Rodina

Rozvádějící se Lucie: Proč neproběhl rozvod?

V případě rozvádějící se Lucie dochází k jednomu zvratu za druhým. Rozvod, který měl proběhnout 16. února, neproběhl. Proč, to zjistíte v následujícím rozhovoru s Lucií. A našemu soudnictví to moc nelichotí...

Případ rozvádějící se Lucie sledujeme již delší dobu. Předně bych měl ale vysvětlit, co se stalo se jménem Alice. Protože jsme chtěli zachovat anonymitu čtenářky, rozhodli jsme se změnit její pravé jméno Lucie na Alice. V minulém článku došlo díky nepozornosti k prozrazení jména Lucie. Domluvili jsme se však s Lucií, že smíme její jméno zveřejnit, a dokonce nám zaslala za tímto účelem i dvě fotografie.

Případ Lucie v kostce

Jen v rychlosti zopakuji, jak případ Lucie vypadá. Lucie se rozvádí, s manželem má dvě děti a oslovila magazín Žena-in.cz proto, aby jí pomohl s právním problémem ohledně bytů, které nabyli s manželem v době trvání manželství, ale ten je bez jejího vědomí převedl na svoji maminku, Luciinu tchyni. Dohodli jsme Lucii spolupráci v této věci s právníkem Stanislavem Křečkem. Podrobnosti se dozvíte, když si otevřete odkazy pod tímto článkem.

Lucie

Teď už ale k případu dále - jaký je současný stav a proč neproběhl rozvod? Na to jsme se zeptali právě Lucie...

Proč neproběhl plánovaný rozvod?
Manžel podal v květnu žádost o rozvod ovšem bez doložení návrhu na výživu a zaopatření nezletilých dětí, tudíž mu žádost byla vrácena k doplnění. Manžel tak neučinil, a jelikož, jak již víte, situace se spíše zhoršovala než zlepšovala, v září jsem žádost o rozvod podala sama, na základě této žádosti proběhlo řízení o dětech a mělo následovat 16. 2. řízení o rozvodu. Nicméně ani ne dva dny před soudem se mi ozval právník, že paní soudkyně zjistila, že manžel podal žádost o rozvod dříve, a že se tedy celá záležitost musí řešit na základě jeho žádosti. Podotýkám, že u soudu bylo zmíněno mnou i manželem, že tuto žádost podal a že já jsem před ním zamlčela, že mu byla vrácena k doplnění... To jen pro obrázek, jak fungují naše soudy a jak vlastně paní soudkyně naše výpovědi poslouchala... A to bych mohla uvést i více příkladů její lhostejnosti a nepozornosti.

Jak jste se cítila, když jste zjistila, že rozvod neproběhne?
Musím říct, že v tu chvíli jsem se málem zhroutila. Domnívala jsem se, že celý proces, kterým jsme si již prošli, začne znovu, a tím pádem bude neplatné celé řízení o návrhu na výživu a zaopatření nezletilých dětí. Takhle manžel neposkytuje výživné řádně a včas, v současné době mi dluží čtrnáct tisíc na výživném. Představa, že bude povinnosti zproštěn a že budu muset čekat na nový výrok soudu... no, opravdu mi nebylo dobře. Naštěstí mě právník ujistil, že toto rozhodnutí je již pravomocné, a tudíž platné.

Kdy proběhne tedy rozvod?
Nové řízení je stanovené na 6. dubna.

Řešíte nějak manželovy dluhy na výživném?
Ano. Rozhodla jsem se, že už nebudu dále jen prosit a vyčkávat, jestli se konečně manžel začne chovat tak, jak by měl. Domluvila jsem se s právníkem, že podáme návrh na exekuci.

Lucie

Pojďme k bytům a sporu, ve kterém vás zastoupí doktor Křeček - jak to nyní vypadá?
V současné době pan doktor obeslal manžela a jeho matku... Smlouvy jsou neplatné, nicméně na katastru je i na dále uvedena má tchyně, a i přesto, že pan doktor Křeček tvrdí, že smlouvy jsou neplatné, nevím, na jakém základě mohu já jednat svým jménem v záležitosti pronájmu bytů. S tímto problémem se chci v týdnu obrátit na pana doktora. Dozvěděla jsem se totiž, že manžel dal výpověď z nájmu jednomu z nájemníků pronajímaných bytů, sám se do bytu chce přestěhovat a pronajímat byt, ve kterém jsme společně žili. Bohužel při nahlížení do Katastru nemovitostí jsem zjistila, že byt není nijak blokován, takže s tím asi nebude mít problém...

Jak to máte s bydlením vy?
V současné době bydlíme s dětmi stále u rodičů a během několik týdnů bychom se měli stěhovat do pronajatého bytu v Klášterci nad Ohří. Na půl roku mám zajištěnou práci a doufám, že během té doby se naskytne nová pracovní příležitost. Já i děti se máme nyní velmi dobře, až samozřejmě na finanční problémy, které nám vlastně způsobuje manžel, ale s pomocí rodiny a přátel to zatím zvládáme.

Co děti, nestýská se jim?
Dětem se v novém působišti líbí a jsou spokojené. Syn Filip se po otci ani moc neptá a kolikrát se mu ani nechce odjíždět na víkendy s ním, dcera Terezka k otci stále inklinuje, ale vždy až v době před tím, než má odjet na víkend s ním. Filip se na víc výrazně zlepšil ve škole, i v hokeji se mu hodně daří, tak že je spokojený. Má již spousty kamarádů a vše zvládá skvěle, jsem na něj moc pyšná.

A co vy?
Já se opět začínám usmívat, mám radost z práce, dále se vzdělávám a učím se nové věci. Co mi chybí, jsou přátelé z Prahy, na které ale stále myslím a snažím se udržovat kontakt a doufám, že ti opravdoví přátelé s námi budou pořád.

Stanislav Krecek

JUDr. Stanislav Křeček
Advokát v oblasti občanského a bytového práva.

Sledujeme případ Lucie (chronologicky)

   
08.03.2011 - Rodina - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [9] SNÍŽEK [*]

  soudy a úřady mají čas a je jim všechno jedno,je ty problémy netrápí,dokonalejší zákony by jsme potřebovali Sml68

  superkarma: 0 08.03.2011, 14:33:40
 2. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Klára Křížová — #6 Katastr tam plombu může zapsat až když mu sdělí soud, že je v té věci vedeno soudní řízení. Nějaký dopis od advokáta je nanic.

  superkarma: 0 08.03.2011, 12:34:21
 3. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Klára Křížová — #6 Klárko, berete mi to z úst. Protože při té laxnosti úřednic dojde k dalšímu neřádstvu, které pak advokát bude po soudech dlouhé měsíce nahánět a urgovat, když se vůbec nemusely stát. Někdy si včas otevřít pusu udělá víc, než nejlepší právník.

  superkarma: 0 08.03.2011, 12:13:24
 4. [6] Klára Křížová [*]

  Asi bych šla osobně na katastr otravovat s dopisem od právníka, jak to že tu plombu ještě nepodali a kdy to tedy udělají. Nějaká konkrétní osoba to přece musí mít na starosti. A když bude Lucie opravdu otravná a bude se furt připomínat, věřím, že s tím udělají něco rychleji než normálně.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #7
  2. na komentář reaguje Pentlička — #8
  superkarma: 1 08.03.2011, 12:10:57
 5. avatar
  [5] carmi [*]

  Pentlička — #1 No, taky si myslím, že věc je potřeba řešit soudně a možná bych pro jistotu požádala o vydání předběžného opatření, aby tchýně nemohla byt zase někomu dál prodat. Nemyslím si, že je to běh na dlouhou trať, tady bude asi dokazování jednoduché. Jen se divím, že dr. Křeček už v této věci nejedná.

  superkarma: 0 08.03.2011, 11:35:50
 6. avatar
  [4] carmi [*]

  Věrulinka — #2 Já myslím, že k chybě zřejmě došlo už na začátku. Pán asi koupil byty jen na svoje jméno, sám podepsal smlouvu a tudíž pak katastr jako vlastníka zapsal pouze jeho. Katastr přece nezkoumá, zda navrhovatel zápisu je ženatý, či jestli náhodou nemají rozdělené SJM. Takže - když byl jen on sám zapsán jako vlastník, nebyl problém byty převést na matku. Opět nikdo nezkoumá, zda je převodce ženatý. Proto si nemyslím, že za situaci může úplatek na katastru.

  superkarma: 0 08.03.2011, 11:32:45
 7. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Fuj, je mi z toho úplně špatněSml15

  superkarma: 0 08.03.2011, 09:21:15
 8. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Pentlička — #1 mě nejde na rozum, jak to mohl převést na matku bez manželky, přece měli na katastru chtít její podpis, protože byli manželé majiteliSml80

  Mě se to jeví, jako že někdo jeho známý-á na katastru to udělali, tudíž se dopustili na katastru podvodu s ním a jeho matkou Sml15

  Já si neumím představit, že by tam manžel jen tak šel a beze mne nechal domek přepsat na někoho jiného, bez mého souhlasu a podpisu Sml80

  Dala bych rovnou trestní oznámení za podvod na ně Sml67, včetně katastrálního úřadu  Sml67

  Pokud se nemýlím, tak manželku zřejmě podepsal, no já bych jednala dávno a rychle Sml67 a tvrdě.

  Tam byl zřejmě dán úplateček, jinak to není možný, aby to přepsali bez manželky Sml80

  1. na komentář reaguje carmi — #4
  superkarma: 0 08.03.2011, 08:57:17
 9. avatar
  [1] Pentlička [*]

  O neplatnost smluv o převodu bytů na tchýni se budete muset soudit. Jakmile podáte žalobu, měl by soud zajistit, aby katastr zapsal tzv. plombu, aby se s byty nedalo nakládat do doby, než soud rozhodne. Je to ovšem běh na dlouhou trať.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #2
  2. na komentář reaguje carmi — #5
  superkarma: 0 08.03.2011, 08:28:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme