Bulvár

Rozvaž si střívko sám, Matýsku?!

Milá redakce, vážené ženy-in, asi to každá z nás zná - když se o nás profesionálové starají dobře, mnohdy ani nestihneme poděkovat a brzy zapomeneme. Na druhou stranu, pokud někdo pochybí, dlouho nám zážitek leží "v žaludku", musíme se s ním nejedné osobě svěřit a říci, jak nám bylo ublíženo...

Tak i já mám několik vzpomínek na kontakty s lékařem a další mám v blízké rodině. Pokud mi to klávesnice a dítko dovolí, pokusím se pár příhod sepsat.

První, která mne po ránu napadla se týká mého synovce a jeho rodičů

Nejedna maminka bohužel zná, že dítko trápí bříško - mohou to být větry, zácpa  ale i problém mnohem závažnější. Netroufám si soudit a radit, jaký postup v případě problémů s bříškem malého dítěte je ideální, ale popíšu co se stalo švagrové a švagrovi. Malý Matýsek, tehdy asi 5 letý byl takový nevrlý a stěžoval si, že ho bolí bříško. Jako zkušení rodiče, protože neměl teplotu ani žádné další příznaky mu dali jen lehké jídlo a uložili ho spát.

Matýsek měl ale bolení celou noc, a tak se rozhodli, že s ním zajedou do nemocnice. Zabalili ho do deky a jeli. Když přijeli do nemocnice, bylo asi půl páté ráno.

Na dětském oddělení museli mít asi krušnou noc, protože je paní doktorka přivítala slovy: "Další přecitlivělí rodiče, co neví co s děckem a nemůžou vydržet do rána... ".

Po té následovalo ještě půlhodinové čekání na chodbě (zřejmě než si personál dal kávu). Paní doktorka měla asi pocit, že rodiče přijeli s diagnozou prdíky a dám jim to ještě pořádně sežrat (omlouvám se za ten popis). Nicméně, aby péči nezanedbala, Matýska prohlédla, ale na diagnosu si netroufla. Poslala ho na ultrazvuk a nakonec zavolala i kolegu.

Výraz paní doktorky se s postupem času měnil z toho "další blbí rodiče" na "co s tím dítkem", protože to vypadalo na zauzlovaná střeva.

Jelikož si okresní nemocnice nechtěla vzít Matýska na svědomí, poslali ho tedy do fakultní nemocnice. To už opravdu paní doktorka měla výraz jiný - jenom abychom něco nezanedbali, aby to  nebylo na nás.

Matýsek skončil ve fakultní nemocnici na JIP s podezřením na zauzlená střeva s tím, že nebudou operovat hned, ale pokusí se to rozehnat. Dostával infuze a zřejmě nějaké protizánětlivé léky. Díky Bohu se to podařilo - bolest bříška ustoupila i bez operace. Pobyt na JIP byl asi 3 denní, pak následovaly ještě dva dny na normálním pokoji.  

Když nám tento zážitek s "milou" paní doktorkou švagrová se švagrem líčila, člověka polévalo.

V té době jsem sice ještě dítko neměla, ale umím si představit, jak je mamince a tatínkovi dítka, které někdo přivítá slovy, jaká paní doktorka použila. Bohužel v tom vidím dost velkou neprofesionalitu. Minimálně z tohoto příběhu mám pocit, že by každý lékař měl pravidelně dostat přednášku na téma "komunikace s pacientem".

Příběh skončil dobře a poučení? Hlavně se nedat.... Ono, člověk v situaci, kdy Vám jde o dítě nedokáže asi nadávat nebo někomu vrátit protiúder, ale důležité je alespoň vydržet.

Všem přeji, aby se nikdy nesetkali s podobným přístupem - alespoň tím prvotním!

bokul

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


Mám za to, že někteří lékaři by se lépe uplatnili u stánku s párkem v rohlíku. Ještě že to dobře dopadlo! Míša

Chcete se svěřit se svými zkušenostmi od lékařů? Dobrými nebo špatnými? Pište na redakce@zena-in.cz

   
07.01.2010 - Blog redakce - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Lídy [*]

  Já mám skoro opačný příběh - když bylo synovi 7, stěžoval si na bolest břicha a měl teplotu. Doktorka nás hned poslala do nemocnice, aby to nebyl slepák - po 2 hodinách strávených v čekárně mu vzali krev a udělali další vyšetření. Na slepák nic neukazovalo, ale syna si tam  přes noc nechali na pozorování. Když jsem ráno volala do nemocnice, řekli mi, že syn je právě na sále. Prý podle dalších vyšetření (včetně ultrazvuku) to sice slepák nebyl, ale PRO JISTOTU mu ho vzali Sml79... (Aby toho nebylo málo, špatně to zašili, takže za 2 dny šel pod narkózu znova Sml15). No, co si na nich vezmete? V tu chvíli jsem byla aspoň ráda, že není holka - pro tu by to mohlo dopadnout hůř Sml52Sml68.

  superkarma: 0 07.01.2010, 13:21:39
 2. [9] ILONESA [*]

  Věrulinka — #3 Tak si myslím, že omluvy by ses nedočkala tak jako tak Sml23.

  superkarma: 0 07.01.2010, 12:13:17
 3. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Tak v tomto ohledu jsem měla štěstí, většinou hned v úvodu znejistím lékařku věcným popisem příznaků za použití odborných výrazů, takže vynecháme osočování a věnuje se hned pacientovi :)

  superkarma: 0 07.01.2010, 12:10:38
 4. avatar
  [7] mysak [*]

  Služby jsou od toho, aby mohl člověk přijít kdykoli, řekla bych. Kamarádce, které se začínal rozbíhat porod v šestém měsíci, takhle ve dveřích vynadala sestra, jestli si prý nemohla vzpomenout dřív než o půlnoci. Člověk občas fakt žasne.

  superkarma: 0 07.01.2010, 11:35:07
 5. avatar
  [6] bokul [*]

  Všichni v rodině jsme se shodli na tom, že hlavní je, že vše dobře dopadlo. Švagrová i švagr jsou velmi hodní, milí a klidní lidé... ale paní doktorka i po těžké noci by měla mít soudnost a hned nenadávat. Ať nadává až po diagnose. Po diagnose - jste blbci rodiče - jsou to jen větry.

  Jen můj názor. JInak chápu, že každý z nás někdy udělá a udělal chybu.

  superkarma: 0 07.01.2010, 10:49:39
 6. avatar
  [5] karlak [*]

  Doktorka která sloužila noční by si nejspíš přála pacienty kteří chodí se zdravotními problémy jen ve dne, tzn. když vás něco bolí zkuste vydržet do rána a pak můžete přijít. Sml24

  superkarma: 0 07.01.2010, 10:40:15
 7. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  maje — #2 ano, máš pravdu, ovšem v daný situaci, rodiče jsou taky lidi, měli by změnit, ne všechny, ale ještě i dnes je jich dosti, svoje chování.

  A když jde o dítě, by to měla být samozřekmost, si myslím Sml80

  superkarma: 0 07.01.2010, 10:38:32
 8. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Sml15 jj znám Sml15

  Syna v noci budily bolesti břicha, už večer odmítal večeři.

  Ráno zvracel a bolesti na místě, kde je slepák.

  A ouha, honem do špitálu rovnou.

  Paní doktorka, když jsem jí řekla, vypadá to na slepák, na mně doslova zařvala a vy jste lékař maminko?

  ne nejsem, chtělo se brečett, kluk uplakaný boletsma.

  No tak si zajděte na krev, když myslíte?

  Přinesli jsme papír z laboratoře, panečku a najednou byla jako medíček a už volala na sál, máme okamžitou operaci slepáku.

  Přivezte mu osobní věci, já zůstala bývalý, musím říkat dnes, jel pro věci a než přijel zpět, což mu trvalo asi hodinu a půl, chvilku po jeho příjezdu už ho vezli ze sálu.

  No omluvu jsem ani nečekala, byla jsem šťastná, že má po bolestech.

  1. na komentář reaguje ILONESA — #9
  superkarma: 0 07.01.2010, 10:36:41
 9. avatar
  [2] maje [*]

  na druhou stranu - třeba fakt měli špatnou noc a paní doktorka už byla hrozně unavená. a třeba jí tam nějací rodiče tepovali, že jejich poklad nemůže mít jen zaražený prdy, i když to tak bylo. Sml80 jsou to jen lidi. ale myslím si, že pokud jde o dítě, tak člověk vydrží všechno.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #4
  superkarma: 0 07.01.2010, 10:34:55
 10. avatar
  [1] bokul [*]

  Ještě k té dece - paní doktorka ještě rodiče seřvala za to, že je prej přehřátej. Chudák - měl na sobě jen pyžamo a tu deku. prostě ho vzali a jeli. Asi měla paní doktorka krušnou noc...

  superkarma: 0 07.01.2010, 10:32:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme