o dva roky déle, než trvá naše manželství. Suše mi vyprávěl o jejich intimním životě a vyzdvihoval její kvality. Zhroutila jsem se.

Měla jsem ho něčím praštit, místo toho jsem ho na kolenou prosila, ať neodchází.

Neměla jsem na nic víc sílu. Byla jsem hysterická, zoufala a trapná. Zmlátil mě k nepoznání. Přesto jsem žadonila ať zůstane.

Byl s ní přesně 56 dnů a vrátil se zpátky.

Ne, nevyhodila jsem ho.

Něco se ale přeci jen změnilo.

V době, když  s námi nebyl, jsem poprvé přišla na to, že to dokážu i bez něho.

Že to prostě jde.

Navíc jsem si  naplno uvědomila, kam až jsem klesla, co všechno se mnou strach udělal, jaká duševní troska ze mě byla, když jsem klečela na zemi a samá modřina škemrala o přízeň.

Už nikdy bych to neudělala.

Přijde mi, že jsem se probudila z nějakého spánku.

Teprve v tuhle chvíli si uvědomuji,  že i já mám svou cenu. Chápu naplno, co je to psychický teror. Dochází mi, jak neuvěřitelně využívá i onu dámu, která je mediálně známá, a kterou jeho společnost naprosto s přehledem dvacet let přijímá jako paní milenku a on je v jejich očích namísto lháře - king.

Je mi to už jedno

 Z jeho životního názoru je mi nevolno. Tvrdí, že všechno, co potřebuje, jsou dvě P  - Prachy a Potence.

Jeho krédo hovoří za sebe : „To, co ti mohu slíbit, ti ani nevětší boháč nemůže koupit“.

Nenávidím ho, ale neodejdu

1.       Mladší dcera ho miluje

2.       21 let jsem to vydržela, tak teď už to nevzdám

3.       Neudělám jí tu radost, abych jí ho naservírovala

4.       Nemám pocti, že by to s někým jiným bylo lepší

I já mám momentálně své motto: Když nevíš, co máš dělat, nedělej nic.

Jen vyčkávám. Na co? Nevím.

Dokážete si představit, že byste takový život žily? Umíte alespoň střípkem své bytosti pochopit duševní stav osoby, kterou jsem si ale zdaleka nevymyslela?

Umíte prožít alespoň náznakem model absolutní ztráty sebeúcty, hrdosti,vlastní  hodnoty, aktivity, morálních mantinelů a povědomí o tom, co je realita budoucnosti a co iluze?

Dokážete pochopit, že se někdo může propracovat k takové pasivitě a bez náznaku odporu odevzdat svůj život, duši a prakticky i tělo do rukou člověka, který  to všechno ledově rozmixuje na beztvarou kaši?

Co byste vzkázaly této ženě?

   
18.02.2010 - Láska a vztahy - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [34] grizzly [*]

  Drž se posiluj a příležitostně mu rozbij hubu. NIC JINÉHO SI NEZASLOUŽÍ. Začni pracovat na sobě, najdi smysl života...

  superkarma: 0 23.02.2010, 21:34:59
 2. [33] zaziza [*]

  Hm,taková Simona...v tom příběhu jsem našla paralelu mé kamaradky-dávné-hlídala jsem jí dceru,aby si mohla užívat..jestli ta Simča byla něco podobného,tek se zde jen masírujeme...Ta paní v životě nedělala,skříně jak výloha u Vitona,autem pod 2mega by nejezdila,zlatá karta a i fusky z Paříže..,dopol fitko,kosmetika,solár pak kafíčka atd...,doma uklízečka a zahradník...prostě nuda..Manžela podváděla z té nudy a pro zvýšení své důležitosti vždy. Bušila do toho i s truhlářem který jim v domě dělal nábytek a pak tím ve vsi bavil celou hospodu.Nepohrdla maserem,trenerem instruktorem proste blbá telenovela.

  Jejího manžela jsem potkala po 10letech v hospodě, charizmatický,chytrý,bohatý chlap,který to snad o sobě ani neví. Prokecali jsme celou noc... o všem věděl a i po letech vyzvídal...smutně žárlil...vše ale věděl......nevyhnal jí snad kvůli dětem.. a i dál jí kupoval briloše.

   "Kde jí máš? ... ptám se ... někde na Seychelách se potápí řekl... a potopil svůj jazyk hluboko do mě, byla to noc na kterou se nezapomíná....

    A tak co ,jí vzkázat....,že občas jen nějaká blbka zlatokopka sklízí,     co sama  zasela. 

      ZaziiiSml79.

  -

  superkarma: 0 23.02.2010, 21:23:04
 3. avatar
  [32] rusalka2008 [*]

  Hmm, na odchod je dost pozdě, mládí v pr....   Sml80  No, to moje setra našla sílu mnohem dřív (po 7 letech), takhle ji v životě čeká ještě mnoho pěkného a né usurpátor, který chorobně žárlí, zahýbá, kde může a zakazuje jí koníčky, zatímco on jich má až moc.

  superkarma: 0 23.02.2010, 10:25:48
 4. avatar
  [31] SStream [*]

  krabice bez otvoru ale zato v pěkném domečku za Prahou se zahradou. Bez práce, bez připravování rozpočtu na každý den s přesným počtem rohlíků a levnou kávou. Je to spíš otázka priorit, pokud chce paní život tak jaksi vlastní a svobodný, pak nemůže nárokovat pohodlí, na které si pravděpodobně jednoduše zvykla. Chlapa tak či onak takřka nevidí a nebýt nějakého přehnaného zájmu o manžela tak by asi ani ty scény nebyly. Chce to pěkného, mladého milence, hezké zájmy a užívat si života. Pro mně by toto sice rozhodně nebylo ale pokud se paní nechce angažovat do reálného života, kde se musí makat aby se bylo svobodným pak....proti gustu...Sml80

  superkarma: 0 22.02.2010, 11:56:23

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Stánina [*]

  Neodcházej, nic si tím nepomůžeš a budeš sama. S těmi tvými čtyřmi důvody proč neodejít souhlasím. Zatím - než  potkáš nějakou lásku a přeju ti, aby si ještě zažila nějakou romantiku... určitě si to za to všechno zasloužíš. Potom se  nerozmýšlej ani minutu.Sml16

  superkarma: 0 20.02.2010, 19:32:01
 2. avatar
  [29] Blueberry [*]

  No jo, zase jedna zavisla a neschopna...

  superkarma: 0 20.02.2010, 17:34:50
 3. [28] Sitta [*]

  Sml23 Odejdi právě proto, že ho mladší dcera miluje! Jaký si asi odnese do života vzor muže k milování???

  superkarma: 0 19.02.2010, 07:43:01
 4. avatar
  [27] Petrushe [*]

  Co bych vzkázala?

  Žádné peníze nestojí za promarnění jediného roku...

  Dcera ho miluje? A je pro ní horší, když ho bude dál vídat jen o víkendech (jako dosud, jak jsem pochopila)jako svého otce a Vašeho ex-manžela nebo když si odnese do budoucna takhle pokřivený vztahový vzor, jaký jí společně ukazujete a stane se jednou stejnou troskou? Otce přeci nemusí přestat milovat...

  Že ho té druhé "nenaservírujete"? A kolik Vám, ten vztah dává, kolik ubírá?

  Ale na druhou stranu paní chápu...když už to někdo nechá zajít tak daleko, tak je strašně těžký se vzchopit a začít znovu a jinak. Ze začátku to člověk prostě nechce vidět, a když sundá růžové brýle, tak už je jeho život tak ovlivněný, že kolikrát nemá síly se z toho začarovaného kruhu dostat.

  Nemluvím z vlastní zkušenosti, jen znám pár lidí, co si takhle něco nalhávají a předstírají sami sobě, že jsou šťastní. Někde v jejich životě nastala chyba a nedokážou sami sebe vidět jako plnohodnoté lidi, sami sobě nedovolí být šťastnými, přestože by chtěli, protože myslí, že si to nezaslouží. V tomhle jsme si ale všichni rovni.

  V takovém případě je asi nejlepší ze všeho najít si odborníka, psychologa, se kterým tu chybu člověk najde a začne ji napravovat. Narovná si svůj pokřivený pohled na sebe sama a na tom se dá pak mnohé stavět.

  Hodně zdaru.

  superkarma: 1 18.02.2010, 14:58:23
 5. [26] kávěnka [*]

  Vážená paní! Rozumím vám. Jenom se divím, že vám nevadilo 4 roky si přiznat to, co jste o svém muži věděla již předem. To byla asi zamilovanost. Proč jste tedy 2l let trpěla, to je mi záhadou. Vždyť jste nezjistila nic nového, pouze to, co jste věděla. O boháčích se vždy říká, že nemají srdce, ale nemají ho ani chudáci. Takže jste na tom ještě poměrně dobře. Žít bez peněz a ještě na tom být zle, to jste nezažila, takže jste poměrně šťastná ženská. Mějte se moc hezky a myslete na ty, kteří jsou na tom mnohem hůř než vy. Já například jsem po 35 letech rozvedená, protože můj muž propadl automatům, skoro 3 roky jsme v rod. domku v jednom bytě, já ho živím, mám pouze malý důchod a ještě dva syny, kteří studují. Nemám kam jít, protože podporuji studenty, na které můj bývalý muž kašle. Určitě jsem zdeptaná více nežli vy. Mějte se moc hezky. Vše vám dobře dopadne. Smíříte se s tím, co jste již dávno věděla, takže budete mít život v pohodě. S pozdraven přítelkyně.

  superkarma: 2 18.02.2010, 13:50:35
 6. avatar
  [25] átéčko [*]

  sanvean — #24 Asi ne, ona vychovává dvě děti a když už s ním vydržela tolik let, se ho přece nevzdá. Kdyby se rozvedli, dostane jen půlku majetku a bude muset do práceSml22. A mladši dcera ho milujeSml22

  superkarma: 0 18.02.2010, 13:46:20
 7. avatar
  [24] sanvean [*]

  Paní asi nepracuje, co?

  1. na komentář reaguje átéčko — #25
  superkarma: 1 18.02.2010, 13:44:11
 8. avatar
  [23] Anela [*]

  Kdyby si věděla, jak já tě chápu. V lásce totiž prohrává ten, co má rád víc. Já jsem sice prý ambiciozní, ale to v co jsem věřila, tak to mě skoro třicet let sráží k zemi. Ohledy na děti a moje připosranost, že nebude lépe.Člověk k řešení musí dospět a rada ? To je těžká věc, přesně vím co bych měla udělat, jen nemám zatím odvahu. Snad někdy .........

  superkarma: 0 18.02.2010, 13:39:07
 9. [22] Rikina [*]

  Tak jsou spolu 25 nebo 21 let? Sml80 No, nakonec je to jedno. Paní bych nevzkazovala nic, neboť se domnívám, že je to zbytečné. Má, co chtěla a dobrala se k tomu zcela samostatně. Evidentně je takto spokojena a o žádnou radu, eventuálně pomoc nestojí. Nu což, každej jsme nějakej. Sml80 

  superkarma: 0 18.02.2010, 12:58:13
 10. avatar
  [21] pajda [*]

  S jedním takovým dělám, jen s tím rozdílem, že on je ještě ke všemu zbalělec. Svou paní pomlouvá, o milence zřejmě jen sní (denně prohlíží péčko a balí nám studentky) a že by vydělal peníze, to taky nehrozí - odevšud ho po pár měsících vyhodili. Ale vydírá, napadá, vyhrožuje...to mu jde. Prostě nemá koule na normální život, tak dělá ostudu jiným. Chudák...

  superkarma: 0 18.02.2010, 12:17:49
 11. avatar
  [20] Alenka0010 [*]

  Ulít si nějaký prachy a odejít.

  Jinak to její motto taky není k zahození...v určitých situacích...někdy fakt nejde dělat nic. Ale to se samozřejmě netýká jejího případu.

  superkarma: 0 18.02.2010, 12:11:35
 12. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Vřele doporučuji slovenský bestseller Stalo se mi všechno.Sml67

  superkarma: 0 18.02.2010, 12:08:29
 13. avatar
  [18] mishka76 [*]

  janinkab — #17 tos měla štěstí, myslím v podobě té paní Sml67

  jojo kdo nezažil, nepochopí Sml80

  superkarma: 0 18.02.2010, 11:14:31
 14. avatar
  [17] janinkab [*]

  Paní odsuzovat nebudu- sama jsem byla v situaci, kdy jsem se, od jednoho magora, nechala totálně psychicky odrovnat. A to mě nikdy nemlátil, jen postupně obrušoval hrany...nikdy jsem nebyla ten typ člověka, se kterým mohl jiný člověk manipulovat- a tomuhle se to přesto podařilo. Chodili jsme spolu 4 roky a když jsme se rozcházeli, tak už jsem nebyla schopná samostaně ani jezdit busem do práce. A přestože jsem k němu dávno nic necítila, tak jsem taky žadonila a brečela... Zachránila mě jedna rozvedená pani, která si myslela, že ho musí mít Sml57.

  1. na komentář reaguje mishka76 — #18
  superkarma: 0 18.02.2010, 11:10:34
 15. avatar
  [16] vladka006 [*]

  1. Mladší dcera ho miluje - brzy si najde partnera, osamostatní se a bude jí tak nějak jedno, jestli jsou rodiče spolu nebo ne. Nechat se týrat kvůli dítěti? To je blbost. Snad dcera vidí, jak matka trpí.

  2. 21 let ztracených - snažila bych se zachránit zbylá léta a pořádně si je užít.

  3.To se snad ani nedá komentovat. Ať si ho užije. Až jí zmydlí taky, tak jí tak sexy už nepřijde.

  4. To těžko. To bychom každá chodily na ulici buď modrá a nebo zahalená, aby to nešlo vidět.

  superkarma: 1 18.02.2010, 10:44:07
 16. avatar
  [15] átéčko [*]

  kareta — #12 Sml22 Vyser se na jeho prachy!!!!!!!! A vypadni z té zlaté klece!

  superkarma: 0 18.02.2010, 10:39:37
 17. avatar
  [14] aďka [*]

  Ať se drží  a hodně sil... kdo nezažil nepochopí.

  superkarma: 0 18.02.2010, 10:05:09
 18. [13] Alina [*]

  Věrulinka — #8 Plně souhlasím s Věrulinkou , já bych rozhodně takový život vést nemohla. Tady je rada těžká. Takový život bych rozhodne vést nemohla. Jsem vdaná skoro 48 let, ale takto rozhodně ne.Sml23

  superkarma: 0 18.02.2010, 10:03:08
 19. avatar
  [12] kareta [*]

  že je horší než prostitutkaSml80

  1. na komentář reaguje átéčko — #15
  superkarma: 0 18.02.2010, 09:57:24
 20. avatar
  [11] myše [*]

  no já ji částečně chápu a umím se vžít do situace. A co poradit? Jistit se pro případ, že by "to nedopadlo" , že by přece jen odešel a jak píše byl naprosto chudý, téměř bezdomovec. Zařídila bych si účet a ulívala peníze... Jednou to může dát třeba dceři...

  A že vyčkává co bude? to je jenom dobře. Podle mne co má být to se stane samo. I já se řídím heslem "NETLAČ ŘEKU, TEČE SAMA", kdysi jsem to někde vyčetla a opravdu se to osvědčilo... Jednou dospěje k tomu (a kdy to bude, na tom nezáleží) že bude přesně vědět co a jak chce a naše rady to neovlivní...

  Držím palce.

  superkarma: 0 18.02.2010, 09:17:08
 21. avatar
  [10] Radka27 [*]

  Život je otázkou priorit. Třeba až děti odrostou, paní se vzmůže. Doufám, že si pravidelně někam ulejváte pořádnou částku do rezervy!!!!!!!!

  superkarma: 0 18.02.2010, 08:28:20
 22. avatar
  [9] OlgaMarie [*]

  Vše, co potřebuje, jsou prachy a potence.Sml80 Přesto se vrátil. Klečet na zemi samá modřina a prosit, aby neodcházel? Sml80To se nechá raději dobít, aby jí ho nenaservírovala? Sml80Zde snad nejde poradit vůbec nic.

  Dcera ho miluje a mámu ne, nechává ji trpět? Tohle by se mnou zacloumalo! Co bych z majetku mohla ulejt, ulila bych to. Zvolila bych samotu, ale rozhodně ne v sociální tísni.

  superkarma: 0 18.02.2010, 08:24:24
 23. avatar
  [8] Věrulinka [*]

  Sml15 asi díky mé trvdohlavé povaze, jí nepochopím, neodsuzuji, ale nepochopím. Takto ze sebou nechat od jednoho chlapa, který za to nestojí, vláčet jeho rozmary, no ten by dávno jel jako namydlenej bleskSml80

  Důvody které uvádí, ne, ničí sobě život Sml15 a dětem taky.

  Nikdy bych takový život vést nemohlaSml23

  1. na komentář reaguje Alina — #13
  superkarma: 0 18.02.2010, 07:54:52
 24. avatar
  [7] Audrey [*]

  ifulinkaa — #6 No jo: zábava, společnost, radovánky. S tím se jí ale bude dost těžko začínat po té, co 20 let seděla doma s dětmi.

  Dante Alighieri — #1 Přesně, ty důvody proč s ním zůstat mi přijdou úplně uhozené. Chtěla jsem původně napsat "až na 1. důvod", ale pak jsem si uvědomila, že když jsou spolu 21 let, nebude už dcera nejspíš žádné dítě.

  superkarma: 0 18.02.2010, 07:47:47
 25. avatar
  [6] ifulinkaa [*]

  pokud se už takhle rozhodla,aťsi užívá,když může on,tak i ona,zábava,společnost,radovánky s dětmi... našla znova svou cenu,tak nechť ji využije ;-)

  1. na komentář reaguje Audrey — #7
  superkarma: 0 18.02.2010, 07:36:03
 26. [5] Anime Otaku [*]

  Vzkázala bych, užívej si peněz a někam si zašantroč pěknou rezervičku, ona se bude hodit...

  superkarma: 0 18.02.2010, 06:56:34
 27. avatar
  [4] maje [*]

  ani možná netušíš, jak moc ti rozumím. ale: svojí sebeúctu už jsi našla. teď zařaď koníčky, kamarádky, kafíčka s nimi,.. a začni se radovat ze života, a dělej to, co TY chceš. a začni se těšit z každého nového dne.

  superkarma: 0 18.02.2010, 06:51:22
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Seber se a ZIJ! To je jediny, co bych ji vzkazala.

  superkarma: 0 18.02.2010, 01:46:28
 29. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  ...na druhou stranu ji nemám právo soudit, když jsem nebyla v její kůži. Prostě: její volba. Má, co chce mít.

  superkarma: 0 18.02.2010, 00:32:18
 30. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Té paní mi bylo líto, ale pouze do chvíle, kdy na konci vyjmenovává, proč od něj neodejde. Sml3 Těmito čtyřmi důvody mě zcela odpudila.

  1. na komentář reaguje Audrey — #7
  superkarma: 0 18.02.2010, 00:29:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme